Mengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311508/bmid_mengeleho-dievca-skutocny-pribeh-sl-ldI-311508.jpg 5 2546 730

„Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode.“ To sú slová Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla. Tá hrozná doba stvorila množstvo príbehov. Príbehov o odvahe, statočnosti, láskavosti a obetovaní sa, ale aj o zlobe, podlosti a obludnom ponižovaní iných ľudských bytostí. Príbeh Violy Fischerovej je však výnimočný. Ona totiž okrem toho, že prežila peklo táborov smrti a našla v sebe silu na riskantný útek, dokázala ešte niečo. Vďaka nej chytili brutálnu dozorkyňu z Birkenau. Po vojne sa náhodou stretla so svojou veľkou láskou. Mužom, o ktorom roky nevedela, či ešte žije. Ale nakoniec sa vydala za niekoho iného. Rytiera. Skutočného novodobého rytiera, ktorý získal toto vyznamenanie od francúzskeho prezidenta za statočnosť v boji na strane Spojencov. Viola Fischerová po rokoch zverila svoje spomienky reportérke Veronike Homolovej Tóthovej. Táto kniha zaznamenáva jej osud i osudy iných ľudí, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia.... celý text

Literatura světová Pro ženy
Vydáno: , Ikar (SK)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan , 2016

Veggi
04.10.2019 5 z 5

Ne, nečtěte tuto knihu! Ne, pokud nemáte ocelové nervy a nejste smířeni! Hlavně ji nečtěte pokud máte děti a obzvláště ty ještě malé! Myslím, že rodiče to zasáhne mnohem silněji.
Letošní výzva se u mě, byť nechtěně, proměnila ve výzvu, kolik krutosti z války zvládneš přečíst. Už končím, teď už jen něco lehčího ke čtení.
Tento příběh je nejsilnější, který jsem kdy četla. Možná proto, že je tam tak velký kontrast mezi dobrem a zlem. Mezi tím životem před a po. Většina příběhů na Vás hned valí hrůzy, krutosti a smrt, ale tenhle Vám ukáže krásný, naivní, sladký a bezstarostný život, který se z minuty na minutu změní v čiré zoufalství.

jprst
03.10.2019

Dají se vůbec knihy s tímto námětem hodnotit nějakými hvězdičkami nebo dokonce oblíbeností?

knihovnička007
30.09.2019 5 z 5

Dá se u tohoto žánru napsat, že se mi kniha líbila?
Knihu jsem si půjčila z knihovny, slyšela jsem o ní spoustu "negativního", že je hodně silná a že se jim špatně četla atd. O této historii jsem toho již přečetla hodně, takže mne ničím nepřekvapila, kromě Maďarské historie, ta mi moc známá nebyla. Ale příběhů z koncentračních táborů je hodně. Některé scény mi připadaly nereálné, nechci sahat nikomu do svědomí, jen je to můj názor.
Kniha mne vtáhla, četla se mi dobře (pokud to tak jde napsat). Neměl to v té době lehké nikdo. Škoda zmařených životů... Líbilo se mi, jak se zachoval šéf v Siemensu :)
Pořád si říkám, jak je možné, že se takové věci mohly stát. Kde se v nás bere ta zloba, nenávist?

Taralcielle
27.09.2019 5 z 5

Nemám slov... Děsivé, kruté, nechutné, zvrácené, nevím, jakými slovy bych popsala... Obdivuji všechny, co mají sílu o svém utrpení vyprávět. Někdy jsem nemohla číst, musela jsem to rozdýchat, rozchodit a pak až pokračovat dál. Velmi velmi silná kniha.

TeresaSul
26.09.2019 5 z 5

K tomu nemám co dodat. Kruté, ale zároveň nádherné čtení... Nemám slov

denisa7430
26.09.2019 5 z 5

Uff, dotčeno. Za ty roky jsem přečetla spoustu knih s osvětimskou tématikou, mnoho z nich ve mě zanechalo nesmazatelnou stopu, a nejinak tomu je i s tímto románem Mengeleho děvče.

Nikkiproch
25.09.2019 5 z 5

Tu knížku by měl přečíst každý. Je to velmi silné vyprávění skutečného příběhu, u kterého si ani nedokážeme představit nebo pochopit, že se opravdu mohl stát. Ale musíme si stále připomínat, že ano, že tohle stalo. A nesmíme nikdy dopustit, aby se to stalo znovu...

makki.xoxo
22.09.2019 5 z 5

Tahle kniha by měla být v povinné četbě na kazde škole.. Je to opravdu silný příběh.

Nikol117
18.09.2019 5 z 5

Zvrácené, šílené. Někdy mi dělalo problém vůbec číst. Ale myslím, že každý by si měl tento typ knih povinně přečíst, aby se nikdy nezapomnělo, co za zvěrstvo se tu dělo.

Alzbetta
17.09.2019 5 z 5

Je to nejsilnější příběh,který jsem kdy četla. Musela jsem přestával číst a prodychat ty hrůzy které jsem četla.
Vážím si doby v které žiju. Opravdu to neni samozřejmost.

Viviana-Mori
16.09.2019 5 z 5

Četla jsem už několik knih na téma koncentračních táborů a 2. světové války. Tato je rozhodně jedna z těch nejsilnějších. Čtení je o to těžší, že to vypráví osoba, která to doopravdy zažila a v knize leží její život. Netvrdím, že knihy od jiných autorů nepopisují skutečné hrůzy té doby, ale tady mi vše přišlo o mnoho skutečnější.
Chtělo se mi brečet dávno předtím, než se Viola dostala do Osvětimi. Ta úzkost a beznaděj, když vám plíživě a postupně seberou úplně všechno. Člověk si může myslet, že si to dokáže představit, ale nedokáže. Občas jsem se trýznila představami, že jsem tam já a moje rodina. A jímal mě děs a hrůza. Vůbec nechápu, jak tohle mohl někdo dopustit, jak mohli být lidé takhle šílení a zlí. A bohužel jsou pořád. Ty hrůzy ji musely strašit celý život, ačkoli jsem ráda, že se po tom všem dobrala slušnému žití, měla dobrého manžela a děti.
A ještě jedné věci jsem si u podobně laděných knih všimla - ta velká láska k rodině. Dneska se to už tolik nevidí, všiml si toho někdo? Tady si vážili jeden druhého, podporovali se, milovali se nadevše. Dneska už té lásky tolik není. Tahle kniha by si zasloužila tisíc hvězd.

Astarothh
14.09.2019 5 z 5

Další autentický a drsný příběh o ženě, která prošla několika koncentračními tábory. Do detailu popsané nejhrůznejší chvíle, které strávila v Osvětimi Březince - její "setkání" s Mengelem a jeho týmem "odborníků", srdcervoucí příběhy Violy známých z Lučence či spoluvězenkyň z tábora. Další smutné čtení o síle a štěstí v neštěstí...

AliStejsy
09.09.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem se slzami v očích..

sophia2943
04.09.2019 5 z 5

Hodně silný příběh. Opravdu mi až občas jde rozum stranou čeho lidé byli schopni se dopustit na jiných lidech. Ba co víc nejhorší na tom je, že stále v této době se najdou tací, kteří tyto zvěrstva omluvují a nebo podporují. Hrůza děs !

MarceD.
03.09.2019 5 z 5

Neskutečná kniha, kde jsem si u čtení musela dávat pauzy, abych vydýchala slzy v očích. Další z příběhů, které je potřeba si stále připomínat, aby nacistická zvěrstva nezůstala zapomenuta.

Marry524
02.09.2019 5 z 5

Velice silný příběh... celou dobu si říkáte, že toto nemůže být pravda, nemohly se všechny ty strašné věci přece stát... A ony staly a někdo je opravdu prožil a já nerozumím, jak tohle jedna lidská mysl mladého děvčete mohla zvládnout. Měl by si knížku přečíst každý, každý by měl vědět, co se dělo a co už se nikdy stát nesmí!

terezarath
28.08.2019 5 z 5

Velmi povedené zpracování příběhu. Kniha je čtivá a není problém se do není ponořit a za den přečíst. Příběh ve vás bezpochyby vyvolá silné emoce a na konci si nebude jistí, jestli tu knihu milujeme nebo nenávidíte.

mysterygirl
26.08.2019 5 z 5

Musela jsem to cist s prestavkama..precetla jsem dost literatury s timhle tematem , ale tohle byl pro me asi nejsilnejsi pribeh

Vilma232
26.08.2019 5 z 5

Kniha, která se čte hodně těžce - ne pro styl, ale pro ten příběh. Jak hrozný musel být návrat po všem utrpení "domů" a uslyšet (citace): "Vy jste odsud odešli a už jste se neměli vrátit!"

Noeni
24.08.2019 5 z 5

Neuvěřitelně silný příběh, během kterého mi běhal mráz po zádech a vynechávalo srdce. Během čtení se mi vystřídaly snad všechny emoce; od úsměvu a dojetí při randění s Arthurem a dalších pěkných situací před válkou, po znechucení a děs při dění za války... Respekt a čest všem, co si tuhle hrůzu museli prožít... Tuhle knihu budu rozdýchávat ještě dlouho...

Autoři knihy

Viola Stern Fischerová
slovenská, 1922 - 2017

Kniha Mengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory je v

Přečtených3 769x
Čtenářské výzvě1 159x