Mesačný kameň sv. 2.

Mesačný kameň sv. 2. https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91991/bmid_mesacny-kamen-PCH-91991.jpg 4 10 2

Mesačný kameň je chýrny diamant, ktorý sa pôvodne nachádzal vo svätyni boha Mesiaca v Indii a odtiaľ sa začiatkom 19. storočia dostal do Anglicka. Ako dar ho dostáva Rachel, no ešte v tú noc ho niekto ukradne

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Slovenský spisovateľ

The moonstone , 1963

Shardlake
Shardlake
02.01.2020 3 z 5

Četla jsem slovenské vydání a po těch letech musím přiznat, že jsem už některým slovenským výrazům nerozuměla. Ale jinak mi četba ve slovenštině nevadila a určitě přečtu i II. díl, abych se dozvěděla jak to dopadlo.

Corso
Corso
29.01.2018 4 z 5

Uvadza sa, ze Mesacny kamen je vobec prvy detektivny roman. Tolko sa dozviete z kazdej wiki. Tiez sa zvykne o Collinsovi uviest, ze je nepravom pozabudnuty spisovatel, ktory vo svojej dobe konkuroval Dickensovi, a bohviekomu, Dumasovi, Wildeovym romanom. A bol v tej dobe jeden z najlepsie zarabajucich autorov. Pravom. V Mesacnom kameni som sa stretol s jednou z najlepsie napisanych rozpravacskych postav ake som kedy cital. Dej tu pomalicky tecie, dialogov je pomenej, ale ak si chcete vychutnat vtipneho, mileho, priam ziveho rozpravaca, sluha Betteredge je uzasny. A slovensky preklad Ivana Krcmeryho je jednoducho ..nechcem napisat genialny, ale nezabudnutelna kniha to teda je. Kto precita, zaradi si ju vedla Saturnina, Svejka, Hlavy 22, proste vedla knih ktore za desat rokov bude citat znova. Citit z toho viktoriansku Angliu, kolonie, tajomstva orientu, uz len cakate kedy sa objavi doktor Morriarty. Skratka mesteriozny roman, ktoreho zaner bohuzial zmizol a transformoval sa neskor do detektivok, thrillerov, hororov, ducharin. Cokolvek co sa vam dostane to ruk od Wilkieho, berte berte berte. Aspon skuste. Netvrdim ze ocari milovnikov akcie, ale napr ctitelov Wildea, Dickensa, Poea, Doylea, urcite.

Wilkie Collins
anglická, 1824 - 1889
2000  82%Žena v bílém
1993  78%Měsíční kámen
1974  80%Žlutá maska
1971  71%Strašidelný hotel
1988  74%Mesačný kameň sv. 2.

Kniha Mesačný kameň sv. 2. je v