Mayday

Mayday https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44255/bmid_mayday-lL9-44255.png 4 469 81

Nejnovější supermoderní nadzvukový letoun Straton – 797 má za sebou již několik úspěšných letů. Na jeho palubě se kromě jiných cestujících nachází i John Berry – sportovní pilot dvoumístných letadel. Let probíhá klidně, ale během několika okamžiků se změní v tragédii. Americká armáda totiž provádí tajný test nové zbraně – rakety Phoenix – C7. Kvůli utajení o něm ví pouze několik lidí, což znamená, že posádka Stratonu nemá o testu ani tušení. Peter Matos, pilot, která má střelu vyzkoušet, si nešťastnou náhodou splete Straton s cvičným cílem. Raketa prorazí trup letadla a způsobí silnou dekompresi. V důsledku podtlaku mají všichni cestující poškozený mozek a jsou stále agresivnější. Jediný, kdo srážku ve zdraví přežije, je John Berry, dvě letušky a dva cestující. John Berry se ujme řízení letadla. Když se Matos dozví, že omylem zasáhl Straton, jeho velitel mu rozkáže, aby letoun sestřelil, protože jinak by se o testu dozvěděly sdělovací prostředky. Matos se stále nemůže rozhodnout, ale když zjistí, že Straton někdo řídí, rozhodne se počkat... Berry se zatím spojí s letištěm, ale to mu úmyslně dává špatné instrukce... Eso: Edice statečnosti a odvahy; svazek 92. 1. vydání.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Naše vojsko

Mayday , 1979

Pawlisman
29.04.2021 3 z 5

V té době ok asi, dnes jako audiokniha a poměrně velký průšvih, to jsou ty díla a thrillery, které nepřežívají svojí dobu. Toto je vše prehistorické a není to kvalitní literatura, To ani obsahem ani formou.

boxas
27.03.2021 5 z 5

Mayday jsem četla teď podruhé, a i když jsem věděla, jak všechno dopadne, tak mě to znovu bavilo číst.
Uvědomila jsem si také, že když je knížka fakt dobrá, že není na škodu se k ní občas vrátit. Člověk si pak líp vychutná pasáže, které předtím vzal příliš hopem.

Jaruš7
18.03.2021 5 z 5

Superdílo.
Ve srovnání s Letištěm má tento příběh více záludných protivenství a napětí stupňující tendenci ( v demenci ).
Letecký odborník se nezapře, info je bonus, takže do stratosféry raději ne.
Audiokniha na kterou nezapomenu, byla skvělá.

ashburton
12.02.2021 4 z 5

Tuto knihu jsem četl mnohokrát, teď čteno opět po hodně dlouhé pauze. Musí se brát trochu s nadhledem, ale na svou dobu je to opravdu výjimečné dílo. Zajímavé je, že další autorova díla s podobnou tematikou mě už zdaleka tak nezaujala.
75 %

ninano
27.12.2020 5 z 5

Napínavá a velmi čtivá kniha.

rumund
13.11.2020 4 z 5

hodně mě tato kniha v mládí nadchla

ArwenAragorn
25.10.2020 5 z 5

Četla jsem v mládí, to thrillery ještě tolik neletěly. Byla jsem z něho úplně na větvi!

ziriant
28.06.2020 4 z 5

Souhlasím s prvky knihy popsanými níže, z mé strany vnímanými také spíše jako negativa (škatulkování postav, přílišné nadšení pro dobrý konec se zadostiučiněním, trochu větší míra patosu, přílišné hrdinství některých postav, nereálnost děje s občasným popíráním fyziky). Ale pochopila jsem, že to je prostě autorův styl obecně, a stejně se mi kniha dobře četla a tak to beru tak nějak s rezervou. Docela úsměvné a spíše rušivé než hrůzu vzbuzující mi přišlo i to ladění do zombie-apokalypsy. Přesto fajn knížka, minimálně na jedno přečtení.

Radka1911
19.06.2020 5 z 5

Velice napínavá a krásná kniha kterou jsem v životě již přečetla několikrát a několikrát viděla i její filmové zpracování. V obou případech a vždy za pět hvězdiček.

m_martina
18.05.2020 5 z 5

Řekla bych, že jedna z nejlepších knih z prostředí letadel. Čte se dobře i po letech.

soupik2012
09.02.2020 5 z 5

I s odstupem 40 let tato kniha nic neztratila na svém kouzlu. Příběh je nesmírně napínavý a odehrává se hned ve třech dějových linkách. Mohla bych se pustit do vypisování technických nedostatků, což z knihy dělá nepravděpodobný příběh, ale není to literatura faktu. Chování jednotlivých postav v příběhu bylo uvěřitelné a to je pro mě vždy nejdůležitější atribut k tomu, abych se mohla rozhodnou jaké dám knize hodnocení. Na chování postav sice neshledávám nic zásadně nelogického, ale vadilo mi jednoznačné rozdělení na klaďase a záporáky. Nikdo nebyl pouze neutrální. Na kvalitě audioknihy se podepsalo její stáří, ale knihu čte pan Richard Honzovič a to je pokaždé zážitek.

Ava365
10.12.2019 5 z 5

Kniha, kterou přečtete jedním dechem.

Pavlinka777
25.11.2019 5 z 5

Knihu jsem četla ihned potom co mi o ní přítel nadšeně vyprávěl. Bylo mi šestnáct, ale pořád si pamatuji jaký to byl úžasný příběh.

cziss
25.11.2019 3 z 5

Fyzika a realita šla v této knize trochu stranou a hlavní hrdina, pilot, je tak trochu super hrdina. Na druhou stranu je to napínavé a čte se to dobře, takže celkově doporučuji.

Corso
09.05.2019 4 z 5

Toto bola jedna z mojich prvych "dospelackych knih", ktoru som ukoristil z otcovej kniznice a cital. Akoze popri Arabele, Machovi a Sebestovej, panovi Tragacikovi a Troch patracoch pekny kulturny skok do neznama a SOK. Srdcovka hlavne z nostalgiou, ale naozaj skvele napisany "thriller".

špulo
27.01.2019 5 z 5

Vo veku 14-16 rokov čítané 3x. A vždy som si okúsal nechty na kosť :)). Tá nereálnosť tam samozrejme je. A nech. Aj Die Hard som videl asi 10x a ani raz som pri tom nezaspal...

Ryorka
29.09.2018 5 z 5

je to už dávno, co jsem četla tuhle knížku.......někdy v minulým století.......a byla to pecka. dokázala jsem u toho rozškubat kapesník (poctivej, látkovej)..........to byly také nervy jak sviňa. měla jsem vydání ve slovenštině a později jsem pro srovnání přečetla i český překlad, ale to už nebylo ono. no asi tím, že už jsem děj znala.

SSTknihy
10.09.2018 4 z 5

Takhle má vypadat správný napínák. Na jedné straně poničené letadlo, plné mrtvých nebo nevratně poškozených pasažérů, nezadržitelné klesání a tři osamělí hrdinové, na straně druhé mocipáni, ochotni udělat pro ututlání problému téměř cokoliv. A pořádné drama do poslední chvilky.

eva5543
22.03.2018

druhá nejlepší kniha, kterou jsem četla

LaKrec
03.01.2018 3 z 5

Že začátku mě to příliš nenadchlo. Velice nereálná byla představa, že by vůbec někdo mohl katastrofu přežít.
Pokud se omezíme pouze na jevy spojené s tlakem vzduchu a nebudeme brát v potaz že bychom rovněž zmrzli,tak už od nadmořské výšky 3 000 by nás bez ochranné kyslíkové masky začala bolet hlava a začaly by problémy s dýcháním.
Ve výšce kolem 5 500 m by nedostatečné okysličování mozku vyvolávalo čím dál prudší bolest hlavy a dýchalo by se nám velmi těžce.
V 7 600 m bychom začali lapat po dechu a z naší krve by se začaly uvolňovat plyny v ní obsažené, které by způsobovaly záchvat kesonové nemoci (podobně jako u potápěčů).
Nad 9 000 m bychom bezkyslíkové masky upadli do bezvědomí.
Pokud bychom se dostali s dýchacím přístrojem a termooblekem až do výšky 19 000 m kdy se stala ona katastrofa, tak klesne tlak vzduchu natolik, že bod varu vody klesne v závislosti na tlaku až na cca 37°C. To je obvyklá teplota lidského těla došlo by až k varu naší krve. Takže asi tak k reálnosti přežití...
Jinak samotný děj a příběh udržuje čtenáře v neustálém napětí jak to celé dopadne. Což mě nutilo knihu dočíst až do konce. :-)
Na konci jsem si připadal jako u nějakého amerického filmu s ,,happy endem"