Memento

Memento https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3071/mid_memento-H2e-3071.jpg 4 3665 444

Memento je román o narkomanech. Tato věta říká sice to nejdůležitější, ale zdaleka ne všechno. Především nevypovídá o tom, že autor pojal svou prózu jako svědeckou výpověď - nikoli jako příběh "o nich", ale jako "jejich" příběh. Čtenář se dostává do středu dění, do života těch, kteří propadli droze, pro něž se stává fetování hlavním či spíše jediným smyslem života, kteří se sesouvají po šikmé ploše sebezničující vášně k naprosté zkáze. V Mementu nečteme poučení, varování, výstrahy, ale pronikáme do lidských osudů, bytostně cítíme, jak málo stačí, aby se život člověka zhroutil do marného a bezútěšného živoření.... celý text

itsnotgab
13.02.2021 5 z 5

Ačkoliv knih s drogovou tématikou existuje nespočet, jen málo z nich se kvalitou přibližuje Mementu. Michal, který nás provází svým životem a snaží se nám přiblížit mysl feťáka, je postava, která vám dozajista přiroste k srdci.

MichaelaPersen
11.02.2021 5 z 5

Precetla jsem ji jiz trikrat. Skvela kniha, mohu vsem doporucit.

hell8939
24.01.2021 5 z 5

tuhle knížku a Michala mam moc v srdci, když mam něakou depresivní epizodu sáhnu po ní, půjčovala jsem ji každýmu člověku kterýho mam ráda a s jednim jsme v ní drtili trávu, moc mě baví příběhy z týdle doby těsně před přidání pervitinu na seznam zakázanejch látek (doporučuju i dokument Piko z roku 2010), furt se mi chce brečet když si vzpomenu na konec, mam tam hodně částí podtrhanejch tužkou a prostě aaaaaaa jedna z nejmilejších

Nika30
08.01.2021 4 z 5

Tuto knihu nás v dětství donutila číst mamka. Chtěla abychom poznali jak drogy dokážou člověka zničit a já jsem za to ráda. V divokém období jsem se k ní ještě dvakrát vrátila a vyhla se tak drogovým zkušenostem. Nelituji jediného přečteného písmene v této knize.

rencovav
19.12.2020 5 z 5

en pár slov. Nejčastější myšlenka během čtení: No ty vole. OMFG. Tohle je síla. Protože jo, to není mrtvá knížka. Ta je tak živá, až to bolí. Závislost... achjo, to slovo je tak osudové, tak ničivé. Kolik lidí je na něčem závislých? Kolik z nich se ještě může obrátit zpátky a komu už není pomoci? Tak moc mě to děsí, až jsem úplně ve stavu úzkosti.

rumund
13.11.2020 3 z 5

Hodně zajímavá kniha, kterou jsem v mládí přečetl. Každý by jsi ji měl přečíst, ať ví čemu se vyhnout. Hodně mě poučila.

julika
08.11.2020 5 z 5

Opravdu hodně čtivá kniha, kterou bych doporučila už jen kvůli tomu, aby si lidé nezahrávali, protože: "KAŽDÝ ČLOVĚK NA SVĚTĚ SE MŮŽE STÁT ZÁVISLÝ NA LÉKU NEBO LÁTCE OVLIVŇUJÍCÍ PSYCHIKU" a není nic bolestnějšího než vidět, jak se takový člověk stává "otrokem" a droga "pánem".

P.S. Po přečtení My děti ze stanice Zoo jsem si byla jistá, že mě už žádný z feťáckých příběhů nepřekvapí. Omyl, Richard, "experimentátor"mě bude strašit ještě hodně dlouho.

Wasylka79
31.10.2020 5 z 5

Smutná kniha o závislosti na drogach,příběh hned z první řady.

Kája95
30.10.2020 5 z 5

Až neuvěřitelné jak to autor všechno napsal.
Tuto knihu by si měl přečíst každý

Evča98
28.10.2020 5 z 5

Kniha mě úplně vtáhla. Přečteno jedním dechem. Je zajímavé sledovat, jak člověk závislý na drogách svou situaci prožívá a jak ji vidí.

Noisette73
12.10.2020 3 z 5

Aktuální téma, ale trošku zastaralé prvky. Děti ze stanice zoo určitě lepší.

Ellen16
27.09.2020 4 z 5

Takové hlubší podívání se do světa feťáka, do světa, ve kterém jsem nikdy nechápala, jak lidi ze sebe můžou dobrovolně něco takového udělat. Trochu se mi to poodhalilo, ale stejně nechápu a hlavního hrdiny mi líto není.

frantisek0724
27.09.2020 4 z 5

České retro od Radka Johna. Celkem věrohodně popsané inferno v hlavě feťáka.
Doba se mění, drogy zůstávají. Kdyby psal pan John Memento z dnešní doby, osa příběhu by zůstala stejná. Jen je to dnes větší byznys. Dokud je poptávka je i nabídka. Jednoduché jak facka.
Chtělo by se napsat: Dejte přečíst dětem. Možná. Jenže... Kniha ještě nikdy nezabránila někomu stát se dobrovolně otrokem a troskou. Každopádně za jedno přečtení knížka stojí.

Petrushka31
09.09.2020 3 z 5

Příběh byl zajímavý, toto téma mě hodně zajímá, ale nesedl mi styl, jakým je kniha psaná.

Nikolda
23.08.2020 5 z 5

Kniha, která mi připadala jako česká alternativa My děti ze stanice Zoo. Akorát jiná v tom, že hlavní hrdina ve své "kariéře" toxikomana došel ještě dál a propadl se hlouběji. Co je zpočátku jen zábava se najednou obrací v tvrdou závislost. Pak už jen nepřetržitý kolotoč výletů do oblak (pádů) a abstinencí ve vězení, nebo léčebně. Stále dokola ta písnička v hlavě "já můžu přestat, kdy chci", přičemž hrdina vydrží bez dávky pár dnů, potažmo hodin. Velmi dobře tu byl popsán duševní stav narkomanů, kdy jsou schopní něco vykrást, pro trochu peněz na svůj jed, jen aby to oddálilo absťák. Na konci příběhu hlavní hrdina trpí paranoidními stavy, kdy je nebezpečný každému ve svém okolí. Díky popsaným situacím člověk pochopí, jak tito jedinci dokáží ohrožovat ostatní, protože jim droga skutečně vymyla mozek.

i.stefany
19.08.2020 5 z 5

Radek John nás vzal na exkurzi do světa feťáků. Memento je varování - prach jsi a v prach se obrátíš. Je na každém z nás, jak se svým životem naložíme. Kdo jednou zkusí drogu, nevěří, že mu ublíží. Naopak, pomůže, zlepší náladu, rozpustí chmury, zajistí únik a výdrž... Ale co dál. Jak z toho ven? Je naděje ještě přestat a vrátit se do normálního života? Existuje nespočet závislostí, ale droga, ta si nebere servítky... Michal o tom ví své.

Mrs.Depp
10.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Kniha, kterou by si měl přečíst aspoň jednou za život každý, ať už má s drogama zkušenosti nebo ne. V knize je popsáno, jak vzniká závislost i jak je těžké se z tohoto začarovaného kruhu dostat. Je smutné kolik lidí to nechá dojít tak daleko, že je nezastaví ani vězení, krádeže a vážné zdravotní problémy. Proto pro mě bylo těžké se do Michala vcítit ale na druhou stranu vím, že zvládnout závislost je opravdu těžké a myslím, že každý máme tu svou, někdo má to "štěstí", že je závislý na kofeinu, někdo třeba na internetu a někdo má zase tu smůlu, že propadne tvrdým drogám. Člověku by těchto lidí bylo až líto, ale je pravda, že spoustu věcí si dělají sami a spousta z nich se ani o léčbu nesnaží a byli by schopni i ublížit ostatním, jako třeba Michal, který kvůli halucinacím plánoval vraždy. Tyto případy se bohužel stávají i v reálném světě a je moc smutné, že to lidé nechají dojít tak daleko. Přesto myslím, že jakoukoliv závislost je těžké zvládnout a chce to opravdu pevnou vůli a mělo by se těmto lidem pomoct.

georginaa
08.07.2020 5 z 5

Memento mě hodně zasáhlo. Po čtení jsem si připadala divně, smutně a frustrovaně. Nikdy jsem se nechtěla k těmto věcem přiblížit a ani aby něco takového prožívaly mé děti. Je to beznadějný kruh emocí, které nejsou pod kontrolou. A kdo říká že to pod kontrolou má, tak lže. Jak svému okolí tak hlavně sám sobě.

TaliAn
17.06.2020 5 z 5

Povinná četba pro mládež o životě narkomana od začátku jeho závislosti přes boje se sebou i se závislostí až do konce aneb tak nechceš dopadnout! Kniha odhaluje taky rodinné zázemí hlavní postavy Michala Otavy (jméno změněno) a jeho výchovu rodiči včetně jejích chyb... Zajímavý styl psaní Radka Johna (ich forma a er forma), kniha "Memento" mě osobně daleko víc zaujala než kniha "My děti ze stanice ZOO". Určitě doporučuji!

radusak9806
14.06.2020 4 z 5

Velice zajímavá sonda do oblasti narkomanů. Jak postupně všechny věci blednou a to, co ze začátku přináší únik z všednosti, se stane všedním a nutným.
Skutečně zvláštní, že snaha odlišit se, vyhnou se stereotypu,vede ke škatulce, která je odlišná od "normálu", ale je svým vlastním stereotypem.
První setkání proběhlo už na škole, kde jsme byli na představení. Až dnes plně docenuji knihu jako celek.
Přestože já a gramatika nejsme nejlepší kamarádky (důkaz hore), tak na používání bysme i mimo přímou řeč, jsem dost alergická xD Tady je ho více než dost :/