Zemětřas

Zemětřas https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94858/bmid_zemetras-94858.jpg 4 70 16

Mechanické století série

V době občanské války přilákaly zprávy o zlatě na zamrzlém Klondiku na pacifický severozápad tisíce dobrodruhů. Každý chtěl zbohatnout. Ruští těžaři si dokonce najali vynálezce Levitica Bluea, aby jim zkonstruoval stroj, který dokáže těžit zlato pod ledem. Tak se zrodil Zemětřas. Již při první zkoušce se však stal neovladatelným - zničil několik bloků v centru města a otevřel puklinu, ze které začal stoupat jedovatý plyn. Ti, kdo se ho nadechli, se změnili v živé mrtvoly... Uplynulo šestnáct let. Zničené a zamořené město dělí od okolí vysoká zeď. Jen kousek za ní žije Blueova vdova se svým patnáctiletým synem Ezekielem. Ten se jednoho dne ve snaze očistit jméno svého otce vydává na výpravu zpět do zničeného města. Do města plného hladových nemrtvých, vzdušných pirátů a ozbrojených zločinců...... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Triton

Boneshaker , 2009

vlkove
08.08.2021 2 z 5

Bohužel musím souhlasit s komentáři zde napsanými. Docela mě mrzí, že jsem si je nepřečetla ještě před koupí knihy.
Nechala jsem se nalákat na dobrodružný příběh plný zombie, streampunku a vzducholodí. Bohužel, to jsem tak úplně nedostala.
Příběh knihy vám nenabídne nic co by nebylo psáno v anotaci. V podstatě je to komorní příběh o matce a synovi.
Jsem velice zklamaná. Autorka píše hodně popisně, děj je předvídatelný a ne moc rozvětvený.
Kniha je určena spíše pro okrajovou skupinu čtenářů.

J.J.
14.11.2020 1 z 5

Vyhozené peníze o vztahu matky a syna.

Tintinnabulum
10.10.2020 3 z 5

Steampunková záležitost dělaná jak z Americké občanské války kde vás honí zombie nebo vzducholod, která se mi dostala náhodou do ruky a mile překvapila.Jednoduché a odpočinkové, ale ne nudné.

ludek.n
29.05.2020 3 z 5

Zemětřas Cherie Priestové tak trochu připomíná Carpenterův Útěk z New Yorku křísnutý Nocí oživlých mrtvol a posunutý malinko do minulosti, i když dobové reálie zde v podstatě nehrají žádnou roli a příběh by se mohl odehrávat stejně tak dnes jako v době americké občanské války. Zápletka je jednoduchá a přímočará, mnoho tajemství v sobě neskrývá, takže tak trochu tušíte, jakými cestami se děj bude ubírat a máloco vás tady překvapí. Na druhou stranu Priestová píše dost poutavě na to, aby vám to zase až tolik nevadilo. Seattle, obehnaný zdí, v němž řádí hordy hnilobců a lidé přežívají v podivných společenstvích, je dostatečně atraktivní, aby vzbudil čtenářův zájem. Diferencovaná společnost má své kouzlo, a to i přesto, že jednotlivé charaktery jsou jen hrubě načrtnuty. Adrenalin tu sice netryská na všechny strany, ale jakési jiskření se občas objeví. Příběh je uzavřený, takže pokud zjistíte, že to není váš šálek kávy, nic vás nenutí sáhnout po další knize Priestovské série Mechanické století.

Kacennnka
10.11.2019 5 z 5

Steampunkový počin z rozbořeného Seattlu s prvky hororu. Silný příběh popisující vztah matky se synem. Napínavé čtení, u kterého budete muset sedět, dokud knihu nedočtete, protože se tam vždy objeví naprosto neuvěřitelný zvrat. Má to hodně post-apo vibes, ale s přehnanými očekáváními doved slušně zklamat.

trudoš
16.07.2018 3 z 5

Když někdo slibuje parní stroje, zombíky a alternativní dějiny americké občanské války, srdce dobrodruha má chuť radostí se roztleskat. A když pak dostane komorní rodinné drama o rozpadu jedné šťastné rodiny, srdce dobrodruha má chuť se rozplakat.
Nechci tvrdit, že je Zemětřas špatný - jen se podle anotace tváří navenek jinak, než co skrývá ve skutečnosti. Nic to nemění na faktu, že Cherie Priestová představuje čtenářům zajímavý svět, obydlený pestrou paletou různorodých postav. Také zápletka má atraktivní rozjezd, kdy hrdina pronikne na „zakázané“ místo a následná záchranná akce spustí řetězec nepěkných událostí, které mají osvětlit prazvláštní stav světa. Naneštěstí je autorka ve svém vyprávění trochu průhledná a zvraty, kterými se snaží čtenáře udržet v napětí, jsou očekávatelné. Navíc mi vysloveně vadilo umělé oddalování propojení dvou dějových linií, které se zákonitě spojit musí, jenže kdyby se to stalo moc brzo, byl by příběh poloviční. I okecávání jednoznačného se musí umět.

Hannibal29
24.12.2016 3 z 5

Necakal som to.Ten konec boha. Inak zlatanina chodiace mrtvoly,sialeny vedec,pirati,sialeny obyvatelia zony,indiani . ach no.

Geramon
26.08.2016 5 z 5

Naprosto parádní kniha. A nejen tento první díl.
Jako super kombinace s hudbou od Abney Park (Steampunk kapela.)
Takto si já představuji dobrou steampunk knihu.
A jako další poklona je to že to napsala žena. Prostě ženy umí to je jasné.
Navíc všechny díly jsou pěkně prokrossované a hrdinové z jedné knihy se průběžně objevují i v jiných knihách.

Bee
25.08.2016 4 z 5

Tak tohle je naprosto mimo mojí obvyklou knižní tématiku, ale jakmile jsem Zemětřasa v knihovně zahlédla, musela jsem si ho půjčit. Rozhodně to za přečtení stálo, bavilo mě rozdělení pohledů a celkově i situace za zdí a obyvatelé zamořeného města. V knize celou dobu vládne taková zvláštní atmosféra, která vás nutí číst dál. Určitě to za přečtení stálo.

Naiiv
26.03.2016 3 z 5

Knížka je sice čtivá, ale příběh je podle mě prvoplánový, lehce předvídatelný a technicky málo promyšlený.

Geralt77
21.12.2015

Z počátku super,kniha mně chytla po pár řádcích ale zklamalo mně to.Děj je spíše jednoduchý a jako by jste cítili dopředu jak budeš pokračovat,odradilo mně si půjčit další knihu serie.

senseifails
22.07.2015 1 z 5

Literární ekvivalent sekané s bramborovou kaší z nádražky. Bez chuti, bez zápachu, bez čehokoli, co by aspoň na chvíli upoutalo mou pozornost. Velká kulatá nula.

pobijecmuch
17.06.2014 4 z 5

Na ženskou spisovatelku docela dobrý steampunk. Hlavně, že tam není zamilovaná slečna do smradlavého upíra či vlkodlaka. Byl jsem zvědavý na pokračování a proto sérii Mechanické století čtu dál.

Pernak
11.11.2013 3 z 5

Bylo to jako když obezdím bazén, napustím do něj vodu, nasypu do něj piraně a pozvu sousedy na koupání. Autorka postavila zeď, napustila do něj plyn a vypustila hniláky. Na návštěvu pak pozvala syna s matkou.
Pro mě průměr.

Ronin Roujin
12.06.2013 3 z 5

Čekal jsem víc. Takto jde jen o průměrný "brak". Spojení steampunku a zombíků znělo lákavě. Ani toho SP tam moc nebylo... Ale nechci vás od této knihy nějak odrazovat. Pokud se vám líbí například příběhy JFK, tak toto je něco podobného. Prostě "červená knihovna" pro kluky, která vás pobaví, pokud nebudete čekat nějaké umění ale bude vám stačit obyčejný napínavý příběh. Prostě oddychovka.

pet-kyval
16.03.2012 4 z 5

[010/12] Popravdě, tohle byla taková hra na pokus omyl. Na jednu stranu jsem se neuvěřitelně těšila na další vstup do steampunkové sféry, která je pro mě na jednom z předních míst sci-fi. Na stranu druhou jsem ovšem pochybovala, protože jsem někde jen tak náhodou zaregistrovala, že se má jednat spíše o literaturu pro mladistvé. Naštěstí se toto podezření nesplnilo a naopak jsem si vychutnala i pár, i když poskrovnu, ne zrovna nekrvavých a výchovných scén.

Výhodou tohoto žánru je, že autorům dovoluje, aby částečně libovolně manipulovali s historickými fakty. A že toho autorka využila hojně a občas, i když nejsem zrovna zběhlá v americké historii, jsem pozvedávala obočí nad zmínkami o občanské válce a zlaté horečce. Že bych po tom ale více pátrala, to se říci nedá. Nakonec se ovšem autorka plně ospravedlnila v doslovu a dokonce upozornila na věci, které jsem vůbec nevnímala a tak u mě ještě stoupla v ceně tím, že si to dokázala uhájit.

Bohužel, zarazila mě opravdu špatná korektura, což jsem od nakladatelství Triton nečekala. Hlavně zezačátku je toho přehršel. Slova, která nezapadají do kontextu vět, prohozená písmena a nebo jen jedna hláska, jako pozůstatek z celého slova. S tím se ovšem nedá nic dělat a autorka sama za to samozřejmě nemůže, takže toto berte jen jako takovou poznámku na okraj. Obálka se mi ovšem líbí, i když pochybnosti o písmu by byly. Navíc díky překladu se mi občas zdálo, že snad došlo k nějakému tomu anachronizmu.

Příběh není špatný. Vlastně se jedná o docela klasickou steampunkovovou zápletku, která by neměla nikoho překvapit, ale najde se tam pár opravdu zajímavých věcí. MALÝ SPOILER: Například naprostá klišé o tom, že tajemný muž pod maskou musí být jednoduše mrtvým otcem hlavní dětské postavy, je rozcupováno v prach a je to také jedna z věcí, kterou mě autorka zaujala a mám takové tušení, že si od ní ještě ráda něco s chutí přečtu. Teď jen doufám, že tato série bude dokončena a pokračování se na našich pultech dočkám.

Co mě ale mrzí, je plochost postav a absence emocí. Chtělo to ještě alespoň padesát až sto stránek, ve kterých by autorka pečlivě rozpitvala vztah matky a syna. Delší úvod a větší trápení z jejich života na hranici snesitelnosti. Více ponížení z okolí, více toho něčeho, co by čtenáře rozlítilo a donutilo v duchu řvát na všechny ty okolo, ať nechají oba pozůstalé konečně na pokoji. Méně důvěřivosti v cizí lidi. Více pochybností a stresu. Nějaký ten psychologický nátlak od padoucha a prohnilou ovci v jakože přátelích, která by způsobila opravdový problém.

V rámci žánru se nedá říct, že by se jednalo a úplně plnohodnotnou knihu, ale máme tu šílené vědce milující své výtvory nadevše. Touhu po moci a ovládání světa pomocí parních strojů. Vzducholodě a vůbec pár docela zajímavých prvků. Navíc kombinace se zombie, které se zde ovšem nazývají hnilobci, to celé ještě okořenilo. Možná to ale chtělo více vyhřezlých střev, nemrtvých těl zmítajících se v palbě kulek a plamenech. Kousance, špatnou práci dentistů a tak vůbec větší masakr.

Ale i přes všechny ty (pro mě) nedostatky jsem se docela hodně bavila a jeden čas se mi i stalo, že jsem úplně zapomněla na svět okolo, což mi v poslední době připadá jako vzácná výjimka. Uvidíme tedy, jak se s pokračováním autorka popere dál, protože první kniha je prakticky dějově uzavřená. Ale podle mě by vůbec nevadilo, kdyby se pokračování věnovalo některému z pirátských kapitánů a boji proti spravedlnosti.