Memento

Memento https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136721/bmid_memento-F9p-136721.jpg 4 3665 444

Příběh narkomana podle skutečné události. Kniha začíná hned zpočátku poměrně tragicky. Michal Otava se ocitá ne pokraji smrti. Tentokrát má štěstí,najde ho kolemjdoucí muž a zavolá sanitku. Touto úvodní pasáží se vlastně jen roztáčí bludný kruh drogové závislosti. Začíná vzpomínat, a tak se dovzíme něco o jeho minulosti.

icezero
13.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Smutný příběh, který nejspíš v malých modifikacích popisuje život nejedné závislosti. Tady jsou to drogy, které poněkud změnily život hlavního hrdiny. Z nekonečné spirály pak uz asi neni úniku.
I když socialistické zdravotnictví tvrdilo, že si s každou závislosti dokáže poradit. Ve skutečnosti, ale často léčebny jen měnily jednu závislost na druhou. Sám znám vyléčeného alkoholika, kterého převedli z alkoholu na kávu...
Mimochodem, kdysi dávno ještě na střední škole jsem se účastnil debaty s autorem a ten prozradil, že Michal se nakonec ze zavislosti narozdíl od knihy dostal. Matka mu zajistila praci pomocné sily v kuchyni na jedné z krkonošských horských boud. Jenže cestou k boudě jej zastihla bouřka a na mýtině kterou přecházel, do něj uhodil blesk (ale jestli je to pravda to netuším)

Aileena
22.01.2022 4 z 5

Tuhle knihu bych zařadila jako povinnou četbu pro druhý stupeň ZŠ. Věřím, že by její četba měla větší smysl, než mnoho jiných, uznávaných, ale zastaralých děl.
Posloucháno jako audio načtené Richardem Krajčem, a i když ho mnoho lidí nemusí, v tomto případě tleskám, za jeho výkon a přidávám za něj minimálně půl, ne-li celou hvězdičku.

-knihomolka-
09.01.2022 4 z 5

Smutný příběh narkomana. Místy mi to přijde takové přitažené za vlasy, ale měl by si to přečíst každý, koho láká jakýkoliv experiment s drogou.

verculka
12.12.2021 5 z 5

Doufám, že tahle kniha je opravdu zařazena mezi povinnou četbu. Rozhodně budu trvat na tom, aby si ji přečetli mé děti a budu se modlit, aby se nechytli špatné party. Tohle je opravdu noční můra všech rodičů.

Zdenule27
07.12.2021 5 z 5

Knihu jsem četla vícekrát a ráda se k ní vracím.. nejsilnější mi přišla až když jsem žila v Praze a věděla, kde jsou místa, která popisuje. Pro mě naprosto děsivé.. pro mě jsou feťáci něco jako ,,nový,, druh fobie..paradoxně mě baví číst jejich příběhy..

Lejčís
21.10.2021 4 z 5

Dílo jsem poslouchala jako audioknihu, kterou načetl Richard Krajčo a upřímně jsem nečekala, že bude načtená až tak dobře! Ty Richardovy výbuchy vzteku v hlase působily tak opravdově, že jsem se do příběhu dostala mnohem hlouběji, než kdybych knihu pouze četla. O to víc mě také oslovila. Číst o narkomanech je jedna věc, ale číst o narkomanech jejich očima je úplně jiný zážitek.. nepomůže Vám to je pochopit, ale začnete s nimi soucítit, poznáte, jak těžké je odolat a bude Vám jich opravdu líto. Radek John napsal román ze dna společnosti, který Vás opravdu nenechá chladnými, a to jediné, na co budete v průběhu čtení myslet, bude: bože, prosím, ať se moje děti nikdy nechytnou špatné party...

Sabina335
18.10.2021 5 z 5

Ke knize se vracím po více než 10 letech. Poprvé jsem ji četla na střední škole jako součást povinné četby a musím uznat, že v té době mi ta kniha nepřišla tak silná jako teď. Nejdpíš z toho všeho už mám větší rozum. Kniha pojednává o narkomanech. Místy mě opravdu mrazí, když si to představím, že to vlastně je velmi krutá realita a ne jenom další "vymyšlený" román.

Joannebro
17.10.2021 5 z 5

Naprosto mě kniha pohltila. Drsné, surové a k zamyšlení. Knihu bych doporučila všem.

Lubošovo
21.09.2021 5 z 5

Syrové, napínavé, děsivě věrohodné.

PetraBery
25.08.2021 5 z 5

Ke knize jsem se vrátila po více než 20ti letech, poprvé čteno na střední škole. A kniha na mne zapůsobila stejně silně jako tenkrát. Kniha o narkomanech, o ničení života drogou a obtížnosti se závislostí přestat. V době svého vydání jedna z mála s tímto tématem u nás, ale dokáže zaujmout i dnes.

andrea7191
18.08.2021 5 z 5

Tohle byla moje první čtenářská zkušenost z knihou na drogové téma. Zhltla jsem jí tenkrát na jeden zátah a od té doby jsem o ní nezavadila a až do nedávna, kdy jsem jí četla znovu a trochu jsem předpokládala, že s odstupem let a dnešním jiným náhledem na svět to nebude tak drsné. No, spletla jsem se. Drsně reálné je to stále.

Slepýš24
10.08.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Čtivé, dynamické, autentické.

Kniha je dějově zajímavá a rozhodně má co nabídnout. Obzvlášť jsem ráda, že autor věnoval pozdějším Michalovým pobytům ve vězení jen pár stran. Asi by to jinak trochu brzdilo děj.

Ovšem co mě na knize nejvíce zaujalo, byla práce s ich-formou a er-formou. Hezky se to prolínalo. Na jedné straně er-forma, která trochu kárá, poukazuje na špatnosti a zároveň nám dovoluje nahlížet do mysli jiných postav, a na straně druhé ich-forma, která prožívá, vtahuje do příběhu a předkládá nám myšlenky a pocity Michala. To se mi líbilo.

Slangismy nejsou v knize zrovna časté. Je to psáno tak, aby tomu rozumělo co nejvíce lidí, což je vzhledem k tomu, že má kniha odstrašovat od braní drog, dobře zvolená taktika. Nicméně já osobně jsem jich tam čekala více.

Doporučuji.

Booky84
06.07.2021 5 z 5

V době vydání velice překvapivá kniha a dalo by se napsat i přímo šokující. Kniha je ovšem čtivá i dnes a stále má jak nové čtenáře, tak i ty opětovné.

Vendy1993
01.06.2021 4 z 5

tohle mě dostalo podobně jako My děti ze stanice zoo...prostě neuvěřítelně surové i detailní popisné psaní...fakt mi bylo kolikrát špatně...někdy bych Michala vzala a dala mu pár facek....ani jsem nebyla z toho konce tak překvapená, protože jsem čekala že to tak nějak dopadne...prostě mazec

Nikusha
24.05.2021 3 z 5

John se s tím nemazal. Žádné zdržování se seznamováním se s postavou, ale hezky od začátku až do konce na vlně ode dna až do hlubšího dna. Ve své době určitě dílo, které v českém prostředí šokovalo a bylo i ojedinělé. Dnes už by se člověk při četbě i zabýval tím, že to není dost propracované, žádné hlubší dialogy. Ale pořád plní svůj odstrašující účel.

Pippi
12.04.2021 5 z 5

Kniha musela byt v době vydání velmi šokující a za přečtení stojí i dnes. Psala jsem o ní maturitní písemku z češtiny :)

rest
07.04.2021 4 z 5

Jsem rád, že jsem toto dílo měl na seznamu povinné četby. Bylo to poutavé a za sebe můžu říct, že i poučné čtení. Navíc díky této knize jsem si přečetl - My děti ze stanice ZOO (dle mého názoru o dost lepší) neboť mě tématika drog zaujala. Obě knihy doporučuji

veronika_m
22.03.2021 5 z 5

Za mě velmi dobře napsané a krutý výlet do života / hlavy / myšlení / pocitů feťáka. A jak málo stačí, aby se člověk dostal na šikmou plošinu. Reálie jsou samozřejmě v dnešní době retro, ale princip cesty k závislosti nadčasový. No možná by to dnes bylo ještě jednodušší.

dominator23
08.03.2021 2 z 5

uprimne nic moc cekala jsem vic :( nečetlo se to moc dobře autor hodně skáče a já pak moc nevím kde jsme:/

boxas
15.02.2021 5 z 5

Ve své době to byla pecka. A čte se dobře i teď.