Mělké sibiřské hroby

Mělké sibiřské hroby https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14061/bmid_melke-sibirske-hroby-qXA-14061.jpg 4 238 63

Na útěku z tábora smrti Unikátní příběh z druhé světové války. Syrové vyprávění muže z chudé polské rodiny, který prožije válku v nelidském systému stalinského Ruska, plného brutality. Rusové ho zatkli, obvinili ze špionáže a odsoudili k několika desetiletím galejí jako německého špiona. Přežil otřesný transport přes celé Rusko a posledních 200 km do lágru Pečora musel ujít s pouty na rukou i na nohou připoután ke svým spoluvězňům. Kdo nemohl dál, byl ponechán napospas vlkům, v lepším případě zastřelen. Naprostá většina vězňů umírala do několika měsíců, mučená hladem a bitím. Je neuvěřitelné, že se mu vůbec podařilo přežít a projít na útěku z lágru přes celé Rusko až do Afghánistánu. Celou knihou se jako hlavní motiv táhne autorova obrovská a nezdolná touha po svobodě, protože sám až na dně ponížení a nelidskosti poznal, jak chutná její pravý opak.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Jota

Shallow graves in Siberia , 1995

jasnyj
24.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha, velmi dobře napsaná. nejvíc mě zasáhl popis života ve věznici v Ljublance, kde vyšetřovatelky jsou sadističtější než muži. Neustálý boj s mrazem, hladem, nemocemi a bídou. Beznaděj v pracovních táborech, ale i světlé chvilky pomoci stejně nuzných lidí. Je to příběh člověka, který měl cíl a víru přežít.
Po několika titulech popisujících utrpení v koncentračních táborech nacistického Německa je tato kniha dalším kamenem do mozaiky zločinnosti mocných. Jenže na straně směrem na východ šlo navíc omezenost jejich podřízených a minimální neúctu k životu. Nacizmus byl zrůdný, a komunismus jej předčil. Kult osobnosti a všudypřítomného strachu.

Bolomsson
26.11.2019 5 z 5

Další z řady neuvěřitelných příběhů z ruské či sovětské minulosti na téma sibiřské gulagy. Těšil jsem se, až se mi tato kniha dostane do rukou. Díky své čtivosti, bohatému a neuvěřitelnému příběhu jsem ji zhltnul za dva dny. Vůle a duchaplnost hlavního hrdiny byla neuvěřitelná! Nakonec se dočkal vytoužené svobody a i když si myslím, že si příběh dosti přikrášlil, aby byl zajímavější (pozn. hlavně pasáže ve vlaku, role průvodčího a některé situace vlakových nádražích mi přišly místy docela přehnané), tak i přesto si hlavní hrdina vytrpěl neuvěřitelné a má můj obdiv, že se z toho sibiřského pekla nakonec dostal.

Vlk.kh
21.11.2019 5 z 5

Hodně dobrá kniha, podobná vyprávění založená na vlastních prožitcích mám rád. Při četbě jsem rozhodně neprožíval jen pozitivní hnutí mysli - má neměnná a stále doutnající nenávist k Rudému dobytku se opět rozhořela naplno - ale kdyby autor vynechal ona zvěrstva, násilí, nepravedlnost a krutý osud mnoha lidí, zkrátka to zlé, s čím se setkal, nemělo by asi smysl něco podobného napsat a číst. Děj mě pohltitl a s napětím jsem fandil hlavnímu hrdinovi, i některým dalším epizodním postavám. Ono sice bylo jasné, že to nedopadne špatně - jinak by to nemohl pan Michael Krupa po letech vyprávět - ale i tak člověka děj vtáhne a prožívá horké chvilky s hlavním hrdinou naplno. Co se mi ještě líbilo je, že autor popisuje nejen útrapy své a ostatních spoluvězňů, ale i strašlivý dopad Stalinského bolševismu na veškeré prosté obyvatelstvo v zemích pod jeho krutovládou.

tereza5767
19.09.2019 5 z 5

Skvělá kniha, četla jsem několikrát a jistě ji za pár let znova otevřu.

Lizard
02.08.2019 3 z 5

Kniha je psaná jednoduše... je poznat, že autor není spisovatel. Její čtení není složité, ale i tak mě její přečtení trvalo poměrně dlouho. Nemohla jsem se nějak pořádně začíst, chyběl mi hlubší popis, více emocí... Každopadně, to co autor musel v této době zažít je obdivuhodné a klobouk dolů. I přesto, že jsem s knihou tak nějak bojovala, ji doporučuju ji k přečteni’

ErikaJ
23.07.2019 5 z 5

Knížku jsem četla již dvakrát a pokaždé mě příběh velmi zaujal. Dobře napsané, čtivé, i když sem tam „přitažené za vlasy“. Možná právě proto, se knížka tak dobře četla. Za mě *****

jarin58
23.12.2018 4 z 5

Sice je poznat že autor není spisovatel,to ale vůbec neubírá napětí jaký příběh má.Ten člověk měl obrovskou kliku,přežít mrazivý gulag i svoji vlastní popravu.

druzickaster
18.11.2018 5 z 5

Další těžký osdu, bezpráví, nesmyslné uvěznění. Pravda je, že měl kliku jako ty hory přes které utíkal do Afgánistánu. Už v lágru, potom na útěku několikrát, ale bez toho by se to prostě nepovedlo. Celkem mě zaujal útěk vlakem, to bylo asi to největší štěstí, protože pěšky by to nebylo možné.... Hlavně, že vše dobře dopadlo.

hanča78
03.11.2018 4 z 5

Od této knihy jsem si sice slibovala víc, protože se teď zrovna o dobu kdy se odehrává dost zajímám. Nicméně stejně nelituji, že jsem si tento příběh přečetla. Je dalším střípkem šílené skládačky, kterou si sama pro sebe z podobných knih skládám ve snaze pochopit, proč to všechno bylo tak jak to bylo. Zájemcům o SSSR a dobu stalinizmu určitě doporučuji.

JanaPav
26.06.2018 3 z 5

Další z knih, které ne že by se mi nelíbily, ale od kterých jsem čekala něco víc... jednak mě trochu mrzel příliš utnutý konec, kdy příběh končí, když se hlavní hrdina dostal za hranici do Afgánistánu a chybí už putování touhle zemí i dalšími, přes které se postupně dostal domů. Ale budiž, někde ten příběh skončit musí a ostatně název knihy jasně značí, do které oblasti je příběh zasazen. Podstatnější věcí je však to, že jsem se místy pozastavovala nad důvěryhodností některých zážitků... Podle anotace v knize nemá jít o smyšlený dobrodružný příběh, ale o autobiografické vyprávění, o popis skutečnosti, a právě proto mi některé věci přišly poněkud přitažené za vlasy (v tom souhlasím s komentářem Inky063 - podobné otázky jsem si během četby kladla také). Teda pokud tohle všechno autor doopravdy prožil, tak to klobouk dolů! Ale nějak se mi tomu nechce věřit a spíš si myslím, že tady hodně zapracovala autorova fantazie (i když nebyl by v tomhle zdaleka jediný). Samozřejmě knize nelze upřít určitou čtivost, ale hodnocení dávám průměrné...

ZuzanaHabi
14.05.2018 5 z 5

Kniha se četla skvěle a vůbec mi nevadilo, jak tu někteří píší, že autor není profesionální spisovatel. Líbil se mi popis poměrů v SSSR a jedna z mála "těžkých" knih, ke které se ještě vrátím.

Inka063
02.04.2018 2 z 5

Tak nevím... Samozřejmě, autor není spisovatel a je to vidět. Nejde o žádný román, jde o popis, zdokumentování jeho útěku (snad). Samozřejmě, krutosti, které se s požehnáním tatíčka Stalina (na něhož mnoho Rusů ještě dodnes s láskou vzpomíná) v tehdejším Sovětském svazu děly, byly určitě nepředstavitelné. Samozřejmě, jsem ráda, že (jestli) se panu Krupovi podařilo - hlavně díky pomoci dobrých lidí - utéct ze sovětského zajetí.
Ale celé to na mě působilo dost neuvěřitelně: jak je možné, že se člověk označený za německého špiona dostane k privilegované práci opraváře telefonních linek - v "luxusním" oblečení úřední osoby, s nožem a dokonce vlastním koněm, nijak nehlídaný, s volným pohybem? Jak je možné, že narazí na tolik hodných a odvážných lidí ochotných mu pomoci, léčit ho, ubytovat, dát mu uniformu, peníze, dokonce ho přemlouvat, aby s nimi zůstal bydlet? V době, kdy se udávali i v jedné rodině mezi sebou, aby získali nepatrně výhod, aby přežili? Nejhlídanější most před hranicemi přejde naprosto volně a na závěr narazí u závory na vojáka, který se bojí bouřky a s rukama na uších ho ani neslyší procházet (podlézat)?
Je to pro mě nedůvěryhodné a neoslovilo mě to.
2* za to, že každá zpráva o stalinských zvěrstvech je dobrá.

lenkavildomcova
01.03.2018 4 z 5

Není to můj šálek kávy, ale četla se dobře. Hrůzy Stalinismu jsou opravdu nepředstavitelně kruté.

Alizon
12.01.2018 4 z 5

Napsano velmi jednoduse, prostym jazykem a bez patosu - je poznat ze autor neni "profesionalni spisovatel", ale to knize vubec neubira na kvalite. Silny pribeh, ktery prectete jednim dechem, drzite jeho hrdinovi palce od zacatku az do konce - i kdyz je jasne, ze Michael prezije, protoze jinak by tuto knihy nenapsal. Ale i tak obcas trnete hruzou a nevericne kroutite hlavou, ceho vsecho jsou lide schopni. Nastesti se najdou i kladni hrdinove.

MaxQ
11.09.2017 4 z 5

Další z mnoha knih líčící neuvěřitelně šokující a brutální podmínky v ruských gulazích. Toto téma mě vždy fascinovalo, už od doby, kdy jsem přečetl Jeden den Ivana Děnisoviče, po němž následovalo Souostroví Gulag, Gulag od Anne Aplebaum a další a další.
I tento příběh je plný beznaděje, zoufalství, absurdit, ale i soucitu a štěstí. Člověk se mu zdráhá uvěřit. A můžeme jenom doufat, že patří navždy do historie.

Evelinaanileve
11.08.2017 3 z 5

Kniha není úplně dobře "řemeslně" napsaná a místy se mi autorův styl trochu zajídal. Beru ale na vědomí, že autor není spisovatel nýbrž přímý aktér celého příběhu. A o ten tady jde, je to šokující a autentické svědectví muže, který utekl z gulagu. To by měla být povinná četba. Proto doporučuji všem k přečtení.

martulkat
11.08.2017 5 z 5

Velmi zajímavý osud člověka, asi už si ani v dnešní době nedokážeme vážit svobody tak, jako autor..určitě doporučuji k přečtení.

Zorka
12.04.2017 5 z 5

"Když srovnávám náš současný život s naprostou beznadějí pracovních táborů a myslím na miliony lidí, kteří v nich zemřeli, stejně jako mnozí jiní se ptám proč." (s. 238) Je až neuvěřitelné, že jeden člověk byl tolikrát na pokraji smrti, a přesto nakonec dosáhl kýžené svobody. A je naprosto otřesné, co člověk dokáže udělat člověku v přesvědčení, že koná "dobro" a slouží režimu. Přestože jsem již přečetla několik knih s podobným tématem, i já si kladu vždy stejnou otázku: Proč?

ArwenAragorn
09.03.2017 4 z 5

Obsah knihy je docela podrobně popsán v anotaci. Kniha informuje o osudu Poláků ve stalinském Rusku. Je to čtení o ceně lidské svobody, touze po svobodě, o svobodě, kvůli níž je člověk schopen čelit všemu ponížení, útlaku a hrůzám a o odvaze a statečnosti.

Lelda
27.01.2017 4 z 5

Až neuvěřitelný příběh. Skvěle napsané. Celou dobu mě provázel pocit, že autor musí být nesmrtelný.

druhá světová válka (1939–1945) gulagy stalinismus komunismus Sibiř podle skutečných událostí

Autorovy knížky

Michael Krupa
polská, 1915 - 2013
2006  88%Mělké sibiřské hroby

Kniha Mělké sibiřské hroby je v