My proti vám

My proti vám https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379923/bmid_my-proti-vam-TbR-379923.jpg 5 1329 349

Medvědín / Medveďovce série

Je tak snadné přimět lidi k nenávisti, až je nepochopitelné, že se vůbec navzájem snášejí. Volné pokračování románu Medvědín. Román My proti vám vypráví o měsících následujících po událostech, které otřásly Medvědínem v předešlé knize. Nejlepší kamarádky Maya a Ana tráví léto na odlehlém ostrově a snaží se nechat celý svět za sebou, ale nic nedopadne tak, jak doufaly. Řevnivost mezi Medvědínem a sousedním městem Hedem přerůstá v zuřivý boj o peníze, moc a přežití, který vypukne naplno ve chvíli, kdy se střetnou oba hokejové kluby. Zároveň vyjde na povrch tajemství jistého mladého hráče a celé město musí ukázat, zač vlastně stojí. Bude se říkat, že toho roku přišlo do Medvědína násilí, ale není to pravda. Násilí tam totiž už dávno bylo. Román My proti vám empaticky popisuje ničivé lidské vztahy na malém městě. Je to vyprávění o oddanosti, přátelství a lásce, která se nebojí čelit ničemu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Host

Vi mot er , 2017

Astraia
27.04.2021 5 z 5

Backman opět nezklamal.

Úžasná hra se slovy, úžasná přirovnání...

Kniha je sice pokračování Medvědína, ale kbyby si tuto knihu někdo přečetl jako první nebo Medvědím vůbec nečetl, v žádném případě to nevadí. V knize je všechno dobře popsané či je čtenáři vše podstatné připomenuto.

Líbí se mi, jak do sebe vše zapadá, jako klíč do zámku.

Matuko05
25.04.2021 5 z 5

Kniha mala rovnaké čaro ako Medveďovce. Neviem či to bolo mnou, alebo kniha mala pomalý začiatok, no cca 100-150 som sa pomaly rozčítaval, no potom som sa dostal presne na tú istu frekveciu ako s Medveďovcami. Teším sa na tretie pokračovanie, ktoré má vyjsť. Dúfam, že to bude čím skôr a tiež dufam, že nás Fredrik neprestane napĺňať príbehmi z Medveďoviec.

Anynator
19.04.2021 5 z 5

Bolestivé čtení. Příběh každé postavy se mi vpil pod kůži, a dlouho nad ním budu přemýšlet. Ať se zachováte dobře nebo špatně, skoro vždy to má dobrý i špatný následek najednou. Vždy na vás budou jedni koukat dobře, a druzí špatně. Ať už jste to něco udělali pro sebe, pro rodinu, pro ty které milujete, z afektu, vzteku, zoufalství, závisti...

Trochu mi vadila autorova snaha odvést pozornost, a jeho náznaky něčeho, co se mělo stát a nestalo se. Kniha by byla skvělá i bez toho. Základní informace o postavách jsme již věděli z prvního dílu, proto byl nyní prostor na analýzu jejich emocí. Pevně doufám, že autor nenapíše žádný třetí díl. Obávám se, že by tyto dvě knihy ztratily svou jedinečnost.

Sofonisba
15.04.2021 5 z 5

Zdánlivě je kniha o hokeji a rivalitě dvou regionálních týmů. Ve skutečnosti je sport pouze pozadím: " Budeme říkat, že to byl příběh o násilí. O nenávisti. O protikladech a odlišnostech a městech, která se navzájem cupovala na kousky. Ale nebude to tak docela pravda. Bude to příběh i o něčem jiném." Bude o lásce, přátelství, solidaritě, rodičovství, o nelehkém hledání cesty z dětství do dospělosti. Bude o lhostejnosti, zášti, násilí, elitářství a vyčlenění ze společnosti, o nenávisti a touze odepsat ty, co nezapadají - etnické menšiny, se "špatnou" sexuální orientací. Bude o úzkostech, prohrách, pokoření, strachu a studu, ale také o spravedlnosti, věrnosti a naději... Kniha, která nutí k zamyšlení nad sebou samým.
Příběh o lásce, přátelství, odhodlání, odvaze říct pravdu, ale také o lži, zlobě,

Nickky
06.04.2021 5 z 5

„I dobří lidé občas páchají strašné věci, pokud věří, že tím brání to, co milují.“
Medvědín. To malé městečko v lesích, o kterém se říká, že silnice nevedou k němu, ale jen kolem něj, ve vás zanechá stopu. A jeho obyvatelé, jejichž srdce bijí pro hokej, taktéž.

Je tohle příběh o hokeji? Bezpochyby ano.
Také je to příběh o nenávisti, boji o moc, bolesti a zradě.
O odvaze, přátelství, pocitu sounáležitosti. A lásce. O té především.

„Láska se nedá změřit, ale tento fakt nám stejně nebrání se o to pořád pokoušet.“
Backman píše o lidech s obrovským porozuměním a citem. Ukazuje jejich světlé a stinné stránky. Čím vším si musí lidé procházet den za dnem, kolik mezitím prožijí vzestupů a pádů. Kolikrát „pocítí strach, takový strach, že před sebou nevidí nic než střepy, na které by se jejich život mohl zase rozpadnout“.
Jak bychom se zachovali asi my?

Bolestivé, ale zároveň krásné čtení. Doporučuji.

BarkaS
03.04.2021 3 z 5

Medvědín nasadil laťku vysoko a já se domnívám, že v pokračování byla několikrát shozena. Občas jsem si nebyla jistá, co tím vším chce básník říci. Už to bylo trochu překombinované, neustálé “tajemné odkazy” na další dění už nepůsobily tak svěže jako v prvním dílu. Ale to by nebyl Backman, aby mi to nevynahradil. Zamilovala jsem si Zacki i některé další, nesnášela Petera a další, aby mi jich vzápětí bylo líto. Už to ale prostě nebylo tak WOW. Za mě 3-4 *.

Durancie
01.04.2021 5 z 5

Tohle i předešlý Medvědín jsem poslouchala jako audioknihu. A začátky nebyly valné. Z první knihy mi bylo do pláče, nechala ve mně pocit marnosti a hnusu. Ale přesto jsem musela poslouchat dál a po skončení ihned navázat dalším dílem.
Ten už je lidštější, násilí se mírně umenšilo, naopak vzrostly emoce, a další osudy postav, které jsem si oblíbila, nebyly tak katastrofální, jak by být mohly.
Takže ano, příběh je to nepříjemný, ale napsaný natolik lidsky a emotivně, že si ho musíte oblíbit a doufat ve zlepšení. Není to jednoduché. Ale to ani nemá být.

Víte, Backman je tak trochu hajzlík. Něco naznačí, jen tak si hodí do pléna slovo nebo výrok, a nás nechá, abychom si domysleli něco, co ve finále může být úplně jinak. Zpočátku mě tím .. ehm.. nedělal radost, ovšem postupem času jsem to začala milovat, a ještě jsem uznale přikyvovala, jak mě zase vypekl.
Jsem zvědavá, s čím se vytasí v dalších knihách.

E_Lan
01.04.2021 4 z 5

Ale ano, nakonec ti Frederiku odpouštím ten nudný a zdlouhavý začátek. Poslední třetina knihy vše bohatě vynahradí a v příbězích se najde i několik zajímavých poučení. Takže povedená kniha. Jen do třetího dílu bych už asi nešel...

PPardinio
23.03.2021 4 z 5

F.Backman je bezesporu skvělý vypravěč a opět mě dokázal vtáhnout do děje. Zde si navíc se čtenáři hraje již samotným názvem knihy a její obálkou (Raději jsem si vyhledal vzhled švédského originálu). Očekával jsem tak, že se vše bude točit jen kolem Mayi a Any. Obě postavy mám rád, ale trochu jsem se toho předem obával. Brzy bylo naštěstí jasné, že "My" nejsou jen dvě dívky, ale celé hokejové městečko Medvědín, které má jednu společnou zálibu, která propojuje a vzájemně ovlivňuje jejich životy. Hokej je v pokračování Medvědína opravdu již jen nástroj k vyjádření lásky, mezilidských vztahů, obětování se a odříkání. Autor v některých pasážích až moc okatě útočí na EMOCE. Nevím však proč, ale přistoupil jsem na jeho hru a prožíval vždy znovu se zájmem to cíleně vykreslené NAPĚTÍ a strach o postavy.
Z mého pohledu byly paradoxně pokaždé nejslabší pasáže, ve kterých hrál ústřední roli hokej jako takový (tréninky A-týmu, zápas Hedu s Medvědínem nebo nábor Vidara). Jsem asi moc veliký hokejový fanoušek a zde jsem autorovi prostě občas nevěřil, že vždy 100% ví, o čem píše.
Horší 4*

nangijala
04.03.2021 5 z 5

Přesně takhle si představuji druhý díl dokonalé knihy. Medvědín byl pro mě skvělá jízda... ptala jsem se sama sebe... může vůbec nějak pokračovat?
Může. V My proti vám se příběh rozvíjí nejprve v pomalém tempu, což mi velmi vyhovovalo. Děj postupně graduje, vynořují se staré známé postavy s prokreslenými charaktery, prožívající své minipříběhy, přicházejí ale i postavy nové, neméně zajímavé a živé. Hltala jsem každé slovo.
Pro mě kniha velmi emotivní, dojetím jsem pustila nejednu slzu, což se mi tedy zas až tak často u knih nestává. Zároveň je v ní spousta moudrosti a životní pravdy. Pět hvězd je prostě málo.

m_pastorka
01.03.2021 5 z 5

Že začátku jsem cítila, že to není jako první díl - Medvědín, ale minimálně od půlky má kniha svůj vlastní silný příběh, který mě dojímal a občas donutil i utřít slzu. Příběh je v každým z nás. Bavilo mě to, zanechalo to ve mě emoci a to je pro mě strašně důležité.

Vakalik
24.02.2021 4 z 5

Příběh už ne o hokeji, ale čistě o vztazích a následcích činů. Mě osobně se to líbilo méně než Medvědín.

Lena79
24.02.2021 4 z 5

No musím uznat, že Medvědín se mi líbil víc. Tady mi přišlo, že zhruba polovina knihy opakuje události a fakta z prvního dílu. Víc by mě potěšilo, kdyby autor z větší části nastínil další osudy hlavních postav.

Mateo67
20.02.2021 5 z 5

Když dvojka je ještě lepší než jednička...
Nedávno jsem se tu vypisovala ze svého nadšení z knihy Divočina. Říkala jsem si, že hned v lednu takovýto objev, to se bude těžko během roku překonávat. A ejhle. Přišel ke mně domů druhý díl Medvědína a já byla náhle “opět na kolenou”:-). A jak ráda. Nechci tuto knihu rozebírat, chci s ní být o samotě a pomaličku ji vstřebávat. Ale s ovacemi ještě nekončím. Knihu jsem totiž poslouchala v audio verzi a byl to jedním slovem koncert! Přednes Pavla Soukupa mě cupoval na kousky, abych se ke konci knihy zase pomalu nacházela, sbírala a scelovala dohromady. Stejně, jako se i dělo všem hrdinům v knize. S žádnou jinou lépe načtenou audioknihou jsem se do této doby nesetkala. A myslím, že ji asi už žádná nepřekoná. Protože zde došlo k naprostému souznění.

katerina.marko
19.02.2021 5 z 5

Pokračování překvapivě ještě lepší než Medvědín.

Lenisk@
16.02.2021 5 z 5

Kamarádka mi řekla, že se jí tato kniha líbila víc než Medvědín. V duchu jsem si pomyslela, že to přeci není možné, Medvědín byl dokonalý. A teď jí dávám za pravdu. Hokej neodmyslitelně patří k ději a bez něj by to nefungovalo, ale osudy všech postav mi nedaly tak dlouho spát, dokud jsem knihu nedočetla. Doporučuji všema deseti!

perpentykl
15.02.2021 5 z 5

Jak jsem psal u Medvědína, Backmanův způsob vykreslování postav a děje mě hodně baví a skvěle se mi čte. Druhej díl mi ale přišel maličko překombinovanej a ta politická linka trochu na sílu... Nicméně na pět hvězd to pořád má :)

Gibis
09.02.2021 5 z 5

....Na dobrých a zlých lidech je složité, že jsou to většinou tytéž osoby....

A přesně tak umí Fredrik Backman vykreslit všechny postavy svých knih. A tak i když dělají věci, které nejsou správné, nesouhlasíte s nimi, ale rozhodně je dokážete pochopit, soucítíte s nimi. Protože nikdo není jen dobrý, nebo jen zlý. V knize je tolik myšlenek nebo mouder k zamyšlení, že mi přišlo, že to ani nestíhám všechno prožít a zažít a po dočtení jsem měla chuť prostě obrátit knihu na začátek a začít číst znovu. Ještě emotivnější a srdceryvnější čtení než Medvědín. Alespoň pro mě.

....Život není vždycky lehký, ale kdybyste se jich zeptali, řekli by vám, že ani nemá být....

Danca196
06.02.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Napsaná netradičním stylem, napínavá a pěkná ukázka lidské hlouposti, bezohlednosti a strachu z neznámého.

vmatusko
31.01.2021 5 z 5

Male mestečko, ktoré sa delí na Medveďovce a Zubrovku - v oboch je populárny hokej. S popularitou stúpa aj rivalita, ako to spolu zvládnu vyrozprával autor v tejto úžasnej knihe. Lásky, bitky, vzťahy ale predovšetkým hokej - ten je kľúčový v tomto mestečku.
Je to pokračovanie Medveďoviec, ale veľmi silné. Autor ma skutočne talent na opis postáv a vedel úžasne zaujať.