Medicínské katastrofy

Medicínské katastrofy https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34777/bmid_medicinske-katastrofy-j4L-34777.jpg 4 27 6

Medicínské katastrofy jsou souborem přibližně padesáti epizod, v nichž lékaři rozhodně nefigurují jako spasitelé lidstva, nýbrž mnohdy se dostávají do pozice velmi nezáviděníhodné. Richard Gordon předkládá jakýsi katalog medicínských katastrof - nebo abychom nepoužívali příliš silných slov, řekněme tedy alespoň neúspěchů. Vypráví mimo jiné o nezdařených chirurgických operacích včetně zákroků vpravdě šarlatánských. Líčí neslavný příběh pokusu britské válečné mašinerie o vedení bakteriologické války. Čtenář se dozví, co všechno se mu může jako pacientovi stát, když lékař podlehne předčasnému nadšení z neověřených nových objevů a rozhodne se je vyzkoušet v praxi. Na druhém pólu se naopak nacházejí všichni lékaři, kteří kdy odmítali přijmout vědecké poznatky a měli tak na svědomí stovky a tisíce pacientů, jejich smrt už byla naprosto zbytečná. Nevědecká léčba kurdějí, mrzačení genitálií matek při porodu, nezvládnutá tyfová epidemie, předčasné prohlášení za mrtvé u pacientů, kteří se posléze dožili ještě mnoha let, rozmary vasektomie či nevydařené kosmetické úpravy na tělech pacientek, to vše je líčeno díky autorovým odborným vědomostem velmi střízlivě, bez jakékoli nadsázky, humornou a vtipnou formou. Medicínské katastrofy nejenže potvrzují všechny Gordonovy autorské přednosti, ale navíc prozrazují jeho hlubokou sečtělost a vzdělání v dějinách medicíny.... celý text

Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: , Baronet

Great Medical Disasters , 1992

Tylinka
30.07.2018 5 z 5

Zajímavé, čtivé a s humorem napsané. Dozvěděla jsem se plno zajímavostí a zároveň jsem se i pobavila. Určitě doporučuji všem k přečtení a zamyšlení.
"Medicína je umění založené na podvodu a vylepšené vraždou."
Sir Anthony Carlisle

MlaW
27.11.2017 5 z 5

Neskutečná krvavá jízda za kterou by se nemusel stydět ani onen slavný Jack R, navíc okořeněná "suchým" britským humorem, takže si v knize čtete o bolestivých a nehezkých operacích (které většinou končí bolestivou smrtí nebohých pacientů) a vy se u toho řechtáte jako kdyby se nechumelilo. U operace s 300% úmrtností jsem regulérně chcal smíchy. Víc takové literatury.

Babo
23.06.2017 4 z 5

Líbil se mi nadhled s jakým autor popisoval ne příliš veselé události .Určitě zajímavá kniha .

Majrek
11.11.2016 5 z 5

Kniha je velmi čtivá od začátku do konce a já na ní ocenil typický britský černý humor, kterého se čtenáři dostává ve vrchovatých dávkách. Jen místy autor přeskakoval od tématu k tématu, což mohlo působit trochu kostrbatě, jinak knize není co vytknout.

petra106
07.05.2013 5 z 5

Pro laika srozumitelně napsané, mile a s nadhledem. I když je to kniha mnohdy o vážných věcech, smála jsem se na hodně místech nahlas.

Roman04
12.12.2012 4 z 5

Originální kniha, i když nese v titulu název katastrofy, je text napsán mile a s nadhledem. Autorovi pět hvězdiček, překlad poněkud pokulhává, zde tři hvězdičky. Ale stoprocentně doporučuji k přečtení a zamyšlení. Jo, lékař těžkou práci má.

Richard Gordon (p)
anglická, 1921 - 2017