My proti vám

My proti vám https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379923/bmid_my-proti-vam-TbR-379923.jpg 5 1329 349

Medvědín / Medveďovce série

Je tak snadné přimět lidi k nenávisti, až je nepochopitelné, že se vůbec navzájem snášejí. Volné pokračování románu Medvědín. Román My proti vám vypráví o měsících následujících po událostech, které otřásly Medvědínem v předešlé knize. Nejlepší kamarádky Maya a Ana tráví léto na odlehlém ostrově a snaží se nechat celý svět za sebou, ale nic nedopadne tak, jak doufaly. Řevnivost mezi Medvědínem a sousedním městem Hedem přerůstá v zuřivý boj o peníze, moc a přežití, který vypukne naplno ve chvíli, kdy se střetnou oba hokejové kluby. Zároveň vyjde na povrch tajemství jistého mladého hráče a celé město musí ukázat, zač vlastně stojí. Bude se říkat, že toho roku přišlo do Medvědína násilí, ale není to pravda. Násilí tam totiž už dávno bylo. Román My proti vám empaticky popisuje ničivé lidské vztahy na malém městě. Je to vyprávění o oddanosti, přátelství a lásce, která se nebojí čelit ničemu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Host

Vi mot er , 2017

Vivetkav
04.01.2023 4 z 5

Nevěděla jsem, že Medvědín má volné pokračování a nejdřív jsem byla zaskočená.. počkat tuhle knihu jsem už četla a potom mi to došlo.. aha to není ona, to je jiná jen pokračuje..a moc hezky navázáno.. vtáhla i když na začátku my dávala zabrat..vše to propojit.. krásně napsáno .. nádherné příběhy lidí i když drsné prostředí a život..myslím, že teď bych si představila i další volné pokračování .. doporučuji

kalinkacz
02.01.2023 4 z 5

Několik let potom, co jsem přečetla Medvědín od Fredrika Backama, jsem se pustila do pokračování My proti vám. Bála jsem se, jak se v příběhu zorientuju po takové době, ale autor na začátku knihy vše perfektně shrnul.
Nebyla jsem si jistá, o čem Medvědín může být, jelikož mi první díl přišel uzavřený, ale hned na začátku jsem se začetla a nemohla přestat. Tohle městečko má prostě něco do sebe, hokejové prostředí, skvěle vykreslené postavy obyčejných lidí a zápletky, které dokáže každý pochopit a ztotožnit se s nimi.
Opět jsem se utvrdila v tom, že mě tvorba autora baví a těším se na jeho další tvorbu. Stále sice u mě vedou Úzkosti a jejich lidé, ale jakmile v češtině vyjde 3. díl Medvědína, nebudu váhat (byť mě teda těch 700 stran, které má kniha v angličtině, trošku děsí).

nikola6615
29.11.2022 5 z 5

Nepamatuji si, kdy mě nějaká knížka vzala tak, jako My proti vám. A to jsem si myslela, že to bude jako u většiny druhých dílů zkrátka slabší jako jednička. Ty postavy byly tak plastické, až jste měli pocit, že to nečtete, ale žijete. Bylo tam spoustu dojemných momentů, které ale nemačkaly slzy na sílu, jen spíš vyvolaly otázky kdesi uvnitř. No, brzy se ke knížce zase vrátím, opravdu mistrovské dílo.

kramver
06.11.2022 3 z 5

Je to jako druhá série úspěšného seriálu na Netflixu. Medvědín se povedl, získal si spoustu fanoušků svou autentičností, propracovaností postav a skvělým příběhem. A tak se k němu Backman celkem logicky vrátil. Jenže začal až moc tlačit na pilu. Schématičnost postav bije do očí. Nespoutaný Benji, u kterého je neustále zmiňované, jak je nebezpečný, byť nikdy nic zlého neudělá. Chuligáni, kteří by mohli klidně dělat pro armádu spásy, trochu autistická trenérka a smutná malá holčička, co neváhá utíkat ze školky, aby mohla hrát hokej a příliš mnoho dalších. Nebyl by to možná špatný příběh, kdyby ho autor nenapsal tak pateticky s důrazem na drama. Zajídalo se mi to věčné napovídání, vystupňované drama, kdy máme přestat dýchat, protože tušíme, že se něco stane, abychom po pár řádcích vydechli, že se nic nestalo a za dalších pět řádků opět ztratili dech, protože se to stalo, jenom někomu jinému. Překvapení na druhou? Těžko. Mám ráda, když se mnou autor manipuluje, ale musí to dělat chytře, nesmím to vědět. Ano, v knize je spousta skvělých hlášek i moudrých postřehů, ale nedrží to pohromadě. To kouzlo, které měl Ove je pryč. A zdá se, že série pokračuje. Obávám se, že další díl už mě mine, i když kdo ví, možná si Backman vzpomene, v čem je geniální. A pak si s radostí opět stoupnu na tribunu.

Pettato
03.11.2022 5 z 5

Skvělé pokračování Medvědína. Silné, lidské a plné emocí.
Kniha o obyčejných životech a touze něco dokázat, o přátelství i zradě, o zmařených snech, o vině a odpuštění...
Zdá se, že jsem propadla kouzlu spisovatelského umu pana Backmana. Píše výstižně, zachycuje všechny nuance žití a ani zde nechybí spousty moudrých postřehů a pravd.
V knize najdeme všechno, co nabízí život na malém městě. Sport šel trochu do pozadí, je zde více násilí a adrenalinu. Objevila se politika, s ní spojená manipulace a více životních příběhů.
Děkuji za skvělý zážitek a silné emoce, které ve mně příběh vyvolal.

"Hokej je nejjednodušší sport na světě, pokud sedíte na tribuně. Je vždycky hrozně jednoduché říct, co měl kdo udělat. Když víme, že to co udělal, nezabralo."
"Být generálem po bitvě je lehké, protože hokej je z tribuny hrozně jednoduchý."

Pivísek
02.11.2022 5 z 5

Brilantní! Každá myšlenka, každé slovo má své místo a zasáhne přesně tam kde má, přesně v tu chvíli kdy má. Tolik přirovnání, které člověk skoro místy ani nestačí sledovat nebo se nad nimi zamyslet. Fredrikovy knihy jsou umění, které opravdu stojí za pozornost!

cedricdiggory
15.09.2022 5 z 5

Bál jsem se toho, že to bude jen břitké nastavování Medvědína. Ne, vzalo mě to stejně jako Medvědín. Lidské. Autentické. Pravdivé.

Atlantis
14.09.2022 3 z 5

Dobré jako Medvědín? Ne, ani zdaleka. Při čtení My proti vám jsem měl pocit, že se autor dost na sílu snaží dotlačit každou postavu do extrému. Co nejvíc šokovat, co největší hnus. Zatímco v Medvědíně byl jeden hlavní šok, tady tak končí každá druhá kapitola. A ty závěry typu: "To ale ještě netušila, co přijde." byly časem dost otravné. Atmosféra malého města pořád slušná, postavy mě baví, ale čeho je moc, toho je příliš.

Ada0004
03.09.2022 5 z 5

No to byla jízda! Moc jsem si to užila - líbilo se mi více než Medvědín. Skáním se před Backmanovým umem! Tak zaujmout-tak napínat, naťuknout co přijde, ale nakonec je vše jinak... hlavně skrze jedno malé městečko popsat celý život - tak dojemně, citlivě a dát naději v to lepší v nás- paráda! Asi nemám co více dodat-to si musí člověk prožít ...

Hakate
01.09.2022 4 z 5

Jako vždy velmi humorné s nějakou tou hlubší myšlenkou.
Kdo zná knihy od Backmana, jeho styl zná.
Co se týká série Medvědín, nejsou myšlenky tak hluboké, jako například v Ovem, ale i přesto tam jsou.

Druhý díl mě osobně více bavil, navazujeme tam kde jsme skončili a pokračujeme dále. I když tady jde hokej spíše v pozadí než v předchozím díle, zase se zaměřujeme na život jiných postav, více politiky, více rivality, ale také plno emocí, přátelství, zrada, láska, nenávist.
Skvělé dílo, jako vždy, těším se na další díl.

jasminecka
22.08.2022 5 z 5

Kniha me tak bavila, ze jsem uryvky predcitala nahlas obetem, ktere se zrovna vyslytly v mem okoli. Byly tedy pouceny i pobaveny proti sve vuli - dobre jim tak!
Autor ma cit pro patos, jakmile se nekdo pokusi dojmout, obratne ho setre nejakym neokoukanym prirovnanim... aby ho ze zalohy dojal nekde, kde to clovek naprosto necekal.

boxas
18.08.2022 4 z 5

Pokračování Medvědína, román My proti vám, si udržuje stále vysoký standard. To Fredrik Backman bezesporu umí. Ale takové nadšení jako první díl to ve mně nevyvolalo.
Vadila mi tu příliš zdůrazňovaná rivalita dvou měst, politikaření, určitá schematičnost ve vykreslení postav (takové to pro Backmana typické multikulti) a také, že autor tak úporně dopředu vyzrazuje, co bude dál, že se pak bohužel nedostaví žádný moment překvapení.

Zajímavé postřehy:

"Muži jsou zaneprázdněni, ale synové s dospíváním nečekají.
Synové stojí o pozornost otců přesně do chvíle, kdy otcové začnou stát o pozornost synů."

"Častěji jsme s nimi měli sedat na zemi, dokud si tam hráli."

něcosivymysli
14.08.2022 5 z 5

Pokud jste první díl četli zejména kvůli hokeji, možná vás zklame, že autor začíná (zejména na začátku) rozehrávat politickou hru a sport šel do pozadí. Osobně mi to ale ani trochu nevadilo, po čtenáři to sice vyžaduje dávku soustředění a pozornosti, mě si však všechny postavy v knize a jejich osudy získaly natolik, že bych příběh jen tak přelétnout očima nedokázala. A celkově pan autor mě v této knize ujistil o tom, že má neskutečný spisovatelský dar a příběh pod jeho rukama doslova ožívá.

laura
29.07.2022 5 z 5

Život je někdy tak strašně, strašně, strašně těžký, že se to sotva dá vydržet.

Za začátku jsem se v tom trošku ztrácela, zbytečně moc politiky, intrik, postav, které s příběhem zdánlivě nesouvisely...

Osamělost vede lidi ke špatným rozhodnutím.

Potom to však nabralo spád, bylo to smutný, opravdový, syrový, krutý. Citový nářez, který vás rozbrečí, ale dokáže vás i rozesmát. O přátelství, lásce, zradě, touze někam patřit, něco dokázat, někým být.

Veškerý čas věnujeme tomu, že se snažíme mít všechno pod kontrolou, a přesto nás povětšinou formují věci, na které nemáme vliv.

O hokeji, ale nejen o něm. O zmařených snech, o síle člověka, o vině i odpuštění.

Občas dobří lidé dělají špatné věci s dobrým úmyslem, občas je to naopak...

Příběh o lidech, citech, bolesti i umírání. O snech, víře i o ztrátách.

Pravda o lidech je jako oheň, zničující a nelítostná.

Ne tak skvělé jako první díl, ale skoro.

Smutek je cena, kterou platíme za lásku... Někdy prostě musíte pro něco žít, abyste přežili všechno ostatní...

playada
23.07.2022 5 z 5

Je to pěkné, ale dost těžké, řekla bych... Jako šachy. Různé figurky se pohybují po herním plánu a vy je musíte všechny sledovat. Jinak vám uteče něco důležitého a dostanete šach mat. Jako v mém případě. Nějak jsem se v té " koncovce " ztratila. Ale to je moje chyba. Nikoliv autorova.

vlkcz
20.07.2022 4 z 5

Asi 4,5*.
Jsou tu všechny ingredience Medvědína, ale na mnoha místech jsem se nemohl zbavit dojmu, že už je to trochu moc na efekt. Taky mě tentokrát rušily ty náznaky budoucích událostí, přičemž při jejich naplnění už se nekonal ten WOW efekt jako v Medvědíně.
To ale nic nemění na tom, že je to skvělá knížka. Humanistická, realistická, krutá i dojemná a hlavně výborně napsaná.

slaska77
15.07.2022 5 z 5

Myslím, že druhý díl "Medvědína" čtou opravdu jen ti, kterým se první díl líbil, i já mezi ně patřím. Třetí Frederikova kniha a potřetí plný počet. Přestože tato je nejvíce ponurá, autor má opravdu talent, jak čtenáře vtáhnout a nepustit, jak nadávkovat přesnou kombinaci napětí, humoru, vážných i úsměvných témat, takže v mnoha místech se až tají dech. Knížka je prostě dojemná, přemýšlivá i humorná zároveň. A postavy, tak uvěřitelně se chovají, jakoby život každé z nich autor sám prožil, natrénoval tisíce hodin na stadionu, uběhal tisíce kilometrů nebo načepoval hektolitry piv. Kniha je také o extrémismu nebo o politickém vlivu a opět, jako byste ty členy Skupiny viděli, jako byste vy sami tahali za politické nitky. Abych nebyla jen přehnaně pozitivní, stalo se mi někde kolem půlky knihy, že to na mě nějak bylo až moc ponuré, ale naštěstí jsem se z toho dostala, protože druhá půlka je opravdu skvělá. Takže doporučuji a citace bude tentokrát ze strany 124: "Sune se podrbe na břiše. Odjakživa říká, že si jen namlouváme, že hokej je složitý, protože vlastně není. Když si odmyslíme všechny ty sračky kolem, je to jednoduchá hra: Hokejky. Dvě branky. Dva týmy. My proti vám."

mendule
13.07.2022 5 z 5

Backman zkrátka umí, lidské, dojemné, krásné. Nevadí vůbec, že vám lední hokej nic neříká, mě taky ne a přesto se mi to moooc líbilo. Napínavé. takže za mě pět hvězd je jasných.

Barbara182
27.06.2022 4 z 5

I druhý díl "Medvědína" je skvěle napsaný a nemohla jsem se od něj odtrhnout. Líbilo se mi, že se autor věnoval dál hlavním postavám z předešlé knihy jako byl Benji, Ana nebo vůdce Skupiny Teemu Rinnius a přidal pár nových a neméně zajímavých :-) Opět jsem žasla, jak skvěle umí Backman vystihnout složitosti mezilidských vztahů (např. co drží pohromadě právě Skupinu, která zvenčí vypadá jako parta chuligánů), a samozřejmě to bylo místy dojemné, ale moc pěkné čtení :-)

EmillyT
30.05.2022 3 z 5

Kniha se mi četla o něco lépe, než předchozí díl, ale úplně mi asi nesedl autorův styl. Děj je sice zajímavě vystavěný, ale měla jsem pocit, že je příběh trochu nekonečný.