Medvědín

Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Björnstadu to znamená všechno Vítězství jako tohle by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace a talentované sportovce, kteří by dali Björnstadu přednost před velkými městy v okolí. Vítězství jako tohle by rozhodně znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za vyvrhela; pro Kevina, hvězdného hráče, jenž stojí jen krůček od zářivé budoucnosti v NHL; i pro Petera, jejich obětavého generálního manažera, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií. Tým by mohl mít šanci splnit sny celého města. Ale jedné noci během zapíjení klíčového vítězství se něco stane mezi Kevinem a Peterovou dcerou — a druhý den to vypadá, že se všechno změnilo. Vznesená obvinění se šíří po celém Björnstadu jako vlny po rybníce, žádný dům nevynechají. V honbě za úspěchem týmu je složité rozpoznat hranice věrnosti a zrady. Nakonec musí jeden mladý muž najít odvahu říct nahlas pravdu, kterou, jak se zdá, nikdo nechce slyšet....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/330756/medvedin-v8y-330756.png 4.771

Björnstad (2016)

Literatura světová, Novely, Romány
Vydáno:, Host

kalinka99

Není snad kniha, která by mě od tohoto autora nějak nezasáhla. Tuhle knihu budu mít ještě dlouho v hlavě a myslím, že ji nic v dálné době nepřekoná. Dokonce by mi nevadilo ani kdyby byla kniha delší či pokračování.

Šánka

Mám ráda všechny autorovy knihy, ze kterých na mne vždy dýchá ta hřejivá lidskost i jeho osobitý laskavý humor. A Medvědín to tam vše má, ale za sebe musím říci, že pro mě je tato kniha ještě o třídu výš, protože tentokrát autor otevřel vážné téma a povedlo se mu to na jedničku!!!
Myslím, že je jedno, jestli jste hokejový fanda, (třeba jen gaučový jako já :-)) nebo hokej nemusíte, mohl by to být kterýkoliv jiný sport, důležité jsou ty skvěle vykreslené nečernobílé postavy, jejich pocity, chování, či ta atmosféra malého městečka, ta krásná pestrost charakterů.
Takže, děkuji, pane Backmane, za tento krásný čtenářský zážitek.

wonika25

Skvělá kniha, ale konec byl pro mě trochu odbytý (možná proto, že jsem čekala jiný konec).

PetK

Netuším, jak to Backman dělá. Ale hokej vám může být úplně ukradený, a přesto si při popisu rozhodujícího utkání budete kousat nehty. Má dar dokonalého vyjádření a popisu emocí, ať už jde o nedůležitá, nebo velmi závažná témata.
K plnému počtu hvězd přispělo i audio v podání Pavla Soukupa, opravdu velmi, velmi dobré.

Malýmedvěd

Backman se posunul o kus dál, lehce změnil vypravěčský styl a vytvořil moc pěknou knihu. Je možná náročnější na pozornost při čtení, protože místa a postavy se střídají rychle a bez varování. V celé knize je zase vidět lásku ke všem lidem a schopnost je pochopit a cítit s nimi. Pocity postav a nálada ve městě jsou mistrně zachyceny a vtáhnou Vás do děje. Kritika společnosti je nenásilná a přesto silná. Smekám, je to kniha, ke které se určitě vrátím a už teď vím, že si ji přečtu víckrát.

hlina

První přečtená kniha tohoto roku. A myslím, že ostatní knihy to budou mít nesmírně těžké, aby ji překonaly, protože tohle čtení bylo naprosto dokonalé.

tlllk

ten námet nie je zas tak originálny, myslím že som videl film ale namiesto hokeju sa to točilo okolo amerického futbalu, ale to by nebol Backman, keby to neuchopil neuveriteľne citlivo a nestvoril niečo unikátne. Spočiatku mi opäť polovica postav liezla na nervy, ale po pár stranách si človek zamiluje aj toho najväčšieho hundruša. Jeho spôsob vtiahnutia do deja je jedinečný. Len dúfam že jeho ďalšia kniha nebude o Megan L.

sadlo

Jojo,
skvěla kniha. Jako ty předchozí. Hokej ale není určitě můj oblíbený sport. A jak mne příběh zaujal! Pane Backmane, již jsem se jednou zmiňovala , že s Vámi bych si ráda zašla na pivo či na kávu a popovídali si o všem možném.

ITGIF

Přečteno jedním dechem! Je mi líto těch, co první polovinu knihy nepochopili a “nudili se”.
Backman uchopil tolik choulostivý téma s tou největší grácií a zase překonal sám sebe. Myslela sem, že na Babičku nic nemá a teď si nejsem úplně tak jistá. Benji se mi zaryl hluboko pod kůži, kluk s nejsmutnějšíma očima a nejdivočejším srdcem.

Vinca123
31.12.2017

Úžasná kniha!

happy-smile
30.12.2017

První třetinu knihy nás autor vtahuje do hokejového šílenství jednoho malého městečka. A pokud jste se o hokej (či jakýkoliv jiný sport) nikdy nezajímali, tak po tomto budete přesně vědět, jak takováto davová vášeň vypadá a jak tím ti lidí žijí. A potom přijde úder. Abyste pochopili, co se bude dít dál, jak se proti oběti postaví všichni hokejoví fanoušci, tedy celé město, musíte první prožít tu pozitivní, energií nabitou část. Potom vám ji autor vezme a až do konce se budete potýkat s nepřátelstvím a nespravedlností. Působivý příběh, od Fredrika Backmana docela netradiční, protože předchozí knihy měly vždy pozitivní vyznění.

Měňavka
30.12.2017

Pan spisovatel je pro mne naprostá jednička a já se třepu na každou jeho knihu až bude na pultě. Takže jsem měla samozřejmě velkou radost, když mi Medvědín nadělil Ježíšek,ale bohužel se mi potvrdilo, že když se člověk moc těší,je pak někdy dost zklamaný. Za několik posledních let se mi nestalo, že bych měla problém knihu dočíst a vyloženě se k ní vracet s nechutí. Fredrick píše výborně, má dobrá témata, výborně popisuje postavy a jejich pocity,ale tohle nebylo opravdu nic pro mne. Prvních 150 stran jsem protrpěla dlouhosáhlé kapitoly o "pitomém" hokeji, o způsobu hraní, pravidlech a všeho kolem, což bylo fakt téměř nadlidský výkon číst, když vám hokej vůbec nic neříká. Pak se děj zlomil v nečekané události, kterou jsem ale už bohužel předem nějak vytušila a tím se pro mne ztratilo kouzlo překvapení, originalita a samozřejmě i chuť pokračovat ve čtení. Dále jsem kapitoly dost přeskakovala, abych se vůbec dopracovala ke konci, který mne také dost zklamal. Bohužel dávám jen jednu hvězdičku a to jen proto, že se mi líbí jak autor píše. Velice doufám, že další kniha bude lepší.

Hana H.
28.12.2017

Nemám slov, kterými bych vyjádřila svoje pocity z této knihy. Přistupovala jsem k ní s lehkou nedůvěrou kvůli hokejovému tématu, ale o tom to vlastně vůbec není. Backmanovy knihy miluji a už se těším na další, on zkrátka nikdy nezklame.

laepus
26.12.2017

Je to klasický Backman, ve kterém převažují jeho klady nad zápory, přesto zkrátka nemůžu až na plný počet pěti hvězd. Proč? První půlka je dost roztahaná a o dost slabší než ta druhá. Pocit napětí tady jakoby navozoval jen tím, že nám doslova řekne, že se stane něco strašného, a to několikrát. Nejsem čtenář blbec, aby ke mně musel autor přímo promlouvat a vnadit mě na něco dopředu. To mě má snad navnadit samotným dějem, ne?! Stejně se tu setkáme s klasickým backmanovským spektrem postav - hejskové, imigranti, homosexuálové... Opravdu jich je v tom Švédsku tolik, že musí být i v příběhu z prťavé vesnice? Mnohokrát se taky opakuje a popisuje některé vlastnosti postav několikrát úplně stejně, jako bych asi zapomněl, že před pár desítkami stran už jsem se to stejně dozvěděl... Ale jak jsem uvedl - asi před polovinou se to zlomí a tyhle neduhy odezní a čteme drama se vším všudy - postavy už známe dobře a orientujeme se i v jejich větším než malém množství. Žádná z postav jakoby nedominovala příběhu, ale autor se poctivě věnuje všem stejnou měrou - až to vypadá, že si v téhle knize vyplácal nápady, které by mnoha jiným spisovatelům stačily na pět románů. Jak uvádí i další uživatelé, nečekejte takovou dávku humoru (a v druhé polovině už vůbec ne) jako v Ovem nebo Babičce, tady vládne stísněnost a bezmocnost. Nikdy jsem hokej moc nemusel, ale jestli je to, co se tu o hokejovém prostředí dovídám, jen z poloviny pravda, tak jsem si jen potvrdil, že všichni, kdo mají co společného s tímto "sportem", jsou naprostí magoři - až to často působí jako sonda do vymazanosti lidských charakterů - jedna diagnóza vedle druhé. Tohle by se samozřejmě nemuselo jevit jako zápor knihy, přesto to drobné minus je - autor skoro (až na asi tři výjimky) nám tak ani nedává možnost najít si nějakou příjemnou postavu, které chceme fandit a se kterou se chceme ztotožnit. Ale abych nekončil jen negativně - druhou polovinu jsem napětím slupnul jedním dechem, dokonce jsem se občas neudržel a listoval jsem dopředu, abych se uklidnil, jestli to dopře dopadne. Navíc Backman je absolutním mistrem ve vykreslení charakteru ženských postav, což už se ukázalo u předchozích knih (Babiča, Britt-Marie aj.) - v téhle knize je jich více než plno - Mira, Maya, Ramona, Fatima... (klasická švédská jména, že?). Je to výborná knížka, jen se prokousat první stovkou stran a pak je to jízda.

Lusů
25.12.2017

Přečteno jedním dechem! A to je mi hokej volný jako o tři čísla větší fusekle.

V28
24.12.2017

Skvěle napsané, asi by nevadila kratší verze, ale pár stránek navíc snad nikoho nezabije. Je znát, že v sobě Fredrik Backman má krom nadání k psaní i lásku ke sportu, jinak by spoustu věcí nedokázal tak skvěle popsat a vysvětlit. První polovina knihy musí prostě každého aspoň trochu sportovně založeného zahřát, dojmout a těm ostatním vysvětlit, proč to prostě není o tom, že chleba levnější nebude. Bohužel to je i dost pravdivá kniha a druhá polovina je drama, které jsem už nečekal. Perfektně popsané lidské povahy, pocity. Je skvělé co všechno dokáže sport a je hrozné co se sportem udělají peníze a ambice rodičů, kteří ze svých dětí vychovají někoho, kdo si myslí, že může a projde mu všechno.

zupri
20.12.2017

Knížka má (jako většina Backmanových knih) pomalý rozjezd. První třetinou se ti, kterým hokej nic neříká, musí doslova prokousat. Kdo to zvládne, čeká ho odměna... stojí to za to!

sioux
20.12.2017

Nedočteno. Ve třetině už jsem jen začal listovat, jestli se něco začne dít a v půlce jsem s tou knihou skončil. Život je příliš krátký na čtení knihy, která je divná.
Bylo to celý takový ujetý, přechytračený, zmatený. Často se mi zdálo, že autor je zamilovaný do svých vět a rád se poslouchá, takové žonglování se slovy bez ohledu na čtenáře. Už když jsem začal číst, tak jsem si říkal, kniha o hokeji? Jak může být kniha o hokeji, na hokej se rád dívám, jsem velký sportovec, ale číst o něm?
Kdybych měl hledat plusy, tak občas zajímavé úhly pohledu a poměrně dobře popsané klukovské kecy mezi mladíky. Navíc si autor nehraje na nějaké lakování idylických vztahů.

nemeckovatereza
14.12.2017

Fredrik Backman je PAN spisovatel!!!

martina1199
14.12.2017

Možná, že ani celé nebe by se svými hvězdami nestačilo.
Toto je jiný Backman a zatím nejlepší, co jsem od něj četla. Jeho specifického humoru je v příběhu spíše pomálu, zato exceluje v pro něj tak typickém nitrozpytu jednotlivých postav a všech obyvatel městečka Medvědín. Příběh je to syrový, drásající. O bolesti a jizvách, které se nikdy nezahojí. O lidech, kteří se s nimi naučili žít. Příběh o přátelství, o lásce, o snech. Je to vyprávění o malosti jedněch a velikosti druhých. A ano, je to také vyprávění o hokeji. Protože ten byl a zůstane pro obyvatele Medvědína vším. Tedy skoro vším.

bosorka
12.12.2017

Knížky Fredrika Backmana mě baví. Občas mám výtku, menší či větší, ale skvělé je, že Backman umí psát lehce, čtivě, parádně umí charaktery, umí dojmout i rozesmát. Medvědín měl pro mě ještě něco navíc oproti předchozím knihám. Tady jsem nenašla mouchu. Jasně, možná kdybych se jó snažila, našla bych, ale ta moucha by rozhodně nebyla tak otravná, abych se po ní chtěla ohnat. Příběh svištěl po ledě tak rychle jako Amat, chvílemi byl tvrdý jako Bobo a neúprosný jako Benji. Byl křehký jako rampouch, ale rozhodně ho nešlo jedním úderem přerazit. Bavil a dojímal, fandil a věřil, navztekával a dával zadostiučinění. Backman fakt umí postavy, jak už jsem několikrát psala, vykresluje je do posledních detailů i s jemným stínováním. A ty postavy vám přirostou k srdci, nutně si k nim musíte vytvořit nějaký vztah (ať už kladný, či negativní, ať už ustálený, či proměnlivý).
V určitých chvílích mi Medvědín připomněl dánský Hon, sice vlastně naruby, ale jednání lidí, vlastně jednání davu bylo velice podobné. Co zmůže jedinec (i pár jedinců) proti kolektivu stmelenému společným posláním? Taková parta je přeci nade vše. A společné úsilí takové party dovede převrátit naruby vše, i pravdu i zločin. Backmanovy knihy jsou jedny z mála, kde mám chuť podtrhávat a kopírovat věty i odstavce, abych si je pamatovala navždy.

hs777
12.12.2017

Tak na tohle mi chybí nejen slova, ale i hvězdičky. Mám jen husí kůži, mrazivý pocit a nezapomenutelný, za srdce beroucí zážitek.

Jamilily
12.12.2017

Krásná kniha, moc se mi to líbilo, kniha mě nutila přemýšlet a Backmanův styl psaní mi sedl jako ulitý. Nejdřív se knížka tvářila, jako že je o mém milovaném hokeji, pak děj přitvrdil. U některých částí jsem si i pobrečela. Postavy jsou skvěle popsané, některé více, některé méně, nikdo není jen zlý či hodný, každý má své mouchy, i když je v jádru dobrák (moji favoriti jsou Bobo a Benji, samozřejmě :D). Těším se na pokračování, doufám, že se dozvím, jak to dopadli se čtveřicí na konci, zas to bude úplně jinak, než si myslím já :)

jobile
11.12.2017

Snad první kniha od Backmana, která vás donutí přemýšlet bez přidaného optimismu. Ovšem ty myšlenky a popis lidských charakterů se všemi jejich vadami naprosto stojí za přečtení i bez humoru.

genie
07.12.2017

Uvěřitelné a realistické postavy, jedna emoce střídala druhou podle toho, čí příběh a úhel pohledu autor zrovna předkládá ... I když je knížka vážnější, dokázal mě Backman několikrát i upřímně rozesmát. Myslím, že tu hokejovou komunitu, která by se ovšem dala nahradit jakoukoliv jinou zanícenou uzavřenou komunitou, dokázal velmi dobře vykreslit. Sama ze zkušenosti vím, co v malé sportovní skupince dokáže způsobit jeden mnohem menší problémek.
Příjemný styl psaní. Určitě doporučuji.

beberka
06.12.2017

V podstatě všechno, co jsem o knize chtěla napsat, už napsala Makropulos.
Dodávám jen, že jsem s dozvěděla něco málo o hokeji a hodně o sobě.

Makropulos
05.12.2017

„V tomhle městě se nedá žít, tohle město se musí přežít.“
A i to přežití může být problém na malém městě uprostřed lesů, v malé komunitě, kde každý každého zná, kde i udržet si práci je problém a kde jedinou pýchou a jedinou nadějí všech je juniorské hokejové mužstvo. Příběh vypráví hlavně o teenagerech, ale velkou měrou i o jejich ambiciózních rodičích, kteří celý svůj život obětovali se svými syny právě a jedině hokeji. Je to román o přátelství, o sounáležitosti, o pýše, žárlivosti, závisti, namyšlenosti, šikaně, o rodinných vztazích, osobních tragédiích, o odvaze, osobních tajemstvích a o síle sportu. Je to prostě román o malých lidech v malém zapadlém městě a jejich touze něčím vyniknout. Hlavně je to úplně jiný Backman, není to laskavé a konejšivé, je to velmi silné, působivé i dojemné. Vlastně ani nevím, jak tuto skvělou knihu komentovat. Po celou dobu čtení jsem byla v jakémsi napětí, prožívala jsem příběhy jednotlivých postav, nahlížela spolu s vypravěčem do jejich myslí a bála se, kam až to zajde a co se ještě stane. Bylo mi chvílemi úzko, chvílemi smutno a občas jsem měla radost. Knížku opravdu doporučuji, kdybych mohla poděkovat autorovi, tak mu poděkuji, a ještě bych chtěla podotknout, že ačkoliv se příběh tváří, že je o hokeji, tak o něm vlastně není.

Jandýs
05.12.2017

Právě jsem dočetla.. Jsem plná dojmů, které se dělí z pohledu sportu a jeho prostředí, pak na zápletku a nakonec přiblížení různých lidí, různého věku a jejich osudů..
V 1. případě to na mně doléhá neskutečnou silou, poněvadž sportem žiju od malička a tohle vkládání Fredrikova srdce do vykreslení atmosféry a skutečnosti, jaké to je milovat něco neživého , co vlastně živé je, protože od chvíle, kdy rozvlníte síť balonem, pukem nebo proběhnete cílovou páskou, se to stává součástí vás...Včetně toho, že pokud fungujete v týmu, všichni dobře víte, že důležitou osobou je nejen hráč, ale i ten člověk, co lajnuje hřiště a před zápasem věsí sítě.. že dobrý trenér není jen týpek, co vám dává rady ohledně hry, ale i mentor, který zanechá i stopu ve vašich životech...
Příběh byl silný, reálný až mě z toho mrazilo, některé postavy mě dokázaly vytočit do běla, jiné zas rozesmát, dojmout - jako vždy (tentokrát se mi nechtělo vstávat u konce knihy a posmrkala jsem si krásné vánoční ubrousky ! :-) )
Dala bych i více hvězdiček... !!! Za tuhle děkuji moc Fredriku..

Olafa
17.11.2017

Může obsahovat SPOILERY:
Tak tímto nastává konec veškerému srovnávání babiček, Britt-Marií a Oveů. Přichází Backman se svým stylem psaní, jak ho známe, ovšem tentokrát nám místo hořkosladkého vyprávění o nepochopeném lidském charakteru přináší svíravý příběh, etické konflikty a tak trochu i kritiku společnosti. Hlavními postavami (pokud se v tom množství postav vůbec dají vypíchnout ty hlavní) jsou tentokrát teenageři, ale v Björnstadu dostanou prostor všechni napříč generacemi.

Troufám si říct, že spousta čtenářů bude zklamaných, protože se opravdu jedná o jiného Backmana, než na kterého jsme si zvykli. Marně tu budete hledat ten konejšívý pocit hřejivé lidskosti, který dominoval předchozím třem románům. Nicméně já už jsem zvědavá na sequel k Medvědínu.
Čteno v norském překladu.