Mé srdce, tak jak je

Mé srdce, tak jak je https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25981/bmid_me-srdce-tak-jak-je-NLK-25981.jpg 4 9 1

Baudelairův listář čítající na sedmnáct set dopisů není jen sbírkou jedinečných dokumentů o básníkově životě, díle a době. Je to také jakýsi první náčrt autobiografie, při jejímž psaní se básník Květů zla chtěl opírat, jak píše v jednom dopise matce, právě o svou korespondenci. Kniha, kterou už básník nestačil napsat, se měla jmenovat Mé srdce obnažené – nebo volněji a možná věrněji Mé srdce, tak jak je – a měla být nejen historií jeho fixní ideje věnovat se stůj co stůj poezii, umění tak jak mu rozuměl on – a jak mu v mnohém rozumíme dnes i my.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Torst

Mon Coeur Mis à Nu , 1897

BUBO26
BUBO26
30.05.2018 3 z 5

Výpis snáď kompletnej Baudelairovej korešpondencie. Listy matke, súdnemu kurátorovi, vydavateľom, veriteľom, Jean Duvallovej, samozrejme Apollonie Sabatierovej a mnohým ďalším. Všetky listy sú opatrené vysvetlivkami a poznámkami, ktorých je skutočne mnoho, uvádzajú listy do kontextu a uľahčujú orientáciu v nich.
Kniha poskytuje značne podrobný pohľad na Baudelaira, ukazuje ho nielen ako geniálneho básnika, ale najmä ako človeka, ktorý absolútne nebol schopný dať si do poriadku svoje finance a celý život sa topil v obrovských dlhoch. O dlhoch je väčšina listov. Listy matke, kde ju žiada o peniaze. Listy kurátorovi, kde ho žiada ho o peniaze. Listy nakladateľom, kde ich žiada o peniaze. Listy vláde... Akadémii... priateľom, kde ich žiada o peniaze. Samozrejme sú tam aj výnimky. Romantické listy Sabatierovej, plné obdivu a bázne ("Zamilovávají se uličníci, ale básníci, ti zbožňují."). Baudelairove kritické analýzy, rozhovory s veľkými umelcami tej doby (Gautier, Hugo,...), pokyny nakladateľom, rozhovory s priateľmi...
Kniha ako celok ale nudí. Samozrejme, ukazuje detailný pohľad na Baudelaira ako človeka, ale chcelo by sa vám čítať takmer všetky niečie listy? Tento fakt odcudzuje knihu len pre čitateľov, ktorý sú oddanými fanušíkmi Baudelaira (môj prípad), alebo Baudelaira študujú.
A ako posledné, čo mi chýbalo v tejto knihe, ale čo by ju asi urobilo ešte neznesiteľnejšie dlhšou, sú odpovede na listy. Teda nie listy písané Baudelairom, ale listy písané Baudelairovi. V poznámkach k listom sa síce väčšinou nachádzalo, o čom asi bol list, na ktorý Baudelaire reagoval, ale občas som sa strácal v tom, že som nevedel, na čo Baudelaire konkrétne reaguje.
Konečný verdikt: ak máte naozaj radi Baudelaira a chcete ho čo najlepšie spoznať, prečítajte si to (a ideálne, ak budete priebežne čítať aj jeho životopis od Henryho Troyata, ktorý je úžasný). Ak chcete poznať Baudelaira len ako básnika, túto knihu nepotrebujete.

dopisy korespondence básníci prokletí básníci

Charles Baudelaire
francouzská, 1821 - 1867
1997  84%Květy zla
1999  67%Báseň o hašiši
1979  86%Malé básně v próze
2001  77%Umělé ráje
1974  95%Francouzský symbolismus

Kniha Mé srdce, tak jak je je v