Medvědín

Medvědín https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390262/bmid_medvedin-s5t-390262.jpg 4 2132 606

Medvědín / Medveďovce série

Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno. Vítězství jako tohle by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace a talentované sportovce, kteří by dali Medvědínu přednost před velkými městy v okolí. Vítězství jako tohle by rozhodně znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za vyvrhela; pro Kevina, hvězdného hráče, jenž stojí jen krůček od zářivé budoucnosti v NHL; i pro Petera, jejich obětavého generálního manažera, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií. Tým by mohl mít šanci splnit sny celého města. Ale jedné noci během zapíjení klíčového vítězství se něco stane mezi Kevinem a Peterovou dcerou — a druhý den to vypadá, že se všechno změnilo.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Host

Björnstad , 2016

vladimir5170
11.12.2023 4 z 5

Výborně napsáno. Jen mám pocit, že autor sportovní stránku poněkud zjednodušil a stejně tak charaktery a příběhy lidí. Tak trochu pro děti, což na poutavosti děje neubírá. Spíš naopak. Jdu na druhý díl.

Bubo19
03.12.2023 5 z 5

Načasování jsem si nemohla vybrat líp, sice nebydlím uprostřed lesů, ale sněhu napadlo přes víkend tolik, že jsem se aspoň co se počasí týče mohla do obyvatel Medvědína vcítit. Autor opět skvěle popsal jak prostředí tohoto malého městečka "na konci světa", kde hokej hraje prim, tak psychologii postav. Román je to temnější, než jsem od Fredrika Backmana zvyklá, ale jako vždy se četl skvěle a přemýšlet nad ním budu ještě dlouho. Těším se, že si brzy přečtu pokračování.

RenataDvorni
22.11.2023 5 z 5

I když mě hokej nezajímá, kniha byla napsána tak, že mě zajímat začal :) Příběhy postav jsou velmi silné.

čtenářka76
21.11.2023 5 z 5

Krásná kniha, kterou jsem četla už před delší dobou, ale dostal se mi do ruky druhý díl, tak jsem si ji pro připomenutí přečetla znovu. Mých 5* si určitě zaslouží, za silný příběh a postavy, které dokázal FB popsat tak, že jsem si myslela, že čtu o svých kamarádech. Moc krásná kniha.

Plativa
04.11.2023 4 z 5

Úžasná knížka s poutavým příběhem. Na začátku jsem se bála, že pro mě bude těžké knížku číst, protože mě hokej nezajímá ani nebaví, ale autor si dal záležet s popisem tohoto sportu tak, že i jako laik jsem se pro hokejového prostředí naprosto nadchla. Místy mi trošku vadilo, že mi to připomíná literaturu pro nactileté i některými se opakujícími motivy u více postav, ale je to jen drobnost a knihu jinak velmi doporučuju.

PremekZizin
18.09.2023 5 z 5

Moje první knížka od Fredrika Backmana. Způsob jakým autor příběh vypráví a popisuje postavy i prostředí mě velmi zaujal. Díky detailnímu popisu jsem se do knížky mohl velmi dobře ponořit a užít si všechny emoce, které mi samotný příběh přinesl.

sestricka1
11.09.2023 3 z 5

Za sebe jen max 3 hvezdy, hokej mě bavi jedině, když se dostaneme na MS do hry o medajle, jinak je to ztráta času a teď o něm celá tlustá knížka!!!! A kdyby jen o něm, ale hlavně o pocitech, které vyvolavá v lidech od dětí až po důchodce, takže máte dojem, že je v něm ukryta sama podstata lidského bytí.....Děj samotný by vydal sotva na útlou knížečku. No jsem ráda, že jsem se prokousala na konec, další díl neotevřu ani omylem.

Limonadovyjoe
04.09.2023 2 z 5

Klub na prvním místě! Vždycky.
Loajalita je důležitá. Být loajální vůči rodině, přátelům, týmu, klubu. Dá se být ale loajální ke všem? Vybrat si spravedlnost nebo vlastní úspěch? Zničit pověst a budoucnost města a klubu, který je pro Medvědín vším nebo pověst jen jedné holky?
Autor v knize rozehrává několik těžkých životních příběhů a knihu jsem v podstatě dočetla jen abych věděla jak to celé skončí .. ale teda pro mě to byl nadlidský úkol, takový, že mi bylo úplně jedno jak to dopadne, takový, že těch necelých 400 stran bylo jako 1000 stran tolik rozumů kolem a těch plků o hokeji! Chápu to, sama fandím ostravskému Baníku, vím jaké to je doufat každou sezónu v zázrak a vítěztví .. ale proboha!

Jedna hvězda za dějovou linku a druhá za postavu Miry.
Moje první setkání s autorem a teda nevím.. jsou všechny jeho knihy tak roztahané?

karel0684
04.09.2023 4 z 5

Silné. Ze začátku nuda, ale v polovině se to začne rozjíždět. A měl jsem chuť to zahodit, než došlo k tomu, k čemu muselo dojít... Nemám rád takové věci... Kdybych to neměl i jako audioknihu, tak jsem to nedočetl
Je to jiná kniha než Ove, babička a Brit-Marie.

Lucienka220
17.08.2023 4 z 5

Příběh z malého města na severu Švédska, kde všichni žijí hokejem, všem záleží na tom, aby medvědínský juniorský tým vyhrál celostátní finále. Všichni si kromě prestiže od vítězství slibují i rozkvět upadajícího městečka.
Ze začátku jsem si říkala, že asi nejsem správnou cílovou skupinou čtenářů této knihy.
Mohla by to být kniha o hokeji, ale ač je hokej a hokejový tým důležitý, není to kniha o hokeji.
Sice jsou převážně hrdiny dospívající, ale není pro ně.
Je to kniha s velmi silným příběhem , kniha o fair play a o důležitých hodnotách v životě člověka.
Osud některých hrdinů je v knize naznačen, jsem zvědavá, jak se dále bude příběh a život Mayi, Davida, Petera, Any, Boba, Benjiho, Kevina, Amata a dalších hrdinů a hrdinek této trilogie vyvíjet.
Velmi se mi líbilo, jak jsou jednotliví hrdinové živě popsáni, žádný z nich není černobílý.
Jdu pokračovat s druhým dílem.

Petulance
17.08.2023 5 z 5

Úžasně silný příběh, od knížky jsem se nemohla odtrhnout, prostě pecka!!!

99jana99
11.08.2023 5 z 5

Tak to bylo něco skvělého. Kdybych mohla, dám i deset hvězd. Pan Backman umí. Tolik emocí v jedné knize, tolik pravd, přijde mi, že snad musel žít několik životů, aby dokázal tak skvěle popsat různé vztahy a pocity lidí. Kniha začíná perfektním vykreslením postav a situací a od půlky knihy už nechcete přestat číst. Kniha je za mě jeho nejlepší zatím a jdu hned na další díl. Určitě doporučuji.

tittanie
09.08.2023

Kniha je napsaná stylem, který mi moc nesedl a prvních 150 stran jsem si říkala, netrap se a nedočítej to. Prostě to zavři a hotovo, ale nějak jsem se knize pořád snažila dát šanci. Začala jsem ji vlastně číst jenom proto, že na mě pořád vyskakoval její třetí díl. Vlastně jsem ani moc nevěděla, co mám čekat.
Pak jsem si asi na styl psaní zvykla a knihu dočetla. A jsem docela ráda. Popřemýšlím, jestli si půjčím i další díl.

marketa1860
07.08.2023 4 z 5

Krásná kniha, která se kromě hokeje:-) věnuje složitosti vztahů. Mezi manželi, rodinou, sourozenci, přáteli, kolegy... Oddychovka na dovolenou.

Meginho
02.08.2023 5 z 5

Těch prvních 100 stran se mi strašně táhlo, pak ale přišla jízda!
Backman umí charaktery, postoje, sny, bolesti, slabosti a silné rysy lidí krásně popsat.
A ta severská atmosféra mě taky baví. Skvělý čtenářský zážitek!

Mabie
01.08.2023 4 z 5

Dlouho mě odrazoval autor, od kterého jsem přečetla už tři knihy a ani jedna se mi nelíbila. Navíc hokejová tematika! Ale o hokeji to vlastně není, je to příběh o maloměšťáctví, dospívání, síle davu, ale především o vztahu rodičů a dětí. Silná kniha o bolesti, odvaze a lásce. Hodně prvoplánová, ale dobrá.
Tentokrát mě Backman mile překvapil.

Adellll
31.07.2023 5 z 5

Vynikající kniha, od které jsem doslova nemohla odtrhnout zrak. Jsem moc zvědavá na další díly, zvlášť po tom, co autor dokázal tak přirozeně a zároveň citlivě zpracovat v této knize tolik složitých témat.

Linkapes
28.07.2023 5 z 5

Nevím přesně čím to je, ale Medvědín (celá série) si mě něčím velmi získal. Při čtení si projdete škálou emocí. V černějších dějových linkách nechybí humorné pasáže, ale celkově je to vlastně tak trochu o maloměšťáctví, tak trochu o násilí, tak trochu o dospívání, tak trochu o hokeji i každodenním bytí.
Zkrátka co se jen vejde do příběhu pár postav z malého severského města.
Doporučuji i audioknihu načtenou atmosferickým Pavlem Soukupem.

Gleys
25.07.2023 3 z 5

Jak mám Backmanův styl psaní ráda, tak tahle knížka mě moc nebavila. Měla zajímavé čtivé části s celkový dobrý dojem na mě moc neudělala. Uvidíme, co další díly.

Janizoun
20.07.2023 5 z 5

Fredrik Backman - má druhá přečtená kniha od tohoto spisovatele a říkám si, ten člověk píše tak nádherně o životě... Opět úžasně napsaná kniha, která ve mně bude doznívat tak, jako ve mně stále ještě doznívá jeho kniha "Tady byla Britt - Marie". Teď další knihy pana spisovatele musím na čas odložit, musím jeho knihy vstřebat a vrhnout se na jednoduché oddychové čtení. Určitě tuto knihu doporučuji, je v ní příběh napsaný opět tak, jak nám všem příběh může napsat sám náš život.