Meno písané krvou

Meno písané krvou https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463361/bmid_meno-pisane-krvou-um9-463361.jpg 4 6 1

Pre umelca neurodzeného pôvodu je Rím mestom krčiem, bojov na nože a prostitútok, až kým nedostane objednávku namaľovať portrét pápeža… Caravaggio sa zakrátko stane jedným z najuznávanejších a najvychytenejších maliarov v Ríme. No keď sa zahľadí do Leny, jednoduchého chudobného dievčaťa, a zveční ju ako madonu na svojich obrazoch, spoločnosť je pobúrená. Caravaggio, znevažovaný ako umelec, ale zaťato sa držiaci svojich ideálov, sa nechtiac zapletie do súboja, v ktorom zabije svojho protivníka z významnej rodiny. Ani mocní patróni a mecenáši nemôžu zabrániť rozsudku smrti nad maliarom. A tak je Caravaggio nútený ujsť na Maltu. Ak chce dostať milosť, musí sa podrobiť prísnym pravidlám a zvyklostiam Rádu maltézskych rytierov. Jeho diela však naďalej hovoria o láske k umeniu a k Lene. No skôr než sa k nej stihne vrátiť ako rytier a šľachtic, záhadne zmizne…... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

A Name In Blood , 2012

booklovertina
01.06.2021 5 z 5

Keď som pred časom prvýkrát nahliadla do edície "život slávnych" od Slovenského spisovateľa, okamžite si ma získala - postavami, ktoré knihy približovali, rozprávačským umením, ktoré prezentovali, chytľavosťou, pútavosťou... Na poprednom mieste sa u mňa dlho držal Stoneov Smäd po živote, no Matt Rees ho svojím Menom písaným krvou - pôsobivým príbehom talianskeho velikána Caravaggia, ktorého neraz považovali za neokrôchkaného surovca - predčil, resp. minimálne sa mu vyrovnal.

Rees verne vykreslili pompéznosť i špinu barokového Ríma, s citom, jemnosťou i dramatickosťou vernou maliarovmu životu priblížil roky túžob, snáh a sklamaní, pouličných šarvátok, krčmových radostí aj lopoty vo vyhnanstve. Dovolil nám nahliadnuť do tajomstiev Caravaggiovho srdca i jeho umeleckej techniky, do domácností vznešených talianskych rodín, zdobených palácov, skromných kutíc kláštorov či nevábnych uličiek a odľahlých kútov veľkolepého Ríma.

Neviem či to spôsobilo lascívne až zhýralé prostredie, v ktorom Caravaggio pôsobil, jeho prchká povaha a zanietené držanie sa vlastného presvedčenia, fakt, že bol vyvrheľom spoločnosti, alebo na tom svoj podiel mal spôsob, akým autor zachytil maliarov bujarý, no neľahký život plný vnútorných rozbrojov a nekonečného utekania, no totálne ma opantal, chytil ma do svojich pazúrov a nepustil, ani na sekundu som sa nenudila. Rozhodne príbeh, ktorý sa oplatí prečítať.

Matt Rees
velšská, 1967
2008  70%Betlémské vraždy
2011  63%Mozartova poslední árie
2021  80%Meno písané krvou

Kniha Meno písané krvou je v