Meč a kríž - Vojna a náboženstvo v stredovekej strednej Európe (10.–12. storočie) https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/465075/bmid_mec-a-kriz-vojna-a-nabozenstvo-vstr-GmI-465075.jpg 5 2 1

Krajiny strednej Európy prešli medzi 10. až 12. storočím obdobím zásadných zmien. Táto transformácia sa nevyhla ani oblasti výkonu moci, kde sa naplno prejavila úzka spolupráca vojensko-politických a duchovných elít. Symbióza kresťanskej viery a vojny sa prejavila v bohatom komplexe náboženského vojenstva. Ten zahŕňal špecifické rituály, symboly a rétoriku, ktoré postupne formovali idey svätej vojny a križiackych výprav. Táto kniha ponúka prvé komparatívne spracovanie vzájomného pôsobenia výkonu moci arpádovských, přemyslovských a piastovských panovníkov a náboženského vojenstva na prelome raného a vrcholného stredoveku. Na základe analýzy dobových prameňov je možné sledovať, že kresťanské vojenstvo slúžilo na sakralizáciu a legitimizáciu moci, ako aj na hlbšiu integráciu stredoeurópskych dynastií a ich krajín do sveta latinského kresťanstva, čím prispievali k vytváraniu ich spoločnej identity.... celý text

Petok
20.09.2023 4 z 5

Veľký dojem na mňa kniha neurobila, pripadalo mi to také plytké a obecné, čo asi spôsobila skutočnosť, že autor sa snažil obsiahnuť takto širokú a zaujímavú tému na niečo málo cez 200 stranách.

středověk 10.-12. století

Dušan Zupka
slovenská, 1981
2020  90%Meč a kríž - Vojna a náboženstvo v stredovekej strednej Európe (10.–12. storočie)
2011  100%Rituály a symbolická komunikácia v stredovekej strednej Európe (Arpádovské Uhorsko)
2023  %Stredná Európa v premenách času

Kniha Meč a kríž - Vojna a náboženstvo v stredovekej strednej Európe (10.–12. storočie) je v