Memento

Memento je román o narkomanech. Tato věta říká sice to nejdůležitější, ale zdaleka ne všechno. Především nevypovídá o tom, že autor pojal svou prózu jako svědeckou výpověď - nikoli jako příběh "o nich", ale jako "jejich" příběh. Čtenář se dostává do středu dění, do života těch, kteří propadli droze, pro něž se stává fetování hlavním či spíše jediným smyslem života, kteří se sesouvají po šikmé ploše sebezničující vášně k naprosté zkáze. V Mementu nečteme poučení, varování, výstrahy, ale pronikáme do lidských osudů, bytostně cítíme, jak málo stačí, aby se život člověka zhroutil do marného a bezútěšného živoření....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/3071/memento-H2e-3071.jpg 4.22840
Vazba knihy:pevná / vázaná
ISBN:978-80-86947-53-2

Kniha Memento

amaenium

Knihu jsem četla již podruhé, v rámci výzvy, ale pamatuji si, že na poprvé jsem z ní měla lepší počtení. Samozřejmě čtivá byla, ale už mě nedokázala tak silně zasáhnout, vzhledem k tomu, že o této problematice jsem už od té doby více četla nebo viděla (filmy). Každopádně jako odstrašující případ poslouží skvěle.

pingu1

Moje první kniha o drogách, čtená v 87 roce po vydání. Drsná, mrazivá, náhled do života pražských narkomanů. Dost silný zážitek na to, člověk si po přečtení s drogami cokoli začal ....

Drdlice

Přečtená za 3 dny, vždycky když jsem ji chtěla odložit, znovu jsem se začetla. Úplně mě pohltila. Za mě lepší jak Zoo. Doporučuji každému. Myslím, že by měla být v povínné četbě na ZŠ

jana8176

Doporučuji

Renate

Tuto knihu jsem si vybrala na střední škole do povinné četby. Začetla jsem se velice rychle a docela mě to i bavilo. Bylo to velice zajímavé čtení, velice emotivní a vážně jsem měla pocit, jako když jsem přímo v ději. Kniha byla velice pěkně napsána, jen mě mrzí, že jsem si ji u maturity nevytahlá.

Zdeniczka

Knihu jsem četla asi ve stejné době jako My děti ze stanice ZOO, čili přelom základky a střední. Druhá jmenovaná je dle mého názoru syrovější a čtivější, nicméně odrazující efekt mají obě.

Teralien

miluju feťacky príběhy.Za me 100% stojí za přečtění!

bellinkabell

Knihu jsem četla v mém pubertálním období stejně jako My děti ze stanice ZOO a Matka Davida S., které byly podle mě lepší. Ale i tak hodnotím knihu jako přínosnou a každý mladistvý i jejich rodiče by si ji měli přečíst. Stejně jako výše zmiňované knihy. Co se týče obsahu, bylo tam moc přeskakování, což byl nejspíš záměr, ale alespoň to nebylo až tak děsivé, jako například My děti ze stanice ZOO.

Termina

Moje první kniha s drogovou tématikou, bylo mi 14 a zařadila bych ji do povinné četby :)

Kacheenk

Trochu "skákavý" děj, moc neupřednostňuji tento typ příběhu. S podobnou tématikou za mě lepší My děti ze stanice ZOO.

Ivet1990

určitě doporučuji

Hani77

Souhlasím s Ivkou14, četla jsem obě knihy jako teenager (myslím, že Memento jsem četla dříve) a "Děti ze stanice ZOO" jsou mnohem lepší, i když "děsivější". Memento mi přišlo zdlouhavé. V každém případě jsem se k této knize později už nevrátila (na rozdíl od druhé jmenované).

Ivka14

Četla jsem to kvůli tomu,že to máme jako četbu na maturitu. Určitě to ve vás nechá divné pocity,ale pro mě knížka ,,Děti ze stanice ZOO "byla lepší. Ale určitě to stojí za přečtení

sgjoli
16.12.2018

Další z těch knih, které si zaslouží, aby byla čtená a mezi čtenáři rozšířená. A to pro to drogové téma, kterým se Memento zabývá. Je to skvělý odstrašující případ, jak strašný vliv na lidský život mohou drogy mít. A jak moc je to nebezpečné. Radek John to napsal velmi přesvědčivou a přístupnou formou, styl psaní je velmi čtivý a celé je to dost sugestivní. Knihu "My děti ze stanice ZOO" to sice úplně nepředčilo, ale jinak je to skvělá kniha a určitě stojí za pozornost.

Messilina
27.11.2018

Tuto knihu jsem poprvé četla asi ve třinácti letech a přiznám se, že jsem z ní měla v té době dost divoké sny. Tahle kniha o drogách by měla být povinnou četbou.
Úžasné na ní je i to, že i když vznikla před Sametovou revolucí, má co říci i dnešním čtenářům.

kalinka99
27.11.2018

Opravdu smutná kniha o drogách. Stále jsem hlavnímu hrdinovi věřila, že to dobře dopadne. Je vidět jaká je tenká hranice života se smrtí či troskou a jak člověk do toho rychle spadne a ani neví jak. Smutné je, že za většinu můžou rodiče jejich přístupem, i když si myslí, že to myslí dobře. Zajímavé téma, co se týče totalitního režimu a jak to chodilo především v hlavním městě mezi narkomany.

Mishell14
21.11.2018

Svět který je pro mě díky bohu zavřený,ale bohužel do něho může spadnout opravdu každý. Lezlo mi až na nervy jak se z toho nemohl Michal dostat a to měl tolik šanci. Ale bohužel nikdo se nedokáže ze závislosti vyléčit může pouze abstinovat. I když jsem se tomuhle dílu dost bránila jsem ráda že jsem si ho přečetla rozhodně tato kniha patří mezi nejlepší české knihy. I když je to na jednu stranu i smutné.

charlizee
19.11.2018

Nebýt Čtenářské výzvy, ke knize bych se, myslím, nedostala. Z knih poprvé vydaných v roce 1986 přicházely v úvahu jen To, nebo právě Memento, které jsem zvolila kvůli rozsahu :) , a také proto, že se kniha nacházela v naší domácí knihovně. Ke knížce jsem přistupovala s nálepkou "Nejsou to My děti ze stanice ZOO", což si pamatuji jako nejčastější resumé z dob gymnaziálních (nebo možná ještě z vyššího stupně základky). I proto mě překvapilo, s jakou lehkostí a zájmem se mi kniha četla - neobvyklý stav, vzhledem k tomu, že jsem knihu četla v 9. měsíci těhotenství :D
Ačkoliv nejde o knihu od autentického autora, téma je zpracováno velmi precizně a pocity hlavního hrdiny jsou přiblíženy naprosto důvěryhodně. Jediné, co mi časem vadilo, byl v podstatě opakující se děj...ale to je vlastně takto zpracováno správně, protože právě tak většina závislých žije... Motají se stále v bludném kruhu, ze kterého nemohou uniknout a epizody jejich života se neustále točí dokola...

Aleh
30.09.2018

Při čtení jsem měla neustále na mysli, jak tenká je hranice mezi skutečným životem a živořením s drogami. Kdy a proč přijde ta myšlenka zkusit to. A jak moc je těžký návrat do života bez drog, který se zdaleka nepodaří každému. Memento není žádným instruktážním příběhem, jak jsou drogy nebezpečné. Memento je o lidech, kteří droze propadli. Celý jejich svět už dávno neexistuje, mají jedinou touhu a přání získat drogu, propadají se do stále větší závislosti a letí střemhlav do propasti. je to o to šílenější, že se jedná o skutečné příběhy! Doporučuji.

kiki11
16.09.2018

Očekávala jsem něco jako českou verzi My děti ze stanice ZOO - to se mi dostalo jen častečně. Tématicky ano, ale zklamal mě styl, jakým je kniha napsána. Děti jsou psány čtivě a poutavě, což se o Mementu říct nedá. Radek John často používá oznamovací věty v infinitivu a mně tenhle styl prostě nesedí. Neříkám, že autor neumí psát, ale mě to zkrátka nezaujalo. Na druhou stranu je asi nejdůležitější poselství, že drogy jsou špatné, že dokáží zničit člověku život, což tam bezpochyby je, ale já potřebuji, aby se mi kniha dobře četla, což o Mementu říct nemůžu.

JoSvob
15.09.2018

Mam rada tuhle tematiku, i kdyz to neni vesele cteni. Radek John skvele vystihl atmosferu vseho, co se kolem drog tyka, a pro me je to jedna z nejsilnesich knizek od ceskeho autora, co jsem cetla.

Damato
14.09.2018

Když kniha vyšla poprvé, měla jsem bujaré mládí za sebou, v 19 letech už jezdila s kočárkem s prvním synem a knihu četla s pocity naprosté převahy nad démonem jménem drogy. já sama- kuřák od 15 let, kdy jsem první cigáro vytáhla se spolužáky v prváku na průmce a to ještě za školou a byla v tu chvíli děsně důležitá a dospělá. Naštěstí za mého mládí nebyly drogy až tak dostupné jako dnes , protože já, člověk bez jakékoli vůle s talentem k okamžitému přizpůsobení se k davu , bych tohle asi rejdovala hodně složitě.
A pak se mi narodili kluci. Od jejich 13 let jsem je neustále sledovala, kontrolovala ( kluci fakt, promiňte) , když odjeli studovat na vysokou, první dny v říjnu se mi staly peklem, kdy jsem měla sto chutí je jet kontrolovat na koleje, jestli náhodou neberou drogy. Dokonce měli povinnost si tuhle knihu přečíst a než odjeli, museli si se mnou o tom povídat. Někdy se divím, že mě nezačali nenávidět a vzali to tolerantně jen s úšklebkem a větou:" ojé, matka zas vyšiluje".
V každém případě, tahle kniha byla ve své době MEGA kniha a do dnes mám při čtení panické záchvaty nejen o své děti, ale o všechny děti na světě, kteří se svou dětskou nevinností jednou zabrknou a pak se vezou. Za drogy a jejich distribuci bych dávala trest smrti a to bez pardónu.

SSTknihy
04.09.2018

V 80. letech, kdy kniha poprvé vyšla, byla pro mnohé prvním náhledem do světa narkomanů. Autentický a velmi realistický pohled do života několika pražských toxikomanů, kterým postupně droga nahradí všechno - vztahy i hodnoty. Věřím, že sugestivně vylíčená jednotlivá stádia závislosti mnohé odradily od případného experimentování. Spolu s legendární knihou My děti ze stanice ZOO by Memento zařadila mezi povinnou četbu.

LluluuD
21.08.2018

Knihu jsem cetla hodne davno ... mam tohle tema rada... ale zaroven se nedostat do takove situace :D

Bajunek
21.08.2018

Nechala bych přečíst všem povinně. Pro děti jako odstrašující příklad, co drogy dokážou.

Anie.M
17.08.2018

knihu jsem četla někdy v šestnácti, je to neskutečně silný příběh, který jsem doslova hltala a oklepávala se z ní nějaký ten čas. pro knihu mám velké uznání, ale nikdy už jí znova číst nebudu.

xxtom
12.08.2018

Hodně drsná kniha o drogově závislých. Až jsem byl překvapený, jak pan John děj neuvěřitelně poutavě popisuje. Poslouchal jsem knihu namluvenou jako audioknihu panem Krajčem a i ten zaslouží velkou pochvalu.

Eifka
15.07.2018

Když se člověk rozhlédne kolem sebe, vidí "Michala Otavu" hodně často, protože v tomto ohledu je úplně jedno, jestli je rok 1986 nebo 2018, narkomanů je bohužel stále hodně.

Mě osobně tato tématika zajímá, i když zkusit drogu mě nikdy nelákalo. Kniha je napsaná velmi dobře, krátké věty výborně podtrhují roztěkanost hlavního hrdniny a jeho tok myšlenek. Příběh graduje i tím, že se retrospektiva z nemocnice objevuje postupně méně často, až se dostaneme do bodu, kdy se předávkování odehrálo.

Vyhovovalo mi i to, že kniha nemá klasické kapitoly, ale je rozdělena na kratší úseky. Škoda, že se R.John dál něvěnoval psaní, místo aby si kazil pověst v politice:-)

ivca6341
15.07.2018

četla jsem tuto knihu před pár lety. Ještě teď je mi z ní špatně, jen když vidím název knihy. Byl to moc silný příběh.

pixiepickpocket
26.06.2018

Tvrdé drogy jsou svinstvo a tahle kniha je toho důkazem. Přesně ukazuje psychickou a později i fyzickou, těžko odvratitelnou, závislost na droze. Rozklad těla i duše. Není cesty zpátky, alespoň pro valnou většinu ne. Z narkomanů se stávají trosky, chodící zombie s jediným cílem - získat další dávku za každou cenu.

Memento považuji za skvělou sondu a osvětu, hlavně pro dospívající mládež. Neměla by uniknout ale ani dospělým, a hlavně rodičům.