Medvědín

Medvědín https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390262/bmid_medvedin-s5t-390262.jpg 4 2132 606

Medvědín / Medveďovce série

Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno. Vítězství jako tohle by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace a talentované sportovce, kteří by dali Medvědínu přednost před velkými městy v okolí. Vítězství jako tohle by rozhodně znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za vyvrhela; pro Kevina, hvězdného hráče, jenž stojí jen krůček od zářivé budoucnosti v NHL; i pro Petera, jejich obětavého generálního manažera, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií. Tým by mohl mít šanci splnit sny celého města. Ale jedné noci během zapíjení klíčového vítězství se něco stane mezi Kevinem a Peterovou dcerou — a druhý den to vypadá, že se všechno změnilo.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Björnstad , 2016

LuciMarkova
14.05.2019 5 z 5

Psychologická hloubka, pestrost charakterů a morální otázky.

Živý a čtivý jazyk, kde nechybí napětí. Široká škála povah obyvatelů Medvědína a jejich rozmanitých názorů.

Celý román je navíc psán v přítomném čase, což zesiluje celkový dojem bezprostřednosti.

Shari
11.05.2019 1 z 5

Nezačetla jsem se, odložila jsem

Hopulka
11.05.2019 5 z 5

Prásk! Tak tahle kniha mě chytla za srdce!
Kéž by na světě bylo více tak silných lidí jako Amat a Benjamin...

RADOST
08.05.2019 5 z 5

Vůbec mě nelákala kniha o HOKEJI. O to příjemnější pak bylo poznání, že v ní nejde až tak o hokej, ale o lidi. O to, jak je lehké a nebezpečné vytvořit si modlu (jakoukoliv), usilovat o její zviditelnění, slepě v ni věřit a alibisticky se za ni schovávat. A jak je možné postupně vše napravovat a znovu budovat. Kolik to chce síly, přátelství a odvahy. Fredrik Backman to vylíčil přímo mistrovsky, je to znalec lidských duší a síly slov.

Rossel
06.05.2019 5 z 5

Kniha o hokeji, která... není až tak o hokeji. Ale o rodině, přátelství, touze, zradě, pravdě, předsudcích, odvaze, lásce a morálce. Příběh je do značné míry předvídatelný. Nicméně v tomto případě to vůbec nevadí. Je skvěle vyprávěn, dává mnoho podnětů k zamyšlení a ukazuje, jak alibistické může být lidské svědomí. A postava Benjiho je prostě boží!

molka1266
03.05.2019 5 z 5

Kniha o odvaze, zradě, touze, lásce. O tom jaké je být rodič, o dětech, kteří už vlastně nejsou dětmi...o síle přátelství a hlavně o tom co je nejvíc v Medvědíně spojuje a také rozděluje.
Sport který buď miluješ nebo nenávidíš, ale stejně jím všichni žijí...hokej.

Skoupka
18.04.2019 5 z 5

Krásná kniha. Po všech těch detektivkách příjemná změna. Líbil se mi styl vyprávění. Příběh mě chytil, musela jsem číst pořád dál. Člověk se má i nad čím zamyslet. Podle mě kniha stojí za přečtení.

PavkaHu
17.04.2019 4 z 5

Skoro jako povidková kniha - hodně postav, hodně osudů, malé i velké životní bitvy. Dost dlouho se čeká na nějaký katalyzátor, a když přijde, nebyl pro mě dost silný (ačkoli samotný čin samozřejmě vážný je). Taky mě trochu iritovaly opakované povzdechy ve stylu "kdyby tenkrát věděl" a "to bylo naposledy, co...". Naopak milá moudra trousí autor téměř na každé stránce.

Danago
15.04.2019 5 z 5

Tak trochu zvláštní román o obyčejných lidech z tvrdého hokejového městečka Medvědín. Myšlení lidí se tu, ale točí nejen kolem hokeje. Příběh čtenáře donutí k zamyšlení nad běžnými situacemi, které může prožít každý z nás. Moc krásně napsaná kniha. Moje první kniha od autora , ale asi si přečtu ještě další knihy.

slecnapeta
10.04.2019 4 z 5

Ja hloupa si to pustila jako audioknihu, kde mi uz od zacatku nesedel hlas vypravece, a tim jsem se nejspis ochudila o zazitek, ktery tady ma vetsina hodnoticich. Hodne postav, ale kazda je necim zajimava a charakteristicka. Jen rozhodne doporucuji cist si pro sebe a prozivat si to v sobe nez poslouchat audioverzi.

May
10.04.2019 5 z 5

Začalo to Ovem, kterého mi doporučovala kamarádka tak intenzivně, že prostě nebylo možné knize, která ji tak nadchla odolat (trošku pravda pomohl i kocourek na obálce) :) Přečetla jsem zatím cca něco málo přes polovinu knihy a jako vždy se u čtení Beckmanových knih směju a brečím ....a jsem si naprosto jistá, že knihy pana Fredrika Beckmana doživotně MILUJU! Proč? Protože i když mám ráda fantasy, červenou knihovnu, historické romány i detektivky a jiné, tak jeho knihy jsou na rozdíl od většiny z nich prostě řečeno reálné, nikdo není dokonalý nebo naopak čistokrevný padouch ... jsou o nás... o lidech.

Maevie
10.04.2019 4 z 5

Vypadá to jako knížka o hokeji. Ale on je to silný příběh o obyčejných lidech jako jsme my. O lidech se svými starostmi, strachy, tajemstvími. O lidech, kteří dělají dobrá i špatná rozhodnutí a kteří mají tendenci si vybírat tu snadnější cestu. Život není černobílý a lidé také ne. Některé můžeme obdivovat za to, čím byli, a některé za to, čím se stali.

E_Lan
04.04.2019 5 z 5

Krásná kniha. Mé první setkání s Backmanem a hned skvost. Napínavý děj od začátku do konce, skvěle vygradovaný děj spolu s hlubokými postavami. Hokejové pozadí je jen bonus, který v některých momentech dá vzpomenout mladistvým snům. Prostě celkově balzám pro mou mírně melancholickou duši:-)

ChodzikCZ
30.03.2019 5 z 5

Jedná z nejlepších knížek, jakou jsem za posledních několik let četl. Tohle by si měl přečíst opravdu každý...

ThePeace135
12.03.2019 5 z 5

Fredrika Backamana mám neskutečně ráda už od první knihy, kterou jsem si od něj přečetla. Když se mi dostal do rukou Medvědín, čekala jsem další dílo podobné těm předchozím (Ove, Babička, Britt-Marie), možná jsem si říkala, že od poslední knihy jen vyměnil fotbal za hokej... Ale už to, že styl obálky je jiný, než u předchozích třech knih mi měl napovědět, že tady se bude jednat o něco jiného. Hodně silný příběh, který se zabývá několika ožehavými tématy (znásilnění, otázka trestu a viny, vyčlenění z kolektivu, gay orientace), které se všechny odehrají ve víru malého městečka uprostřed lesů, kde není dost prostoru a hlavně tolerance na to, to všechno snést. Příběh nejen pro mladší čtenáře, kteří se snáze ztotožní s hlavními hrdiny a třeba i s jejich osudy a problémy, ale určitě i pro starší čtenáře, možná i rodiče, aby věděli... aby prostě věděli. Navíc styl jakým to Fredrik psal, byl pro mě naprosto famózní.

eliska8413
11.03.2019 5 z 5

Tak silný příběh jsem dlouho nečetla. Autor popsal ten skutek a především pocity Mayi tak věrohodně, že jsem cítila, jako by se to dělo mně. Na druhou stranu naprostý fanatismus a zápal do "jenom hry" asi nepochopím nikdy. Politika kolem sportu je kapitola sama o sobě. trochu mě mrzí, že se nakously některé osudy některých postav a doufám že mě autor překvapí s knihou kde je víc rozvede... Přece jen Britt-Marie svou předchůdkyni předčila o parník.

jituz
10.03.2019 5 z 5

První od Backmana. Hokej mě nebaví, fanatismus kolem něj mi přijde hodně hloupej. Sportovci i fanoušci musejí mít nějakou poruchu. Oproti nám normálním. Nejde mi to číst, chci to vzdát. A pak najednou...Prásk. Těším se na citáty na začátku kapitol a poslední věty v odstavci. Moudra na skoro každé stránce. Ukázka lidské morálky. A statečnosti. Mnohem víc jsem hltala styl vyprávění, než samotný příběh. Dopředu jsem tušila co se stane. A že to bude hrozné. Přesto mě to "nerozbrečelo". Emoce ve mně spíš zanechali popisy jednotlivých postav. Naprosto obyčejných postav. Takových i u nás je. Jsem ráda, že jich Backman popsal tolik. Tolik silných osudů. Prosté a skvělé sociální drama.
PS: můj začátek neberte vážně. I mé "talentované" děti dělají závodně sport:) a já určitě!!! nejsem zfanatizovaný rodič:)
PS2: miluju Benjiho, doufám, že je i v druhém dílu.

rottwy
02.03.2019 5 z 5

To je tak strašně krásná knížka, že ani nevím, co k ní napsat. Snad jen: přečtěte si ji a neskončete dřív, jak po dočtení druhého dílu, který byl snad (ač se to zdá nemožné) ještě lepší.

Countee
25.02.2019 5 z 5

Moje třetí knížka od F. Backmana, jeho Babička mě docela zklamala, resp. nebyla jsem z ní tak odvařená, proto jsem jeho další knihy jen tak míjela. Nějak mi to nedalo a v knihovně jsem si půjčila Medvědín - díky bohu, že jsem mu ještě dala šanci, tohle je snad nejlepší kniha, co jsem od něj četla!
Hokejové prostředí mi nikterak blízké není, ale učím několik kluků, kteří se hokeji věnují (a dávají mu přednost před školou :D), tak jsem si říkala, že si rozšířím obzory.
Páni, ta kniha, ty vztahy, křivdy, provázanost, emoce všude, to s vámi zamává. Tuhle si musíte přečíst. :)

ZlýJabko
21.02.2019 5 z 5

Číst tuhle knížku mě fyzicky bolelo.
Ne proto, že nesnáším hokej a sport obecně, to se ještě dá (i když sportovce i sportovní fanoušky považuju za duševně choré). Konečně jsem totiž asi pochopil, jak se dlouhý roky cítila kamarádka, které někdo podobně ublížil. S tím rozdílem, že jí neuvěřila ani rodina.

Dobrá knížka se pozná podle toho, že umí vyvolat emoce - čím silnější, tím lepší. Autorovi tímto gratuluji, protože se mnou už dlouho nějaký příběh nezamával takhle moc.