Mendelův trpaslík

Mendelův trpaslík https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44088/bmid_mendeluv-trpaslik-xF4-44088.jpg 4 682 151

Jedna z nejúspěšnějších a nejoceňovanějších knih Simova Mawera, autora bestselleru Skleněný pokoj. List New York Times knihu zařadil mezi nejpozoruhodnější díla vydaná v roce 1997, zájem o něj projevili také filmaři (práva ke zfilmování drží Barbra Streisand). Kniha líčí příběh vědce, který zasvětil svůj život studování genetické poruchy, jež těžce poznamenala jeho samotného. Benedict Lambert je nejen trpaslík, ale také vzdálený příbuzný slavného genetika Gregora Mendela, v románu se tedy – podobně jako v již zmíněném Skleněném pokoji – objevuje i řada českých, respektive moravských reálií.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Kniha Zlín

Mendel's Dwarf , 1997

EvaApple
09.09.2020 2 z 5

Po přečtení jsem byla hodně rozpačitá. Jestli hledáte knihu, o které budete přemýšlet ještě po jejím přečtení, tak prosím. Kniha je pozoruhodná, ale pro mne bohužel ne v pozitivním smyslu

kristyna3010
24.08.2020 5 z 5

Líbily se mi obě dějové linie, ale o něco víc asi příběh Benedicta. Asi bych knihu přímo nedoporučovala lidem, kteří se o takové téma vůbec nikdy nezajímali, ale podle mě určitě alespoň základní věci z oblasti genetiky lze z příběhu pochopit nebo si je nějakým způsobem přiblížit a hlavně nejvýraznější jsou příběhy z obou dějových linií. Takže se určitě nebojte, není to žádná encyklopedie, odborností tam zas tolik není.
Plus má kniha i za mě v tom, že příběhů z oblasti biologie konkrétně z genetiky není mnoho.

pige
05.08.2020 1 z 5

Oba hlavní protagonisté mají společného více, než se na první pohled může zdát, přesto jsem se musela hodně přemlouvat, abych knížku vůbec dočetla.

Víc bych ocenila samotný příběh profesora Lamberta, který byl krutý - možná ne tak krutý, jako jeho okolí k němu samému. Jako postava je velice zajímavý.
Je dobře, že se přepočítal v genetickém kódu, naštěstí má nad vším ještě kontrolu stvořitel.

Naopak cudný Mendel.
Možná to jen nedokáži docenit, ale čekala bych více detailů nebo naopak jen milostnou linii.

zdenaR
25.07.2020 3 z 5

Poslední z knih Mawera dočtena. Musím přiznat, že číst ji jako první, asi bych se už do dalších jeho knih nepouštěla a o mnoho bych přišla. Přesto ji hodnotím 3, protože kniha má svůj půvab - neobvyklá dějová linie, zajímavé téma genetiky, i ten konec oceňuji.

konicekbily
28.06.2020 5 z 5

Autor mi dal zabrat! Ve fikci jsou dvě dějové linie - historická a současná. Na jejich pozadí nám podává vznik a vývoj genetiky v historických souvislostech na straně jedné, a na straně druhé "šílený úprk" ve vědeckém bádání v současnosti s naznačením možností a nebezpečí v souvislosti s geny. Je to ohromný záběr a zdaleka ne všem se ta kniha bude líbit!

gallovl
24.05.2020 3 z 5

Místy přetrpěno a dočítáno se zatnutými zuby.

WildEv
20.05.2020 3 z 5

Místy zajímavé, místy trochu nuda...omlouvám se, že musím hodnotit knihu těmito slovy. Navíc nemám ráda neuzavřené konce.

Stani95
01.05.2020 3 z 5

Rozporuplné pocity z této knížky. Dvě dějové linie mohly být zajímavé (a mám ráda historicke knihy o různých osobnostech), ale o životě Mendela jsem se nic moc nedozvěděla. Nebavily mě dlouhé pasáže o biologii/genetice. Linie o prof. Lambertovi mě bavila víc, nicméně sexuální prvky byly divné (asi upoutat pozornost?!) a hlavní ženská představitelka mi také nepřirostla k srdci. Otevřené konce nepatří mezi mé oblíbené. Plus za použité české/moravské reálie.

christiey14
10.04.2020 3 z 5

Kdybych měla hodnotit jen pasáže, které se týkali samotného Mendela, bylo by to jasných 5/5. Bohužel co se týká profesora Lamberta začalo mi být chvílemi velmi nepříjemné číst pasáže, kde se zabývá svou sexualitou a tohou po různých ženách.
Konec je pro mě trochu zklamání, nemám ráda knížky s otevřeným koncem.

alkazemka
10.04.2020 3 z 5

Poslední dobou mám štěstí na samé nádherné čtení. A teď "Mendelův trpaslík" Simona Mawera. Moc jsem se těšila, protože pan Mawer už mě několikrát přesvědčil, že by to šlo. Vždycky si říkám, jak to ten chlap dělá, že ať se dotkne jakéhokoliv tématu, v jakémkoliv období, vyleze z toho něco tak čtivého?
Tentokrát zabrousil do oblasti vědy, konkrétně genetiky. V hlavní roli Gregor Mendel se svými hrášky a pak cesta, kterou se tato věda po desítky let ubírala. Vzhledem k tomu, že je 21.století, tak jde o skok přímo vesmírný. Čili upřímně se přiznávám, že v odborných pasážích jsem se lehce ztrácela (asi jsem už dlouho pryč ze školy, nebo co... ????). Nicméně linka příběhu, toho lidského, respektive obou příběhů, se zejména ve druhé části knížky patřičně rozběhla.
Sice nemám stejně povznesený čtenářský pocit jako po Skleněném pokoji, ale pořád to rozhodně stojí za to!
"Můžeme z vzezření člověka něco vyčíst? Kdo ví, kdo vlastně ví, co se odehrává pod viditelným povrchem?"

Francesca14
05.04.2020 4 z 5

Knihy jsem se značně bála, ke genetice jsme se na gymnáziu ještě ani nedostali, takže odborné pasáže jsem časem jen přelétala očima, protože jsem netušila, která bije. Byla to ale druhá kniha od autora a potvrdilo se mi, že jeho díla mě opravdu baví a témata mě zajímají. V tomhle příběhu byly teda značně nesympatické postavy a číst o doktoru Lambertovi, bylo někdy až nepříjemné - ne kvůli jeho vzhledu, ale kvůli jeho posedlostí ženským tělem, o kterém mluví zbytečně často. Souhlasím s většinou lidí, že konec byl strhující a vývoj hlavní postavy jsem také ocenila, stejně jako povídání o Mendelovi, ačkoliv bylo více esejovité a méně knižní. K "Mendelovu trpaslíku" už se asi v budoucnu nebudu vracet, rozhodně to ale stálo za přečtení.

Stekl
31.03.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Četla jsem ji jako poslední ze všech Mawerových děl, ale líbila se mi úplně nejvíc! Je pravda, že je kniha dost odborná a laik se může v odbornějších pasážích ztrácet, ale mně je genetika blízká oborem, ve kterém se pohybuji, takže mi to nevadilo. Moc se mi líbilo prolínání dvou časových os a líbilo se mi, že hlavní hrdina nebyl prvoplánový sympaťák jako to většinou v literatuře bývá. Vlastně mi nebyl sympatický vůbec, ale stejně jsem musela číst dál. Konec byl pro mě hodně překvapivý. Doporučuji všem!

laurs
16.03.2020 3 z 5

Nebýt zdlouhavých a (omluvte mě) nudných, odborných částí popisující genetiku, byla by to zajímavá kniha s poutavým příběhem. Ne každému mohla připadat hlavní postava sympatická, já se zamilovala do stále stupňující se krutosti, se kterou vystupovala, protože mám vlastně pocit, že takhle lidé zkrátka fungují. Konec knihy je dech beroucí.

VeruRomanská
13.03.2020 5 z 5

Mě, jako vystudovanému genetikovi se kniha šíleně líbila. Kdo této vědě moc nerozumí, asi pro něj bude čtení velice náročné. Měla jsem jen jednu výtku (SPOILER!!!) a to, že by profesoru Lambertovi nedošla tak zásadní věc, jako pravděpodobnost, že dítě bude mít hnědé oči, a tudíž se celý podvod provalí. To byla totiž první věc, která mi prolétla hlavou. Oběma světlookým rodičům se prostě hnědooké dítě nenarodí, pokud to není kukačka. U mě splněna čtenářská výzva "Kniha, jejíž hlavní postava má vaše vysněné povolání".

alicewol
12.03.2020 5 z 5

Nedoceněná kniha

Yorika
07.03.2020 3 z 5

Přiznám se bez mučení, že hlavní hrdina mi nebyl vůbec sympatický. I když chápu jeho zahořklost a motivaci.
Naopak Mendel a jeho příběh mi přišel úžasný. Je to složité a přitom tak jednoduché. Genetika.
Kniha mi přišla zajímavá i proto, že denně kolem Mendelova působiště projíždím. Když se dívám do zahrady, vždy mě fascinuje, že právě tady se to stalo. Přitom dnes toto místo působí, jako nejobyčenější místo na světě. Ale tak už to bývá.

VěraČamková
27.02.2020 2 z 5

Stejně jako Pražské jaro byla pro mě kniha tvrdým oříškem, dočetla jsem s obrovským sebezapřením. Převažovaly chvíle, kdy jsem chtěla knihu odložit a neudělala jsem tak jen z úcty k autorovi.

ondras666
14.02.2020 5 z 5

Krásná kniha. Dva příběhy v jedné knize, každý svůj a každý zajímavý. Profesor Benedict a jeho pra pra prastrýc Mendel. Oba svý a oba super.
Na lince Mendela není úplně co měnit, ale bylo fajn sledovat jeho práci a život.
Linka profesora a knihovnice byla super. Zajímavý příběh zasazený do prostředí mutací. Autor se nebál i obyčejných věcí jako jsou lidské pudy a potřeby. Jen ten závěr byl děsivý...

changaj
02.01.2020 3 z 5

Závažné a zajímavé téma, ale provedení by více slušela esej. Hlavní linie příběhu (osud trpaslíka - genetika) dovedla zaujmout, vedlejší linie (život Mendela) už moc ne. Některé vložené odborné pasáže nejsou ani moc srozumitelné ani nutné. Knížka je to chytrá, jednou se dá jistě přečíst, ale autor vystupuje spíš jako vědec než jako spisovatel románu.

Prske
24.11.2019 5 z 5

Kniha se mi jakožto genetikovi velmi líbila, hlavní hrdina ve mně mnoho lítosti nevzbuzoval a mnohdy mě svým chováním dost štval. Závěr překvapil.
Pro laiky můžou být některé pasáže oříškem, ale určitě stojí za to vydržet :)