Memento

Memento https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3071/mid_memento-H2e-3071.jpg 4 3665 444

Memento je román o narkomanech. Tato věta říká sice to nejdůležitější, ale zdaleka ne všechno. Především nevypovídá o tom, že autor pojal svou prózu jako svědeckou výpověď - nikoli jako příběh "o nich", ale jako "jejich" příběh. Čtenář se dostává do středu dění, do života těch, kteří propadli droze, pro něž se stává fetování hlavním či spíše jediným smyslem života, kteří se sesouvají po šikmé ploše sebezničující vášně k naprosté zkáze. V Mementu nečteme poučení, varování, výstrahy, ale pronikáme do lidských osudů, bytostně cítíme, jak málo stačí, aby se život člověka zhroutil do marného a bezútěšného živoření.... celý text

Romance
24.11.2013 3 z 5

Měla jsem problém s tím, jak byla kniha napsána. Vůbec jsem nevěděla, kdy mluví o přítomnosti a kdy o minulosti, proto se už ke knize vracet nechci. Jinak byla pro mne novým poznatkem v životě. Téma drogy mě totiž zajímají.

peterkovasona
16.11.2013 3 z 5

Tato kniha není špatná, ale já osobně jsem měla problém z dějem.. nevěděla jsem kdy je tam budoucnost, přítomnost, minulost nebo halucinace. A vím že se nikdy k této knize nevrátím :)

MonisPop
12.11.2013 5 z 5

Kniha se i líbí a přijde mi, že je stejně dobrá jako třeba My děti ze stanice ZOO nebo Jmenuji se Alice. Je to má povinná četba k maturitě a myslím, že v dnešní době se to hodí.

luciefeix
22.10.2013

o knize se mluvi jako nejslavnejsi z drogovou tematikou mě tedy vubec nezaujmula:(

pajatp
12.10.2013 5 z 5

mám ráda knihy s drogovou tématikou a tato patří mezi nejlepší..

sfaticata
10.10.2013 5 z 5

Líbilo se mi to. Ten konec je drsný. Doporučuji.

janenick
28.09.2013 1 z 5

Kniha mě pouze utvrdila v tom, že feťáci jsou hnusný a odporný odpad. Musela jsem se hodně přemáhat, abych ji dočetla, možná kvůli strohým větám se kniha četla špatně. Nicméně svého času to mohl být bestseller.

natymau
29.08.2013 4 z 5

nesouhlasim s tim, ze by si to mel precist kazdy, ze by knizka mela byt v povinne cetbe, aby "nactileti vedeli,jak muze clovek dopadnout". to, co drogy delaji, do nas spolecnost cpe uz od detstvi, na kazde zakladni skole probihaji vsemozne besedy, promitani filmu, atd. kdyz potom chteji brat, myslim, ze jim precteni knihy nepomuze k prozreni... co se tyce mementa, je to v podstate dobra kniha, trosku surova, ale to patri k tematu. pribeh je psan jednoduchou formou jazyka, takze je vhodnejsi pro mladsi. na druhou stranu rikat, ze by mel byt soucasti povinne cetby je totalne uhozeny a pozersky tvrzeni, tenhle roman se nemuze ani ZDALEKA rovnat klasikam, ktere v povinne cetbe jsou.

janno69
17.08.2013 5 z 5

Kdysi jsem četla a vřele doporučuji každému k přečtení....

HDosoudilová
11.08.2013 5 z 5

Takové knihy by měly být v povinné četbě, ať náctiletí vědí, jak může člověk dopadnout. Četla jsem i My děti ze stanice Zoo, také doporučuji, ovšem tohle je o to víc děsivější, že je to česká kniha.

Kampino
08.08.2013 4 z 5

Knihu jsem četla jako 14ti letá puberťačka, některé věci jsou hodně podrobně popsané a odrazující. Doporučuji přečtení všem náctiletým, ať ví že drogy nejsou jen o zábavě.

krispinek
07.08.2013 4 z 5

zacatek,prvnich 15stranek nic moc...ale pak,super,super,super.

zdenyCZka
29.07.2013 5 z 5

Další dobrá knížka s drogovou tématikou....velice doporučuji....

Adulina12
25.07.2013 5 z 5

Dostala mě, tahle kniha... Ani nevím co o ní nepsat, prostě by si ji každý měl přečíst. Když jsem dočetla Děti ze stanice ZOO, taky jsem měla ještě dlouho brouka v hlavě, ale proti tomu co se mi honí hlavou teď, po přečtení Mementa se to nedá srovnat. Byla to krásně napsaná hrůzostrašná věc. Dál se rozepisovat nebudu, bylo by to zbytečně dlouhý a zbytečně spoilerový. Prostě si to přečtěte, stojí to za to. Je jedno jestli je vám 11 (člověk se začíná hodně duševně vyvíjet), 16 (momentálně můj věk a řekla bych že je to věk nejvíc otevřený "rakovině vůle"), 20 (člověk má pořád chuť zkoušet nové věci) nebo 40 (děti dorůstají do náchylného věku), je to prostě pro všechny věkový skupiny a chytnout to musí snad každýho.

Marčullkas
22.07.2013 5 z 5

Má první kniha ve které jsem se setkala s drogovou tématikou. Byla jsem šokovaná a myslím, že i dostatečně poučená, co s mladým člověkem dokáže udělat droga.

pitak
11.07.2013 4 z 5

Ceske My deti ze stanice ZOO (hooodne volne receno). Doporucil bych to tak 14 letym deckam (ikdyz v dnesni dobe mozna uz 11) k precteni.

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Tak jako Německo má Christiane Felscherinowovou - My děti ze stanice ZOO, my máme Radka Johna - Memento. John nám předkládá na zlatém talíři hlavu hl. hrdiny Michala, který postupem času sklouzává na tobogánu drog do propasti. Naivní představa, že s tím někdy skončí zůstává vždy nenaplněna...Syrovost která mrazí.

fialka voňavá
10.06.2013 4 z 5

(SPOILER) Radek John se svým hlav. záporným hrdinou Michaelem, nás provází hroznou cestou narkomanie. U Michala se rozjíždí celý proces odvykání droze. Jeho dívka Eva se také dostává do světa narkomanů, kriminálů a psychiatric. léčeben. Důsledky tohoto počínání jsou strašné.Nevěděla jsem, když jsem knihu četla, že se mě toto téma také dotkne a něco podobného budeme prožívat v blízké rodině. Doporučila bych přečíst tuto knihu povinně všem mladým lidem, aby si nezkazili svůj život.

Skjaninka
09.06.2013 3 z 5

Memento napísal John v období, keď sa o problematike drog veľa nevedelo a spoločnosť nebola informovaná, čiže, aj keď je kniha slabá, určite vo svojej dobe splnila účel, pre ktorý vyšla a ako odstrašujúci prípad pre dospievajúcich ľudí poslúži aj dnes.

Jitush
15.04.2013 4 z 5

Moje první kniha s touto tématikou. Velmi dobře se mi četla a líbilo se mi, že to není žádná slaďárna, jakože se hlavní hrdinové vzpamatovali, přestali brát drogy a žili šťastně až do smrti, ale že opravdu popisuje reálný pravděpodobný příběh a hlavně konec těchto lidí.