Menuet v hangáru

Menuet v hangáru

Hrdinové jsou nenápadní, obyčejní lidé, kteří se snaží svým způsobem prostě přežít. Seznámíme se s nimi ještě před válkou (druhou světovou) a poznáme prostředí, v němž se soustřeďuje a odvijí děj: velký letecký hangár, z něhož za okupace nacisté zřídili sklad vyrabovaných věcí, denně odvážených z bytu lidí zmyzelých na gestapu nebo deportovaných do Terezína. Ve své specifické atmosféře bývalého hangáru se setkávají lidé, jejichž život se z vůle "vyšší" moci na čas spojuje ať už přímo, denním potkáváním ve skladišti, nebo nepřímo, prostřednictvím hlavního motivu, drobné starožitné hrací skřiňky, propojující osudy hrdinů i události. Ústřední postavou je Hanuš Maurer, člověk spíše pasivní, držený v šachu strachem z transportu a vyděračskou manželkou, jehož navyklý životní běh vykolejí právě starožitná skříňka: při pokusu o její odcizení je přistižen, z trestu má v nejbližším termínu nastoupit cestu do Terezína.......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30170/menuet-v-hangaru-30170.jpg 4.422
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Melantrich

pedroK

Krásná kniha, dobře se čte, ačkoli jsou téma i doba 2. sv. války smutné. Vtáhne vás do prostředí, kde vy byste nechtěli žít, ale naši předci museli.

Renatecka

Zajímavé, doporučuji.

Andrys
06.10.2011

I když je v obsahu napsáno dvakrát slovo Terezín, neznaméná to, že kniha je o něm. Je zaměřena na obyčejné lidi a na jejich chování v té konkrétní době.

Nejlepší je Terezín navštívit.

WEIL
06.10.2011

O Terezínu je pro mě nejlepší kniha - Terezín, malá pevnost.

Ale určitě je dobře, když se o Terezínu píše i nadále, aby mladší generace věděli o zlu, které tak člověk páchal na člověku.

Andrys

Kniha se mi moc líbila, jen je škoda, že na konci se nepsalo víc o Helence. Na téma této knihy by se nemělo nikdy zapomenout.