Mé cesty do hlubin mozku

Mé cesty do hlubin mozku https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423739/bmid_me-cesty-do-hlubin-mozku-h2I-423739.jpg 5 731 199

Upřímná zpověď našeho nejznámějšího neurochirurga. O životě, smrti, naději i zázracích moderní medicíny. Co vše víme o mozku? A co o něm naopak nikdy vědět nebudeme? Proč mozek jako jediný orgán nebolí? Dokážeme předejít těžkým nemocem, jako jsou parkinson, alzheimer, mrtvice či mozkové nádory? Má se těžce nemocným lidem podávat tvrdá pravda, nebo milosrdná lež? A měl by člověk dostat možnost sám se rozhodnout, že už nechce žít? Knižní rozhovor s lékařem, který provedl již přes osm tisíc operací a ve svém oboru patří k nejlepším na světě. V názorech je přímý a někdy i provokativní. Zároveň se nebojí přiznat, že chirurg má kromě sebevědomí často i strach. Při operacích mozku totiž o životě a smrti rozhodují milimetry. „Strach je u chirurga přítomný celou dobu zákroku. Musí být. Kdybych ho neměl, je něco špatně, asi jako by umělec řekl, že nemá trému. Chirurg beze strachu je pro pacienta obvykle nebezpečnější než vlastní onemocnění. Strach, obava, respekt, každý tomu může říkat jinak. Když tyhle pocity nemáte, ublížíte, protože vás najednou nemá co zastavit. S nadsázkou říkám, že i opici naučíte operovat, ale už ne neoperovat. Strach je brzda, která člověka donutí udělat zákrok bezpečně. A když skončíte, přijde odměna. Úleva. Radost. Pýcha. Žádná únava. Když dooperuji, mám stejný pocit, jako když Jirkovi Lábusovi skončí premiéra, padá opona a lidé tleskají. Nebo jako když dá Messi gól. Jen s tím rozdílem, že u nás na sále je to bohužel bez potlesku.“ Beneš poutavě vypráví o pacientech, doktorech, mozku samotném, lékařské etice, víře, eutanazii, výčitkách, radosti, lékařských seriálech, úplatcích ve zdravotnictví, studiích za minulého režimu, ale i o tom, jak dnes po světě jezdí lovit brouky s kamarádem Oldřichem Kaiserem.... celý text

Lily101
28.12.2021 5 z 5

Zajímavá kniha, která obohatí nejednoho čtenáře. S pár skutečnostmi nesouhlasím (třeba tomu, že právník nikdy nikomu neposkytuje právní radu zadarmo), ale jinak za mě top! Minulá věta není zahrnuta do hodnocení knihy jako takové.

Moc děkuji panu Moravcovi, že pokládal dobré dotazy a knihu (nejspíš) napsal sám (hl. pokud vše přepisoval na základě nahrávek z diktafonu ze skutečných rozhovorů) i panu Benešovi za to, že se rozhodl podělit o své životní zkušenosti jak z pracovního, tak soukromého života, čímž obohatil mysl nejednomu čtenáři/čtenářce.

Kniho_holka
18.12.2021 5 z 5

Předed poslechem měla trochu respekt. Přece jen mozek a nervová soustava obecně je dost složitá nauka a já se bála, že se budu ztrácet. Naštěstí pro mě pan doktor Beneš (zde k posluchačům promlouvá hlasem Jiřího Langmajera) vše vysvětluje tak, aby to pochopil i úplný laik a necítil se přitom jako úplný blbec.

Formát rozhovoru mě moc bavil, Jiří Langmajer má moc příjemný hlas. Jsem ráda, že jsem mohla nahlédnout pod pokličku neurochirurgie a lékařství obecně, a také jsem se toho dost dozvěděla o životě a osobnosti našeho nejlepšího neurochirurga.

GYROTOURBILLON
16.12.2021 5 z 5

Kniha mého krajana ( téměř souseda ) MM. Určitě zajímavé téma, srozumitelně zachycené.
Knihu doporučuji.

pocketka
05.12.2021 5 z 5

Tak tohle byla paráda! Vůbec jsem něco tak skvělého neočekávala. Řekla bych jedna z nejzajímavějších knih, co se ke mně dostala. Skvělé vyprávění o něčem, o čem jsem měla velice omezené (ne-li nulové) znalosti, takže nové informace přicházely ze všech stran. Velice poutavé a srozumitelné i pro úplného laika, nicméně souhlasím s komentářem níž, že vysvětlení až příliš odborné terminologie by nebylo na škodu. Otázky byly perfektně připraveny, dobře pokládány. Poslouchala jsem jako audioknihu a věřím, že výborný Jirka Langmajer tomu jen přilepšil. Jsem nadšená.

bazyk21
25.11.2021 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu a jsem nadšen, kniha je nesmírně zajímavá, poučná a skvěle načtena Jiřím Langmajerem

Andulino
21.11.2021 4 z 5

Kniha ze zajímavého světa, kterou jsem si moc ráda přečetla vzhledem k mé zálibě v rozšiřování obzorů. Martin Moravec vede rozhovor úžasně a téma má dozajista nastudované, ani na moment není v knize nudné či hluché místo. Někteří uživatelé pana doktora Beneše hodnotí jako namyšleného či arogantního, mně takový nepřijde vůbec - je špičkou ve svém oboru a určitá sebedůvěra a sebevědomí jsou mi dokonce sympatické. Tato profese má totiž i druhou stranu mince, a to velkou zodpovědnost a z ní vyplývající pokoru. V knize dokonce pan doktor i ono lékařské ego přizná. Je však pravda, že s některými postoji nesouhlasím, například pokusy na zvířatech mi jsou proti srsti, ačkoliv samozřejmě vím, že jsou potřebné. Vnímám také posunuté hranice pana doktora: když třeba vyprávěl o nákupu hlav, nebylo mi úplně dobře. Vzhledem k jeho zkušenostem a každodennímu vystavení lékařskému prostředí je to však asi pochopitelné. Chladný, odosobněný pohled, kdy pan doktor Beneš mluví o nemocech, ne o lidských osudech, mi však nebyl milý ani trochu. Na druhou stranu i to z něj činí profesionála, který nepodléhá u svých pacientů emocím. Zajímavý pro mě byl rovněž kontrast s celostní medicínou, obzvlášť vzhledem k tomu, že právě čtu knihu Umění být zdráv. Pan doktor Beneš takový přístup vidí jako psychoterapii, ne medicínu.

tynkaiscrazy
04.09.2021 4 z 5

zajímavý vhled do světa mozku, etiky, ega a nebo prostě jen hledání brouků. Zajisté nabízí možnost pro vlastní diskuzi, názory má pan profesor podnětné. Moc příjemné, svižné čtení. Vzbudilo to respekt!

slaska77
29.08.2021 4 z 5

Literárně naprosto skvělý rozhovor, má to strukturu, má to humor i lidskost. U podobných biografií se někdy vyskytnou hluchší místa, tady jsem ten pocit neměla a knížku zhltla za 2 dny. Pan profesor je bezesporu odborníkem na svém místě, i když nemůžu říci, že by mi bylo sympatické úplně všechno, tak to asi má být.

Teri27
17.08.2021 3 z 5

Trochu rozpačité pocity. S některými názory jsem souhlasila, s některými vůbec. Odborník na neurochirurgii to bude bezpochyby.

Bar16
15.08.2021 4 z 5

Velmi zajímavé téma a dobře pokládané otázky vytvořily čtivou knihu. Aspoň na chvíli jsem se mohla podívat do světa neurochirurgů... :-)

LenV
13.08.2021 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, čtivá. Poodkrývá zákulisí neurochirurgie, postupy, práci i Benešovo nadšení pro věc. Možná mohl autor přidat i rejstřík nejčastějších pojmů z medicíny. Ikdyž se pan profesor snažil vše vysvětlovat co nejsrozumitelněji, občas jsem narážela na neznámé výrazy. Rozhodně jsem si rozšířila obzory. 85%

lenkaBajza
11.08.2021 5 z 5

Velmi,velmi zdařilé. Pan Moravec si témata jistě předem trochu nastudoval, je to znát a je to jen dobrě. Dialog tím působil mnohem přirozeněji, otázky byly věcné, plynule navazovaly.
Pan Beneš svůj obor vysvětlil nejlépe, jak pro běžné laické čtenáře mohl. Minimum odborností, mnoho zajímavostí. Supeer

Ann98
09.08.2021 5 z 5

Zajímavá kniha. Srozumitelně napsána formou dialogů. Pan Beneš je kapacita a neskutečný sympaťák. Osobně ho neznám, ale už jen skrz knihu působí rozumně, a že ví co má dělat v jakékoliv situaci. Přesně ten typ člověka, kterému bych se na operačním sále svěřila s klidným svědomím. O své práci a o mozku pojednává se zanícením, ale přesto tak, abychom my laici tomu rozuměli. Na nic si nehraje. Má své názory, ať už na eutanázii, různá náboženství, sekty, alternativní medicínu, přírodní léčitelství, šamany, ..., ale žádný z jeho názorů nikomu necpe. Vše je zpracováno a podáno tak nenásilně, lidsky, učesaně, až se to čte úplně samo.
Sama bych nikdy podobný druh literatury nevyhledávala, proto jsem ráda, že se mi čirou náhodou tato kniha dostala do ruky.

Irsaf
31.07.2021 4 z 5

Náš nejznámnější neurochirurg vypráví o práci i životě...
Mozek je člověk...
Další povedená audiokniha...

SynD
19.07.2021 3 z 5

po informační stránce mimořádně zajímavá kniha - můj mozek nesmírně bavilo číst si o svém fungování, operacích i praktických aspektech neurochirurgie. s výjimkou lékařova vášnivého vyznání lásky k mozku je ale kniha poněkud emocí prostá. působila na mě lehce mechanicky, jakoby šlo o rozhovor vedený žurnalistickým robotem s medicínským robotem nejvyšší kategorie. humor je zastoupen zejména otřepanými a zjevně mnohým opakováním ohlazenými historkami.

a lékařovo vysoké sebevědomí, které je jistě na místě v profesním ranku a na operačním sále, působí v jiných oblastech poněkud arogantně, zejména když se vyjadřuje k věcem, co považuje za nedůležité (vyhoření nebo otázka žen v medicíně) nebo čím pohrdá (alternativní medicína). slovy klasika má na všechno patent, ale někdy říká úplné pitomosti.

neurologovi a spisovateli Oliverovi Sacksovi přezdívali "mozek se srdcem". Vladimír Beneš mi po přečtení přišel jako "mozek s šikovnýma rukama", to srdce mi tam ale nějak chybělo. i u sbírání brouků, kde se mi zas nutilo srovnání s Petrem Borkovcem.

KirmaLee
18.07.2021 4 z 5

Velmi povedený rozhovor, díky kterému jsem dokázala více nahlédnout do práce neurochirurgů. Obdiv k nim a k jejich práci narostl a jsem opravdu ráda, že jsem si tuto knihu dočetla, ač jsem s některými názory pana profesora nesouhlasila.

FofrNožka
11.07.2021 5 z 5

Nelze dát méně hvězdiček. Klobouk dolů před panem profesorem, velmi jasně a srozumitelně umí podat velmi odborné věci. Děkuji

petrarka72
03.07.2021 5 z 5

Vynikající. Informace o neurochirurgii, podané srozumitelně a s vášní, i setkání s osobností pana profesora. Jeho charisma je patrné i z psaného textu...

eva1937
18.06.2021 5 z 5

Doporučuji, moc pěkná kniha i jako dárek (pro ženy i muže). Velmi zajímavá.

KatyM.
17.06.2021 5 z 5

Velmi poutavé čtení, přečteno jedním dechem. Doporučuji.