Medvědín

Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno. Vítězství jako tohle by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace a talentované sportovce, kteří by dali Medvědínu přednost před velkými městy v okolí. Vítězství jako tohle by rozhodně znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za vyvrhela; pro Kevina, hvězdného hráče, jenž stojí jen krůček od zářivé budoucnosti v NHL; i pro Petera, jejich obětavého generálního manažera, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií. Tým by mohl mít šanci splnit sny celého města. Ale jedné noci během zapíjení klíčového vítězství se něco stane mezi Kevinem a Peterovou dcerou — a druhý den to vypadá, že se všechno změnilo. Vznesená obvinění se šíří po celém Medvědíně jako vlny po rybníce, žádný dům nevynechají. V honbě za úspěchem týmu je složité rozpoznat hranice věrnosti a zrady. Nakonec musí jeden mladý muž najít odvahu říct nahlas pravdu, kterou, jak se zdá, nikdo nechce slyšet....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/330756/medvedin-v8y-330756.png 4.6372

Medvědín (1.)

Björnstad (2016)

Literatura světová, Novely, Romány
Vydáno:, Host

evonra
předevčírem

Medvědín se od ostatních Backmanových knih trošku liší. Ve středu není žádný výrazný Ove, Babička, či Britt- Marie... jde o městečko a obyvatele. Městečko, které toho nemá moc - kromě lásky k hokeji, hokej je opravdu středobod všeho :-) 
Ale nebyl by to Backman, aby nám do toho nezamotal ty jeho příkrasy... o přijetí, odpuštění, síle přátelství ….
Opět úžasně odvyprávěné a jsem ráda, že hned mohu navázat na pokračující "My proti vám"….

Hana417

Pro mě nejméně stravitelná kniha od FB. Ostatní knihy jsem přečetla jedním dechem, tuto jsem dočetla víceméně silou vůle. Téma je zajímavé, prostředí také, ale kniha bohužel nemá spád.

Lukik

Četl jsem všechny Backmanovy knihy, ... postupně jak je psal. Mám moc rád jeho způsob vyjadřování, píše strašně chytlavě a zábavně. Je velmi vtipný, nenásilně. Opravdu mě baví, ale Medvědín není zábavný, není vtipný. Ze všech knih mě bavil nejméně a vlastně jsem se nutil jej dočíst. Medvědín je dojemný, snad i pravdivý, ale není zábavný. Pokouší se být poučný, uvědomělý, ale je spíš literaturou pro děvčata... Fredriku, prosím zpět k OVEmu...

MichaELABush

Knihu jsem sice zhltla jak malinu,ale jelikož jsem s četbou začala v tentýž den,co jsem dočetla Oveho,neubránila jsem se neustálému srovnávání. Backmanův Ove mě naprosto dostal,Medvědín mě také bavil,ale místy mi příběh tak hladce neplynul. Oceňuji zejména detailní popis povahových rysů postav a jejich pocitů a těším se na pokračování.

hapac

Tak tahle kniha mne docela zasáhla (myslím v pozitivním slova smyslu). Kniha, která zdaleka není o hokeji, ale o lidech, jejich vzájemných vztazích, touhách a taky o osudu. Prásk!

Lkova

Jak často se stává, že jdete do knihy s jistým vysokým očekáváním a pak sice dostanete něco úplně jiného, ale mnohem lepšího?
Nečekejte, že poznáte tým outsiderů z lesa, kteří se nakonec probojují do hokejového finále a vyhrají první místo. O tom ta kniha není. Ale tým poznáte, stejně jako lidi z Medvědína. Některé si oblíbíte, jiné budete nesnášet, dalších se budete bát, a jednoho si zamilujete na začátku a postupně začnete nenávidět. A jednoho milujete - Benji, můj milovaný Benji, ten kluk se smutnýma očima a divokým srdcem, to bude moje láska až do konce života. Nevzpomínám si, že bych někdy četla knihu, ve které by byla tak perfektní postava. Ten kluk dělal v mých očích všechno správně. "Opravdu není jako on, ale ani jako lidé odsud. Benji se nepodobá vůbec nikomu. Jak se někdo takový dá nemilovat?" No nedá, prostě nedá.
Jen bych si přála, abychom nevěděli, co přesně se stalo mezi Kevinem a Mayou. Chtěla bych se sama dopracovat k tomu, jestli věřím jednomu nebo druhému. Zajímalo by mě, jestli bych byla tak tvrdohlavá jako zbytek města, a jak moc bych pak byl zklamaná sama ze sebe.
Bylo to perfektní, nemůžu se dočkat druhého dílu.

Knihomlok2015

Já toho chlapa prostě miluju.
Ove byl naprosto geniální, Babička pohádková tak akorát, Brit-Marie otravná jen trošičku, Každé ráno krátké příliš a Co by měl můj syn vědět hřejivě vtipné až dost, ale Medvědín, ten je prostě rozcupoval na kousky úplně všechny.
Ale jestli mi ve druhém díle zabije Benjiho (vlastně krehýhokoliv z těch čtyř) - tak ať si mě nepřeje. (sakra já nechci znát budoucnost za deset let)

radek.kubicek

Už je to nějakou dobu, co jsem ji četl, ale děj si pořád docela vybavuju. Je totiž takový, pro sportovní nefandy, nijaký výrazný, ale přitom v jádru tak silný.
Kam až může dojít slepé následování jednoho velkého idolu a jeho protěžování na úkor ostatních, kteří dřou jako koně, aby dosáhli stejného výsledku? Co když nakonec ten idol vlastně není takový člověk, jak si ostatní mysleli? Je důležitější zachovat lidskost a morálku nebo porazit všechny ty tolik nenáviděné okolo? Není lepší raději porazit tu malost a zatuchlost v sobě? Kam až může vést touha jít za svým snem i přes všechny "drobné nepříjemnosti"?
Je to snad o všem, vlastně jen ne o hokeji. Jak selský rozum a morálka svádí (mnohdy marný) boj s davovou psychózou, jak se z těch zlých stávají v mžiku oka ti hodní a opačně, jak se bojíme dát najevo svá trápení, jen protože se bojíme následků, jak na nás, tak na okolí. Jestli je vlastně pravda důležitější než blaho všech, na kterých nám záleží a částečně i nezáleží.
Typický Backman, tak jak ho mám rád. Řekl bych, že jen on dokáže napsat knihu s daným nosným tématem, které je v průběhu víceméně upozaděné na úkor lidských starostí, radostí a vzájemných interakcí, které jsou navíc tak citlivě popsány, až má člověk pocit, že to sám zažívá.

stumpy

I za mne 5 hvězd. Super kniha a fakt doporučuji k přečtení. Kam až může dojít fandovství a slepé následování jedné hvězdy. Jak může juniorský hokej ovládnout dospělé i děti, jedna hra, slepá víra ve vítězství a změnu, neochota ztratit svůj sen. V rámci knihy nepochopitelné, ale věřím, že zcela běžné v normálním životě.

saez

Tolik silných příběhů v jedné malé knize. Je to o hokeji a není to o hokeji, je to o síle a o slabosti, o lidech a o těch co se za lidi jen vydávají ...Je to opět autorův dobře známý rukopis, tak jak ho všichni očekáváme a máme rádi.
PS: Bylo by fajn, kdyby se ti, co si to zaslouží, taky báli tmy.

Jessica007

Knížka se mi moc líbila. Mám přečtené všechny knížky od autora, které u nás zatím vyšly. Čekala jsem, že bude dobrá a je snad ještě lepší. Tolik moudrosti, ale také smutku, sociální témata, četla jsem ji rychle, byla jsem zvědavá, co kdo udělá nebo neudělá. Hodně závažná témata. Děkuji, kniha je výborná.

hellena1523

Tenhle autor je jedním z těch, kteří se najednou někde objevili a jedou.
Ani tentokrát nešetřil mé slzné kanálky...a celkem překvapil závažností tématu.
Opět spokojenost.

MrPlankton

Ano, je to kniha o hokeji, která zároveň není úplně o hokeji. Sonda do životů mnoha obyvatel městečka Medvědín, pro které je hokej životem. Je zachován psychologický ráz Backmana. Často jsem měl pocit, že je tam až moc velká snaha balancovat obsah pro ženy (emoční pasáže ze života) a pro muže (obsah z čistě sportovního prostřední). Kniha se mi líbila, je čtivá a zápletka originální a k zamyšlení. Člověk se sportovním duchem ji možná ocení i trochu víc. Pokud jste však nečetli "Muž jménem Ove", tak doporučuji nejdříve přečíst ji, protože Medvědín ji dle mého názoru nepředčil.

Flickova

Je to čtivé, má to grády, ale nemohla jsem se zbavit postupně sílícího pocitu, že autor to vyšperkoval až příliš. Jedno malé ospalé městečko a tolik osudů a srdcervoucích odhalení bylo na mě příliš. Jako když kuchař uvaří kvalitní vývar, ale bohužel ho přesolí... v mém případě autor bravurně nasměroval puk přímo do čtenářova srdce, ale nee!, bohužel trefil se mu do čela až z toho byl krapet bolehlav. Jsem laskavý čtenář, pro kterého málo je někdy více.

KachaMark

Tak tuhle knížku bohužel nemůžu doporučit nikomu, kdo by si chtěl přečíst o hokeji. Z nějakého důvodu se nemůžu ubránit pocitu, že autor sám toho o hokeji moc neví. Kniha je ovšem skvělou volbou pro čtenáře, kteří si chtějí přečíst příběh o životě a řešení problémů v komunitě.

bosoMT
10. srpnaodpad!

hrozne, dokonca horsie ako Brit-Marie

maruschka

Rušila mě ta "filmová předpřipravenost", ta charakterová šablonovitost (nemorální boháč, dokonalý chudák), ta záplava životních mouder. Ale, kurnik, moc dobře se to četlo, tož co už. Na dvojku těším, bo bude Benji a Ana.

oskarka

Nádherná knížka, v ní spousta podnětů k zamyšlení. Citlivé téma, skvělá psychologie postav, těším se na pokračování.

Finn69

Medvědín se mi líbil víc než Ove, jak příběh, tak postavy jsou jaksi uvěřitelnější a živější, trošku mi to připomínalo některé knihy Johna Irvinga. Není to žádná pohádka se šťastným koncem, a byť se Backman nevyžívá v žádných drsných detailech, dokáže vytvořit docela temnou a tíživou atmosféru která vás snadno a rychle dostane tam, kde vás chce autor mít. Totiž do Medvědína, kde budete na jak na stadionu, tak mimo něj držet palce jak Benjimu a Amatovi, tak především Maye.
Čili celkově velmi pěkná věc, snad jen jedna věc mi vadila - jak se rowdies ze Skupiny jako mávnutím kouzelného proutku změnili na naprosté klaďasy - takové věci se ve skutečném světě nedějí...

Lily101

Jedna z těch knih, která vás natolik pohltí, až vás do reality vrátí budík s časem jedna ráno. Famózní, úchvatné, brilantní. A jak již píší recenzenti/uživatelé této skvělé webové stránky pode mnou/, není důvod bát se hokejového prostředí, ačkoliv hokej moc nesledujete.

frkotik

Neskutečné. Nemyslel jsem si, že Backman ještě něčím překoná Oveho a ejhle. Je to tam. Pokud čekáte, že Vás tato kniha pobaví, nemůžete být od pravdy dál. Ale i tak to stojí stokrát za to. Kniha o hokeji, kde hokej je tím nejméně důležitým. Prásk. Prásk!

JitkaJak

Krásná kniha. Byl by to moc dobrý film, nejmíň tříhodinový. Prásk! Ač je mi hokej úplně ukradený, úplně jsem všechny ty zvuky slyšela a atmosféru nasávala.

MortRainey

Znáte tu slavnou filmovou scénu z filmu Revenant, kde oscarový Leonardo DiCaprio zápasí s medvědem, který ho takřka rozdrápe zaživa? Tato sekvence, ve více než dvouhodinovém filmu, trvá asi 10 minut. Medvědín čtete déle než koukáte na film, a věřte, že i když vám, jako Leonardovi, nejde o život, ten pomyslný dráp medvěda na své kůži cítíte, jak se pomalu, ale jistě do vás zarývá...https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/medvedim-drapem-do-ctenarova-srdce-10367

AlienkaMU

Miluju jeho knihy, ještě nikdy jsem nebyla při čtení zklamaná. Kniha o hokeji mě nejdřív odrazovala, ale je to přece Backman. A tak jsem začala číst a hltala. Doslova. Pro mě zatím nejlepší co jsem od něj přečetla. A ano za mě překonala i Oveho. :-)

Rou

Medvědín je moje první setkání s autorem a moc se těším nejen na pokračování Medvědína, ale i na další knihy autora. Pokud by vás odrazovalo, že je to kniha o hokeji, nenechte se. Je to kniha o lidech, životě, vztazích a osudech. A je skvělá :)

LuckaH2

To není příběh, to je sonda do hlubin naší/jejich duše a chování. Velký příběh, který nutí k zamyšlení,boura hranice... kam až jsme ochotni jít a pro co?! Vtahne vás do hokejového sveta.Kniha se mi moc líbila.

SilvaK

Vynikajúca kniha. Čo strana, to myšlienka vhodná do zbierky citátov a pritom vôbec nie sú patetické. Skvele vykreslené postavy.
Kniha o tom, že nič nie je čierno-biele, v každom z nás je to dobré a aj kus temnej stránky. A na všetko sa dá pozrieť z rôznych pohľadov, z pozície rôznych osôb, životov, skúseností. Čo všetko ovplyvňuje naše postoje a rozhodnutia.
Naozaj odporúčam.

ber

Musím přiznat ,že jsem čekala více humoru a svéráznějších hrdinů s typickým černým humorem, jak zvyklá z jiných knih od Backamana. Na druhou stranu jsem ráda, že se dotkl závažného tématu a ukázal, jak to vypadá ze všech stran a jak je strašně těžké vyjít s pravdou ven a jaké si to nese důsledky a ne vždy pravda vítězí.
V knize jsou opět skvěle propracované osoby a jejich osudy. I když jsem čekala úplně něco jiného, nejsem vůbec zklamaná a dávám pět hvězdiček.

GaleW

Tolik velikých pravd v jedné malé knize o hokeji, která vlastně o hokeji vůbec není. Je napsána tak věrohodně, že jsem při jejím čtení téměř vedle sebe viděla toho dokonale nedokonalého Benjamina (má nejoblíbenější postava), fandila Amatovi, aby mu to vyšlo a tak bych mohla pokračovat dál a dál.... Jsem tak vděčná, že do mého čtenářského světa vstoupil pan Backman a přeji si, aby v něm ještě hoooodně dlouho zůstal, minimálně na tisíc pohádkových věčností :-)

Renatecka

Moc nechápu to vysoké hodnocení, mě to příliš nenadchlo. S hokejem byli obyvatelé Medvědína občas trapní až patetičtí - hokejové město, každý musí hrát hokej a jiný sport, který by někoho bavil více, neexistuje? No nevím, nevím, rozhodovala jsem se mezi 2 a 3 hvězdami, ale z radosti, že už ji mám za sebou dávám 3.