Meda Mládková – Můj úžasný život

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Životní osud Medy Mládkové se naprosto vymyká malým českým dějinám. Odehrává se v pěti zemích a na dvou kontinentech, na geografické ose Zákupy–Ženeva–Paříž–Washington–Praha. Začíná v rodině despotického otce, pivovarského sládka, a vrcholí v pozici uznávané sběratelky a mecenášky umění, která pomohla světu objevit jednoho z prvních abstraktních malířů, Františka Kupku. Celý život si šla umanutě a odvážně za svým. Když utíkala před Hitlerem a později před komunisty, když dobývala srdce svého budoucího muže, spoluzakladatele Mezinárodního měnového fondu Jana Mládka, nebo když svými aktivitami v exilu podporovala utlačované české umělce a prosazovala jejich díla do amerických a evropských galerií. Po Listopadu se pak vrátila do vlasti a věnovala svou sbírku české společnosti. Získala a zrekonstruovala pro ni i výstavní prostor – pražské Sovovy mlýny, které se tak proměnily v Museum Kampa. Symbol jejího celoživotního díla. Ondřej Kundra vede domací rubriku týdeníku Respekt....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/219423/meda-mladkova-muj-uzasny-zivot-JVF-219423.jpg 4.4116
Žánr
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno · Academia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (32)

Kniha Meda Mládková – Můj úžasný život

Přidat komentář
vancoll
25. září

Tato kniha je skvělá. Ač jsem životopis Medy Mládkové znala, při čtení této knihy jsem si ho o hodně informací doplnila. Dozvěděla jsem se tolik zajímavého z několika historických období Československa a poznala řadu zajímavých postav, o kterých jsem ani nevěděla. Vždyť paní Mládková oslavila již sté narozeniny! Kniha psaná formou rozhovoru, který je doplněn o ukázky z korespondence nebo fotografie, se četla velmi dobře.
Mohu jen doporučit!

Chesterton
13. září

Marie Meda Mládková
S touto dámou odejde kus noblesy, dnes již těžko přenosné prvorepublikové výchovy a osobité formy vlastenectví.
Pro mě naprosto fascinující, byť lehce kontroverzní osobnost, která celý život zasvětila celkem systematické cílevědomosti a vzdělanosti což jí přineslo naplněný a dlouhý život. Kontroverzi bych v jejím případě asi charakterizovala známým heslem "účel světí prostředky" a prostředky to byly dost vynucené dobou. Zároveň evidentně dokázala nebo se rychle naučila brát život tak jak je, ale nikdy neztratila přímost, ráznost a lásku k rodné zemi.

Samozřejmě je v jistém slova smyslu produktem své doby, ale při pohledu nazpět se asi dá i říct "zaplať Bůh za to", byť na první dobrou to asi zní trochu rouhavě.
Stejně jako se na jejím přístupu k životu podepsala postava jejího otce.
Poslouchala jsem audiopodobu na Čro Vltava, kde se střídají hlasy paní Medy - například její nezapomenutelné první setkání s Františkem Kupkou nebo až neskutečně decentní popis negativ jeho manželky - a Daniely Kolářové, což celkový dojem výrazně dokreslí. Stejně jako letní představení Meda na Kampě a fascinující ztvárnění Táňou Dykovou.

Přeji této upřímně lidské dámě co nejvíc důstojný, laskavostí a radostí naplněný podzim života. Zaslouží si ho.

Jana283
05. září

Večerní Kampa a představení Meda. Jeden z nejkrásnějších kulturních zážitků letošního léta. Hned jsem vytáhla z knihovny Můj úžasný život a znovu si ho s chutí přečetla. 100 let naší historie v osudu jedné nezlomné ženy, která dokázala jít za svým snem. Obdivuhodné. Inspirující.
"Když chceš, můžeš."

irca3468
26. července

Krásná kniha, je jen otázka času, kdy podle osudů paní Medy natočí někdo film.
Prostě se se životem musela naučit rvát a pak našla jeho smysl... Smekám.

Opatov
10. června

Muj neuveritelny zivot, tak by mel znit nazev knihy. Cesta z rodiny pivovarskeho sladka se sklony k despotismu, pres tanec a nakladatelstvi az ke sberatelce umeni byla pomerne dobrodruzna. Urcite si sla tvrde za svym zivotnim snem, ale predevsim je tento zivotopis, psany formou dialogu, o zene s neskutecnym elanem. Doporucuji.

Jiparis
09. června

Dozvedela jsem se mnoho noveho o umelcich z doby normalizace.Souhlasim s nazorem na myslenkovy posun Vaclava Klause. A urcite navstivim Muzeum Kampa.

Velekněžka
31. května

Pokud by Meda Mládková věnovala svou energii primárně sportu, získala by pro Českou republiku olympijské zlato, pokud filmu, Oscara. Naštěstí ji věnovala umění, díky...

certik003
28. května

Meda Mládková prožila rozhodně hodně zajímavý život a udělala toho spoustu pro české umělce. Přiznávám ale, že mi občas svou urputností byla místy nesympatická. Určitě ale nelituju, že jsem tuhle knížku četla.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Podpořte ji svým hlasem v Ceně českého internetu (nominována je v každé druhé kategorii)

Štítky

umění sběratelství rozhovory exil emigrace František Kupka malíři čeští malíři kultura

Autor a jeho další knihy

Ondřej Kundra
česká, 1980

Kniha Meda Mládková – Můj úžasný život je v

Právě čtených13x
Přečtených152x
Čtenářské výzvě18x
Doporučených15x
Knihotéce32x
Chystám se číst96x
Chci si koupit27x
dalších seznamech1x