Mein Kampf

Mein Kampf https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289514/bmid_mein-kampf-OPh-289514.jpg 2 405 119

Kniha Mein Kampf představuje jeden ze základních dokumentů nacistické ideologie, která v minulosti zapříčinila miliony mrtvých. Obsahuje mnoho polopravd a lží, propagandistickou demagogii a názory nehumánní, rasistické a odporující zákonům demokratických států. Čtenář koupí této knihy potvrzuje, že si je těchto skutečností vědom a že jejího obsahu užije výhradně ke studijním účelům. Kniha je opatřena kritickou předmluvou od JUDr. PhDr. Emericha Drtiny, dr. h. c., Českého svazu bojovníků za svobodu a JUDr. Tomáše Sokola.... celý text

ArkAngel
27.12.2023 1 z 5

Jeden ublížený rakouský malíř si jednoho dne řekl, že bude dobrý nápad vstoupit do politiky a stal se součástí tehdejší dezinformační scény, která stavěla své názory na Protokolech sionských mudrců (nečekaně pocházejících z Ruska), ke kterým se sám Hitler v jedenácté kapitole odvolává. Antisemitská linka tak tvoří zhruba 80 % díla, což ve výsledku pochopitelně snižuje jeho kvalitu k nule. Na druhou stranu má ale dílo výpovědní hodnotu o své době, kdy se z historie můžeme poučit, což sám rakouský malíř považuje za velmi důležité. Pasáže z jeho vlastního života ale byly vcelku zajímavé a i s některými politickými myšlenkami se člověk může ztotožnit, jelikož demokracie rozhodně ideální systém není a má své mouchy. Kdyby to nebylo čistě dezinformační dílo, dal bych mu o hvězdičku navíc, ale takhle je to jen snůška lživé propagandy, která stojí na čiré nenávisti a rasové a národnostní nadřazenosti.

Maraiser
21.11.2023 2 z 5

Hodnocení odpad bych knize neudělil. Jasně, víme, co se pak dělo, kolik milionů lidí se stalo obětí té šílené myšlenky, kterou Adolf Hitler prezentuje, ale hodnotím knihu jako knihu.
Četla se mi těžce, nebylo to úplně jednoduché, ale dočetl jsem ji.
Jaká drobnost mne tak zaujala - Hitler fakt neměl rád Čechy.

Xcom
05.10.2023 odpad!

Jen hromada bludů a keců jednoho z největších vrahů v historii, ODPAD

uzivatel1157
14.09.2023 5 z 5

Sick book, love it. Recommend it to everyone, Author is incredible. 9.5/10

Ilona70
27.08.2023 odpad!

Nepřečetla jsem to celé, to se nedalo. Nechápu jak to někoho mohlo ovlivnit tak, že se dal na Hitlerovu stranu, ale nežila jsem v té době.

PMR
05.08.2023 odpad!

Tak je to samozřejmě lež jak věž.
Ale je dobré vědět, co tento guru dezinformace napsal (resp. vydával za svoje dílo). Když už nic jiného, tak je pak člověk o něco méně překvapený, když narazí na stále totéž (odmítání parlamentarismu, nadřazený národ, konspirace fiktivního nepřítele, ...)

JohnMiller
24.04.2023 3 z 5

Toto dielo má niekoľko zásadných problémov a samotný obsah - akoby sme si mohli predpokladať, veru nie je jediný. Síce sa tu nachádza obrovské množstvo informácií, ktoré zachytávajú tematicky rôzne okruhy ako sociálne, ekonomické, spoločenské, vojenské a finančné. Povesť knihy ktorá bola a asi stále je skôr mýtom, ma na toto nepripravila. Na antisemitizmus a rasizmus som sa naopak pripravil ale až na cca 10 stránkach ho tu až tak veľa zase nebolo. Týmito slovami rozhodne túto knihu nechcem obhajovať, skôr by som chcel upozorniť milovníkov tohto despotu, že to - čo od tejto knihy očakávate asi nedostanete. S informáciami ktoré nám tu Hitler naservíroval som bol ako 2X ročný šokovaný a prekvapený, no zabudol som na jednu dôležitú vec. A to, že Hitler s informáciami manipuloval ako chcel, prekrúcal a vymedzoval sa. To som si ako mladší až tak neuvedomoval a prehliadaľ. Nie, že by som inklinoval k takémuto monumentálnemu zlu, skôr mi to iba zidealizovalo Hitlerov intelekt. Svojho času som to porovnával s Marxovým Manifestom a Hitler z toho informačne vyšiel ako víťaz. Ak už nič viac, táto kniha mi ukázala, že každý jeden jedinec môže byť ovplyvnený do takej formy, ktorá môže byť pre toho druhého deštruktívna.

mewmew
11.04.2023

No co k tomu říct... Híťa v tomhle směru úplně nápaditej nebyl.

LutherKing
07.02.2023

Knihu nebudu a nechci číst. Dělá se mně opravdu zle při představě, že tímto blábolem mohl Hitler vůbec někoho oslovit, i když plně chápu historický kontext doby, ve které prvně vyšla a její tehdejší účelovost a zneužití ekonomické světové krize a důsledky ponížení Němců Versailleskou smlouvou. Jakýkoliv fanatismus je nebezpečný i v dnešní době. Proto je potřeba stále dokola opakovat trpké zkušenosti z historie a nezapomínat na chyby, kterých jsme se jako lidstvo dopustili.

sabina5156
23.12.2022 1 z 5

Dle mého názoru, knihu samotnou nelze hodnotit jako relevantní literární dílo. Nejenže se jedná o dílo psané rukou narcistního sociopata, který v knize otiskl své pokřivené vidění světa a společnosti, ale také se jedná o cílenou propagandu zvrácené ideologie. Kniha jako taková je plná zajímavých postřehů z tehdejší společnosti, která byla postižena poválečným děním osudu Výmarské republiky. Nacházíme se mezi koncem první světové války a hospodářskou krizí, která byla jedním z faktorů, které rozpoutaly světovou válku druhou. Hitler v knize zmiňuje, jaký dopad všechny tyto tragické mezníky měly na smýšlení německého národa. Zajímavé je, jakým způsobem využívá faktů a domněnek. Jediné jeho tvrzení není čistá pravda ani skutečnost. Je to důkaz neskutečné demagogie, kterou Hitler při psaní knihy projevil. Manipulace s jakoukoli informací, kterou nám předkládá je téměř hmatatelná. Jedno tvrzení podloží vlastní domněnkou a na základě toho si vytvoří novou skutečnost, kterou si lidé tehdejšího poválečného světa (samozřejmě i s ohledem na dobu) neměli jak ověřit. Každopádně, ač se jedná o dílo vyšinutého fanatika, je to stále velmi zajímavé svědectví o společnosti postihnuté válkou a světovou politikou - primárně tím, jak se k viníkovi ostatní země postavily. To je myslím jedno velké ponaučení, které z tehdejší situace plyne - nikoli z knihy. Jelikož nebýt té situace, lidé jako byl Adolf Hitler by nedostali nikdy prostor.

nevermore3
17.11.2022 1 z 5

Pobavil mě názor, že Hitler nebyl dobrý spisovatel, protože kniha je nudná. No, tak není to beletrie, ale řekněme vadný světonázor. Toto jsou zrovna naprosto liché výtky, bohužel.

Že nevíte jak a za co hodnotit? Já to vidím takto: jasně že nehodnotit osobnost, ale obsah (což v důsledku vyhodí pravděpodobně stejné hodnocení) a třebas i to, jak se dá z knihy poučit. Negativní věci kolikrát poučí mnohem více jak ty pozitivní.
A že to není objektivní? Ukažte mi byť jen jedno objektivní ohodnocení jakéhokoliv díla. Není. Ve finále se dá zrelativizovat totiž úplně všechno a pak bysme nemuseli hodnotit nic. No ale ke knize.

Přečíst celá lze, ale stojí to trochu přemáhání. Myšlení má Áda zacyklené a jednu věc klidně "vysvětlí" vícerokrát (proč je důležité pořád repetovat, sám rozvádí v kapitole Propaganda). Takže kromě řečí o nadřazenosti, ještě časem začnou lézt na nervy tato opakování.

Mě třeba bavilo sledovat "knižní" změnu vnímání strýčka Dolfiho. V první části si totiž ještě můžeme počíst i pasáže jako: "Židy jsem považoval za Němce, jediný rozlišovací znak jsem spatřoval v cizím náboženství...a odmítal jsem z důvodu lidské tolerance náboženské třenice i v tomto případě." (MK. Praha: Otakar II., 2000, s. 45.)
Čtenář tak sleduje, jak na stránkách postupně nesnášenlivost roste... Nakonec se dobereme k termínům "rasové komise" nebo třeba "tělesní degeneráti" - to jsem zaznamenal vůbec prvně, no a tam už pak pro mě další čtení bylo víceméně ztráta času.

iridius9373
10.11.2022

Na knize mě fascinovala Ádova naprosto nulová sebereflexe. Vyjmenuje promyšlené způsoby jak vládnout davu, upozorní na chyby, kterých se nesmí dopustit a pak je všechny udělá...

Canniosh
09.04.2022 odpad!

No velmi těžké čtení, a tím nyní nemám na mysli obsah, ale spíše formu. Myšlenky jsou roztříštěny jedna za druhou, většina z nich nemá žádné návaznosti, jde prostě jen o výčet různých názorů, tvrzení, představ, přání, výzev, demagogie. Přiznám se, jedná se o jednu z mála knih, kterou jsem neměl sílu dočíst, jestli ne jediná, prostě i kdyby byly myšlenky sebelepší (jakože jak víme, jsou sebehorší), sebevíce poučné (jakože víme, že jde o výplody nemocného mozku), tak styl, jakými jsou uvedeny, tak ten je katastrofální. Originál knihy mám ve své knihovně, archivovaný pro budoucí generace, ale dovnitř už asi nikdy nenahlédnu, nestojí to totiž za to.

Petr741
30.03.2022

musím říct že kniha byla dost zajímavá. Určitě nejsem jediný kdo si myslí že měl silnou poruchu mozku ,za mě to bylo dost těžké čtení. Některé časti mě ale dost zaujali, ale rozhodně nedoporučuju pro někoho citlivého.

jan.para
27.11.2021 odpad!

Když jsem knihu četl, tak jsem si říkal, že ji tehdejší populace absolutně nemohla chápat. Když pominu zrůdnost, která se za knihou skrývala, tak musím konstatovat, že se jedná o totální sračku.

bjorn1322
27.11.2021 3 z 5

Knihu hodnotím z historického hlediska.

Adrim
17.03.2021 3 z 5

Zajímavá kniha, která je si myslím více známá svým názvem než obsahem.
Některé zajímavé myšlenky. Některé myšlenky, kdy přemýšlíte kde k nim přišel ...

Lilithen
28.02.2021

Z hlediska historikova mi byla kniha zajímavým zdrojem informací pro mé práce do předmětů orientovaných na dějiny 20. století. Jelikož mám ráda interdisciplinární přístup, ocenila jsem zejména faktografické chyby, které Hitler v knize schválně i omylem udělal - podobně jako u Bočkových falz je interesantní pátrat po motivech, které za těmito chybami stály. Studovala jsem i německý originál - ten se překvapivě podobá memoárům jednoho mého známého, který trpí paranoidní schizofrenií s bludy. Ne že bych tím chtěla provádět nějakou psychodiagnózu (za tímto účelem spíš doporučuji Fromma), ale přijde mi to jako zajímavý poznatek.

Jo a těm, kteří vládnou němčinou, bych doporučila německou redakci této knihy - je to sice velmi rozsáhlé (hlavně ten komentář), ale přímo úměrně zajímavé (hlavně ten komentář :) ). Byla bych ráda, kdyby v podobném stylu vyšly i nějaké Leninovy spisy, ale zatím jsem na nic takového nenarazila.

HanzKaufmann
25.02.2021 5 z 5

Velmi narocne komplexni dilo.
Na tuto knihu jsem se pripravoval bez mala 10let.
Stale jsem ji odkladal kvuli tomu ze jsem se necitil byt informacne zraly na to, abych ji pochopil.
Pres tak dlouhou pripravu jsem s knihou v zacatcich stejne bojoval.
Hokej v hlave jsem mel z terminu zid a marxista.
Nebylo mi jasne proc by nekomu byl tak bytostne odporny nekdo s dlouhyma kotletama.
Prece by nikdo neinvestoval takove mnozstvi energie na odstraneni tohoto
“cloveka”.
No a pak jsem prisel k aha momentu.
Od te doby jsem si knihu uzival a nasmal se u ni vice nez u kdejake komedie.
Obcas moje pobaveni autorovou Ironii vystridal pocit frustrace z toho jak problemy ktere predpovedel se do puntiku v nekterych zemi naplnili a hruza na me jde, kdyz vidim kolem sebe vsechen ten konzumni svet zalozeny na spotrebe a na nesplatitelnych uverech, pred kterym Fuhrer varoval.

Myslim ze kniha urcite neni pro laiky.
Jeji pochopeni si zada kvalitni pripravu.
Tohle je to nejnarocnejsi dilo jake jsem kdy cetl.

Na mem osobnim zebricku nejlepsich knih jake jsem kdy cetl bych tuto knihu zaradil do TOP 5.

PS: nemejte predsudky, udrzujte se zdravi jak na duchu, tak na tele a budte stastni.

Peace!

Mudry
16.01.2021 2 z 5

Bezesporu těžké čtení. Předpokládám ale , že nikdo k tomu nepřistupoval s tím, že to bude super zábavné počteníčko. Někdo tady knihu trefně označil jako Bibli nacismu. Že je autorem fanatický psychopat, by člověk poznal, i kdyby byl označen jako "neznámý". Jenže ve většině případů byli a jsou vůdci, diktátoři a masoví vrazi psychopatickými fanatiky, tudíž žádné překvapení. Rozhodně bych ale Hitlera neoznačila jako neinteligentního a knihu jako takovou nehodnotila jako odpad ( odpad pro mě je třeba Padesát odstínů šedi - to jsem dočíst neuměla) . Toto Hitlerovo " veledílo " vlastně naprosto splnilo má očekávání, přesně takhle jsem si totiž jeho Mein Kampf představovala - propaganda zvrácené ideologie.