Mengeleho děvče

Mengeleho děvče https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352046/bmid_mengeleho-devce-650155410a05b.jpg 5 2546 730

Skutečné osudy mladé židovské Slovenky, která byla svědkem nejhorších osvětimských hrůz. Kniha popisuje její život v prvorepublikovém Lučenci, anexi Maďarskem a stále se zhoršující situaci Židů. Nakonec je Viola se svou rodinou poslána na transport. Na rozdíl od jejích příbuzných si jí všimne nechvalně známý dr. Mengele a Viola se stává jedním z jeho „děvčat“ – skupiny žen a dívek, na kterých byly prováděny nejrůznější experimenty. Její vítězství nakonec nespočívá „pouze“ ve skutečnosti, že přežila, ale i v tom, že navzdory všemu dokázala založit rodinu a mít děti.... celý text

Literatura světová , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan , 2016

anna_gun
04.02.2019

Ze jsem precetla mraky a mraky knih s tematikou holokaustu, tak tato kniha byla jedna z nejkrutejsich. Musela jsem casto odkladat. Az budu mit dospivajici dite, tak tohle bude jedna kniha, kterou ho donutim precist. Jsem ohromena, smutna, zhnusena. 5*, ale na dovolenkove cteni to opravdu neni.

Elinka14
29.01.2019

Tady tato knížka by měla být povinnou četbou ve školách...

kimby
25.01.2019

Kniha, která mne opět vtáhla do doby, která tu před několika desetiletími byla a o to je to více nepochopitelné. Doporučuji!

hanka8827
25.01.2019 5 z 5

Úžasná kniha

JarmilaNovotna
25.01.2019 5 z 5

Z téhle knihy mě ještě mrazí.

Jarmila97
24.01.2019 5 z 5

Naprosto skvělá kniha splnila všechny mé představy ač sem knihu četla s hrůzou a občas i s pláčem zanechala ve mě hodně pocitů ohledně války takže moc doporučuji

booklaboratory
23.01.2019 5 z 5

Ocakavania boli vysoke a kniha ich naplnila. Rozpravanie zivotneho pribehu hlavnej postavy od detskych cias, prve lasky po zverstva ktore musela si zazit, byt svedkom v tabore, nenecha nikoho chladnym. Zaver knihy a zaroven tohto zivotneho pribehu nam dokazuje, ze zverstva vzdy vyjdu na povrch, bude za ne treba niest nasledky. Jedinym minus tejto knihy je gramaticka uprava (velke mnozstvo chyb).

Veřenka13
22.01.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem o válce a Mengeleovi četla. Kniha je výborně napsaná. Velice čtivá. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Kniha není výpověď jen o všem zlém co se v životě autorky odehrávalo, ale i o lásce a porozumění. Pokud neuroníte slzu během čtení, tak věřím, že konec knihy dojme každého. Rozhodně doporučuji přečíst.

Chemiczka
21.01.2019 5 z 5

Kniha s obrovskou výpovědní hodnotou. Setkáváme se s hlavní hrdinkou Violou, která barvitě a živě popisuje svůj život před válkou. Její nádherná první láska ve mně vyvolávala příjemný pocit a úsměv na rtech. Vznik samostatného Slovenského státu je doprovázen již prvními represemi vůči Židům a posléze i Maďarsko vydává protižidovské zákony. A tak s rodinou Sternových prožíváme první vyhnání z domova, "život" v ghettu a první transport. Ještě naivní Viola ve společnosti rodičů přijíždí do Osvětim. V ten den, při své první selekci, která ji zachránila život se stává dospělou, během chvíle ztratila rodiče a stává se pokusným objektem. Viola nám postupně odkrývá příběh jí samotné, ale také dalších žen, které během svých pobytů v KT potkala. A tak prožijeme srdcervoucí příběhy matek, které se dívaly na umírající děti, nemohly udělat nic pro jejich záchranu a celý zbytek života zůstaly v zajetí svých výčitek.
Konec knihy a emotivní setkání Violy a Artura už mi vehnalo slzy do očí. Tragický, krásný, dech beroucí a obdivuhodný příběh. Dlouho jsem nečetla knihu z období II. sv. války a holokaustu, která by se mi tak zaryla pod kůži a do duše.

Jirinamac
20.01.2019 5 z 5

Přečetla jsem dost knížek na téma holokaust, ale tato mi přijde nejkrutější. Často čtu před spaním nebo v mhd, ale toto jsem nedávala. Hrůzy byly popsané tak, že jsem místy musela knížku odložit a nemohla dočíst ani stránku. U této knížky mě mrzí, že životní příběh nepokračuje i dále a končí docela pohodově, ale jejich život v komunistické době byl také těžký. Četla jsem ve slovenštině, tak nevím, jestli se překlad do češtiny hodně lišil.

Veronique6677
20.01.2019 4 z 5

Kniha zajímavá, bolestná, často se mi sviralo srdce při čtení hrůz, které se skutečně staly. Moc se mi nelíbilo, ze to bylo psáno jako dokument a ne jako příběh. Také se mi nelíbily komentáře překladatele pod čarou, který např. psal, ze se autorka v něčem mýlila. Myslím, ze překladatel ma překládat a ne opravovat autora. Určitě knihu doporučuji k přečtení, ale téma bylo dost těžké a často mi bylo hodně smutno.

konicekbily
16.01.2019 5 z 5

Knihu beru jako velice zdařilou fikci na základě životopisu jedné dívky, která své mládí prožila ve složité době s nepříznivým osudem. Oceňuji, že se autorky snažily podat pokud možno nepřibarvený příběh hlavní hrdinky a jejího okolí v souvislosti s děním v celé Evropě v předvečer a průběhu druhé světové války.

Viria
15.01.2019 5 z 5

Krásne napísaná kniha o tých najodpornejších veciach, ale i o ľudskej sile, odvahe, láske a schopnosti obetovať sa. Príbeh vo mne zanechal stopu a určite ju odporúčam.

Raszkulce
13.01.2019 4 z 5

Nikdy nepochopím tak krutý osud a tak hrozné chování lidí. Velice čtivá knížka, která ve Vás často vyvolá pocit beznaděje. Zároveň dobré memento k zapamatování, že něco takového se klidně může i opakovat ..

Medunka22
13.01.2019 5 z 5

Jsem ráda, že Viola Stern svůj příběh stihla říct a její smutný osud zůstane navždy zachován. Po přečtení knihy se ve mne mísí vztek, smutek a obrovská lítost nad osudy nevinných lidí, kteří byli tak bezmocní.Co se týká Violky, divím se, že se z těch hrůz a ponížení nezbláznila. Byla to velmi silná žena s velkou dávkou štěstí, že přežila Osvětim-Březinku.Samotnou kapitolou byly děti. Moje bujná fantazie se předvedla v plné parádě a do smrti budu vidět obraz malé Judy. Dohledala jsem informace o Violce, která se dožila 94 let a zemřela v květnu 2017.

Banelsa
12.01.2019 5 z 5

Moje první knížka na toto téma, chytlo mě to tak, že jsem začala hned nakupovat knihy domu na téma holocaust atd.
Neuvěřitelné drsný přitom i krásný příběh, jak z krásné mladé slečny se během chvíle stane silná žena, která udělá cokoliv, aby nepřišla o život.

kakaba4818
12.01.2019 5 z 5

Kniha začíná jako ,,rádoby" dívčí román z předválečného období v Maďarsku. Postupně se na vás začínají valit nechutnosti spojené s brutálním zacházením ,,nežádoucích" obyvatel, transportem do koncentračních táborů a života, tedy spíše umírání v tomto pekle! Nejvíce mě asi zasáhla část, kde autorka popisuje topení batolat před jejich matkami a zábavu představitelů SS, kteří z rozmaru děti nadhazují do vzduchu a pak do nich střílejí. Také nelidské pokusy zrůdného anděla smrti Mengeleho, jsou samy o sobě odstrašující. Po celou dobu s nadšením hltáte všechny detaily knihy a zároveň vás to nutí číst dál a dál. Stáváte se součástí knihy, máte tendenci se vciťovat do popisovaných situací. Tuto téměř 400 stránkovou knihu jsem přečetla během několika hodin. Rozhodně doporučuji všem, koho tato témata zajímají!!! Slabší povahy varuji!!!!

efka.saf
11.01.2019 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, že bych byla tak ráda, že mám knihu konečně dočtenou. Dala mi opravdu zabrat. Emočně. Vyždímala mě do sucha. Přesto musím říct, že byla nádherná! Vyprávěním a formulacemi, svojí sílou a hloubkou. Obsahem byla doslova děsivá. To bývají i ostatní knihy s podobným tématem, tato mě ale odzbrojovala svojí opravdovostí a sugestivností.

Kniha se poměrně hodně věnuje rodině Sternových před válkou a před vypuknutím všech jejích hrůz. Nahlížíme do srdce Violky v době, kdy se poprvé bláznivě zamilovala i do rodinných vztahů. A zde jsem nejednou přemýšlela, jestli není možné, že Viola po tom všem, čím si prošla, vidí toto období lehce idealisticky. Bylo totiž až neuvěřitelné sledovat, jak krásný láskyplný vztah plný respektu a důvěry v rodině panoval. Působilo to na mě jako z pohádky. Sama ale chci věřit a věřím tomu, že přesně takhle to v rodině fungovalo. O to větší kontrast nastal v momentu, kdy se politická situace začala měnit. Přiznám se, že toto pro mě byla asi nejhorší část knihy. Sledovat onu postupnou degradaci, kdy se z váženého člověka, který nikomu ničím neuškodil, stávalo "něco", co je níž než hmyz létající v povětří, bylo otřesné. V době, kdy rodina se zlomeným tatínkem cestovala dobytčákem do neznáma, jsem měla pocit, že mé srdce je roztříštěné na tisíce kousků.
Části, které se odehrávaly v koncentrácích, pro mě už nebyly tak nové a šokující, přesto se mi ale několikrát zadrhl dech v plicích. Nejhůře mi bylo v části, kdy Anna vyprávěla o svých dvojčátkách. Uvědomila jsem si, kolik štěstí v tomto obrovském neštěstí Violka nakonec měla, a právě díky tomu přežila. To, že měla ale více štěstí než ostatní lidé, neznamená, že jsou její zážitky méněcenné. Právě naopak. Jsem ráda, že Viola přežila. Že zvítězila v dílčích bitvách i v celé její osobní válce (i když s obrovskými ztrátami). Že se vdala za skvělého a statečného muže a měla dvě děti. Že se rozhodla na tyto zážitky ještě jednou zavzpomínat a přenést je do knižní podoby, aby přispěla k tomu, že už lidé nic podobného nebudou muset znovu prožít. Velmi za to tuto ženu obdivuji.

A jestli knihu doporočuji? Samozřejmě! Přesto ale varuji čtenáře, především matky, že nekteré pasáže mohou být doslova nervydrásající a může být velmi obtížné se přes ně dostat.

Wargo
11.01.2019 5 z 5

Túto knihu by mali zaviesť ako povinné čítanie na stredných školách, po celej Európe, alebo svete. Je to mienkotvorná, dychberúca dráma, po ktorej prečítaní budete dúfať, že ste si práve prečítali kus dobrej fikcie. Ale vy dobre viete, že to tak nieje !

HDKate
10.01.2019 5 z 5

Kniha si mě naklepávala jako řízek, pozvolna, krůček po krůčku mě posouvala na mou vlastní pomyslnou hranici únosnosti. U Anina vyprávění o dvojčatech a tom, co si vytrpěly už jsem byla úplně na placku, né-li v trojobalu. Všechna ostatní následující zvěrstva už byla nějak stravitelnější, slabším povahám ale doporučuji jen na vlastní nebezpečí. Pokud ovšem už někdo tuto tematiku vyhledává, je od něho očekávaná určitá míra rezistence.
Pro mě osobně, ženu, matku velmi náročné, drásavé čtení velmi kvalitní, úžasně napsané knihy...všechny hvězdy sviťte autorce i ženě, která v sobě nalezla tolik síly toto příšerné svědectví předat.

Autoři knihy

Viola Stern Fischerová