Medikus z Heidelbergu

Medikus z Heidelbergu https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337018/mid_medikus-z-heidelbergu-XLS-337018.jpg 4 97 42

Kanton Thurgau kolem roku 1500 Nevlastní matka dvanáctiletého Lukase Nufera rodí v bolestech, ale dítě se nemůže prodrat na svět. Rodičku a dítě by mohl zachránit takzvaný císařský řez – ale nebezpečnou operaci zakázala církev. Lukasův otec se zákazu vzepře a opravdu se mu podaří úspěšně provést zákrok. Od toho okamžiku má Lukas jediný cíl: Stát se lékařem!... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

Der Medicus von Heidelberg , 2014

Zlatinka.Emilly
01.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Pěkný příběh ze 16. století a nahlédnutí do doby, kdy se léčilo spíše bylinkami a praktikami, jaké v té době byly dostupné. Těžké časy z doby epidemie moru byly rovněž popsány na úrovni tehdejší doby a lidem v té době muselo být opravdu těžko. Konec se mě nelíbil. Dostal se Lukas opět do života? Měl možnost dožít svůj život po boku milované ženy a svého syna? Proč mu nikdo nepomohl, proč každý mlčel a dával tak souhlas Christophovi, že jedná v pravdě a spravedlnosti. Vždyť v té době byl už Lukas váženým pan medikus, tedy lékař, který byl opravdu srdcem pro každého nemocného. Nechápu proto, že nikdo nic neudělal, nikdo mu nepomohl, ani jeho princezna. Asi to bylo tou dobou.

Pogy
21.04.2023 3 z 5

Knihu jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě. Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale po asi sto stránkách se to podařilo a vlastně mě překvapilo, jak mě příběh studiose Lucasa baví.
Byla to vlastně taková pohádka, ale se zvláštním koncem.

xxbarbarelaxx
20.08.2022 2 z 5

Docela dobrý námět na knihu, jen se mi četla hůře, protože zde byly až moc zdlouhavé popisy. Dějová linka s morem byla dobrá, ale celou knihu to bohužel nezachrání. Kniha mě příliš nenadchla. Kdyby měla tak o dvě stě stran méně, bylo by to podstatně lepší. Další autorovu knihu dozajista již číst nebudu.

Ivetaa
14.05.2022 5 z 5

Perfektně vylíčená dobová atmosféra. Samotný příběh byl místy zdlouhavý. Určitě to ale není poslední kniha od autora, kterého si přidávám do oblíbených.

petr_
30.01.2021 3 z 5

Příběh byl pro mě zajímavý, protože popisuje život studentů a lékařů své doby. Samotná zápletka děje mi přišla příliš překombinovaná. Zato se mi líbil popis života v městě zasaženém morovou ránou. Pointa příběhu se mi zdá nedokončená.

Jido
12.12.2020 2 z 5

Ne, tak tohle mě nebavilo. Ani bych to nenazývala historickým románem jako spíš pohádkou.

mil
09.07.2020 5 z 5

Prostě skvělá :-)

Terkishead
02.06.2020 1 z 5

Přečteno jen kvůli výzvě. Neuvěřitelně dlouhý, šroubovaný a nepravděpodobný příběh. Jak to celé dopadne hravě odhadnete z prvníá kapitoly...

Sklíčko
23.04.2020 3 z 5

Spíše odpočinkové čtení, neurazí, ale žádná sláva to nebyla. Už jsem toho od něj přečetl víc, ale je to stále dokola.

martin3484
18.02.2020 2 z 5

Usporný děj je natahovaný dialogy, které jsou šroubované, kostrbaté. Záporné postavy reagují nepravděpodobně.

Pozor, spoiler. Hlavni postava nastoupi na lekarskou univerzitu, sežene si psa, nabrnkne si holku nad jeho uroven, prodela morovou epidemii a .. to je vsechno. Druha pulka romanu se toci kolem toho jak se téměř nejmocnejsi muz v zemi marne snazi pomstit svemu sokovi. Kniha ani nema konec.

Plus za historické lékařské téma.

KnihomolkaOli
31.01.2020 5 z 5

Mám ráda příběhy z dřívějších dob. Asi jako jedna z mála nepřemýšlím nad tím, jestli v době, ve které se příběhy odehrávají, byly možné určité lékařské praktiky, existovaly konkrétní technické vymoženosti nebo stála ta či ona budova. Prostě čtu příběh a nepřemýšlím nad jeho věrohodností co se těchto historických bodů týče. Ano, souhlasím s komentáři ohledně neuvěřitelného štěstí hlavního hrdiny, kterého se problémy s penězi, vrazi, mor a mnoho dalších špatných věcí obloukem vyhnuly. Ale já osobně nechci číst pořád jen příběhy, které aby věrohodně popsali to, jak je život těžký, nespravedlivý a smutný, musí obsahovat samou smrt, násilí a špatný konec. Naopak musím říct, že jsem tento zvrat celou knihu očekávala, protože to tak přeci správně má být, a vždy mě mile překvapilo, když to dopadlo jinak.. lépe. Také se mi líbilo, že příběh popisoval život hlavního hrdiny v průběhu mnoha let, mohla jsem vidět jak dospívá, mění názory a chování, místo aby byl příběh zaměřen na popsání krátkého časového úseku a na pár stránkách ke konci přeskočil o x let dopředu. Takhle si můžete o hrdinovi udělat lepší představu a pochopit jeho jednání. Knihu mohu opravdu jenom doporučit, byla prostě skvělá!

Alizon
21.12.2019 4 z 5

Tak Ranhojic od Gordona to neni, ale i tak jsem spokojena. Prvni kniha od tohoto pro me dosud neznameho autora me nalakala k precteni nektereho dalsiho z jeho romanu. Poutave vypraveny pribeh mladeho Lukase, ktery touzi stat se lekarem, mi zprijemnil par zimnich veceru. Jen ten konec se mi take zdal ponekud otevreny. Na druhou stranu si nemyslim, ze by kniha mela mit nejake pokracovani.

hankapimi
12.08.2019 4 z 5

Joj, to jsem si pěkně početla...Serno umí poutavě vyprávět a čtenáře přikovat k historicko-lékařskému románu. Namíchá trošku medicínských a bylinných informací, trošku historického ozónu a tehdejších léčebných postupů v nevěstincích i na akademické půdě, něco z Lukasova studijního období, přihodí krapet emocí a velkou love story. Když se tolerantně přehlédne pár malicherností, klidně se to tak tenkrát mohlo stát...

Kerberos
03.05.2019 3 z 5

Serno to umí lépe,románu něco chybělo a konec mě přímo zarazil.Nevím jestli hodlá pokračovat dalším dílem,ale další autorova kniha není pokračováním.

Ctenar1202
10.04.2019 5 z 5

Skvela kniha. Ale ten konec?! Rikala jsem si cooo? Jak?!! A hledala dalsi stranky. Kazdopadne kniha, kterou si rozhodne opet prectu. Dozvedela jsem se spousty informaci.

kveta1410
01.03.2019 5 z 5

Pěkná kniha, dobře čtivá. Historie, zajímavé lékařství i dobrodružství

pingu1
27.02.2019 4 z 5

Chvílemi se mi román četl dobře, chvílemi mi přišel zbytečně rozvláčný a místy až nepravděpodobný. Ale mám ráda historické romány a námět byl zajímavý, takže za mě 4 hvězdy :-)

cérka
03.02.2019 2 z 5

Četba této knihy byla pro mě jedno velké trápení. Příběh je plný neuvěřitelných náhod, činů a setkání, úplná pohádka. Lukas vždy ze všeho vyvázl, žádné zranění pro něj nebylo smrtelným, dokonce i mor se mu vždy vyhl a to s ním byl každý den v kontaktu! Na každém kroku známé, všude vítán a když se to tak vezme, peníze ke studiu taky nejsou potřeba.... Samotné provádění císařského řezu na přelomu 15 a 16 století? Brnkačka, žádná anestezie, žádná desinfekce, žádná inkvizice.... A tak bych mohla pokračovat do sladkého konce, kdy zazvonil zvonec a konečně, v mém případě opravdu konečně, přišel konec.

Opatov
27.12.2018 5 z 5

Obal prodava knihu. Ale v tomhle pripade presne vystihuje dej historickeho priibehu se zajimavym vylicenim lekarskych postupu. Dej zacina zachranou ditete i matky diky tehdy zakazanemu cisarskemu rezu. Lucas se touzi stat lekarem. Kniha nepostrada cestopisne a romanticke prvky. Serno umi strhnout a zaujmout, krasne se cetlo.

esma
29.11.2018 3 z 5

Mám ráda knížky s lékařskou tématikou, hlavně ty, z kterých můžeme být nepřímo účastni mnohdy strastiplných cest hledání, objevování a prosazování objeveného. V tomto případě se jedná o "porod řezem", který uskutečnil Jacob Nufer. Dnes je císařský řez považován za standardní operaci.
Román má cca 600 stránek, to pro mne zajímavější : úroveň tehdejší zdravotní péče, politicko-společenské ovzduší té doby, poměry na akademické půdě (lze si udělat představu o vědomostní úrovni studentů) zabírá menší část knížky, zbytek je doplněn emocemi všeho druhu.

mor 16. století Německo dějiny lékařství historické romány

Wolf Serno