My proti vám

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Je tak snadné přimět lidi k nenávisti, až je nepochopitelné, že se vůbec navzájem snášejí. Volné pokračování románu Medvědín. Román My proti vám vypráví o měsících následujících po událostech, které otřásly Medvědínem v předešlé knize. Nejlepší kamarádky Maya a Ana tráví léto na odlehlém ostrově a snaží se nechat celý svět za sebou, ale nic nedopadne tak, jak doufaly. Řevnivost mezi Medvědínem a sousedním městem Hedem přerůstá v zuřivý boj o peníze, moc a přežití, který vypukne naplno ve chvíli, kdy se střetnou oba hokejové kluby. Zároveň vyjde na povrch tajemství jistého mladého hráče a celé město musí ukázat, zač vlastně stojí. Bude se říkat, že toho roku přišlo do Medvědína násilí, ale není to pravda. Násilí tam totiž už dávno bylo. Román My proti vám empaticky popisuje ničivé lidské vztahy na malém městě. Je to vyprávění o oddanosti, přátelství a lásce, která se nebojí čelit ničemu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/379923/my-proti-vam-Gsr-379923.jpg 4.6229
Série:

Medvědín (2.)

Orig. název:

Vi mot er (2017)

Žánr:
Literatura světová, Novely, Romány
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (83)

Kniha My proti vám

Přidat komentář
Kiris145
dnes

Knihu jsem četla v období státnic, proto jsem jí nemohla věnovat tolik času, ale kdybych mohla, přečtu ji snad na jeden zátah. Opět úžasný příběh, který mne vtáhnul do děje a do Medvědína, jako bych byla součástí.
Postavy mi přirostly k srdci a vše jsem s nimi emotivně prožívala.
Teď je mi jen líto toho, že už je po všem.
Takže, opět a jednoznačně, doporučuji! :-)

irskádívka
předevčírem

Ach to byla kniha. Schválně jsem ji odkládála, protože mi bylo jasné, že jak ji začnu číst, nepřestanu, dokud nebudu na konci. Přesně tak to dopadlo. Knihu jsem odkládala před jednou hodinou ranní. Stálo to za to a byla to krásná noc. Co dodat více?

michaela1992
18. února

Kniha, která ve vás dokáže vyvolat všechny emoce najednou si nezaslouží nic víc, než jen doporučení ke koupi, přečtení a zapamatování. Stojím si za tím, že Backman je autorská špička.

alena4154
15. února

Stejně úžasný příběh jako první díl. Plný lásky, pochopení a zároveň závisti a nenávisti. Ale takový on život prostě už je..

Čtenářka73
11. února

Bohužel na mě tahle knížka udělala téměř stejný dojem jako na čtenářku oskli níže. Také jsem byla zklamaná. Chyběl mi jemný humor, na který jsem byla u Backmana zvyklá, ačkoliv u většiny jeho knih jsem si i poplakala. Možná vystihl dobře některé charaktery, ale celkově na mě tahle knížka působila velmi depresivně. Neseděl mi ani styl "vševědoucího" autora, který stále naznačuje, jak kdo dopadne (většinou špatně). Doufám, že příští knížkou se zase vrátí "starý" Backman z Oveho a Babičky :-)

Dašička
01. února

Omylem jsem jako první přečetla tuhle knihu a pak až Medvědín, ale obě knihy byly naprosto super.... Je přesně vidět ta malost většiny lidí na malých městech a jak se zjevují hrdinové, u nichž by to nikdo nikdy nečekal:) Super oba dva díly. Přečetla jsem všechny jeho knihy a všechny byly naprosto skvělý.

alithea
27. ledna

Zpětně si přeju, abych druhý díl nečetla. Protože rozbil, co jsem si vysnila na konci prvního. Nelíbila se mi politika, která se najednou do všeho míchala, nelíbila se mi změna ve stylu vyprávění a přesto jsem knihu přečetla jedním dechem. Protože takový prostě Backman je. Dostane se pod kůži.

Lotka
26. ledna

Tohle je život... Kniha u které nechcete, aby skončila. Dojemná, drsná, opravdová. Nechtělo se mi s hlavními hrdiny loučit.

MirSla
25. ledna

Bravurně popsány mezilidské vztahy. Tento úryvek mi vrtá hlavou i 14 dní po dočtení:"Na vás, druhých lidech,je nejhorší, že jsme na vás závislí. Svým jednáním ovlivňujete naše životy. Nejenom vy, které si vybíráme, které máme rádi,ale i vy všichni ostatní: vy blbci. I vy ovlivňujete naše životy, každou vteřinu.
Páni,jak my vás za to nenávidíme."

Danka1975
24. ledna

Tak jakože dobrý, ale nebyla jsem zas až tak odvařená, jako z prvního dílu. Občas mi to přišlo trochu překombinované, někdy za mě hluchá místa, ale život toho v reálu vymyslí kolikrát víc :-).. . Hold jsem se namlsala u hned u Medvědína :-).

Rozhodně ale tohle bude patřit mezi pamatovatelné knížky a doporučuji!

hapac
22. ledna

S komentářem Leenah se ztotožňuji - Backman je také moje skoro srdcovka, ale tentokrát mi docela dlouho trvalo, než jsem se do knihy začetla - beze sporu autorův styl je originální a nezaměnitelný, ale nějak jsem už z toho stále opakujícího se poučování a moralizování unavená (ač vím, že mnohé je pravda). Je pravda, že druhá polovina knihy už se dějově rozběhla, a když jsem občas ty stále opakující se hlášky vynechala, tak jsem pak konečně došla až na samotný konec knihy. Zkrátka Britt-Marie nebo Ove jsou pro mne milejší postavy (já vím, že pohádkovější).

Leenah
17. ledna

Backman je moje srdcovka, mám od něj přečtené všechno a tudíž mám už určitá očekávání. I My proti vám bylo skvělé, jen mi asi trochu vadí, jak je teď nová literatura plná homosexuálních témat, a kolem toho se vlastně celý děj knihy točil. Asi jsem prostě čekala ještě trochu víc, autor měl u mě laťku už hodně vysoko...

Safienka
16. ledna

Wow! Tak takovou čtivost u druhého dílu jsem nečekala. Tentokrát míň o hokeji a víc o vztazích, ale i tak. Nemohla jsem odložit a fascinovaně četla dál. Děj, co mě pořádně vtáhnul a donutil přemýšlet o komplikovanosti všech možných vztahů. Neuvěřitelně mě baví autorův vypravěčský styl, který dovede míchat zároveň minulost, přítomnost a budoucnost. Nakonec i slza ukápla. Doporučuji.

mi-380
15. ledna

Autorův vypravěčský styl je originální, jakýmsi kouzlem dokonale čtivý a krásně empatický. Tentokrát ale zahání všechny sympatické postavy do těch nejtemnějších koutů neporozumění, nedůvěry, nebezpečí, výjimečně až do pekla zatracení. Některé situace se dají přirovnat k té nejtvrdší psychické i fyzické šikaně, jako by zkoušel, co všechno čtenář vydrží.
Viník? Třaskavá směs politiky, hokeje a zaslepenosti, záludně probouzející to špatné v nás?
Četl jsem dlouho do noci a měl jsem sen, v němž jsem se jako náctiletý probudil ve svém dětském pokoji, kde už dávno nebydlím, vedle postele seděla na zemi laskavá víla Alef, kterou jsem nikdy předtím neviděl, hezky se na mě usmála, držela mě za ruku, a pomalu mi docházelo, že já v tom nefér Medvědíně ani ve Švédsku nežiji a že je naštěstí všechno jak má být. Pak jsem se probudil doopravdy... a bylo.
85% (aktuálně 182 hodnotících s průměrem 92%).
… Když se tmy bojí kluci, bojí se strašidel a příšer, když se tmy bojí holky, bojí se kluků.
… Na své spontánní reakce býváme jen málokdy hrdí. Říká se, že první myšlenka bývá nejupřímnější, ale často to není pravda. Často je to ta nejhloupější. K čemu by nám jinak byla schopnost přemýšlet?

Simstr
14. ledna

Tato knihy mě naprosto dostala. Ještě o krapet lepší než první díl.... a takto to chodí i v reálném světě !!!

Aleen
13. ledna

Poslouchala jsem audioknihu. Můžu jen pochválit autorovu schopnost pracovat s našimi emocemi. Dává nám možnost pochopit, že každý hajzlík má i kladné stránky a že každý klaďas může být pěkný hajzlík, když je zatlačen do rohu. Nechává nás odpouštět a přijímat druhé, jací jsou. Moc ráda čtu Backmanovy knihy, vždy nechám jeho vliv působit na mé citečky a ráda přemýšlím: Co kdyby....

Arella
11. ledna

Výborná! Backmanův vypravěčský um se s každou další knihou zlepšuje a nadále je stylisticky velmi osobitý, což jen podtrhuje jeho jedinečnost. Asi 2 třetiny jsem byla v napětí, rezonoval se mnou i nějaký vnitřní třes, jak tohle všechno dopadne, kam tohle může až zajít. Nakonec se mi ulevilo, i když ne pro všechny hrdiny byl konec knihy šťastný. Kniha My proti vám ve mně utvrdila můj optimistický pohled na svět a naději, že všechno zlé je pro něco dobré a s každým koncem něco noveho začíná! Díky pane spisovateli!

oskli
11. ledna

Tahle kniha pro mě byla obrovským zklamáním. Střídala jsem četbu a poslech audioknihy a celou dobu jsem si říkala, jestli to proboha mám zapotřebí. Knihu jsem dokončila jen proto, že miluji Backmana a proto, že knihu jsem si přála jako vánoční dárek. Ale bylo to utrpení. Vůbec nechápu, proč něco takového Backman napsal. Ove i Britt-Marie jsou taky pohádkoví, ale je to postavené na podivínech s obrovskou porcí nadhledu a humoru. Člověk se při čtení dojímá, i tlemí nahlas. Ano, i tam jsou velké charaktery, postavy se chovají extrémně kladně, mají velká srdce a v sobě spoustu lásky, ale nemoralizují a neberou se smrtelně vážně. Miluju je. Úplně nekriticky. A zaslouží si to.

Tady jsem to chtěla vzdát hned na začátku. Prvních 70 stran bylo úplně o ničem. Prostě omílání Medvědína a kecy o tom, jací jsou všichni lidi, co si všichni lidi myslí, jak všichni lidi reagují... A věci typu, čtyřleté dítě samo na bruslích a zjistí, že je děsný talent?! To jako fakt?! Nikdo mu nevezme brusle, nikdo nejde s ním, aby mu je zavázal... Prostě samo proti všem, doma se o něj nikdo nestará a ono se samo naučí ve čtyřech letech bruslit. Kdyby se to celé nebralo tak strašně vážně a Backman celou dobu nepoučoval a nehrnul jedno klišé za druhým, nemoralizoval v každém druhém odstavci, tak bych to skousla, ale tohle fakt ne. Zlí politici, hodní chuligáni, plné město správňáků, kteří se všichni ve vypjatých situacích chovají správně, nikdy nejsou sobečtí a udělají velké věci. K tomu připočtěme, jak se celou dobu dozvídáme, že se stane něco strašného, někdo zemře, dozvídáme se, co by bylo, kdyby... za 10 let. Možná bych tuhle prvoplánovou pohádkovou ždímačku emocí skousla, ale nesměla by tak moc generalizovat a tvářit se tak moc vážně. Navíc posledních 80 stran tvořila zase jen sláma, navíc strašně chytrá moralistická sláma.

Medvědín se mi líbil, ač i tam už to bylo na hraně, ale tohle pokračování ne. Vím jistě, že tohohle Backmana, ač mě to mrzí, už nikdy neotevřu.

HDosoudilová
10. ledna

Opět skvělá kniha, ovšem líbila se mi o něco méně než předchozí díl. Medvědín mi přišel napínavější a dějově plnější. Tady jsem se chvílema nudila. Zase na druhou stranu, v prvním díle jsem se dlouho neorientovala v postavách, což tady už bylo lepší. A taky se zde děly dost zajímavé zvraty... no a konec? Čekala jsem něco úplně jiného, toto bylo však mnohem lepší.

andrea1378
08. ledna

Backman u mě skóroval prvními dvěma větami - Viděli jste někdy padnout město? To naše padlo.
Druhý díl byl ještě o něco dojemnější, mrazivější, poutavější. A zas ne tolik o hokeji, jak se může zdát, ale o démonech, co si v sobě nosíme, nevyřčené bolesti, lásce a důležitosti přátelství.

prcek19
08. ledna

Nemám slov! Kniha mě bavila daleko víc než první díl..možná to bylo tím, že sem se už lépe orientovala, ale opravdu mě bavila od začátku do konce..sem ráda za to, jak dopadl Benji, protože sem se bála, že dopadne daleko hůř..fakt nevím, co víc říct..autor vše skvělé popsal a dokázal mě vtáhnout do děje, až sem nerada knihu odkládala..stoprocentně doporučuji

Zuzana08
02. ledna

Bez debat dávám pět dvězdiček!
Mám stejné pocity jako po dočtení Medvědína. Zoufalství, bezmoc, slepé jednání X naděje, zastání, soudržnost.
Má třetí kniha od autora a rozhodně ne poslední. Fantasticky s napětím odvyprávěno. Nebyla tam snad jediná dějová linka, která by mne nudila či nezajimala.
(Jediné, co mi trochu překáželo, byl popis postav a vysvětlení jejich chování. Což lze sice chápat vzhledem k tomu, že ne všichni nutně museli přečíst i Medvědín.)

GaleW
31.12.2018

Nebylo to lepší než první díl, tedy pro mě. Ale i tak lepší než mnoho, mnoho, mnoho jiných knih. Prostě je to Backman. Po pár knížkách je jeho jméno značka, značka vysoké kvality, značka knih plných lidských příběhů, zkrátka dobrá značka.

saman001
31.12.2018

Snad ještě lepší než první díl.

dagmar7365
30.12.2018

Pokračování obvykle nebývají dobrá, často je to prostě jen nastavovaná kaše. Medvědín si nemohl přát lepší pokračování. Je v něm spousta zloby, lásky, nenávisti, politiky, života i umírání. A to vše v nádherném podání Frederika Backmana. Pro mě je to v současnosti nejlepší světový autor. Miluji jeho schopnost do jedné krátké věty vložit tolik "slov" a emocí. Miluji a současně nesnáším jeho hru se čtenářem, kdy naznačuje, že děj se nebude ubírat tak, jak bychom postavám přáli, kdy nás napíná a jen čekáme, kdy to přijde, kdy zasáhne ruka osudu a překazí "šťastně až na věky", nedá nám spát a nutí číst dál a dál, abychom konečně věděli to, co naznačil...
Vytkla bych jediné, na rozdíl od první knihy, kdy se Backmanovi podařilo velmi reálně zachytit, jak těžké je postavit se jasně na jednu ze dvou protistran, kolik faktorů ovlivňuje lidské rozhodování a jak zdánlivě jednoduchá věc může být složitá, tak mám pocit, že v My proti vám se nechal strhnout k zjednodušení a klišé, že pod drsnou slupkou je dobré a zdravé jádro. Mé čtenářské já milující dobré konce je rádo, ale je to až moc jednoduché uspořádání světa.

Jolina
29.12.2018

Opravdu kniha, kterou bych si chtěla přečíst ještě jednou. Nejprve jsem si říkala, jestli tolik mouder, postřehů může být pouze v jedné knize. Ale neodtrhla jsem se ani na chvíli. Kompozice, nedořečenost, předvídavost autora (tak by to mohlo být, kdyby...) dává čtenáři možnost zastavit se i nad svým životem a zkusit hru na "kdyby". Zároveň mě velmi pohltilo prostředí - představa měst v hlubokých lesích, zdivočelost, hájení sebe sama (jako jednotlivec i jako městečko samotné), hokej není v příběhu úplně v popředí, ale přesto hraje velmi důležitou roli. Skvělá kniha.

PetraBery
28.12.2018

Stejně jako první díl, je i pokračování Medvědína skvělým počinem, kdy je prostě radost číst… A mít možnost prožívat s hlavními hrdiny všechny jejich radosti i strasti. A že jich nebylo zrovna málo. Kniha o nesnadných rozhodnutích, která mění životy všech zúčastněných. Kniha o laskavosti, rodině, lásce, ale i jinakosti, bolesti a strachu. Kniha, která má všechno, co správná kniha má mít.

Bobina74
22.12.2018

Opět skvělé. Už jsem zapomněla jak se mi líbil Medvědín...jsem ráda, že jsem si to připomněla a zase byla unešená.

SilvaK
19.12.2018

Kniha plná emócií. O dobre a zle v nás, o tom, že život nie je jednoduchý. On taký nemá byť. O láske - k partnerom, deťom, kamarátom, hokeju, mestu...

"Před domem stojí matka. Nakládá do auta tašky svého dítěte, kolikrát tohle uděláte, než vyrostou? Kolik hraček posbíráte ze země, po kolika plyšácích pátráte v rojnici, když je čas jít spát, a kolik rukavic beznadějně ztratíte ve školce? Kolikrát si pomyslíte, že jestli příroda opravdu chtěla, aby se člověk rozmnožoval, měly už díky evoluci rodičům narůst na rukou obouvací lžíce, aby dosáhli pod všechny zatracené pohovky a lednice? Kolik hodin strávíme v předsíni čekáním na děti? Kolik vlasů nám z nich zešediví? Kolik životů věnujeme jejich jedinému? Kolik je toho potřeba, abychom byli dobří rodiče? Nijak zvlášť moc. Jenom všechno. Jenom úplně všechno"

lachtan77
17.12.2018

prásk
První díl se mi líbil trochu víc.
prásk prásk
Druhý byl, ale taky super
prásk prásk prásk