Měsíc je drsná milenka

Měsíc je drsná milenka https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31834/bmid_mesic-je-drsna-milenka-B3f-31834.jpg 4 306 58

Povstání na Měsíci řízené oživlým počítačem dle pravidel přísně konspirativních. Autor je však Robert A. Heinlein. Takže cílem vzpoury není svržení „zlých kapitalistů", nýbrž nastolení pravidel volného obchodu mezi kolonií na Měsíci a mateřskou Zemí. Brilantně napsaná kniha staví na motivech, které Heinleina učinily patrně nejslavnějším kultovním autorem science fiction literatury. Život pojímaný jako drsná hra s nejistým koncem. Válka svobodného individua proti byrokratické tuposti. Právo každého jedince uspořádat si své záležitosti, jak se mu zlíbí. Heinleinovi hrdinové nejsou supermani. Jsou to lidé, kteří si váží sama sebe, nebojí se a dokážou rychle reagovat i na ty nejméně předvídatelné okolnosti. Přičemž neztrácejí nadhled a smysl pro humor. Počítač, který se najednou polidští, je pro znalce fantastické literatury obehranou písničkou. Heinlein však jediný počítač zlidštil se vším všudy. Nestává se monstrem, ať už ničícím nebo trpícím. Superpočítač Mike si začne uvědomovat sama sebe ve chvíli, kdy pocítí neodolatelnou potřebu vtipkovat. Záhy zatouží po přátelích a komunikaci. Rodí se v něm duše, s tím, co je na ní krásné, směšné a odpudivé. Nebabrá se však ve své podivné existenci. Přemýšlí a jedná. Touha být lidmi se vším rizikem je vlastní i lunárním vzbouřencům. Potomci doživotních trestanců jsou sice odsouzeni žít na Měsíci, nechtějí však žít v závislé kolonii, nýbrž ve svobodné zemi. Má to být republika? Nebo snad království? Nikdo za ně nic nevymyslí. Každá chyba se vymstí. A navíc mocná Země nechce zpočátku o dohodě ani slyšet. Luňané, přivyklí tvrdým podmínkám, se však pouštějí do každého boje, kde je šance na úspěch lepší než jedna ku deseti. Jeden z nejlepších románů legendárního mistra SF. Strhující příběh odehrávající se v šokujícím světě zavržené trestní kolonie na měsíci. Napětí se stupňuje a společenství odhodlaných nevolníků připravuje za pomoci umělé inteligence vzpouru. Nemilosrdné střetnutí se stává nevyhnutelnou realitou. Ale problém s nevyhnutelností je často osudový…... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Classic

The Moon Is A Harsh Mistress , 1966

Luigi1
Luigi1
13.01.2024 5 z 5

Jedno z nejlepších děl které jsem kdy četl

ibapisem
ibapisem
24.10.2023 5 z 5

Velice ctiva knizka ...

LiberX
LiberX
11.10.2023 4 z 5

Revoluce, jejímž cílem není nic menšího, než boj o nezávislost měsíční kolonie. Zejména první polovina knihy však víc než co jiného připomíná vyprávění o bandě předškoláků, kteří se rozhodli ovládnout svět. Nic na tom nemění ani fakt, že jim pomáhá umělá inteligence s takřka neomezenými možnostmi. Mohl a také měl to být jeden z hlavních taháků knihy, ale celkem rychle mě přestal zajímat. Kdyby jeho roli zastal talentovaný hacker, příliš by se toho nezměnilo.

Dobrou zprávou je, že to zas tak moc nevadí. Vynahrazuje to přesah a hloubka, s jakou Heinlein zpracoval drsný svět Luny, její společenský řád i revoluci samotnou. Svou roli bude hrát nejen historie Luny, coby bývalé trestanecké kolonie, ale i vliv veřejného mínění nebo mocenské tahanice jednotlivých států na Zemi. Určitou zastaralost a těžkopádnost popisovaných technologií pak zcela vynahrazuje myšlenka vedení války pomocí gravitačních katapultů.

JP
JP
30.08.2023 2 z 5

Obšírně politická heinleinovka, s nejednou úsměvnou outdated myšlenkou, speciálně pokud jde o PC technologii. Heinlein je revolucionář, nemá věci domyšlené, ale nechybí mu pro ně zápal. Nicméně, příliš politiky, vlastně mi přišlo, že krom AI otázky je to hlavně o tomhle, snad jen téma vícero partnerů věci trochu promíchalo, okořenilo. Čekal jsem, že to bude víc jako 'Dveře do léta', ale ono se to spíš blíží tou politickou angažovaností militantnímu filozofování z 'Hvězdné pěchoty', která, dle mě, fungovala líp jako parodie (geniální filmová "adaptace"). Heinleinovi fans jsou asi taky dost jinde.

zelda7
zelda7
30.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Heinlein má asi v oblibě jméno Mike, proto i zde stejně jako v knize Cizinec v cizí zemi je hlavní postavou Mike, ale tentokrát se jedná o počítač, který ovšem má vědomí a s pomocí několika dalších hlavních hrdinů jsou katalizatorem vzpoury na Měsíci proti nadvládě Země. Bylo poměrně dost zajímavé číst o systému vzpoury, kdy každý znal jen pár klíčových lidí, ale nikdy ne toho úplně nahoře. Taky bombardování země bylo celkem neotřele vymyšlené, spolu s cestou Manuela a profesora z Měsíce na Zem.

Belanna
Belanna
09.10.2022 5 z 5

Nemohu si pomoci, ale klasická sci-fi je opravdu to nejlepší a zvláště, když je z pera jednoho z mistrů fantastiky.
Knížka, u které jsem se bavila. Mělo to nápad, hlavu a patu, zajímavé postavy, jeden z hrdinů počítač. Trocha té technické stránky, na tehdejší dobu pokrokové, revoluční vyjednávání a celkový pohled na společenství a život luňáků je spojeno ve velmi čtivé dílo.
A co je asi nejdůležitější, neotřelý a jemný humor.

Las_T
Las_T
19.09.2022 4 z 5

Opět jedno z těch děl klasické scifi literatury, které tě tak zahltí informacemi na dané téma, až chvílema zapomeneš, že je tam i nějaký děj. Moje první zkušenost s Heinleinem je tedy ve formě jakési revoluční příručky, ale nezlobím se. Líbilo se mi zpracování katapultů a vliv zemské gravitace na “luňáky“. Hlavní čtveřice postav taky sympatická, jen u Mikea jsem neustále čekal kdy je zradí. Kdo za tuhle paranoiu vůči UI asi může HALE hmmm?

mi-380
mi-380
02.09.2022 4 z 5

Boj za nezávislost made in Heinlein. Autor posílá hlavního hrdinu spolu s dokonalým počítačem do revoluce - boje proti systému a předvádí naplno svůj libertariánský přístup – jakákoliv vláda jen omezuje svobody, otravuje a brzdí individuální aktivity. Heinlein byl nejen spisovatel, ale také voják, politik, filozof a prognostik, který dokázal vidět daleko dopředu. I tentokrát (1966) chrlí plno nápadů a předpovědí, jen občas mi ty revoluční buňky a soudruzi v nich lezou na nervy, stejně jako když jinak celkem svižný děj tu a tam vyplní zdlouhavé vysvětlování.
80 % (aktuálně 247 hodnotících, zatím průměr 84 %).

Řízená demokracie je, Manueli, krásná věc. Alespoň pro ty, kdo ji řídí. A největší síla této demokracie je ‚svobodný tisk‘. ‚Svobodný‘ tady ovšem znamená ‚odpovědný‘ a vedoucí činitelé určují, co je ‚odpovědné‘ a co ne.

Kdysi pracovalo mnoho hlupáků pro vládu a byli vděčni za své malé, ale pravidelné platy. To ale nebylo nic pro mě. Já jsem se narodil svobodný a chtěl jsem, aby to tak zůstalo. Byl jsem soukromý podnikatel a nebyl jsem na výplatní listině žádné státní organizace. Časy se mění.

P.S.
Obálka příšerná, anotace zbytečně rozsáhlá, plná spoilerů.

slawa.cap
slawa.cap
09.08.2022 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Moje druhá kniha od Heinleina.
Vlastně jsem čekal nějakou sci-fi noir detektivku. Phila Marlowa z měsíce, nebo něco jako Blade Runner. Ale dostal jsem francouzskou revoluci z Měsíce. A vůbec to nebylo špatné.
Z toho co mám za sebou jsem pochopil že Heinlein byl velký filozof a musel mít snad nepředstavitelnou fantazii. Už takové podružnosti, jako je vysvětlení manželství, nebo popisy hrdinových rukou, z nichž nakonec využívá stejně jen tři. Jen k tomu manželství by mně zajímalo podle jakých pravidel probíhal sex.
Určitě si od autora dám brzo něco dalšího.

Lastodont
Lastodont
07.08.2022 4 z 5

Je vidět, že některé technické věci již zastaraly. Například stále mají šňůrový telefon, zatímco my si dnes život bez mobilu neumíme představit. Stejně tak některé věci ohledně zabezpečení počítačových dat působí dnes trochu úsměvně. Ale když se nad to tolerantně povzneseme, tak se příběh čte dobře.

Šáfa_vole
Šáfa_vole
19.04.2022 5 z 5

Jedno z nejdokonalejších science fiction, co jsem kdy četl. Děkuji.

alena7514
alena7514
17.02.2022 5 z 5

Ke knížce jsem přistupovala s ne velikým očekáváním, chtěla jsem si doplnit mezeru a přečíst něco od autora. A byla jsem nadšená. Jistě, je to old school sci-fi, to ale neznamená, že ve mě snad kniha vyvolala byť jeden shovívavý úsměv. Fascinovaly mě detailní popisy příprav revoluce a fungování odboje, politikaření a principů fungování společnosti na Luně. Z tohoto hlediska mi přišla vlastně nadčasová. Překlad Alžběty Lexové se mi moc líbil, všechno výborně zapadalo. Myslím, že je kniha spíše pro zralejší čtenáře, kteří nejdou vyloženě po strhujícím příběhu. Dávám plné hodnocení.

toni-az
toni-az
06.02.2022 5 z 5

Já nejsem úplně revoluční typ, navíc mi vadily ty strašně naivní představy o počítačích. No, to by ještě bylo pochopitelné vzhledem k času vzniku knihy, nicméně trochu horší je to s velkými problémy s fyzikálních principů, které již v té době známé byly. Ovšem příběh byl tak poutavý a postavy natolik sympatické, že to nakonec na těch 5* přeci jen vystačí.

Merlin_CZ
Merlin_CZ
31.01.2022 5 z 5

Kolonie na měsíci a boj za osvobození od tyranů ze Země, umělá inteligence a revoluce. Zábavné čtení, už jsem to kdysi dávno četl v knihovně a teď jsem si to z nostalgie dal znovu. Pořád baví :)

tomas5327
tomas5327
03.01.2022 3 z 5

Na můj vkus tam bylo až moc prostoru věnováno popisům věcí jako je fungování ,,řetězového” manželství atd. Od scifi očekávám ale něco jiného. Kniha by podle mého mohla mít tak třetinu stránek. Nepochopil sem proč když se jedná o mix populace tak tam pořád padá rusky ,,Da” a celkově tam na mě bylo chvílemi až moc soudruhů. Čekal sem spíš větší prostor popisu fungování volného trhu a možná i nějaké anarchie. Toho se mi ale nedostalo. Pro mě nic extra. Bohužel

opic 12
opic 12
14.10.2021 2 z 5

O počítači který vtipkoval.A to bez ironie pravda pravdoucí.
Začínám se s Robertem nějak míjet.Rozhodně se nenechám odradit.Protože jde samosebou o nápaditou literaturu s puncem klasika.
V milence jsem neměl ten pocit.Pohlcení čtenářské se nekonalo.Málo se mě stává že by mě něco nechalo tak chladným.Těšil jsem se moc,to nemohu říct :)
Od začátku to působí jako nějaký manuál.Brožurka s návodem.Zaděláno na revoluci ! Strojené.Chladné.Nedovedu si udělat vztah k postavám.Jsou mě šumák.S tím mám problém ostatně vždy.
Tentokrát si neobleču rudý trenýrky a nehodlám lidi na ulici oslovat drahými soudruhy.
A to jsem měl myslím dost výbojné mladí :)
Té politiky je až příliš.A kdo dělá revolty ten to s náma dobře myslí.O lidi jde vždy.Samozřejmě jsou také vždy na prvním místě.
Měsíc byl opravdu drsnou milenkou.

bukiet
bukiet
16.09.2021 5 z 5

Velmistr řádu Robert Anson Heinlein je můj nejoblíbenější autor ze Zlatého věku Sci-Fi. Pro zajímavost, po něm následuje Asimov a až nakonec se řadí Clark. Tedy v mých očích. Všichni tři mají místo v mém srdci.
Měsíc je drsná milenka patří mezi Heinleinovy dospělé práce a je považován za jeho nejlepší román. Patří do jeho vrcholného období, kdy po debaklu a nepochopení Vesmírné pěchoty přestal psát pro mládež a věnoval se jen tvorbě pro dospělé.
Je vždy ošemetné vracet se ke starým láskám. Po třiceti letech. Jak jsem obstál ve vztahu k tomuto románu? Kdysi jsem jím byl nadšen, neb jsem byl mlád a revolucionářem každým coulem. Při audionávratu jsem zprvu tápal a nechápal, v čem že se mi tato kniha jevila tak vynikající.
Hm, sebeuvědomovující se počítač, trestanecká kolonie, politika? Co na tom může být zajímavého? Všechno. Protože Heinlen. Nečekejte supervýstřelky z budoucnosti. Vždyť váš mobil je chytřejší než Mike. Ale Heinlein vás nechce oblbnout sci-fi pozlátkem, on vám chce něco sdělit a na analogii s americkou válkou o nezávislost se mu to také daří. Nutí vás přemýšlet, co je v politice správné a co už je za hranou. A že v románu jsem musel souhlasit se spoustou věcí, které jsou za hranou. To je ten rozdíl mezi mládím a konzervativním stářím.
Návrat se v audio podobě s vynikajícím Lubošem Ondráčkem vydařil. Heinlein byl odjakživa kontroverzní autor. Neměl problém se politicky přepólovat, neměl problém provokovat.
A proto, i když knihu poslouchám na zařízení, které je chytřejší než hlavní hrdina příběhu, nemám pocit, že by příběh zestaral a ztratil něco na sdělnosti.

Ivan F
Ivan F
27.08.2021 5 z 5

Robert "Neblbec" Heinlein čitateľom naservíroval poriadnu porciu (pre niekoho trochu menej stráviteľnú) toho, čo by sa mohlo stať, ak by mocenské (rozumej ekonomické s poriadnou dávkou vydierania) záujmy prevládli po kolonizácii našej obežnice nad záujmami nádeje pre záchranu obyvateľov na matičke Zemi a okolo nej krúžiaceho šutru. Technickú morálnu zastaranosť príbehu nevnímam ako negatívum, predsa len má kniha takmer šesť krížikov. Príbeh je určený neblbcom a tých zvyšných širokým oblúkom míňa. Osobne ma Heinleinovo dielo zaujalo od prvej stránky a bavilo po stránku poslednú. Výborne, už teraz sa teším na ďalšie stretnutie s autorom.

smazenaryba
smazenaryba
18.01.2021 4 z 5

Títo starí borci zo zlatého veku sci-fi si vymýšľali menej, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Je to sci-fi, hlavne zo začiatku, no kniha sa veľmi rýchlo zmení na niečo, čo by sme mohli nazvať ako politický triler, presnejšie, popis procesu revolúcie. Od plánovania, cez prípravu, propagandu, politické šarády až po konečný konflikt. Asimov, Simak, Heinlein... všetci to boli muži, ktorí nemali hlavy len ako stojan na klobúk a vedeli pretaviť skutočnosť do vizionárskeho príbehu, ktorý, ikeď klasifikovaný ako scifi, patrí skôr do učebníc, než do zaprášených políc s paperbackmi. Väčšina myšlienok a udalostí je totižto až príliš skutočná, príliš aktuálna. Ako to už u Heinleina chodí, veľa názorov je diskutabilných, provokatívnych, no z textu vystupuje aj veľa univerzálnych právd, bez ohľadu na vaše politické, či morálne presvedčenia.

Formou, slovami, niektorými technickými detailmi, môže text pôsobiť retro, no samotným obsahom sotva. Jediné, čo by som vytkol, je občasná zdĺhavosť niektorých pasáži, ale to môže byť aj tým, že som knihu čítal v dobe, keď som sa nedokázal dostatočne uvoľniť, naladiť.

ciaram
ciaram
17.01.2021 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. A také díky tomu příběh dostává čtyři hvězdičky. To Luboš Ondráček a jeho interpretace mě vtáhla do knihy. Na moji současnou jepičí trpělivost a soustředěnost tam bylo příliš mnoho politiky. Byla ale podána s tolik potřebnou nadsázkou, že jsem jí dala. Elektronický hlas Mikea mě bavil, život na Luně taky nebyl marný. Víckrát už se ale k této knize vracet nebudu.

Měsíc revoluce kosmické lodě

Robert A. Heinlein
americká, 1907 - 1988
2002  80%Hvězdná pěchota
1984  86%Dveře do léta
1994  84%Měsíc je drsná milenka
2011  84%Vládci loutek
1995  74%Kočka, která prochází zdí

Kniha Měsíc je drsná milenka je v