Mé životní začátky

Mé životní začátky https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39070/bmid_me-zivotni-zacatky-wUT-39070.jpg 5 23 6

Vyprávění anglického státníka o jeho životních začátcích.

Literatura naučná , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

My Early Life , 1930

Kabuky
21.07.2023 5 z 5

Velmi zajímavé čtení.

jadran
07.06.2023 5 z 5

Své životní začátky Winston popisuje pouze vyjímečně odlišně, než je tomu u jeho životopisců, ale zato mnohem barvitěji. Je otázka, jestli jeho militantní sklony "stvořil" onen nucený (protože třeba na Oxford nebo Cambridge neměl, problémy mu dělala už střední škola) pobyt na vojenské akademii, nebo byl takový odjakživa. Rozhodně byl ale v jádru akční hrdina a dobrodruh, nicméně tahle etapa jeho života a to, jak ji popisuje, je perfektní ukázkou, jak to chodilo ve Velké Británii v kruzích odkud pocházel.

Za každou cenu se zúčastňoval koloniálních střetnutí, ale pozoruhodný je i fakt, že už tehdy o nich začal nelichotivě a kriticky psát. To se týkalo především zkostnatělého vedení britské armády, což ho provázelo později celý život. A ještě později zřejmě i zjistil, že z oné pozice husarského poručíka to byla legrace oproti tomu, když musel "šéfovat" bandu neschopných, i když velmi sebevědomých britských generálů a admirálů ve své nejskvělejší hodině. Jeho paměti z tohoto období kromě zajímavého popisu války v jižní Africe (o jeho úniku ze zajetí ani nemluvě) ukazují i oproti Evropě zcela odlišné vztahy v rodině i způsob vzdělávání. Jsou vlastně ze stejné doby, jako Forsytové od Galsworthyho. I když hrdinové tohoto prozaického díla patří k jiné (lehce nižší - tedy vyšší střední) společenské vrstvě, přesto dohromady ukazují britskou realitu své doby. U Churchilla je ten obraz stejně barvitý jako v románu, i když se jedná "jenom" o paměti.

Nakonec, kdyby každý člověk dokázal zpracovat svůj život jako román, byla by světová literatura o řády bohatější o spoustu pozoruhodných děl. Sir Winston to ale řadou svých knih dokázal i s minimální mírou fabulací a nepřesností taky. Byl zářivou a fascinující osobností i přes všechny ty chyby a chybky, co měl. Nakonec, nikdo není dokonalý a o těch, kteří se doslova vyžívají poukazováním na chyby těch druhých to platí mnohonásobně. Ale i v kritice svých nepřátel nebo oponentů byl Churchill skutečný gentleman. Už od mládí, jak můžeme vidět i v této knize.

Aghatte
29.01.2020 5 z 5

Pohádka? Ne, pravda, je to vlastní životopis. Velmi zajímavé. Bavil mě i jazyk a otevřená (sebe) kritika, ničím nezastřená pojmenování. Doporučuji přečíst. Žil naplno každý den, pokaždé do všeho dal vše, vše mělo svůj význam. Významná osoba dějin, ač nevynikal ani v latině ani v řečtině a i matematika mu dala zabrat :-))

8520L
25.09.2018 5 z 5

Ve věku 26 let měl za sebou Winston Churchill více zážitků, dobrodružství a úspěchu, než by dnes kdokoliv třeba jen snil. Pěji mu ódy a smekám.

aardvarka
06.06.2018 5 z 5

Jak Winston k první slávě přišel. Hlavně o britském školství, o hraní póla, o imperiálních výpravách, o psaní o těchto výpravách, a na prvním místě o slavném útěku z vězení. Jó, Churchill byl bojovník od mala.

achilles
18.08.2015 5 z 5

Winston nám ukazuje jaký byl sportovec (ačkoliv na to později nevypadal), jaké dělal chyby,ale hlavně, jak musel neustále dokazovat svou genialitu. Uznávám, že právem.