My proti vám

My proti vám https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379923/bmid_my-proti-vam-TbR-379923.jpg 5 1327 349

Medvědín / Medveďovce série

Je tak snadné přimět lidi k nenávisti, až je nepochopitelné, že se vůbec navzájem snášejí. Volné pokračování románu Medvědín. Román My proti vám vypráví o měsících následujících po událostech, které otřásly Medvědínem v předešlé knize. Nejlepší kamarádky Maya a Ana tráví léto na odlehlém ostrově a snaží se nechat celý svět za sebou, ale nic nedopadne tak, jak doufaly. Řevnivost mezi Medvědínem a sousedním městem Hedem přerůstá v zuřivý boj o peníze, moc a přežití, který vypukne naplno ve chvíli, kdy se střetnou oba hokejové kluby. Zároveň vyjde na povrch tajemství jistého mladého hráče a celé město musí ukázat, zač vlastně stojí. Bude se říkat, že toho roku přišlo do Medvědína násilí, ale není to pravda. Násilí tam totiž už dávno bylo. Román My proti vám empaticky popisuje ničivé lidské vztahy na malém městě. Je to vyprávění o oddanosti, přátelství a lásce, která se nebojí čelit ničemu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Host

Vi mot er , 2017

Iki1
05.05.2022 5 z 5

Kniha má velmi dobře vypracovaný děj, který opravdu nepostrádá napětí. Propletené a akcentované vztahy mezi hlavními představiteli. Hlavní postavy jsou doplněné další várkou vedlejších se svými vlastními problémy. Do toho nenásilně vpašované morální poselství. Ano, ke knize jsem se vždy na sklonku dne vracel moc rád.

Jonna
29.04.2022 4 z 5

Kupodivu se mi to četlo lépe než první díl. Přesto mi stále něco na Backmanově stylu nesedí. Nechápu to, protože ve Švédsku žiju. Možná je to právě tím, že mi nějak podvědomě vadí, že se to psaní lehce rozchází s realitou. Nevím. Ještě mám od něho další knihu, tak to ještě zkusím.

Lenny33
18.04.2022 5 z 5

Úžasná kniha. Po knize Úzkosti a jejich lidé, která mi moc nesedla, jsem se touto knihou do pana Backmana zase zamilovala. Krásně vystavěný děj, stupňované napětí, zajímavé postavy i jejich osudy. Moc se mi líbí občasné vhledy do budoucnosti, kdy dá autor čtenáři nahlédnout do toho, co nastane a vzbudí ve vás očekávání a napětí. Také se mi moc líbí, jak autor u některých postav zmíní, jak dopadnou za pár let.... a u některých mi to strašně chybí. Všechny postavy jsou lidské, chybující a stejně si je nejde neoblíbit a tak nějak v průběhu čtení vždy zjistím, že fandím úplně všem. Ač jsem si teda u této knihy uvědomila, jak je chování lidí oproti realitě často přikrášleno a autor je zřejmě velký optimista.
Také oceňuji, že toho hokeje tam mnoho není.
Autor mě po dlouhé době dokázal pořádně vtáhnout do děje knihy a emoce mnou cloumaly od začátku dokonce.

P-puma-
29.03.2022 5 z 5

Za mě ještě lepší než první díl. Srdce se mi svíralo a hodně jsem se smála. Kniha mě hodně donutila přemýšlet, o lidskosti o odsouzení, o nenávisti. O tom, že lidi jsou hloupí, ale člověk ? Člověk je chytrý a v téhle knize je to nádherné vidět. Miluji ta malá drobná gesta jednotlivců. Nemusí nic říkat, stačí když si dva důchodci sednou ven před dům . Krásné. Miluji jeho knihy

le21nka
20.03.2022 5 z 5

"Medvědi serou na mech a všichni ostatní serou na Medvědín"

Prásk

Tak tohle byla jízda. Skvěle napsáno, tolik emocí, zvratů, lásky, nenávisti.... Velmi vydařené pokračování knihy Medvědín.

Belanna
11.03.2022 4 z 5

Pokračování Medvědína se mi líbilo ještě více. Nejen, že se tu autor dotýká velice citlivě stále ještě ožehavých témat společnosti, ale také příběhově zakončil osudy některých postav. Opět kniha plná humoru i emocí.

Dom95
08.03.2022 5 z 5

První díl mě bavil více, protože byl originální. Téma homosexuality mi nevadí, ale v prvním díle se mi líbilo, že bylo pouze mimoděk vyřčeno, ale kniha se okolo něj netočila. Backman má skoro v každé své knize minimálně jednoho homosexuála a tématu se věnuje pouze několik kapitol. To se mi líbilo, protože o homosexualitě lze napsat klidně celou knihu, ale přijde mi to již jako taková komerce. "Napíšu knihu o homosexualitě, to se bude v západním světě prodávat jedna báseň.."
V této knize však na tomto tématu postavil více než polovinu knihy (druhou polovinu tvoří politika kolem hokejového klubu) a ačkoliv je celý příběh zajímavý, tímto tématem ho udělal až moc laciný.

"Příšera je vždycky nejstrašidelnější vteřinku předtím, než ji spatříme. Naše představivost je mnohem děsivější než fakta."
"Kdo se bojí pádu, může se schovat do láhve, protože z jejího dna není kam padat."
"Říká se, že první myšlenka bývá nejupřímnější, ale často to není pravda. Často je to ta nejhloupější. K čemu by nám jinak byla schopnost přemýšlet?"

SilviiM
05.03.2022 5 z 5

Opět jsem se ocitla v Medvědíně, městečku plném agresivních lidí, kteří milují jen hokej a nic jiného je nezajímá. Jsou to ale i lidé, kteří mají velké srdce a poznají rozdíl mezi dobrým a zlým. Pan Backman opět boduje, příběh je opět barvitě vylíčen, ale politiky je tam až přespříliš. Myslela jsem si, že kvůli tomu knihu ani nedočtu, ale naštěstí mě kniha chytla a nepustila. :)

stanislav0373
03.03.2022 5 z 5

Opět fenomenální, bravurní a naprosto dokonalá kniha, ve které každý najde spousty svých já, přátel, rodiny a stejně tak se i za myslí nad tím, nad čím se většinou ani zamýšlet nechce...

Rosana
26.02.2022 5 z 5

Prvni dil se mi libil o chlup vic, jelikoz v tomto dilu bylo az moc politiky, ale i tak davam plny pocet hvezd a tesim se na dalsi autorovy knihy.

indyka
24.02.2022 4 z 5

Zase mě dostal ten švédský lišák, zase mě vtáhl, okouzlil a dojal. Ráda jsem se vrátila mezi postavičky z Medvědína, nicméně poprvé během četby Backmanových knih mi ten patos už začal připadat trochu lepkavý. Přeci jen čeho je moc, toho je příliš. Nicméně to nic nemění na tom, že Fredrik je můj miláček a laťku stále drží velmi vysoko.

fénix56
21.02.2022 4 z 5

Opět typický Backman. Jeho specialitou je napsat nějakou úvahu, aby ji poslední větou nebo jen slovem převrátil naruby. Ale mně tento styl nevadí, líbí se mi. Taky hodně útočí na city, ale to mi taky nevadí. Je to dojemné, ale ne přes čáru.

Nicméně dávám o hvězdičku míň než prvnímu dílu. Tady převládala politika nad mezilidskými vztahy, ale asi nejvíc mi vadila proměna "bad boys" v hodné chlapce se srdcem na dlani. Tomu moc nevěřím.

AnnKo
20.02.2022 5 z 5

Při čtení tohoto volně navazujícího i předchozího dílu Medvědín jsem se cítila trochu méně uvolněně než při předchozích knihách F. Backmana (Muž jménem Ove, Babička pozdravuje a omlouvá se, Tady byla Britt-Marie), což ovšem příběhu mínusy rozhodně nedává. Chvilkami jsem se cítila stísněně, pak méně, pak úplně. Knihy mi přišly více temnější a s mými emocemi si tedy uměly pohrát.

Navázání příběhu jsem ovšem zhltla jedním dechem. Krásně napsané. A rozhodně bych zašla na nějaký hokejový zápas do Medvědínu :-).

Péťa1950
18.02.2022 5 z 5

Volné pokračování knihy Medvědín. Životy všech postav pokračují, osudy se dále vyvíjí, láska, nenávist, přátelství, mnoho násilí. To vše je z dálky řízeno a rozdmýcháváno korupcí, politikem, který si manipulací s ostatními buduje svoji pozici. A vyhrává. Naštěstí najdou své místo v životě i přes řadu těžkých překážek i další postavy. A to nejen mladí dospívající, ale i dospělí. Přečtěte si a udělejte vlastní názor.

ElizPetrova
17.02.2022 5 z 5

Volné pokračování Medvědína předčilo má očekávání a je dle mého názoru i o kousíček lepší než první kniha. Městečko samotné a lidi v něm mi za tak krátkou dobu hrozně moc přirostli k srdci, že jsem se nemohla dočkat, jak se to s hlavními hrdiny bude vyvíjet dál. Příběh dokáže rozesmát i rozplakat. Kniha v sobě skrývá krásná poselství, ke kterým se budu určitě ještě vracet. Nic v příběhu není pouze černé nebo pouze bílé. Nikdo není pouze zlý nebo dobrý člověk. A to vše dohromady utváří komplexní a realistický pohled na jinak poměrně dost obyčejný život lidí v malém městečku vyprávěný neobyčejným způsobem a to tuto knihu činí výjimečnou. Nepřestávám žasnou nad tím, jak Fredrik Backman naprosto brilantně dokáže popsat vlastnosti člověka a přenést jeho emoce na čtenáře. Úžasný, skvělý, geniální! Všichni povinně přečíst, i když se o sport nezajímáte, protože tato kniha ani náhodou není pouze o hokeji.

Metla
10.02.2022 4 z 5

„Nespravedlnost je na světě mnohem přirozenější stav než spravedlnost.“

Máte pocit, že „Medvědín“ zanechal mnoho neuzavřených linií a rádi byste se do tohoto svérázného, drsného severského města vrátili? Naštěstí můžete. Životy všech pokračují, některé už tedy mimo záběr, jiní se (ne)vyrovnávají s traumaty, případně tutlají svá tajemství, další svými způsoby bojují o zachování HC Medvědín, někdo se rve, někdo intrikuje, emoce lítají od lásky k nenávisti a zpět. Sledujeme nevšední tréninkové metody i relativně všední rodinné problémy, většinu starých známých poznáme lépe a objeví se pár nových charakterů, ještě uhozenějších (třeba Zacki je dokonalost sama).
Proti prvnímu dílu bych „My proti vám“ hodnotila jako svižnější, reálie známe, nebylo nutné se dlouze seznamovat, jen naskočit do rozjetého vlaku a hltat jízdu. Bavila jsem se, leckdy dokonce zasmála. Na slzy navzdory smutným událostem nedošlo, protože pan Backman vůbec nešetřil patosem. Na můj vkus tenhle román přesladil, přeplácal, tlačil na pilu tolik, až ve mně potlačil špatně maskovanou citlivku a vytlačil na povrch ušklíbající se cyničku. Každý grázl skrývá zlaté srdce, sebetupější puberťák vždy ví, jak správně zareagovat, utěšit, pozvednout ducha. Tak určitě… Ale nevyrostla jsem z pohádek docela, tudíž odpouštím.
Dle mého názoru by pomohlo zredukovat věty typu:
„Kolik je toho potřeba, abychom byli dobří rodiče? Nijak zvlášť moc. Jenom všechno. Jenom úplně všechno.“
Nadhodit emotivní otázku, bagatelizovat ji a následně popřít opačným tvrzením. Narážela jsem na tuto Backmanovu techniku tak často, až se mi začala zajídat. Také citoslovců nemuselo být tolik.
Prásk! Hvězda dolů za ten všudypřítomný patos, ovšem jinak všechny palce nahoru. 80-85%

petra5481
10.02.2022 5 z 5

Super kniha

Bláža9
16.01.2022 4 z 5

Backman je jedinečný spisovatel, který dokáže využít hokej jako metaforu pro život...píše o všem, co nám život přináší - o přátelství, lásce, odpuštění, ale také o nenávisti a zlobě, které lidé podléhají...sice jsem od Backmana četla i lepší knihy, přesto to byla krásná kniha, která má v sobě opět spoustu krásných myšlenek a nutí k zamyšlení...

Tyn_a
14.01.2022 5 z 5

Jedna z mých oblíbených knih!

Série Medvědín je naprosto skvělá, plná poselství důležitých i v reálném životě. V knize je trefně zakomponovaná nenávist, láska, přátelství i nepřátelství, rodina.

Zaujalo mě snad všechno, přes hlavní postavy, děj, až k závěru, který představoval ladné zakončení celé série.

Zaslouží si plný počet hvězd a já se budu těšit na další knihy z tvorby autora. :)

Kackatlacka
09.01.2022 5 z 5

Nejlepší knížka jakou jsem kdy četla! Ten příběh, poselství, které nám přináší…. Je to oddechové ale zároveň napínavé čtení. Je to odraz reálného života, ale zároveň romantický příběh. Je to životní drama, ale přesto i povzbuzující pohádka….