Mengeleho děvče

Mengeleho děvče https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352046/bmid_mengeleho-devce-650155410a05b.jpg 5 2538 729

Skutečné osudy mladé židovské Slovenky, která byla svědkem nejhorších osvětimských hrůz. Kniha popisuje její život v prvorepublikovém Lučenci, anexi Maďarskem a stále se zhoršující situaci Židů. Nakonec je Viola se svou rodinou poslána na transport. Na rozdíl od jejích příbuzných si jí všimne nechvalně známý dr. Mengele a Viola se stává jedním z jeho „děvčat“ – skupiny žen a dívek, na kterých byly prováděny nejrůznější experimenty. Její vítězství nakonec nespočívá „pouze“ ve skutečnosti, že přežila, ale i v tom, že navzdory všemu dokázala založit rodinu a mít děti.... celý text

Literatura světová , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan , 2016

Kačka_knihomol
Kačka_knihomol
31.05.2022 5 z 5

Co k této knize říct. Asi se úplně nehodí říct, že je skvělá, když popisuje hrůzy života Židů za 2. SV - takže raději - čtivá, plná emocí , smutku, ale i naděje. Ve mně vzbudila kromě smutku, že se něco takového mohlo stát, hlavně zlost - jak může být někdo všech těchto věcí schopný? Jak s tím dále mohli po válce někteří žít, že způsobili takové utrpení? Kdo dal vůbec lidem právo soudit druhé jen na základě "rasy" nebo čehokoliv jiného? Knih s touto tématikou jsem četla více, ale tahle mě dostala asi nejvíce.

lucka8864
lucka8864
27.05.2022 5 z 5

Drsná kniha... v některých pasážích jsem si myslela, že ji snad ani nedočtu. U čtení padlo hodně slz. Bohužel mi nešla přečíst jedním dechem, skze upřímnost s jakou byla napsaná.

Didi15
Didi15
16.05.2022 5 z 5

Skvělá kniha a vůbec nechápu, jak se na Ukrajině může válčit.

mataaskorice
mataaskorice
16.05.2022 5 z 5

Jedna z nejšílenějších knížek, které jsem kdy četla, protože nepochopitelné události, které jsou popsány na jejích stránkách jsou skutečné. Zároveň dobrá kniha, úžasné svědectví o černé kapitole dějin lidstva, důležitá a potřebná upomínka toho, co by lidé nikdy neměli zapomenout, co by neměli v žádné následující etapě nechat opakovat. Kniha je intimní osobní zpovědí, velmi niternou, bolestnou, je však i faktograficky přínosná - poznámky pod čarou doplňují nebo upřesňují historické reálie a souvislosti.

_Brunetka_
_Brunetka_
14.04.2022 5 z 5

Tahle kniha se dá popsat jedním slovem – masakr. Své pocity z ní se mi jen těžko obsahují do slov, protože je opravdu něčím neskutečným, co vás zasáhne tou měrou, na kterou se nebudete schopni nikdy připravit. Styl psaní autorky bych popsala jako velmi úderný a čtivý. Každou minutu svého volného času jsem věnovala tomu, abych vstřebala dalších pár řádků a zjistila, co bude dál. Příběh jsem ale nehltala, ten mě přímo vdechl. Viola Stern Fischerová je vskutku obdivuhodná postava (jako i některé další z knihy), která by nám všem měla být vzorem, přestože to možná u tohoto druhu literatury po všech čtenářských recenzích zní jako to největší klišé. Já si ale jednoduše nechci a nedokážu představit, že bych tohle přežila, aniž by mě to zlomilo. Jinak mě prostě u podobných děl čím dál tím více zachvacuje pocit, že tohle se prostě nemohlo stát, je to přece tak šílené, že to připomíná noční můru, a ne část z dějin lidstva… Bohužel ale tohle není má první přečtená výpověď přeživšího a problémem je, že se jejich vyprávění shodují dostatečně na to, aby veškeré spekulace o možné fikci byly navždy svrženy ze stolu. Oceňuju ale to, že jsem se tu kromě hrůz dozvěděla z minulosti něco nového – jak to vypadalo v průběhu války v Maďarsku, jaké byly vztahy Slováků a Maďarů,…autorka tu totiž věnuje hodně prostoru životu Sternových před válkou. Asi vás nepřekvapí, že ve mně opět tímhle dílem byla probuzena celá škála emocí – zloba, smutek, beznaděj, strach,… Je tu také spletena dohromady řada témat – pravá láska, ztráta, touha přežít, skutečná odvaha, nečernobílost světa. Podtrženo, sečteno, tahle kniha se mi nelíbila a ani vám se líbit nebude, nevyhnutelně vás dostane a zasáhne jako mě. Její obsah je něčím, co bychom si všichni měli povinně projít alespoň prostřednictvím pamětí druhých, protože je to důležité. Souhlasím s Violou Fischerovou, že my, co jsme to nezažili, to nikdy nebudeme schopni pochopit, ale to je v pořádku, přísluší nám jiný úkol. Nezapomenout.

IngridInka
IngridInka
10.04.2022

Neskutečně strhující a dojemný příběh. Ze začátku jsem si říkala proč tento název, když je děj jiný. Dějová linka je promyšlená, napínavá a strhující. Kniha na mě udělala hluboký dojem a částo na ní i po dočtení myslím.... určitě jí vezmu do ruky znova...

Jerry H
Jerry H
25.03.2022 5 z 5

Zážitek má být hlavně silný a tento rozhodně byl. Začátek možná dost rozvláčný, ale zase pěkně vykreslil to co přišlo později, mě to přišlo jako zajímavý kontrast. Normální lidé, žijící si svůj život, který se jim rázem během pár dní změní v totální peklo na zemi. Ono to všechno přežít a pak s tím vším ještě žít celý život, to už je za mě šest hvězd z pěti. Přeji všem, abychom toto zažít nikdo nemusel.

PlaszCZ
PlaszCZ
25.03.2022 5 z 5

Přestože se děj odehrává na pozadí války a neskutečného lidského utrpení, je zde i mnoho lásky, sounáležitosti a odhodlání. Kniha se skutečně četla jedním vrzem - jinak to snad ani nešlo. Nejvíce mě však dostaly poslední dvě strany - slzička ukápla... Dojemný, smutný a hořkosladký příběh nesmírně statečné ženy, se kterou si osud neskutečně krutě pohrál. Viola je skutečnou hrdinkou. Skvělá kniha!

Ivushaak
Ivushaak
24.03.2022 5 z 5

Ze začátku byla kniha poměrně vleklá a hůř jsem se do ní začítala. Pak ale dostala kniha spád, pasáže z koncentračních táborů byly chvilkami hodně drsné a kruté (určitě to není čtení pro slabší povahy). Příběh byl smutný, ale naštěstí poměrně s dobrým koncem.

Belanna
Belanna
23.03.2022 3 z 5

Paní Viola si prožila neskutečnou bolest, utrpení, ponížení a nakonec přežila. Příběh to byl velmi poutavý a velmi smutný.
Na knize jako takové mi ale něco nesedlo, snad styl psaní, rozvleklý začátek a cítila jsem z ní jakýsi patos, který mi vadil. Rozhodně ale nelituji, že jsem četla.

Artep25
Artep25
19.03.2022 4 z 5

Skvělá kniha. Mně se četla dobře .To co zažila Viola je strašné a protože se nyní děje válka na Ukrajině ,říkám si .Bože nedopusť už něco takového.

Opatov
Opatov
19.03.2022 5 z 5

Dlouho jsem odkládala, poslední dobou čtu raději něco veselejšího....
Některé pasáže jsem musela přeskakovat. Na zvěrstva nelze zapomenout, nikdy. Lidé, kteří tohle přežili, těžko pochopí nespokojenost jedinců s naprosto banálním problémy.
Ale musela jsem vědět, jak vše dopadne, knížka je totiž napsaná velmi dobře.
Jedna z knih, na jejichž obsah člověk myslí ještě dlouho po jejich přečtení.

Daduna
Daduna
14.03.2022 4 z 5

Zajímavá kniha s tématikou, která mě zajímá. Od knihy jsem bohužel čekala trochu víc vzhledem k názvu. V knize toho bylo málo a občas se mi zdála táhlá. Třeba začátek a konec a už moc nezbylo na téma s Mengelem,ale chápu, že tam zřejmě nebylo víc co říct.

JoMia
JoMia
10.03.2022 5 z 5

Knihu jsem musela místy odkládat abych nějak zpracovala ty hrůzy. Na druhou stranu jsem se ale od ní nemohla odtrhnout.

lenka7348
lenka7348
01.03.2022 3 z 5

Recenze proti proudu davu...
Musím říct, že jsem podobně jako někteří z recenzentů níže čekala něco trochu jiného. Jak zde již bylo zmiňováno, v knize je věnováno až moc prostoru tomu, co bylo před. Pak jako když utne, a události se dějí rychlosti blesku - najednou je Viola tam, pak zas hned tam. Chápu, že vyprávět něco po tolika letech asi není úplně jednoduché, navíc lidská paměť dokáže mnoho věcí vytěsnit...ale mně tam prostě něco chybělo. Na téma 2. světové války jsem již pár příběhů přečetla, a musím říct, že mě většinou více vtáhly do děje, dostaly se mi pod kůži. Tato kniha mi však přišla taková neosobní, občas působila trošku až "vybájeně". Tímto ale samozřejmě nechci znevažovat prožitky paní Violy, to, co se dělo bylo příšerné, a nikdy by se na ta zvěrstva nemělo zapomínat.
Jsem ráda, že jsem si "Mengeleho děvče" přečetla, jelikož mi to osvětlilo situaci za 2. světové války v Maďarsku, ale do mojí pomyslné "TOP10" se bohužel nedostane...

proni
proni
01.03.2022 2 z 5

Začátek knihy, řekla bych o ničem - zbytečně rozsáhle popisované kdo, s kým, kdy, jak. Nějak mě neoslovila, nevím zda je to stylem psaní..nebo dle hodnocení jsem od ní čekala víc..

Karolína18
Karolína18
24.02.2022 3 z 5

Zdá se až nedůstojné dát jiné hodnocení než pět hvězd, ale nemohu si pomoci. Příběh je jedna věc, jakmile jsou popisovány strhující detaily a nešťastné příběhy, vše funguje. Při popisu minulosti a všem, co se odehrávalo po válce jsou však nejžalostnější dialogy. Chápu, že šťastné vzpomínky se musí uchovávat a přiživovat, ale je v tom tolik patosu, že to nepůsobí jako větší kontrast ke všem hrůzám z koncentráků, ale spíše jako ne moc zdařile popsaný vybíjený příběh. Obsahově hodnotím pěti hvězdami, ale formálně to prostě nejde. Už proto, že jsem se počátečních sto stran musela ke čtení vyloženě přemlouvat a bránit si v přeskakování. Fakta a předaná svědectví jsou neuvěřitelná, za skvělé považuji i doplňující fotografie, poznámky a detaily.
Ale zrovna dnes tato kniha nebyla asi dobrá volba...

le21nka
le21nka
21.02.2022 5 z 5

Kniha, kterou musíte odkládat, aby jste tu hrůzu, kterou paní Viola popisuje, vstřebali a zároveň vás nutí pokračovat dál. Velmi silný a neskutečný příběh.

ElizPetrova
ElizPetrova
19.02.2022 5 z 5

Je zvláštní hodnotit příběh, který není fabulací, a přesto se jedná o takovou nepředstavitelnou hrůzu a utrpení. O knize již bylo řečeno hodně, takže se nebudu opakovat. Jen snad dodám, že před paní Violou Fischerovou se hluboce klaním a obdivuju její sílu prožít si takovou bolest a žít dál. My se můžeme pouze modlit za to, že se lidstvo z historie poučilo a nebude se opakovat a být vděční a pokorní za to, kdy a kde žijeme a že se máme dobře, samozřejmost to totiž není.

Anavi8912
Anavi8912
15.02.2022 5 z 5

Velmi silný, strhující příběh o hrůzách, které se děly během 2.světové války v koncentračních táborech. Je strašné, co dokázaly lidé dělat jiným lidem. Krasně,citlivě napsaná knížka, doporučuji.

Autoři knihy

Viola Stern Fischerová