Mein Kampf

Mein Kampf https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/253288/bmid_mein-kampf-TM0-253288.jpg 2 405 119

Kniha je smutným odkazom jednej pomýlenej doby, veľkú výpovednú hodnotu dáva tomuto prekladu práve neskrátené vydanie preložené Dr. Ing. Mgr. Romanom Vyskočilom a jeho predhovor, ktorý poukazuje na nezrovnalosti v knihe i na protirečenia, do ktorých sa Hitler počas písania Mein Kampfu dostal...

J.P.S.
13.01.2021

Když jsem si zkusil odmyslet, kdo to napsal a co se ve světě odehrávalo v první polovině čtyřicátých let, tak mi tato knížka přišla jako slovně-emoční průjem člověka, který je buď naprosto pomatený, nebo který na něčem ujíždí a sype ze sebe svoje nejhorší momentální strachy a noční můry. Legrace ale končí ve chvíli, když si uvědomíme, že "bláboly" obsažené v téhle knize se jejich autor pokoušel uvést v život a výsledkem byla smrt milionů lidí.

Pokud má tato kniha nějaký "pozitivní přínos", tak je to právě poselství, že u veřejně prezentovaných názorů psychicky vyšinutých jedinců bychom se vždy měli mít na pozoru a nikdy nepodceňovat jejich systémovou nebezpečnost, třebaže se jimi prezentované plány a vize jeví na první pohled jako pomatené až směšné.

Vždyť v roce 1925, kdy vyšel první svazek této knihy, se jistě nejeden čtenář (byl-li aspoň trochu příčetný) musel upřímně bavit nad tím, o jakých fantasmagoriích to ten pomatený autor píše. Dovedl si tehdy někdo představit, jak bude svět vypadat o nějakých 15 let později?

(P. S. : Hodnocení nedávám, protože jsem knihu nedočetl a v zájmu zachování duševního zdraví to ani nemám v úmyslu).

Shindo
26.11.2020 1 z 5

Knihu som sa rozhodol prečítať aby som pochopil akým spôsobom uvažoval človek, ktorého režim, zmýšľanie a fanklub po sebe zanechali milióny obetí. Bol som natoľko obozretný, že som si tento brak nekúpil ale stiahol.
Mal som pocit, že celý čas čítam zápisky ublíženého sociopata s mesiášskym komplexom (a pravdepodobne niekoľkými ďalšími závažnými diagnózami), ktorý má potrebu prezentovať sa ako všezáchranca národa nemeckého. Bohužiaľ, jeho srdcové výlevy boli napísané naozaj zle a čítali sa ťažko.

Jediné "pozitívum", ktoré možno mal bolo, že k sebe svojimi rečami dokázal strhnúť ľudí. V kombinácii s jeho osobnosťou to ale bola vražedná zbraň, ako nám ukazujú dejiny. O nadčasových myšlienkach tu nemôže byť ani reči, o to horšie, ak sa ich chytili nekritické ovce alebo rovnakí sociopati ako starý Áďa.

rumund
20.11.2020 1 z 5

Hrozně jsem toužil tuto známou knihu číst, ale přišlo mi to jako změť nechápajících blábolů. Bylo to těžké čtení, u kterého jsem byl rád za konec.

Set123
11.10.2020 1 z 5

Já vám nevím, ale asi musím být neuvěřitelně omezený tupec, protože v knize (kterou jsem, ano, celou přečetl, žádných dvacet stránek, jak bych mohl být některými zde přítomnými osočen) jsem tak nějak nenašel ten některými opěvovaný rozhled a hluboké znalosti Adolfa Hitlera. To už bych se spíše klonil k tomu, že byl tento největší vrah v historii světa omezenec, bez většího intelektu, neschopen ničeho než neustále žvanit o vyfabulovaných „faktech“, nezaložených na ničem. To, že literární talent měl ten člověk na úrovni desetiletého dítěte ani nemá smyls dále komentovat.

Adolf Hitler patřil k lidem s jednou ohromnou vadou (tedy krom jiného). Tím myslím lidi, kteří si myslí, že je svět, politika, ekonomie a historie látkou jednoduchou a přímočarou. Navíc, že každý z těchto oborů je separován od ostatních a vzájemně se neovlivňují. Zároveň operoval s myšlenkou, že pokrok ve formě například sekulárního humanismu není ničím jiným, než formou té největší slabosti. Na tomto základě se stavěl do role spasitele, vysněného mesiáše německého národa, který jediný prozřel, ve svých pětatřiceti letech, co do chápání všeho. A nikdo jiný! Nikdo krom něj, žádný z německých a rakouských státníků nikdy nepochopil, jak funguje ten či onen národ, respektive jaké jsou mezi nimi vztahy. Nikdo!
Takovýto způsob myšlení se mi zdá být nad jiné sebestředný.

Nerad bych se zde na rozdíl od mnohých snažil tvořit psychologický profil Adolfa Hitlera, tím spíše bych jej pak nechtěl k nikomu přirovnávat. Jedno si ale dovolím. Ten člověk byl zjevně sociopat, na rozdíl od mnohých však ještě k tomu hlupák. To je nebezpečná kombinace. Nerad bych zde vyvracel některé kladné stránky Hitlerova charakteru – objektivně je třeba si přiznat, že takové měl. Ale dovoluji si tvrdit, že většina z nich mohla do značné míry pramenit v jeho šílenství.

Co do hlubokých myšlenek Adolfa Hitlera… Inu, moc se omlouvám, ale kde se ve vydání Mein Kampfu, který vlastním ztratily?

Nebudu zde rozebírat vše, snad bych se zmínil pouze o otázce židů, protože jsem na antisemitismus obzvláště alergický.

Kapitola „Národ a rasa“, je z tak šedesáti procent pouze o židech. Hitler si myslí, že chápe historický vývoj jejich rasy a její kulturní, i mentální aspekty. Tvrdí, že rasa to je bez ideálů, bez kultury, bez solidarity a tak dál. A dokazuje to na… No na ničem. Adolf Hitler opravdu nechápal, o čem kultura a spiritualita tohoto náboženství jsou, jak hluboko sahají a jak významné byly ve formování světa.

U oné výše zmíněné kapitoly jsem pochopil, proč by někteří mohli Mein Kampf považovat bez mála za Bibli. Stejně jako Bible je tato kniha plná protimluvů, nesmyslů a vzájemně se vyvracejících tvrzení. Akorát že v Bibli se toto vyskytuje na platformě dvou tisíc stran, kdežto Hitlerovi k tomu stačila jedna kapitola. Jeden příklad za všechny. Adolf Hitler tvrdil, že se židé snaží snad nejvíce ze všech národů udržet rasovou čistotu ve své krvi. V kapitole „Národ a rasa“ však píše, že například takový židovský mladík číhá po árijských dívkách, aby je znečistil a poskvrnil tak jejích rasu. Ale neposkvrnil by tak čistou náhodou onen mladík i rasu svou? Jenom tak se ptám…

Nemá smysl se zde dále vztekat. Hitlerovy myšlenky patří k intelektuálnímu odpadu a dovoluji si prohlásit – sic nerad – že lidé, kteří jsou schopni brát je vážně, musí být idioti, bez schopnosti zapojit do svého jednání i rozum. Po přečtení tohoto si budu muset jít přečíst nějakou lepší knihu. Třeba Korán. Protože i ten je semeništěm hlubších a milejších myšlenek, nežli Mein Kampf.

Luigi1
23.09.2020

Uf to byla dřina.Tuto tématiku vůbec nemiluju,ale kvůli soutěži jse se do ní pustil.Nevím co si mám o tom myslet chvilkama mi připadá jako kniha od "dobrého autora",ale celkově nic moc.Mizérie

SmazenaCibule
29.08.2020 1 z 5

Těžko říct, jak mám tuto knihu hodnotit. Jsem proti té osobě těžce zaujatá, takže nějaké “jazykové krásy knihy” nevidím. Zajímavý byl začátek knihy, kdy ten člověk popisoval své dětství. To byla skvělá sonda do jeho mysli, do dětství, ve kterém se něco zvrtlo a udělalo z něj to, co udělalo. A ten zbytek... Jako kdybych četla deník chovance ústavu pro psychopaty. Otázky konečného řešení, nadřazenost řasy, všechny pobít, protože jsou méněcenní... Proboha, fuj. Dělalo se mi při čtení těžce špatně. Co dodat - liška je pořád jen liškou, husa je husou, tygr tygrem... a de*il de*ilem. Kniha je psána dost rozletně, některým čtenářům může přijít těžká na pochopení, ale při troše pozornosti se v tom orientovat dá.

jiri4861
05.08.2020 odpad!

Blábol duševně chorého člověka.

lukas5373
31.07.2020

Tragédie, ani sem to nedočetl. Kniha magora, který se má za spasitele a hvězdu (takto mi to vyznělo při jejím čtení). Byl to možná geniální rétor, ale jako spisovatel stojí za prd. Možná se k ní vrátím, ale v dohledné době to nebude.

NGC6715
06.07.2020 1 z 5

Do přečtení této knihy jsem si myslel, že Hitler byl sice špatný, ale inteligentní člověk. Teď už o jeho inteligenci pochybuji. Jeho kniha mi nepřišla propracovaná ani logicky, ani psychologicky. I když je možné, že v jeho době působila na lidi více než dnes. Mezi nacisty bylo mnoho inteligentních lidí, kteří měli zajímavý pohled na věc, ale Hitler jejich myšlenky spíše pokřivil, než aby je podpořil. O tom, že nacismus byl poražen kvůli jeho megalomanství ani nemluvím. Nepřesvědčil mě ani o tom, že ví, co píše – rozuměl nacismu asi tak, jako Václav Havel ekonomice a kapitalismu. Zatím mám ještě iluzi o tom, že Hitler měl alespoň charisma, i když to z jeho knihy není poznat.

Rimmsi
23.06.2020 odpad!

Jak komentovat takovouto knihu?

Nijak! Kdo chce nezaujatě přečíst jen do toho, ale pozor. Čte se to velmi, ale velmi špatně.

vlkodlaq
30.04.2020 2 z 5

Pokusme se odprostit od všeho, co autor způsobil a hodnotit knihu, no, jen jako knihu. Pak nelze přehlédnout, že pisatel byl sice sociopat a zřejmě trpěl i bipolární poruchou, naprosto postrádal náznak empatie, ale hloupý rozhodně nebyl, naopak, ukázal přehled a hluboké znalosti. Některé myšlenky jsou hluboké a hodnotné. Zbytek je bohužel propaganda, touha ovládat a ukázat, kdo je lepší. K tomu jeho filozofie je z velké části položena na bohu a silně upravené verzi křesťanství, jako krajní ateista se s tím nedokážu ztotožnit.
Co se týče psychologického profilu AH, velmi podobný má například Donald Trump, Putin a další "vládci". To stojí za zamyšlení.
Co se týče hodnocení, je to kniha od Hitlera, tak je přece špatná! Je společensky nepřijatelné Mein Kamf hodnotit kladně! Že?
Podobně jako Bible je z větší části snůška pomateného blábolení, ale je to vizitka věřících, takže přece nemůže být špatná! Když si někdo dovolí kritizovat Bibli, tak se do něj věřící pustí.
To je jen má skromná úvaha nad vnímáním knihy podle pozadí. Kdyby Mein Kampf nebyl od Hitlera, měl by možná mnohem vyšší hodnocení, že? Na druhou stranu by asi stejně zapadl v propadlišti průměrné literatury a těch pár dobrých částí by to nezachránilo.
Já mu dávám za těch několik málo dobrých myšlenek 2*

ctuacturad
12.02.2020 4 z 5

Náhled do hlavy člověka, který změnil život každého z nás. Mohla to být osoba těžce psychicky nemocná nebo jenom obyčejná lidská bestie, jak nám bývá představován už od prvních tříd základních škol. Rozhodně to ale nebyl člověk bez přehledu, čtení je to těžké, ne pro každého. Je třeba být schopen orientovat se v souvislostech a reáliích dané doby. Ostatně jedná se o filozofické a politické čtení, takže žádný večerníček. Většina dnešních neonácků i vášnivých odsuzovačů nedojde dál než na dvacátou, třicátou stranu, takže bych se nebál nějakého zneužívání. V každém případě stojí za to moci si udělat vlastní názor, od toho literatura existuje. Pokud bych měl posoudit knihu pouze po literární stránce, bez toho, co přišlo po tom a co částečně propaguje, většina dnešních politiků by nějakého takového projevu a hlubokého proniknutí do současného stavu společnosti, nebyla rozhodně schopna.

Luque17
11.02.2020 2 z 5

Kdo se o osobu A Hitlera zajímá, měl by přečíst - z první ruky. Kromě propagandistickým nesmyslů, cenné zejm. z důvodu seznámení se s Hitlerovým přístupem k, dnešní terminologií, politické propagandě a public relations.

jiri5794
30.10.2019 1 z 5

Hnus... Kniha může sloužit pouze jako studijní materiál psychických patologií. Ani nevím, proč jsem to dočetl...

hippiesak
30.09.2019 1 z 5

Tak jsem tuto knihu KONEČNĚ dočetl. Dalo mi to tedy hodně zabrat (cca 2 měsíce po částech). Větší knižní politický odpad a blábol jsem snad v životě nečetl. Z celých 528 stran mě snad "zaujalo" tak max 20 procent, proto své hodnocení ukončím jednou hvězdou (když nad tím tak uvažuji, tak je to vlastně hodně symbolické, dát tomuto dílu jako hodnocení právě "HVĚZDU"). Zkrátka a dobře, většina knihy je politická propaganda a je to nudné, nudné, nudné. Píše se o knize jako o bibli nacizmu, což je pravda. Je zde rozepsána vize této strany tak dopodrobna, že pro politologa (a také psychologa) může být tato kniha skutečně zajímavá.

Pokud si chce člověk z nějakého důvodu přečíst tuto knihu jen pro tu část, která je silně diskriminační, tak mu postačí v první části najít 11. kapitolu "Národ a rasa". Mám takový pocit, že laická veřejnost tuto knihu primárně hodnotí díky této jedné kapitole.

Celkem zajímavá je 12. kapitola v první části "Počátky a vývoj Německé národní socialistické dělnické strany" z pohledu toho, jak se vlastně Hitlerovi podařilo přesvědčit tolik Němců, aby ho následovali. A v druhé knize 3. kapitola "Státní příslušnost a státní občan" popisuje Hitler jeho představu, jak je možné si v Německu získat příslušnost a občanství. Zajímavá kapitola je to s ohledem k dnešní situaci, která panuje v Německu s ohledem na migrační politiku.

Zkrátka a dobře, knihu ve své podstatě považuji za odpad, obyčejnou propagandu (kniha napsaná v roce 1925) a samozřejmě zcela odsuzuji to, co se stalo v následujících letech do roku 1945, tedy vlastně to, že myšlenky této knihy byly převedeny na skutečnost. A bohužel, nejen to.

lukas9608
28.09.2019

Vzdávám to, nedočetl jsem. Knihu jsem začal číst z důvodu zájmu o moderní historii i druhou světovou válku, ale je to až moc stylově i obsahově nestravitelné...

KristýnaMy
18.08.2019 odpad!

Přečetla jsem první kapitolu a část o řešení židovské otázky. Tato kniha se zkrátka nedá číst. Jediné, co dnešnímu světu může přinést je ukázka šílence a ponaučení pro budoucnost společnosti.

Martian
08.08.2019

Kniha pomůže pochopit, jaký byl Hitler člověk a jak mohl dokázat to, co dokázal.

icewind
20.04.2019

Jsou knihy, které nemá smysl hodnotit v rámci nějakých procent nebo hvězdiček, jsou knihy, které bych snad ani knihou nazvat nechtěl a tohle je jeden z těch případů, resp. první záležitost o které podobným způsobem uvažuji. Trvalo mi dlouho než jsem se k tomu abych svůj čas věnoval četbě nečeho co chápu jako syrový historický dokument své doby a co jsem považoval za nutné přečíst z toho důvodu abych aspoň z části pokročil v pochopení toho, proč se některé události staly tak jak se staly.
Musím říct, že četba mě dost psychicky deptala a vysilovala, nejen naprosto těžkopádným slovosledem, myšlenkovými obraty a celkovou zmateností, ale hlavně tím, že z textu se v určitých pravidelných intervalech vylouplo to, co se nakonec o několik let později stalo realitou.... Snad ještě hůř na mě působilo to, že některé slovní obraty jste mohli (a můžete) celkem běžně zaslechnout i v řeči dnešních politiků, kterým parlamentní systém zrovna úplně nevoní....
Nemá smysl se rozepisovat a snažit se tady o svůj vlastní výklad toho, co tento spisek obsahuje, ale jsem přesvědčen o tom, že právě z důvodu ucelenějšího obrazu něčeho, co se tehdy stalo a jak se to vlastně mohlo stát, nestačí jen mít načtený sled historických událostí nebo Hitlerův životopis. Ten je ovšem dobré znát právě třeba z toho důvodu abyste při četbě Mein Kampf mohli srovnat to, jak Hitler nakládal z fakty ze svého života pro potřebu vykreslení sebe sama jako rodilého vůdce a génia. A nezapomeňte se obrnit velkou dávkou mentální odolnosti a soustředění.....

Mourasek
08.04.2019 2 z 5

Máchání transparentním hodnocením odpad, aby se neřeklo, aníž by byla kniha přečtena, se mne zdá poněkud nešťastným. Je to dejavu stejně jako v případě Koránu a Bible. Všichni se těmito tituly neustále ohánějí při argumentacích, přičemž je 95 procent z nich nikdy ne(do)četlo. Štítit se této knihy a okamžitě ji zavrhovat je věc, které bychom se měli vyvarovat. Je to lekce z historie, kterých si lidstvo, doposud, nikdy dostatečně nevážilo, a smyčka se neustále opakuje.
Již z barevné a velmi objemné skladby vět (sic jsem četl v AJ) je zcela evidetní sečtělost autora, která se projevila nejvíce v jeho orátorských schopnostech, tolik označovaných jako model řečníků kdekoli jinde. Všeobecný přehled se nedá upřít a nezávisle na obsahu, kniha je čtivá. Kniha je určitě čtivá, pakliže máte aspoň průměrný přehled o událostech oné poválečné doby, popř. předválečné, ke které se autor místy vrací. Ba co víc, jakkoli je to zarážející, především v první polovině se dá s autorem v lecčem souhlasit. Dám pro příklad třeba systém parlamentu ve státě a chování jeho členů v něm, co se týče většinové zodpovědnosti, popř. nemožnosti schopných individualit se v něm trvale prosadit. Také bych zmínil třeba zmínku o destruktivní "Nenárodní" politice Habsburgů, prvek sociální demokracie a odborů, který státní moc oslaboval, popř. neněmecký vliv, především slovanských národů, v parlamentu Rakouska. Jsou zde dobré postřehy a střízlivé ohodnocení věcí kolem. Méně vážnějším aspektem budíž kritika architektury, kterou, jako její student, autor nesnáší, a pakliže jste odpůrce moderny, možná najdete jeden z mála styčných bodů. Dalším plánem byla reformace vzdělání. Pakliže pomineme ideologickou notu, je taktéž velice trefná, vzpomínajíc degradaci vysokoškolského vzdělání, přílišnou obecnost a detailnost a ryzí nepraktičnost. Taktéž úpadek tělesné vzdatnosti a velice vášnivě upozorňující na nemužnost a nepraktickou intelektuálnost lidí ve vládních kruzích, postrádajících jakýkoli militantní prvek, dělající muže mužem.
Problém samozřejmě nastane, že při zmínění např. soc. demokracie, potažmo odborů, jako prvků topících rakouskou monarchii, posléze Výmarskou republiku, jsou zmíněni židé, popř. Marxismus, jako jejich nástroj k ovládnutí světa a destabilizaci národních států. V žádném z těchto případů zde není poskytnutý konkrétní důkaz, popř. vysvětlení. První náznaky se zde objevují při Hitlerově pobytu ve Vídni a utváření názoru o tomto etniku na základě povídaček a několika setkání na ulici, při kterých byl cítěn jejich zápach, pakliže to zjednoduším. Všechna racionalita předešlých stran jde v ten moment stranou jako náhlý závan větru.
Idea rasové nadřazenosti Árijců, které Hitler prezentuje jako původce oné, v té době nejpokročilejší, západní kultury, naprosto ignoruje fakt, že prvně germánská kultura byla v průběhu dějin pořímštěna (latinský prvek), a tudíž v žádném případě nebyli ani zdaleka oním původcem všeho, nezmiňujíc prvek řecký (který ovšem zmíní v souvisti s kulturou v jiných částech knihy a obdivuje jej), nebo třebas čínský.
Trefná je zmínka, že pouze člověk árijský je schopen efektivního hospodaření s půdou, kterou již v té době uvedl jako nedostatkové zboží, především s fenoménem přelidnění (což je dnes velice aktuální téma hlavně z hlediska ekologie), ovšem v té době zřejmě ještě nepočítal s nástupem intenzifikace zemědělství po druhé světové válce. Vznikla tak zde autorova nutnost zmínit expanzi do nového životního prostoru směrem na východ (korelace s výboji německých rytířů, kolonie v zemích koruny české, apod.)
Druhá část knihy monitoruje již vývoj Hitlerovy strany a jeho kroky již se dějící, nebo plánované. Pozdější industriální bestiálnosti z časů války zde nejsou naznačeny ani v nejmenším, poněvadž v té době bylo nejnutnější nejdříve nastoupit na cestu k moci. Celý proces tohoto politického boje vyznívá velice pečlivě a uniformovaně a organizovaně, což je náznak toho, co dodnes mnoho lidí přitahuje v souvislosti s vizuální atraktivitou a schopnostmi pozdějších útvarů Wermachtu, potažmo SS. Uznáte, že, krom řečnických schopností, se autor dokázal obklopit lidmi, kteří se na konkrétní schopnosti hodili nejvíce, na počátku zejména v oblasti propagandy. Sám detailně popisuje umění dialogu a řečnického přednesu, při kterém jsou argumenty upozaděny před formou!!! Zejména v oblasti vojenství můžeme být tak jen rádi, že uchopoval poslední slovo, v druhé polovině 2. sv. v. hlavně do svých rukou.
Popis tehdejší situace v Evropě, a následné predikce, určitě také stály za přečtení. Do očí bijící je zmínka, že spojenectví s Ruskem je naprosto nemožné, a povede ke skáze Německého národa. Velice technicky vzato, vyplnilo se. Vtipné je zamyšlení, zda-li sovětská vláda tuto knihu vůbec kdy četla, když došlo na předválečné paktování (konspirační nota). Naprosto mylnou byla varianta spojenectví s Británií, kterou považoval za naprostého hegemona, který nemůže ztratit již nic ze svého impéria, a bude se spíše snažit o krocení francouzských ambicí.
Všeobecně za to, pakliže by okolnosti a impulsy neumožnily Hitlerovi pokračovat do fáze, do které se dostal, kniha by samozřejmě nedosáhla takového "Ohlasu", a nejspíše upadla do zapomenutí, ovšem příjmuta by byla mnohem pozitivněji. Jde jen o náznak sledu událostí, které následně evolvovaly v následující hrůzy a neštěstí.
K zamýšlení je fakt, kolik lidí známe, píšících v současností tituly společensko-politické, které uznáváme jako myslitele a intelektuály, by bylo schopno realizovat svou myšlenku až do nejkrajnějších limitů, pakliže by se jim naskytlo stejných impulzů a motivací jako Adolfu Hitlerovi. Jejich krátké analýzy a zamyšlení by se v onen moment také transformovaly do jisté formy bible a její ideologie. Toto téma je stále aktuální, také u nás v Čechách, při současné názorové vlně anti-imigrace a xenofobie. Rétorika některých politických činitelů je podobně zbarvená, přičemž ničím nepodložena, až mrazivě připomínající jisté části této knihy.