Medikus z Heidelbergu

Medikus z Heidelbergu https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337018/mid_medikus-z-heidelbergu-XLS-337018.jpg 4 97 42

Kanton Thurgau kolem roku 1500 Nevlastní matka dvanáctiletého Lukase Nufera rodí v bolestech, ale dítě se nemůže prodrat na svět. Rodičku a dítě by mohl zachránit takzvaný císařský řez – ale nebezpečnou operaci zakázala církev. Lukasův otec se zákazu vzepře a opravdu se mu podaří úspěšně provést zákrok. Od toho okamžiku má Lukas jediný cíl: Stát se lékařem!... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Der Medicus von Heidelberg , 2014

Marcelllus
19.09.2018

Je to čtivá kniha a patří u mě mezi ty, při kterých můžu i dělat něco jiného, tedy nepatří mezi ty, které čtu tzv. jedním dechem. Ale líbila se mi.

katka134
21.07.2018 3 z 5

Také mě kniha nalákala nádhernou obálkou, ale zajímavé ( pro mě ) byly jen pasáže o postupech léčení a operací v 16.století. Princeznu a časté oslovování psa "můj velikáne" bych také vypustila.

hapac
11.06.2018 3 z 5

Knížka, která nalákala svojí obálkou, příběh byl chvílemi hrozně zajímavý, krásně se četl a chvílemi, jak kdyby to napsal školák, takové nevyvážené. Kdyby byl vypuštěn příběh s princeznou, tak bych si to možná užívala daleko více, nechyběla by mi. Za mě tak 3,5.

Sláča
04.06.2018 5 z 5

Vždycky mám radost, když vyberu knihu a ta mě pohltí (nestává se to tak často). Autor je výborný vypravěč, do německého středověku plného špinavých putik, bídy, moru, kacířů, ranhojíčů, boháčů, bojů i vášnivé lásky jsem se zcela ponořila.

soukroma
16.04.2018 3 z 5

(SPOILER) Rozjezd příběhu se mi líbil, stejně jako studijní léta, jak v Erfurtu, tak Heidelbergu, a působení hlavního hrdiny ještě jako nelicencovaného lékaře v době jedné morové nákazy (při druhé nákaze, kdy už byl plnohodnotný medicus, se ale překvapivě rozhodl z města odjet, nepodílet se na péči a případné záchraně pacientů).
Naneštěstí je v obsáhlé knize dán příliš velký prostor romantické lince, zejména s osudovou láskou princeznou Odilií (včetně pro ten účel vymyšleného kratičkého útočiště na ostrůvku uprostřed Neckaru), která přehlušila historický a medicínský náboj knihy. Navíc jsou některé časové úseky vypuštěny a jiným se dává větší prostor (např. putování z Basileje do Heidelbergu trvající něco přes měsíc zabírá první třetinu knihy!, zatímco následný přesun o ještě větší vzdálenosti z Heidelbergu do Erfurtu není popsán vůbec, jen shrnut asi v jednom odstavci).
Nejzajímavější byla připomínka starobylé erfurtské univerzity označované jako Hierana, připomínka jejího nejslavnějšího studenta Martina Luthera (než přešel do kláštera) a vůbec systému studia medicínských věd a provozování praxe (lazebníci, ranhojiči, lékaři, trhači zubů...).
Kniha se nevyhnula překlepům, naneštěstí ani faktickým chybám: "frictus" není rozhodně ovoce (fructus), což i neznalci latiny v daném kontextu je hned jasné (ostatně i to počeštěné "medikus" poněkud tahá za oči, uším to vyhovuje).
Celkově nesplnila kniha moje očekávání kostrbatostí, rozdrobeností a přehnaným důrazem na romantickou strunu (ovšem v německém podání a z pera muže) a podivným zakončením (všichni umřeli?) - pro mne dosáhla nakonec pouhých 65%.
(Podle mého ve srovnání s Gordonovým Ranhojičem tato kniha silně prohrává).

orinka3
25.03.2018 4 z 5

Autor je dobrý vypravěč, udrží si čtenářovu pozornost. Životní příběh nadaného Lucase je přímočarý, lehce předvídatelný. Bez složitých fabulací, hororových scén a nebezpečí. Nějak prostě nemáme důvod se o Lucase bát, je dítě Štěstěny. Proto řadím knihu spíš do kategorie pohádek. A ta jeho princezna? Ta to přece jedině potvrzuje. Kde jinde, než v pohádkách, se miluje zvěroklestičův syn a urozená slečna? Knihu doporučuji především mladým, začínajícím čtenářům. Zavede je do časů, kdy se mor zaříkával a kdy se nemoci léčily pouštěním žilou.

veverka@ořech
02.03.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem si v knihovně vybrala podle obálky a musím říct, že ani obsah nezklamal. Román má všechno, co by měl mít - napětí, dobrodružství, lásku. Je sice pravda, že u mnoha záplatek jsem dopředu věděla, jak je autor rozuzlí, ale i tak se kniha četla velmi dobře.
Autor dává čtenářům nahlédnout do stavu lékařství kolem roku 1500, kdy ještě mnoho pro nás samozřejmých jevů, bylo tehdy neznámých, kromě toho se lékaři potýkali se zákazy ze strany církevních hodnostářů.
Také bych chtěla zmínit práci překladatele - myslím, že musel při své práci narazit na nejeden překladatelský oříšek.

sadlo
19.02.2018

Pane Serno, opět skvělé čtení. Děkuji. Mnoho se dozvím o středověké medicíně, samotný děj člověka nenudí.

Racík
10.01.2018 3 z 5

Jednalo se docela příjemné čtení, ale ... Některé pasáže se četly dobře, ubíhaly a vtáhly mě do děje. Řada kapitol byla ale zbytečně zdlouhavá, napsaná trochu školáckým způsobem. Rozvlekle. Občas mi připadalo, že autor děj natahuje, aby dosáhl potřebného počtu stran. Pak ale následovaly kapitoly, které byly zajímavé, měly spád a vtáhly čtenáře do děje. Knížka stojí za přečtení.

Rosana
07.01.2018 5 z 5

Skvělá kniha a i když jsem se občas ztrácela v přemíře jmen a postav a někdy mi lezlo na nervy samé pánbíčkaření, dávám pět hvězd

sarash
18.12.2017 5 z 5

Pro me naprosto uzasna knizka,tahle kniha se mi opravdu libila.Spousta zajimavosti s lekarske tematiky,ktera je podana ctenari velmi ctivym a zajimavym zpusobem.Knizku urcite zaradim mezi me oblibene.

airsoprano
15.12.2017 5 z 5

Skvělá knížka, která postupem času člověka strhne do děje.

josska
10.12.2017 4 z 5

Knížka se mě líbila,pěkně se četla,byla zajímavá a ta obálka nemá chybu

Shardlake
13.11.2017 5 z 5

Kniha je velmi čtivá a vtáhne do děje. Určitě je poutavěji napsaná než série s "Ranhojičem".
Popisuje příběh malého chlapce, který touží stát se dobrým lékařem. Vzorem je mu jeho otec, který zachrání jeho nevlastní matku při porodu. Děj se odehrává v 16. století, kdy lékařství a léčitelství bylo v mnoha věcech v počátcích. Kniha má i velice pěknou obálku.

hajrys
30.10.2017 4 z 5

Téma velmi podobné Ranhojiči. Také tady jde o lékařskou tématiku. Příběh Lukase je čtivý, protkaný hezkým popisem stavu medicíny v době kolem roku 1500. Dokonce jsem si osvěžila i dávno zapomenutá slovíčka z latiny :-))) Nádherná obálka. Leč bohužel, jedna hvězda dolů za některé méně uvěřitelné pasáže.

Květi62
22.10.2017 5 z 5

Knížka mě velmi mile překvapila. Četla se lehce, děj měl spád, příběh se opíral o skutečné události. Hlavní hrdina šel za svým cílem, stát se lékařem, přestože v té době nebylo splnění jeho touhy vůbec jednoduché. Na knížku jsem narazila náhodou, vybrala jsem si ji kvůli čtenářské výzvě a velmi ráda ji zařadím mezi oblíbené do knihovny.
Také obálka knihy je velmi hezká a zajímavá, určitě by mohla soutěžit o obálku roku.

zuzana2599
20.09.2017 4 z 5

Rozsáhlý historický román líčí cesty osudu studenta medicíny Lukase - od jeho rozhodnutí stát se lékařem, přes jeho studia na dvou univerzitách, lásku ke kurfiřtově dceři Odilii, poznáme jeho přátele a jeho nejvěrnějšího a největšího psa Chňapa.
Příběh jsem četla téměř jedním dechem, nejvíce mě zaujaly kapitoly, kde Lucas a jeho přátelé bojují s morem. Závěr knihy mně kapku nesedl, konec je až moc otevřený, snad autor chystá pokračování.
Ale jinak pěkný, čtivý a hodnotný román.

siena
29.08.2017 5 z 5

Wolf Serno vypráví drobet kostrbatým způsobem, ale je to vyprávění podložené fakty o dané době, o povolání/poslání hlavního hrdiny. Po několika zklamání z poslední doby, jsem zase měla pocit, že čtu román, kde historie není jen kulisou pro "současný příběh". Autor knihu opatřil seznamem osob, dokonce podle románové posloupnosti (žádný čtenář se tedy nemusí bát, že by se ztratil:-) ), a označil ty, které opravdu žily. V Doslovu potom vysvětlil, kde si historické a topografické reálie přizpůsobil svému příběhu.

A ještě malou poznámku. Všimla jsem si při občasném zabloudění do německých knihkupectvích, že převládají kreslené obálky knih. Těší mě, že některá naše nakladatelství začala též vydávat.

gossipavlina
08.07.2017 4 z 5

Tak čtení je to bezpochyby hodně zajímavé. Ale mně nesedl styl autora. Přišel mi takový školácký. Přesto, že jeho popisy jsou velmi věrohodné, jak osob, tak nálady a okolí. Ale ten slovosled a výběr slov jako takových mi moc blízký není.
Přesto nelituji času, který jsem nad knihou strávila. Mám ráda knihy inspirované skutečnými událostmi, bez ohledu na to, které oblasti se týkají.

LéňaM
23.06.2017 5 z 5

Nádherná kniha, čtivá, poutavá, poučná. Chtěla jsem si jí šetřit, ale nešlo to musela jsem číst, číst a číst. Autor nezklamal. Jen mě trošku naštval ten závěr. Doufám že to bylo záměrně a můžu se těšit na další díl.
Knihu doporučuji

mor 16. století Německo dějiny lékařství historické romány