Meč v bouři

Meč v bouři https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80322/bmid_mec-v-bouri-K3h-80322.jpg 4 105 16

Rigantská sága série

Hluboko v zelených hornatých krajích Rigantů leží osada Tři Potoky, jejíž lidé vzývají bohy vzduchu a vody a duchy země. Mezi nimi žije chlapec, jehož osud je vepsán do světla hvězd. Je to Connavar, Přízrak, zrozený v bouři, jež zničila jeho otce. Muž s příslibem velikosti má vždy nepřátele, a již na začátku této epické kroniky je předpovězeno, že vojsko z Kamene jednoho dne přepluje moře... a že jeho příchod bude jako lavina. Tady hrají svou určenou úlohu ty nejzvláštnější síly, moudré i zlé - od strašného generála a zlovolné Morrigu po lesy, jejichž kouzla sahají až do časů před příchodem člověka na svět.... celý text

Dobrodružné , Romány , Fantasy

Vydáno: , Návrat

Sword in the Storm , 1998

Gordonlord
29.01.2024 5 z 5

Naprosto bezchybné veledílo heroické fantasy.

Gemmell se nezdržuje žádnými zbytečnými popisy. Kniha je prostá vaty, každé slovo má důvod a význam. Není zde ani "gram tuku navíc". Stěžejní, zásadní události, plné skvěle vygradovaných, dramatických nápadů se zde odehrávají snad na každé druhé stránce. Všechno, co se zde odehrává, má téměř nonstop proporce osudové události, aniž by to působilo nějak únavně či nepatřičně. Gemmel s tímhle umí precizně pracovat.

A ještě navrch, po celou dobu čtení mám pocit, že jsem svědkem nadčasového díla.

Tak skvěle napsaný příběh, postavy, situace, tolik napětí a hloubky...a navíc - v knize není popsaná jen nějaká jedna dvě události, s čímž si běžně vystačí na jeden díl trilogie ostatní autoři - zde jede děj hrozně dopředu, stane se tady toho hrozná spousta a jsme postupně svědky celého dětství, mládí i dospívání hrdiny Rigantů - Krále Přízraka Connavara.

V jedné knize je toho mistrovsky obsaženo tolik, že jiní spisovatelé by to roztáhli klidně na deset knih a ještě by to nedokázali podat tak dobře. V Gemmellově bibliografii se tohle snad i vyrovná kultovní "Legendě".

Příběhy Connavarova dospívání, setkání s duchy lesa Seidhe, přátelství s cizincem Banouinem a celoživotní snaha nebýt "zbabělec" jako jeho otec Varracon (či jak se to píše..?), podložené dokonalým vykreslením heroismu...

Tohle jen tak nezapomenu.

alekis
05.03.2023 4 z 5

Někteří čtenáři jsou nadšeni, jiní už méně. Patřím mezi ty druhé. Rozmýšlela jsem, jak hodnotit.
Ale protože jsou tu určité příběhy v příběhu a dokonalé popisy událostí, navýšila jsem původní záměr. Rozhodně to není špatné čtení, ale doporučím ho spíš starší mládeži tak nad 10 let a potom dospělým, kteří si dokázali zachovat klukovské a dívčí srdce napořád :-).
Musím vyzdvihnout zdařile podané vnitřní pochody a duševní rozpory hlavní postavy, Connavara, Meče v bouři. Je to nesmírně dobrý, slušný a citlivý muž a přesto v průběhu života spáchá věci, které ho posléze navždy budou trápit...
Též konstatuji, že autor nám představuje hrdiny velmi mladé - z dnešního pohledu, zatímco dříve lidé byli považováni za dospělé už přibližně v 15 letech a museli se podle toho chovat a jednat... A mnohdy i dřív, když nebylo zbytí - dlouhé bezstarostné hravé dětství a mládí se často nekonalo...
Podle anotací k dalším dílům jsem zjistila, že Connavarův příběh už nepokračuje - snad jen v 2. části a zřejmě jen okrajově, tudíž nevím, zda budu číst dál. Sžila jsem se s postavami z Meče v bouři... půjde to i u Půlnočního sokola?

denniys
16.11.2022 5 z 5

Krása.. tahle kniha mě hřála na duši.. příběh plyne s neuvěřitelnou lehkostí, všechny postavy jsou skvělé, děj nádherný až skoro pohádkový.. nesmírně se těším na pokračování.

jfialova
26.06.2022 3 z 5

Téma mě osobně nějak neoslovilo, ale nemyslím si, že je kniha vyloženě špatná. Čte se dobře, děj je napínavý a nedá se moc předvídat, co se bude dít. Líbilo se mi i prolínání mezi reálným světem lidí a světem nadpřirozených bytostí. Další díl si možná v budoucnu přečtu, ale zatím necítím potřebu pokračovat.

Mornau
17.09.2021 4 z 5

Moc pěkné, takto si pamatuji, že fantasy vypadalo, když jsem tento žánr v 15ti objevila :)
Musím říct, že s knihami, které se snaží zasadit fantasy do dnešní doby ... mívám problém.

avalonek
26.05.2021 5 z 5

Tak tohle bylo pro mě naprosté překvapení a hrozně se mi to líbilo..Do nové čtečky jsem dostala stažených pár knih a zatím si je strašně užívám..Snad budou všechny díly tak dobře jako ten první

n.ezn.amy
19.04.2021 4 z 5

Další ze skvělých fantasy knih Davida Gemmella, tentokrát pojednávající o národů Rigantů a zrození jejich velkého hrdiny Connavara, který se nebojí postavit do čela svého národa proti nájezdníkům z Kamene. Příběhy Gemmella jsou si dost podobné, ovšem děj je vždy napínavý a poutavě se čte

mi-380
04.09.2020 4 z 5

Fantasy, která si bere inspiraci z konfliktů na začátku našeho letopočtu. Neúprosná střetnutí mezi Kelty, Germány a Římany kdesi na pomezí Anglie a Skotska. Autor má schopnost vytvořit několik desítek dokonalých postav, vtáhnout nás do jejich myslí a prožívat s nimi i vnější komplikované a neustále se vyvíjející vztahy.
85 % (aktuálně 81 hodnotících s průměrem 88 %).

pavel.2
16.01.2019 5 z 5

Rigantská sága se mi moc líbí, celkově 90%. Svět keltů a jejich přístup k přírodě a ke světu je velmi přitažlivý. Je skvělé sledovat vývoj světa v průběhu času, jak postupně vstupují do legend a jejich potomci se pak musí postavit novým problémům - se stejnou ctí, jako jejich předci před staletími.

MP17
25.12.2018 5 z 5

Rigantskou ságu načal David Gemmell stejně impozantně jako tu Drenajskou. Svět Rigantů je takovou zajímavou variací na reálném pozadí keltské historie, hlasem Morrigu to Gemmell v následujícím díle otevřeně přiznává. Proti Drenajskému světu je zde vše takové víc lidské, není to tak brutální, víc se tu řeší psychologie jednotlivých postav, rodinné vztahy a hlavní hrdinové si tolik nelibují v zabíjení, to se mi prostě líbí.

lugh
04.11.2018 2 z 5

Pěkně napsaná kniha, nejvíce mne zaujal fiktivní svět autora, který vycházel z reálných historických témat a keltské mytologie. Autor se šikovně vyhnul nutnosti dodržení historických skutečností a mohl se plně soustředit na příběh. Jsem naprosto spokojený a těším se na další knihy.

špulo
19.02.2018 5 z 5

Hrdinská fantasy, Kelti a David Gemmell. Čo k tomu dodať? Snáď len, že by to chcelo viac dielov. A už nebudú. Škoda...

Ryorka
29.08.2017 5 z 5

Rigantská sága je dokonalá hrdinská fantasy.

witko
06.04.2017 4 z 5

Výborně se to četlo a uměl bych si představit čistě dokumentární dílo od tohoto autora podané touto zábavnou formou.

Eigis
01.06.2014 5 z 5

Základní námět malého chlapce, který dospěje v mocného a obávaného válečníka s trpkým osudem, není u Gemmella nic nového, ale to v žádném případě nevadí, protože tohle prostě umí. Kniha má všechny atributy jeho knih a já se ani chvilku nenudil. Jediné co mi trošku vadilo, byl způsob jakým si celkem drze přivlastnil historické charakteristiky národů starověku, přejmenoval je, změnil jejich historii atd. a vytvořil tím jakýsi paralérní svět, podobný našemu. Nic to, ale nemění na tom, že se jedná o jeden z vrcholů Gemmellovi tvorby.

borknagar
11.11.2012 5 z 5

Opět skvělá kniha, která se četla doslova sama. Gemmell je můj velký oblíbenec a zjišťuju, že nemá snad žádnou špatnou knihu. Knihy jsou doslova na jedno brdo, ale u mě to funguje zatraceně dobře. Příběh, postavy, popis bojů, láska, smrt.......je tam vše. Nemůžu jinak, zase to bude za plný počet.....