Mazací tramvaj

Mazací tramvaj https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/359468/bmid_mazaci-tramvaj-KsM-359468.jpg 4 311 112

Anita téměř nevychází z domova. Bydlí v Krakově a z nitra svého bytu sleduje přes webové kamery lidi na celém světě. Je téměř posedlá pozorováním neznámého muže kamerou umístěnou na mazací tramvaji v Praze. Zná jeho zvyky, přátele i týdenní harmonogram. Sledování ji umožňuje zapomenout na krachující manželství i na dítě, po kterém marně touží. Jednoho dne nalezne ve skříni šaty, které si nikdy nekoupila. Později rtěnku, která není její. Pak přijde drsný šok... Je tu někdo, kdo o ní ví úplně všechno...... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , CPress

Idealna , 2016

Andyska007
26.03.2024 4 z 5

Kniha se zčásti odehrává v Krakově, kde jsem minulý podzim strávila pár krásných dní, zčásti pak v Praze. Nápad s kamerou na mazací tramvaji se mi zdá super. Děj je zajímavý, líbilo se mi, že je vyprávěný z pohledu několika postav, které se střídají ve vyprávění. Napětí graduje až do závěrečného finále. Ze začátku mi dalo trochu práci se začíst, ale zbytek knihy vše napravil.

jarmila6295
06.02.2024 5 z 5

Tak za mne tedy naprosto super, styl psaní i dej se mi perfektně trefil do noty. Více takových knih

Radka1911
20.01.2024 4 z 5

Asi už po každé když Prahou uvidím projíždět mazací tramvaj si vzpomenu na tuto knihu. Velice příjemným bonusem je dějová linka odehrávající se v Praze, navíc v místech které důvěrně znám. Děj se mi zpočátku zdál dost zdlouhavý, ale asi v polovině už se skutečně jedná o psychologický thriller, kniha začne být zajímavá a napínavá, a při myšlence že by se některá z hlavních postav měla pohybovat v mém okolí až mrazí. Kniha je rozdělena na krátké kapitoly, dobře se čte.

veronika4001
31.05.2023 5 z 5

Polská autorka díla v bezvadném překladu jakoby šlo od počátku o češtinu.
Útrapy manželství přecházející z neporozumění a hádek v mučivou až sebetrýznivou tichost, ignoranci, útěk od reality do spásy vlastního života bez mužského/ženského protějšku.
Začátek skvostně popsán. Tichá mučivá agrese a vzpomínky na léta, kdy manželský vztah ještě fungoval. Pokusy o otěhotnění berou za své. Samé předstírání ze strany obou manželů a přitom si každý vede svůj vlastní vnitřní život, než se tento život obrátí ve vnější.
Možná bych knihu zařadila do psychologické prózy; v průběhu četby se mi doteď nejevilo, že by se jednalo o thriller, spíše by šlo o psychologické drama, temnější prvky nespatřuji.
Do života manželů jsou postupně přimícháváni další lidé; takhle je skládán příběh. Když se řekne pravda, lidé to podvědomě cítí jako lež a když sladce zalžete, považují ji za lichotivou pravdu, která je přijímána.
Tu chtějí slyšet.
A potvrdit.
Pravdě nevěří.
Najednou se u vás objevují cizí věci - šaty, které nenosíte, kosmetika, kterou nepoužíváte. Vztahové propletence, výčitky svědomí a obsedantní chování jsou hlavním námětem příběhu, který se nakonec schyluje k podobenství thrilleru.
Cizí věci a úmrtí domácího mazlíčka. Stojí za tím některá z milenek, nebo soused, kterému ledacos vytýkáte, anebo kolega, který převezme službu za vás? Nezpůsobuje to nakonec některá z hlavních postav sama?
Nevěra, lži. Krátké románky, aby si člověk uvědomil, že chce tu pravou/toho pravého. Sbližování, sex, oddálení, konec "vztahu". Přece jen nevěrou narušený vztah Anity a Adama je hlubší. A ten mě v knize zajímal, protože v něm došlo k více akcím a průlomům.
Trojúhelníkový vztah Erika a jeho dvou milenek je v příběhu zpočátku upozaděn a při četbě čekám návaznost na vztah Anity a Adama, která se dostavuje s blížím se závěrem.
Příběh má silný vztahový repertoár, z psychologické prózy se mění na psychologické drama a až za polovinou knihy mohu mluvit o prvcích psychologického thrilleru.
Každý to ve vztazích hraje na více stranách.
Je to příběh s vazbou na Prahu. Proč to zmiňuji? Příběh je psán s vyzněním do detailů a v tomto smyslu mi připomíná české autory. Není to překladem, překlad z anglofonních zemí je jiný, nepoužívá tolik typických českých výrazů, které si poskládáte někdy jen do české hovorové řeči. Autorka umí plynně přecházet z oblasti Polska do oblasti Česka; to, že Erik je v Praze bylo zpočátku nerozpoznatelné.
Příběh se, se stále proudící četbou směřující ke konci, stává ucelenější.
Vysoce čtivé.

karel.kral
30.05.2023 1 z 5

Tahle kniha mě teda nebavila, stěží jsem ji dočetl. Prvních asi 50 stránek bylo fajn, ale celý příběh působí dost vykonstruovaně a neuvěřitelně. Napětí žádné. Postavy si melou pořád jenom to svoje stejné, nikam se to nevyvíjí. Dočetl jsem, ale na konci jsem už vyloženě přeskakoval. Konec mě otrávil. Vymyšlený, nevěrohodný.

Janyssek
25.03.2023 2 z 5

Takové oddechové, rozhodně to není thriller, jak jsem kupovala, s tím to nemá nic společného,... Zpočátku se člověk motá v postavách.... Příběh,... No, asi tak nějak zbytečně divný,... Co můžu pochválit je asi popis prostředí a tak,... Jinak... Rozhodně bych se nevracela a autora vyhledávat nebudu...

sloncekhk
14.12.2022 5 z 5

Dobře napsané a lehce čtivé

trudoš
10.10.2022 3 z 5

Tohle mohl být fajn thriller, nebýt dvou pro mě závažných nedostatků. Prvním je zbytečné rozdělení dějových linií, které nejenže se protnou až na posledních stránkách, ale ve finále jsou pouze berličkou, aby Magda Stachula mohla nějak vybruslit ze zápletky a vyhnout se přímému konfliktu. Ono vytvářet přes dvě stě padesát stran napětí a pak před vyvrcholením utéct, působí nikoliv jako tvůrčí invence, ale jako projev literární zbabělosti. Druhou výtkou je pak neadekvátní natahování děje, kdy hrdinka víc času tráví přešlapováním a fňukáním, než skutečnou akcí. Nemluvě o tom, že „propracovaná“ psychologie postav se funkčně podbízí čistě přáním autorky.
Zároveň však nemohu popřít čtivost díla. Polská nátura dává příběhu netradiční formu a k tomu je potřeba přičíst i momentky z pražské městské hromadné dopravy, třebaže značně stylizované. Škoda, že se autorka rozhodla jít cestou komerční jistoty a natvrdo kopírovat úspěšnější angloamerické konkurentky jako jsou Paula Hawkins a B. A. Paris.

Knihomolka506
11.09.2022 4 z 5

"Víkendovka"
Anita, které tikají biologické hodiny zažila v životě vše možné jen ne dobré věci. Kromě toho, že si s přítelem Adamem šíleně moc přeji dítě, má poruchu úzkosti a "nevystrčí nos" z domu. Z útrob svého krakowského bytu sleduje lidi přes všemožné sledovací zařízení a hlavně využívá denní online projížďky jednou z mnoha pražských tramvají se zabudovanou kamerou. Sleduje jednoho kluka, ví o něm téměř vše, co dělá, s kým je. Ale zásadní věc ji ujde: že je tu kdosi, kdo zná její identitu, kdo o ní ví věci, které Anita neví o sobě. Napínavý thriller z pohledu více postav .
Za sebe mohu říct že jsem četla lepší, tahle kniha se zdá být více předvídatelná.

Monuli36
30.07.2022 4 z 5

Nečekala jsem od ní mnoho,ale celkem mě překvapila.Konec mohl být trochu jiný a více rozepsaný,ale jinak mě knížka bavila :)

Koukol
02.06.2022 3 z 5

No, já vám tak nějak nevím. Nenadchla, neurazila. Čtivá je, to rozhodně, ale ta pražská část mi přijde dost odfláknutá, přitom vlastně byla klíčová. Ono je to tak nějak celkově odfláknuté. Nápad dobrý, ale autorka si s tím mohla víc pohrát. Ale samozřejmě jsem si musela ověřit, jestli má mazačka opravdu kameru; a víte co, už si s mazačkou vesele jezdím po Praze. :D

Twinny
20.04.2022 2 z 5

Dobře se to čte. To musím autorce přiznat. Jinak už nic moc. Autorka měla několik nápadů, které nějak splácala dohromady a vyšla z toho Mazací tramvaj.
Polský příběh je docela dobrý, český mě nebavil. Společně to nedávalo moc smysl a bylo tam až moc náhod. Kdyby byl český příběh vynechán a polský více rozveden, tak by se mi to líbilo víc.

Jessie_K
05.04.2022 3 z 5

Cca do půlky knihy vás všechny postavy štvou a přejete si, aby někoho třeba zabili, jen ať už se tam probůh něco děje. Na začátku druhé poloviny vás to chytne a chcete vědět, kdo koho teda zabije a na konci jste rádi, že zabili úplně někoho jiného. :D Námět není vůbec špatný a je tam pár originálnějších zápletek. Líbí se mi, že část je zasazená do prostředí našeho hlavního města a forma mi taky nijak nevadila.

Nikusha
16.03.2022 4 z 5

Přečteno za jeden večer.

Michelle.Bee76
02.03.2022 3 z 5

Do knížky je potřeba se ponořit a plně se soustředit na děj a děje postav. Knížku jsem měla rozečtenou a asi 4x jsem se k ní vracela a 4x ji četla znovu a znovu od začátku, protože způsob, jakým je napsaná (z pohledu několika osob) je náročný na soustředění a na "dostání se do děje". Ale v závěru lze říct, že knížka byla celkem dobrá.

ZuzanaZ83
17.02.2022 4 z 5

Anita a Adam jsou manželé. Roky se snaží o miminko, ale to se nedaří. Anita chodí k lékařce, hystericky řeší plodné dny a z manželství se vytratí kouzlo. Adam si najde milenku. Anita sleduje přes webovou kameru trasu tramvaje v Praze, kde ji před nějakou dobou upoutal jeden muž. Po zjištění nevěry manžela se rozhodne Prahu tajně navštívit. Tím se rozpoutá kolotoč událostí i zjištění pravdy.
Ze začátku jsem byla z knihy docela rozpačitá. Po odkrytí prvních souvislostí se ale děj rozběhl a zajímalo mě, jak příběh skončí. Celkově hodnotím veskrze pozitivně.

Nočnípták
30.01.2022 3 z 5

Začátek byl pro mě hrozně nezáživný, chaotický. Říkala jsem si, co jsem to koupila za blbost, asi to ani číst nebudu a pošlu ji dál. Další dny jsem se dost přemlouvala, že ještě kousek. Nevím kde se to zlomilo. Najednou čtu a nevím kdy přestat. Sice jsem docela brzo prokoukla kdo Anitě provádí všechny ty divné věci, ale na čtenářský zážitek to vliv nemělo. Jsem spokojená.
A mazací tramvaj! Co všechno se člověk nedozví z knihy.

Teď jsem si přečetla zdejší komentáře a musím napsat, že na rozdíl od kackahracka, mně se právě líbila obálka knihy a název mě zaujal, proto jsem knihou doplnila objednávku, přesně jako dzzarka.

Danago
20.01.2022 4 z 5

Mě knížka naprosto nadchla. Bavilo mě jak autorka zamotala osudy hrdinů a mazací tramvaj je moc zajímavý nápad. Čtení spíše pro ženy. Ale já jsem měla v některých místech v očích slzy dojetí. Za mě velká spokojenost. Ale ano musím přiznat , že to chvilku trvalo než se děj rozběhl. A je tam určitě jedna chyba, kdo se trochu vyzná v léčebných přípravcích pochopí.

čef
16.12.2021 4 z 5

Možná v první půlce zdlouhavé, pak dobrý průměr. Nápad s tramvají a kamerami uspokojivý, příběh krkolomný, motivaci pachatelky jsem nepochopil, ale nejsem matka, že. Třeba bude další román ještě lepší, skoro bych to na základě tohoto výkonu předpokládal.

RADOST
08.09.2021 3 z 5

Průměrná kniha o vyrovnávání se se zklamáním ve vztazích a nenaplněných tužbách. Ne každý to dovede. Někdo jde dál, někdo se chce revanšovat, někdo mstít. Co je v normě a co téměř šílené? Autorka v knize skloubila osudy několika lidí ze dvou zemí, snažila se o napětí , tajemství odhalovala pozvolna. Přesto jsem její vykombinovaný dějový vývoj předvídala a byla vždy o krok vpřed. Četlo se to dobře, svým způsobem to bylo i trochu nezvyklé - ale nic závratného.

polská literatura pomsta manželská krize zmizení lidí

Autorovy knížky

Magda Stachula