My proti vám

My proti vám https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379923/bmid_my-proti-vam-TbR-379923.jpg 5 1324 349

Medvědín / Medveďovce série

Je tak snadné přimět lidi k nenávisti, až je nepochopitelné, že se vůbec navzájem snášejí. Volné pokračování románu Medvědín. Román My proti vám vypráví o měsících následujících po událostech, které otřásly Medvědínem v předešlé knize. Nejlepší kamarádky Maya a Ana tráví léto na odlehlém ostrově a snaží se nechat celý svět za sebou, ale nic nedopadne tak, jak doufaly. Řevnivost mezi Medvědínem a sousedním městem Hedem přerůstá v zuřivý boj o peníze, moc a přežití, který vypukne naplno ve chvíli, kdy se střetnou oba hokejové kluby. Zároveň vyjde na povrch tajemství jistého mladého hráče a celé město musí ukázat, zač vlastně stojí. Bude se říkat, že toho roku přišlo do Medvědína násilí, ale není to pravda. Násilí tam totiž už dávno bylo. Román My proti vám empaticky popisuje ničivé lidské vztahy na malém městě. Je to vyprávění o oddanosti, přátelství a lásce, která se nebojí čelit ničemu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Host

Vi mot er , 2017

Pengi
01.03.2024 5 z 5

Vyposlechnuto jako audio.
Pokracovani Medvedinu, musim rict, ze jsem se bala, ze latka pujde dolu, ale pan Backman to dokazal udrzet. Nadnerny pribeh, nahled na dalsi spolecenske dogma. Ted uz jsem cekala, ze neco takove bude. Skvěle popsané smysleni jednotlivců i cele společnosti. Neskutečné, jak skvěle to umí. Uz teď se těším na poslední dil. Ted uz se nebojím, ze to bude upadat ....

PremekZizin
17.02.2024 5 z 5

Protože je knížka pokračování, tušil jsem předem dějové obrysy. I přes to mě kniha dokázala překvapit a hlavně zaujmout. Po počáteční "rekapitulační" části jsem knihu přečetl jedním dechem. Autor opět vykreslil jednotlivé postavy knihy tak, že jsem s nimi prožíval všechny události. Za mě Kniha s velkým K.

JSmerda
02.02.2024 2 z 5

Prvních 300 stran je o bolesti, utrpení, depresi a ztrátě motivace. Pokud by vám to nebylo jasné, tak to pro jistotu autor opakovaně zdůrazní. Aneb vítejte v Medvědíně, kde má téměř každý obyvatel nějaký závažný problém - s alkoholem, násilím, šikanou, sebevědomím, atd. Je obtížné si najít nějakého hrdinu, se kterým byste se ztotožnili.
Pokud po úvodních 300 stránkách knížku nehodíte do popelnice, tak naráz všechny hlavní postavy dostanou naději a začnou se vymaňovat z mizérie. Bohužel jsou to už jen velmi zkratkovité črty. 300 stran čtete o tom, jak někdo někoho např. nenávidí za to že je homosexuál a po tomto 300 stránkovém "bičování" v jednom odstavci autor konstatuje, že nakonec si spolu dali pivo v Kožichu a bylo to pro všechny v pohodě.

Je to zvláštně napsaná kniha, která klade důraz na negativní emoce. Naději a víru v lidství dávkuje jen po mikro kapkách. Pro mě je tato kniha namíchaná z naprosto špatných poměrů ingrediencí.

Kniha My proti vám by klidně mohla být biblí vyznavačů Emo subkultury. Pokud máte deprese, tak tohle je kniha, která vám pomůže přes pomyslný okraj propasti. Posledních 100 stran textu už výsledný dojem napraví jen trochu (za to jsou ty 2 hvězdy)

Boby17
16.01.2024 5 z 5

Ani pokračování příběhu města a hokejového klubu Medvědína se sousedním městem a HC Hed se mi nečetlo lehce. Bylo ale opět perfektně napsané. A také byly dokonale rozkryty kroky populistického politika Richarda Thea, který dokázal pro svůj prospěch rozdmýchat nejtemnější vlastnosti zúčastněných. Jednoduchá hesla jsou vždy líbivá. Bohužel takovou knížku si patrně nepřečtou ti, kterým by mohla pomoci otevřít oči. Dávám všechny hvězdy a brzy se pustím do posledního dílu trilogie.

Rosse
02.01.2024 3 z 5

Vracíme se zpět do Medvědína, kde autor dále rozebírá to, co se stalo v předchozím díle a ještě více se zaměřuje na psychologickou stránku postav. Seznamujeme se zde i s novými postavami, které mi padly do oka. Například nová trenérka Medvědů.

Závěr nebyl nijak šokující, to co se dělo a stalo bylo lehce předvídatelné. Každopádně to knize nijak neuškodilo. I tak mě kniha psychicky vyčerpala a jsem ráda, že ji mám za sebou.

Audiokniha se poslouchala velmi dobře. Pavel Soukup má skvělý hlas, takže jsem byla maximálně spokojená jak já, tak i moje uši.

Tři hvězdičky dávám proto, že to nebyla žádná top záležitost, ale takový slušný průměr, který si určitě najde své čtenáře. Pokud jste četli první díl a ještě jste se ke druhému dílu neodhodlali, tak směle do toho. Sice o nic nepřijdete, když jej vynecháte, ale bylo fajn se dozvědět, jak to s postavami bylo dál. :)

vladimir5170
11.12.2023 4 z 5

Lepší, dramatičtější než Medvědín. Na druhou stranu až plánovitě ždímající emoce. A hokejově to taky moc neštimuje. Ale četlo se to teda parádně. Prásk. A třetí část si ujít nenechám. Prásk. Prásk. Prásk.

okeey
07.12.2023 5 z 5

Jsem moc ráda, že na začátku příběhu jsme si trošku zrekapitulovali první díl. Pokračování příběhu z Medvědína je stejně chytlavé jako jeho začátek. Autor umí velmi dobře vykreslit charaktery postav a nevtíravým způsobem nás donutit k zamyšlení a to dokonce několikrát. Řeší se tu rodinné vztahy, přátelství, rivalita mezi sportovními kluby, politika, genderové předsudky, homosexualita a jiné.
Ještě mě čeká jeden díl -> Vítězové, ale už teď můžu říct, že tato série rozhodně není plochá, má hodně do sebe a spoustu vám toho předá, věřte mi.

čtenářka76
21.11.2023 5 z 5

Začátek knihy byl připomenutí prvního dílu, ale nevadilo mi to. Je pravda, že jsem čekala, kdy se děj rozjede. Ale když už to přišlo, byla to bomba plná emocí. Opět detailní propracování postav a místa a děje. FB je úžasný spisovatel, který mě nepřestává překvapovat. Medvědín byl úžasný, ale My proti vám je ještě lepší.
Těším se na třetí díl.

Burák
20.11.2023 5 z 5

Já jsem tak ráda, že jsem se díky Fredrikovi Backmanovi mohla znovu vrátit do Medvědína a co je ještě lepší, že i tak mám před sebou ještě jeden díl. Psala jsem to v komentáři už u prvního dílu a pořád to platí- co ještě může víc dokazovat, že se jedná o dobrou knihu, když se většina příběhu točí kolem hry, o které nevím vůbec nic a nemám ani potřebu na tom nic měnit? :)

Na čtivosti má lví podíl i český překlad Heleny M. Matochové. Je to prostě krásný, lidský a moudrý. Většina myšlenek je natolik hlubokých, že bych si je klidně vypisovala do extra sešitu, nebo aspoň podtrhávala tužkou. To se mi u beletrie stává velmi výjimečně, ale u Backmanových knih zcela pravidelně.

Miluju to!

eM.017
16.11.2023 5 z 5

Ach můj Bože!! já asi nemám jiná slova.
Medvědín a jeho obyvatelé mě velmi baví. Není to "rychlokvaškové" čtení u kterého otáčíte jednu stránku za druhou, a to mě asi nejvíc baví. Pomalu v každé kapitole se musím zamyslet nad úvahou, kterou se mi autor pokouší sdělit :) Charakteristiky postav, a že jich není málo, jsou detailní až mám pocit, že jsem jejich setra. A ten závěr? Nejednou jsem řekla zoufalé NE?!
Na poslední díl si teď chvíli počkám - těším se tak moc, že o Mayu, Benjiho, Ramonu, Boba nechci hned zas přijít.

Plativa
04.11.2023 4 z 5

Přistupovala jsem k druhému dílu opatrně, ale od prvního dílu Medvědín jsem nebyla vůbec zklamaná. Naopak si myslím, že obě knihy jsou stejně chytlavé a zajímavé, možná pro někoho bude druhý díl ještě lepší, neboť osudy některých postav se zde dobírají jakéhosi příběhového konce. Autor zde opět velmi citlivě zpracovává některá ožehavá témata společnosti. Stejně jako předchozí díl mi i tento přišel trochu místy jako beletrie pro náctileté, ale možná to bude jenom autorovým stylem psaní. Pokud jste četli Medvědín, určitě doporučuji přečíst i tento druhý díl My proti vám.

Lucienka220
05.09.2023 4 z 5

"Na dobrých a zlých lidech je složité, že jsou to většinou tytéž osoby."
Podruhé jsem se vypravila do Medvědína, malého švédského města, ve kterém se vše točí kolem hokeje.
Příběh se dále rozvíjí, tentokrát se točí nejen kolem hokeje, ale i kolem politiky a politika, který všemi manipuluje ve svůj prospěch.
Skoro každý z hrdinů udělá něco, co je dost škaredé a ovlivní osudy druhých. Přemýšlím o tom, jak zkratovité jednání či prkotiny dokáží vést k tragédii.
Celkově se mi druhý díl líbil o trochu méně než díl první. Možná to bylo tím, že jsem od knihy Medvědín nic neočekávala a byla pro mne velkým, příjemným překvapením. Jsem zvědavá, jak to s hrdiny dopadne, proto se těším na setkání s nimi v posledním díle trilogie Vítězové.

99jana99
21.08.2023 5 z 5

A opět mi chybí hvězdičky na hodnocení. Bála jsem se, že druhý díl nebude tak dobrý, ale omyl a třetí díl už je na cestě ke mě domů. Vůbec se mi Medvědín nechtěl opustit, jako bych s těmi lidmi tam žila. Pan Backman opravdu umí popsat charaktery, pocity vtáhnout vás do děje, vžít se do každé postavy a pochopit je. U knihy se smějete, dojímáte se, máte slzy v očích. Určitě doporučuji.

Meginho
12.08.2023 5 z 5

Backman je úžasný autor, o tom žádná. Ale rozhodně musí být i skvělý posluchač lidských příběhů, trablů a zraněných duší. No a potom to umí bravurně "hodit na papír", že jo :)
Druhý díl nezklamal, třetí mi už samozřejmě leží na nočním stolku. Tak nějak vám ty medvědínské postavy přirostou k srdci a vy si říkáte, že byste v jejich situaci asi nebyli lepší. 5*

Lenka.Vílka
03.08.2023 5 z 5

No, tak tohle bylo hodně. Ve všech směrech a ve všech ohledech.

My proti vám.
Příběh o tom, co bylo potom.
Příběh o tom, co je nenávist.
A už jenom zbývá zjistit, kdo je ten skutečný "my" a "oni" tohohle příběhu.

Asi takhle...do My proti vám mi trvalo o dost déle začíst se, ale potom to bylo už v pohodě. (Lokální krizovka.) Byť uznávám, že se mi líbilo právě to, co dost lidem nejspíš ne. Tady se mnohem déle buduje ten konflikt, který staví na následcích, emocích a touhách lidí v návaznosti na minulé události. Je to jako ta (ne)příjemná půl hodina před bouřkou, kdy si stále říkáte "Jako teď už?". A je pravdou, že to může být možná pro někoho náročné. I na mě text padal trochu jinak, než jsem zvyklá. Jenže potom se to zlomí a všechny ty momenty (kterým věříte, že jsou skutečné) a všechny ty postavy (kterým věříte, že skutečně dýchají) prostě uhodí jako vlna.

Prostě čistá esence příběhů Backmana.

Další skvělá kniha. První díl byl fajn, přesto bych řekla, že My proti vám Medvědín předběhlo o prsa čínské plavkyně. Za mě spokojenost.

monika_v_trapu
30.07.2023 4 z 5

Pokračování Medvědína vypráví o tom všem, co následovalo po všech těch šílených událostech v prvním díle - přesně jak uvádí anotace. Z velké části je to o nenávisti dvou měst, hokeji (samozřejmě!) a politice. Politiku jsem tu vnímala dost intenzivně v podstatě celou první polovinu knihy. Ani nešlo tolik o hokej jako o peníze a politiku. To mě moc nebavilo. U jedničky mě příběh a děj vtáhly okamžitě. Jakmile se objevily hokejky a první postavy, vtáhlo mě to hned do atmosféry malého města uprostřed lesů kdesi na severu. U druhého dílu si mě musel příběh získávat déle.

Někde kolem sté strany jsem kvůli nemoci přešla z eknihy na audioknihu, kterou načetl Pavel Soukup. Jeho hlas byl příjemný a dobře se poslouchal, takže "čtení" mi i díky jeho přednesu začalo ubývat rychleji. Audioknihu rozhodně doporučuju.

Zpět ke knize! Kolem poloviny se toho začalo dít mnohem víc. Přestalo to být politikaření kolem klubu a začalo se zase víc zaměřovat na postavy a jejich osudy. Od jistého bodu to začala být celkem emoční nálož a děje se tu toho najednou moc. Líbí se mi, že autor dává prostor postavám a zaměřuje se na ně. Každý z něčím bojuje a ti, kteří své boje rozehráli už v prvním díle, v boji pokračují i zde. Mám tyto příběhy tažené postavami ráda. Děj může být sebelepší, ale když tam máte bandu nedůvěryhodných šablonovitých postav, nefandíte jim. To ale naštěstí není případ obyvatel Medvědína. Tady se to všemožnými charaktery jenom hemží! No a ten konec! Ten mě zase dostal do kolen, až mi z toho skoro vhrkly slzy do očí, což se málo kdy stává. Už jednou jsem se během čtení bála nejhoršího, ale tohle, to mě zastihlo naprosto nepřipravenou.

Je škoda, že první polovina byla slabší, ale občas to tak hold je. Medvědín a příběhy jeho obyvatel jsem si ale oblíbila už v prvním díle a těším se až se ve třetím, závěrečném, díle dozvím, jak to se všemi nakonec dopadne.

MoonR
20.07.2023 5 z 5

To, ako Backman dokáže pracovať s charaktermi a dejovou líniou, je pre mňa skutočne fascinujúce. Spôsob, akým popisuje emócie bez toho aby z nich "spravil veľkú drámu" veľmi obdivujem. A pritom ich výsledný efekt je pôsobivejší i intenzívnejší než keby boli popísané "veľkými slovami". Odrazu sa len pristihnete, že si hovoríte ", áno, presne tak to je...", lebo nič nie je úplne jednoznačné. Ne/pravda a ne/vina býva komplikovaná záležitosť, tj. málokedy "visí" len na jednej okolnosti, osobe, strane. PS: konkrétne k tomuto dielu trilógie: ..takže takto uvažuje politik.. ;) .. dúfam, že v treťom diely dostane takú "odmenu" akú si zaslúži..

marketa7
10.07.2023 4 z 5

Tento díl mne bavil o trošku více než Medvědín. Opět nechyběly dobře vykreslené charaktery hokejového městečka. O čem asi bude 3.dil? Vyslechnuto jako audiokniha.

KatkaK13
07.07.2023 5 z 5

Ještě lepší než Medvědín! Kniha mě dostala, poplakala jsem si, usmívala jsem se a zamyslela se sama nad sebou. Neskutečné jak líčí charaktery lidí a pořád něco přidává a v průběhu knihy měníte na člověka názor.
Přistihla jsem se, že čtu a ani nedutám. Doporučuji! Po dalším dílu určitě sáhnu.

slunicko1958
03.07.2023 4 z 5

První polovina knihy nebyla příliš strhující, měla jsem pocit, že je to čekání na "něco". Jako když se v dálce na obloze stahují mračna a my čekáme, kdy začne bouřka. Bouřka s hromy i blesky nastala zhruba v poslední třetině románu. Až jsem si říkala, že to pan spisovatel trošku přehání. Příliš násilí i mimo led mě rozhodně nenadchlo. Zápletka sice vygradovala, ne všechno bylo pro mě uvěřitelné.
Přidávám se ke čtenářům, kterým vadí napovídání a "mudrování". Před třetím dílem si budu muset od tohoto stylu odpočinout.