Mazací tramvaj

Mazací tramvaj https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/359468/bmid_mazaci-tramvaj-KsM-359468.jpg 4 312 113

Anita téměř nevychází z domova. Bydlí v Krakově a z nitra svého bytu sleduje přes webové kamery lidi na celém světě. Je téměř posedlá pozorováním neznámého muže kamerou umístěnou na mazací tramvaji v Praze. Zná jeho zvyky, přátele i týdenní harmonogram. Sledování ji umožňuje zapomenout na krachující manželství i na dítě, po kterém marně touží. Jednoho dne nalezne ve skříni šaty, které si nikdy nekoupila. Později rtěnku, která není její. Pak přijde drsný šok... Je tu někdo, kdo o ní ví úplně všechno...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , CPress

Idealna , 2016

RADOST
08.09.2021 3 z 5

Průměrná kniha o vyrovnávání se se zklamáním ve vztazích a nenaplněných tužbách. Ne každý to dovede. Někdo jde dál, někdo se chce revanšovat, někdo mstít. Co je v normě a co téměř šílené? Autorka v knize skloubila osudy několika lidí ze dvou zemí, snažila se o napětí , tajemství odhalovala pozvolna. Přesto jsem její vykombinovaný dějový vývoj předvídala a byla vždy o krok vpřed. Četlo se to dobře, svým způsobem to bylo i trochu nezvyklé - ale nic závratného.

Zirvith
30.08.2021 3 z 5

Kniha mě zaujala hlavně svým názvem - a jako milovnice tramvají jsem ji prostě nemohla přehlédnout. Nicméně jsem čekala něco lepšího. První polovina knihy mě skutečně příliš nebavila a Anita mi přišla hrozně nesympatická a protivná. Ovšem od druhé poloviny knihy to začalo být opravdu zajímavé, jen je škoda toho konce, mohl být více uzavřený. A časem mi už Anita tolik nevadila :) Každopádně podnadpis i anotace zněly hodně lákavě.

dzzarka
21.08.2021 4 z 5

Knihu jsem si objednala v rámci akce, kde jsem potřebovala doplnit košík. Nečetla jsem o ní žádné recenze a o to víc mne překvapila.
Četla se mi dobře, líbí se mi forma, jakou je kniha napsána, formou deníku. Ze začátku mne hlavní hrdinka trochu štvala, pak mne zase štval její manžel, ale v konečném důsledku jsem jejich chování vlivem děje pochopila.
Mám asi hodně vysoko nasazenou laťku, co se týče thrilleru, protože tohle bych asi moc jako psychothriller nenazvala, nicméně se četla dobře, děj byl svižný a určitě ji doporučím dál.

PepkazDepka
07.07.2021 4 z 5

Začiatok sa vliekol a nič sa tam nedialo, a som si vravela že to má ďaleko od thrilleru, ale cca po prve tretine sa to parádne rozbehlo. Zaujímavý koniec, škoda, že sa Anita nedozvedela, čo sa stalo s Martou... Ale tak karma zdarma :D

Aprilek
14.08.2020 4 z 5

Dobré, ale není to úplně můj žánr...

ematurku
16.07.2020 2 z 5

Je to mazací tramvaj, ale skřípe to až běda. Thriller, ze kterého trčí dráty a všechno se v něm semele tak nějak náhodou. Stačí, aby čtenář tu a tam zapojil mozek, a logika se začne sypat.

Anebo to není skřípající tramvaj, ale přesolený pytlík brambůrek, který zhltnete na posezení - hlad po písmenkách to zažene, ale literární zážitek nepřinese. Autorka není bůhvíjak literárně nadaná, ten její jazyk je prostě bez zápachu a vůně a vůbec tomu nepomáhá překladatel, kterému by měl někdo vysvětlit, jak v češtině funguje téma a réma.

jerrymungo
12.07.2020 1 z 5

Po dlouhé době kniha, kterou jsem nebyl schopný dočíst. Třeba je to dobrý námět, ale ani po první stovce stránek jsem nebyl schopen se dostat do děje, připadalo mi to značně chaotické a jako psychothriller bych si představoval něco docela jiného.

Leona333
12.03.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Označila bych ji za kvalitní psychologický román. V knize jsou čtyři hlavní postavy, které mimo jednoho manželského páru, nemají zdánlivě vůbec nic společného. To se v závěru knihy změní a vše do sebe zapadne, jako střípky do mozaiky.
Poslední dobou ráda čtu polské autory. Jejich knihy a styl psaní se mi líbí.

Rade
12.12.2019 2 z 5

Pro české čtenáře změněný název a na obálku doplněná slavná tramvaj mazačka T3 je dobrý marketingový tah - sama jsem si díky tomu knihu v knihovně půjčila, jinak by mě asi neoslovila - na druhou stranu o to víc jsem pak byla docela zklamaná…
Motiv skutečné tramvaje s webkamerou v pražských ulicích a nakonec Praha samotná jsou přesto takové malé bonusy v jinak za vlasy přitaženém příběhu (označení psychothriller je hodně nadnesené).
Pro mě to bylo všechno až moc neuvěřitelné, ke konci jsem měla pocit, že si z nás autorka dělá tak trochu legraci a zkouší, co vše jí čtenář zbaští.
Jinak je docela zvláštní, kolik polských autorů se při tvorbě inspirovalo naší zemí…

jinbr
29.10.2019 4 z 5

Kniha byla bezesporu zajímavá. Téma bylo zpracované hezky, pro mě ze začátku trochu nepřehledné. Ale jak zde již bylo řečeno, vše uvěřitelné

kackahracka
17.10.2019 4 z 5

Název knihy i obálka tragédie. Kdo TOHLE má na svědomí? Přitom tak skvělý zážitek, zajímavý námět, výborné zpracování, uvěřitelné postavy, myšlenky, dialogy, všechno. Proč si někdo něco tak dobrého zprzní něčím tak zásadním, jako je titul knížky? Ubírám za to hvězdu, jinak dobrý.

dlabikk
30.09.2019 4 z 5

Kniha se dobře četla pro její krátké kapitoly. Konec mě spíš pobavil než překvapil. Nicméně jsem si příběh užila, bylo to tak trochu něco jiného. Musím taky říct, že dokud jsem nevzala do ruky tuto knihu, mazací tramvaj jsem tak často v ulicích neviděla :o)

salkyn
14.08.2019 4 z 5

Ten konec se dal vytušit... a stejně mi celkový dojem z knihy pokazil. Jinak dobré. Téma zajímavé a trochu znepokojující.

Erlif
14.08.2019 5 z 5

Na začátek bych asi chtěla říct, že je smutné, že polská autorka ví, že na mazací tramvaji jsou kamery a dá se na ně dívat online.. Já v Praze bydlím a o tomhle jsem neměla tušení :-) A teď ke knize.

Kniha se mi líbila, už pro své krátké kapitoly, ze začátku jsem se děsila, když každá kapitola byla z pohledu někoho jiného, ale naštěstí jsem se v tom orientovala a nevadilo mi to.. Dá se říct, že celá kniha je deník. Občas jsem knihou listovala zpátky, abych si připomněla, kolik času uběhlo. Někdo si tu stěžuje na nesympatickou hlavní hrdinku, ale copak čtenář s ní musí sympatizovat, aby ho kniha bavila? Já jsem v hlavní hrdince částečně viděla kamarádku. A docela jsem se u toho bavila. Kniha je vtipná, nechybí i trochu té akce, začne být i napínavá. Asi je to ale spíš román s lehkými prvky psychologického thrilleru... Taková příjemná oddychovka. Autorka navíc dost věcí neodhaluje hned jen naznačuje, to čtenáře udržuje v napětí a těší se na rozuzlení. Od knihy jsem čekala horší průměr a tak jsem byla opravdu hodně překvapená a tomu odpovídá i moje hodnocení :-)

Malý spoiler, co nejspíš není spoiler: Ano i já jsem zapomněla, když vyběhla do deště, že prší v Praze a ne v Krakově :)

Allys
09.08.2019 4 z 5

Možno som čakala niečo iné (podľa názvu väčšie využitie potenciálu mazacej tramvaje). Začiatok sa rozbiehal pomaly a chvíľami to vyzeralo skôr ako psychologický román. Páčil sa mi popis deja z pohľadu rôznych postáv a aj to, že čitateľ môže nahliadnuť do ich myšlienkových pochodov a bolo úlne vidno rozdiel v ženskom a mužskom zmýšlaní ohľadom rovnakých problémov. Záver mi však prišiel taký urýchlený a nereálny. Ako sa píše v komentároch nižšie, trochu ma mrzelo to množstvo nepravdepodobných náhod, len aby sa dej v knihe nejako pospájal a veľká predvídateľnosť. Je to taký priemerný thriller, ale za tú psychologickú časť si zaslúži * navyše.

Peti081
05.08.2019 4 z 5

Kniha mě opravdu bavila,přečetla jsem za velmi krátkou dobu. Děj napínavý,když se pomalu rozplétalo propojení postav,byla jsem zvědavá jak vše dopadne.

Sandy007
27.07.2019 1 z 5

Ach, to bylo tak hloupé a plné nesympatických postav a laciných klišé.

bosorka
08.07.2019 2 z 5

Ono se to čte vcelku lehce, zároveň to má slušný potenciál ve sledování lidí skrze kameru na mazačce. Vlastně se mi i pozdávalo, jak autorka zpracovala rozpad vztahu hlavních hrdinů, kterým se nedaří počít dítě. Ale tím to u mě asi končí. Strááášně dlouhý rozjezd, v podstatě do půlky knihy se téměř nic neděje. Poté se už příběh tak nějak dýchavičně a klopotně snaží dofunět ke konci, který tomu nasadí teda ťafku, protože je ukrutně vycucaný z prstu. Celé je to vlastně dost naivní, stane se tam mraky dost velkých náhod, které by se normálně spíš stát nemohly. Je tam pár postav, které vyzní do nikam (co ten soused třeba?), jiné postavy nejsou pořádně propracované (vlastně i Zo). Z mého pohledu hodně nevyužitý potenciál, zvlášť z toho sledování cizího města kamerou na tramvaji by se toho dalo určitě vytřískat víc. Škoda.

aktak1203
04.07.2019 4 z 5

Asi bych dala 3,5 hvězdy. Přišlo mi to spíš takové čtení pro ženy. Manželova nevěra, snaha a posedlost mít dítě.... Zajímavá zápletka a je pravda, že na začínající autorku je to zase velmi dobrý počin. Nic napínavého nečekejte, ale čte se dobře.

petra5588
18.06.2019 5 z 5

Zrovna jsem dočetla a jedním slovem - geniální! Přesně dávkované napětí a krásně se prolínající zápletky, to prostě nemělo chybu. Závěrečná hláška o perfektním zločinu už teda byla malinko přes čáru, ale na posledních dvou stránkách autorce takovou drobnost rádi odpustíte. Je to přesně jedna z těch knih, které rozečtete večer před spaním a neodložíte ji, dokud ji dlouho po půlnoci nedočtete celou. No co, který pravověrný bookoholik dá před dobrou knihou přednost dostatku spánku? ????

polská literatura pomsta manželská krize zmizení lidí

Autorovy knížky

Magda Stachula