Medvědín

Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno.Vítězství jako tohle by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace a talentované sportovce, kteří by dali Medvědínu přednost před velkými městy v okolí. Vítězství jako tohle by rozhodně znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za vyvrhela; pro Kevina, hvězdného hráče, jenž stojí jen krůček od zářivé budoucnosti v NHL; i pro Petera, jejich obětavého generálního manažera, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií. Tým by mohl mít šanci splnit sny celého města. Ale jedné noci během zapíjení klíčového vítězství se něco stane mezi Kevinem a Peterovou dcerou — a druhý den to vypadá, že se všechno změnilo. Vznesená obvinění se šíří po celém Medvědíně jako vlny po rybníce, žádný dům nevynechají. V honbě za úspěchem týmu je složité rozpoznat hranice věrnosti a zrady. Nakonec musí jeden mladý muž najít odvahu říct nahlas pravdu, kterou, jak se zdá, nikdo nechce slyšet....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/330756/medvedin-v8y-330756.png 4.7161
Originální název:

Björnstad (2016)

Žánr:
Literatura světová, Novely, Romány
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (64)

Přidat komentář
asterixka
předevčírem

Jak to ten chlapík dělá, že dovede člověka rozesmát i rozplakat zároveň v každé knize.... úžasně lidské, jako vždy.

chamyl
předevčírem

První setkání s Fredrikem Backmanem mě zcela pohltilo. Téměř dokonalé vykreslení charakterů, myšlení, pohnutek i konkrétních činů lidí, kteří až na výjimky nikdy nemohou při řešení jakékoliv situace překročit své možnosti narýsované strukturou maloměsta a jeho psaných i nepsaných (v tomto případě především hokejových) pravidel. Asi i kvůli svým osobním zkušenostem s životem v takovéto komunitě jsem bez nadsázky opravdu trpěl a moje pocity se při čtení blížily bodu mrazu. Což je pochopitelně míněno jako velké uznání autorovi.
Celý příběh je precizní sondou do hlubin lidské duše, která je vždy a všude rámována časoprostorem, ve kterém se vyskytuje, a to zpravidla o to silněji, čím hlasitěji toto rámování odmítá. Zároveň je napsán neuvěřitelně vyváženě a autor všem postavám poskytuje dostatečný prostor na objasnění svých postojů, pohnutek a nakonec i činů. Čtenář má dostatek materiálu pro pochopení i těch, které by původně ani chápat nechtěl, a tím dostává tento příběh z bohem zapomenutého a šedého severského kraje neuvěřitelnou barevnost.
Vina a trest. Lež a pravda. Realita a fikce. Slova, která jsou významově od sebe daleko, ale v reálném světě je od sebe často vůbec nerozeznáme. Při čtení této knihy všichni okamžitě víme, jak se to stalo, ale sledujeme klikatou cestu pravdy mezi mnoha nástrahami, překážkami i jejím překrucováním k lidem, kteří zpočátku nevědí vůbec nic a (logicky) se řídí svými pocity, sympatiemi a (často) iracionálními zvyklosti své komunity.
Výborná kniha, ve které se vše točí okolo hokeje, ale ten je zde přitom až na druhém místě.

rielle
13. března

Tak.. měla jsem slzy v očích prakticky celou knihu.. asi ještě nikdy na mě nic tak hrozně nezapůsobilo, možná je to životním obdobím, věkem, roční dobou nebo erupcemi na slunci a jindy by se mi tak nelíbila, ale teď to sedlo.. Kina s velkým K. Nečtu hodnocení knih předem, protože jsem pak natěšená a čekám víc, než v knize je. tak nečtěte hodnocení, přečtěte si tuto knihu:) Stojí to opravdu za to.. kniha zdánlivě o ničem, ale vlastně úplně o všem. Amat a Benji - takové kamarády bych chtěla i pro svého syna.
A od Backmana chci rychle další knihu :D

Bobina74
13. března

Tak tohle rozhodně ano. A můžu vám říct - byla jsem zklamaná. Čekala jsem knihu plnou inteligentního humoru jak už to Backman umí, vychytat tu jemnou nitku mezi tím co je vtipný a co už je trapný....a ono ejhle nic.
A můžu vám říct - byla jsem nadšená. Ach ten život lidský, stále překvapující. Ten příběh vás prostě chytne ať už chcete nebo ne.....nebraňte se tomu - pohlazení po duši je proti tomu prd.
P.s. : Celá knížka je o hokeji a celá knížka není o hokeji.

rodak
06. března

Vůbec nemá smysl se tady o knize rozepisovat.Níže uvedené komentáře hovoří za vše.TA KNIHA JE PROSTĚ DOKONALÁ.A jedna z mála knih, která se usadi v hlavě nadlouho.

Petass
01. března

Neskutečné, nádherné, mrazivé, úžasné... Backmana mám ráda, myslela jsem si že Oveho nemůže nic překonat, ale to, co předvedl autor zde... Kniha má pomalý rozjezd, tak jako všechny Backmanovy knihy, chvíli asi budete přemýšlet, že jste se spletli, že tohle není pro Vás, nenechte se odradit... Pak to přijde a nebudete moct knihu odložit. Díky Bohu, že jsem onemocněla a mohla poslední třetinu dočíst jedním dechem. Co mám děti, nepodařilo se mi pročíst noc... až teď. Bušení srdce a řinoucí se slzy s každou další stránkou... Vůbec nejde o hokej, dosaďte si za něj cokoliv jiného... a vůbec nejde o Medvědín, klidně by to mohlo být u Vás na vesnici... Ovšem ta atmosféra... všichni se znají, všichni vědí, jak se má chovat ten druhý, všichni mlčí a tím souhlasí, lynč, davová psychóza, rodiče ženoucí své děti jen za výsledky, aniž by vůbec věděli, kdo jejich děti jsou... Na rozdíl od některých čtenářů neumím a ani nechci chování určitých postav pochopit. A taky bych chtěla poznat Benjiho, kluka se smutnýma očima a divokým srdcem.
Obdivuji autora za to, jak celý příběh vystavěl, zrychlující se tempo, střídání obrazů a ten závěr! A ač hokej a prostředí jsou jen kulisou, tak mistrně popsanou. Děkuji za zážitek a podnět k přemýšlení! Tuhle knihu jsem nečetla naposledy. Nominace na knihu roku.

Marbi
28. února

Nikdy by mě nenapadlo, že budu s takovým nadšením číst knihu o hokeji (který mě vůbec nezajímá). Ale protože mám moc ráda všechny Backmanovy knihy, nemohla jsem si ji nechat ujít. Začátek se sice trochu vlekl, ale pak už to jelo. Skvěle nastíněné charaktery všech postav, jejich pocity a postoje k tomu, co městečko prožívá. Moc se těším na další román tohoto autora.

ollinka1989
27. února

Super knizka, i pres to, ze k hokeji zadny vztah nemam, tak me kniha uplne pohltila. Je to napsano tak lehce, tak lidsky, ze jsem nemohla prestat cist. Tento autor ma svuj osobity styl psani, ktery do jeho knih vnasi neco nepopsatelneho.

lenka.g
23. února

Tak úplně nevím, jak tuhle knihu hodnotit. Autora mám ráda, hokej miluju, ale nevím, jestli bych, nebýt těchto skutečností, knížku dočetla, protože první třetina knihy je poněkud zdlouhavá. Celkově je skvělá a rozhodně není jen o hokeji, ale myslím, že dost lidí ta první část může odradit.

Janis97
23. února

Kniha s velice krásnými myšlenkami a hlubokým významem. Moc jsem si ji užila :)

Michelle93
20. února

Páni, tak tohle byla Knížka!

Jolina
14. února

Nejdřív jsem myslela, že to nebude úplně to nej...ale jak jsem četla hlouběji, poutaly mě postavičky, které jako na jevišti rozehrávaly svůj příběh v zastrčeném městečku, ve kterém každý zná každého a všechno se odvíjí od hokeje...hluboké postřehy, hluboké myšlenky, hloubky lidských životů, které jsou až neuvěřitelné...postrkování postav dějem stejně jako pukem po ledě...a jak to tak chodí - puk po ledě jenom neklouže, ale občas i nečekaně poskočí. Temná, hluboká kniha plná opuštěných a osamělých jedinců...paráda!

michaela1992
11. února

Jednoznačně kniha, po které jsem nesáhla naposled. S klidným svědomím mohu napsat, že patří do první pětky nejlepších knih, které jsem četla. Kniha je a není o hokeji. Jsem z Litvínova, tedy hokejového malého města, tohle téma mě zasáhlo, a to dost hluboce.
Kromě hokeje se zde hraje i jiná hra. Hra maskování vlastní povahy, hra charakterů. Kam až je člověk schopen zajít a jak moc jsme schopni popřít sami sebe? Co nás determinuje a co nás navždy změní?
Tato kniha má obrovský sociální přesah. Hodně jsem si pobrečela, hodně jsem se usmívala a častokrát jsem i hodně rozuměla chování hlavních protagonistů (bohužel?).
Tahle kniha se jen těžko popisuje. Musí si ji každý přečíst sám. Autora obdivuji za opravdu výborný styl psaní.
Jestli má být pokračování, jsem opravdu zvědavá.

PetraBery
11. února

Po dlouhé době kniha, která mě nutila číst dlouho přes půlnoc, protože jsem opravdu potřebovala vědět, jak vše dopadne. A vyplatilo se. Skvěle vystavěný a vyprávěný příběh o jednom městečku, kde je hokej vlastně vše… Kniha o tom, čeho všeho jsou rodiče kvůli svým dětem schopní, kniha o přátelství, plnění snů a vině/nevině. Určitě si přečtu ostatní knihy tohoto spisovatele, neboť píše vážně skvěle. Doporučuji všem, i těm, co hokeji zrovna nefandí!

alena4154
09. února

Už dlouho ve mě kniha nezanechala tolik pocitů. S hlavními hrdiny prostě žijete. Některé si zamilujete, jiné nesnášíte. Asi stejně jako v životě. Skvělá, čtivě psaná kniha. Určitě doporučuji, nezávisle na tom, zda máte rádi hokej či nikoliv.

zuzana2599
08. února

Medvědín je město, ve kterém autor rozehraje životy několika rodin. Rozehraje se nejenom finálový hokejový zápas, ale i hra charakterů, citů jednotlivých postav či jejich rodin. Je to silný příběh o rodičovství, jehož láska je tak velká, že je až slepá...
Jste mistr pera, pane Backmane, nevím, zda se i Medvědín zapíše do mé mysli, ale Ove a Britt-Marie už tam dávno jsou !!

simona5r
07. února

Posloucháno jako audiokniha. I přes pomalejší rozjezd se mi kniha již od začátku velmi dobře poslouchala a já jsem se tak na moment přenesla do jednoho hokejového městečka. Později byla kniha pro mě mrazivě smutná a beznadějná, ale ten závěr mě nakonec rozsekal.

oskli
05. února

Miluju Backmanovy knihy! Po Ovem a Britt-Marii je v Medvědíně opačný styl - zpočátku je spousta postav sympatických, ale postupně vylézají na povrch ty horší lidské vlastnosti. Ale na druhou stranu člověk vnímá to pozadí (a rodinné vztahy), takže ačkoli s dotyčným naprosto nesouhlasí, vlastně úplně rozumí tomu, proč jedná tak, jak jedná... A ať chcete nebo ne, naprosto vás pohltí atmosféra hokejových tréninků a zápasů :-) Bylo pár kapitol, které bych klidně snesla kratší, ale jako celek knihu stejně hodnotím plným počtem hvězd. Je skvělá.

Matylda66
04. února

Když jsem v anotaci četla, že je to příběh fiktivního hokejového městečka, netušila jsem jaký poklad v sobě knížka skrývá. Díky a smekám PANE spisovateli!

anibeni
04. února

Další skvělá kniha od autora, který mě nepřestává překvapovat.... Výborné stupňované napětí, jednoduchý, ale dramatický příběh na pozadí jednoho zapadlého městečka žijící sportem... Super...

bruntal
03. února

Wau! Ani nevím kolikrát se mi při čtení rozbušilo srdce, kolikrát my do očí vyhrkly slzy... Není to román, o kterém se jednou bude učit na školách, ale je to kniha, která je napsána tak strhujícím způsobem, že si budete chtít vzít dovolenou, jen aby jste se od ní nemuseli odtrhnout. Jo a jsem si jistý, že v Hollywoodu již shánějí autorská práva, doufám, že švédští filmaři se toho ujmou dřív.

Evina74
01. února

Fredrik Backman je prostě můj spisovatel! Ač hokeji zrovna neholduju, začátek byl pro mě dost krušný, věděla jsem, že to nesmím vzdát a dobře jsem udělala! Backman je prostě úžasný vypravěč, který vnímá krásy života s moudrostí sobě vlastní a šíří svůj náhled dál.

Clara_C
31. ledna

Nejsem ještě ani na té 150 stránce, ale tu knihu miluju. Nechápu, jak se někdo, tak relativně mladý, může dokonale vcítit do pocitů lidí bez ohledu na jejich věk. Všechny knihy pana Backmana jsou tolik emotivní, ale tohle je za mně zatím nej. Je to sice o hokeji, který je mimochodem vykreslen naprosto bravurně, se svými klady a zápory, ale stejní lidé jsou kdekoliv na světě...Každá věta v té knížce má svůj smysl a už se moc těším na další stránky, které budu z příběhu číst, je to nádherný příběh..

gecko
30. ledna

Parádní kniha z hokejového prostředí, která vlastně není o hokeji. Takže kdo se bojí přílišné sportovní tématiky, bojí se zbytečně. Skvělý příběh!

bigben
29. ledna

Něco se začne dít až po 150 stránkách, pak už má knížka švih. HLP s dobrým koncem až bych řekla happy-endem:-)

Lotka
25. ledna

I když byla kniha hlavně o hokeji, především byla o životě. A zase mě Backman dokázal neuvěřitelně dojmout.

MajaHA
24. ledna

Moja prvá kniha od tohto autora a musím povedať že pre mňa výborná ...plus preto ,lebo môj mladší syn hráva hokej a vo veľa veciach som sa našla :o))

Mermaida
23. ledna

Třešně voní vždycky po třešních! Zvlášť v hokejových městech!
Parádní kniha a to mi hokej nic neříká (i když jako malá, jsem na hokej koukala s tátou v TV daleko raději než na fotbal. Tím narážím na jinou knihu od F.B. z prostředí sportu). Příběhem jsem byla naprosto pohlcena. Kniha mě nadchla a to jsem se dlouho domnívala, že Babičku (Babička pozdravuje a omlouvá se) nic nepředčí, ale mýlila jsem se! Babička byla sice kouzelná, rozplakala i rozesmála, ale tohle....tohle byl parádní zážitek. A ten konec?!?
Backmane, smekám!

Zorka
23. ledna

Že Fredrik Backman umí, o tom žádná. Jen kdyby mi to téma hokeje nebylo tak cizí. Jak mně ty móresy některých hokejistů - pánů světa, a fanoušků podléhajících davové psychóze lezou na nervy - a že je autor popsal dost věrně. Stejně jako "civilní životy" trenérů, ředitelů, hráčů, jejich učitelů - jimž hokej, chtě nechtě, ovlivňuje i soukromí. Někomu dává, někomu bere, někoho stmeluje, jiné rozděluje. Osudy lidí z Medvědína autor popsal skvěle. Mojí favoritkou byla Ramona - věčně trochu opilá a přece jen ve finále jediná, která si dokázala zachovat zdravý rozum a nenechala se strhnout davem k lynčování těch, kteří týmu "pokazili" vítězství. Každý si musí zamilovat rebela, a přece nejzranitelnějšího kluka týmu, Benjiho. A na pozadí příběhu se jen tak mimochodem vyskytuje ten nejdůležitější člověk - moudrý Sun, který často nepozorován ovlivnil životy mnoha lidí a dokázal vždycky jednat s rozvahou a správně. Oceňuji také Backmanův styl psaní - postupné krácení vstupů o jednotlivých hrdinech v souvislosti s tím, jak příběh gradoval. Až se mu pak jeden pán, jedna slečna, jeden celý příběh jednoho města po x letech vešel na posledních několik řádků.

sachista
21. ledna

Naprosto zasloužených 93 procent a zcela jednoznačně jedna z nejlepších knih loňského roku. Má totiž vše, co kvalitní a mimořádný román má mít - na půdorysu fiktivního maloměsta se rozehrává řada aktuálních společenských témat, láska, přátelství, nenávist, zrada, předsudky, arogance, davové chování, vina, trest, nadhled, lidskost a další. A samozřejmě se vše točí kolem hokeje, takže hokejové národy, mezi něž Češi patří, román obzvlášť ocení. Nezapomenutelný čtenářský zážitek, mí přátelé jsou odsouzeni k tomu, že budou Medvědínem obdarováni :-)