MaximuM poezie

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Francouzští básníci poslední doby Jaká je dnešní francouzská poezie? Bezpochyby formálně a názorové bohatá. Má také různou myšlenkovou inspiraci: surrealistickou, existencialistickou i křesťanskou. Českému čtenáři, vedenému k zemitosti a lidovosti, se však může zdát abstraktní a spekulativní... Má blízko k próze, a to poetické zůstává v maximálně účinném obraze, v hudbě a volbě slov a v rytmu věty. Ve Francii se klade větší důraz na jazykovou stránku poezie. V naší znalosti francouzské poezie vznikla mezera a tu bylo třeba zaplnit. Antologie obsahuje ukázky z tvorby 14 současných francouzských básníků. Svazek seznamuje čtenáře jednak s předchůdci dnešní francouzské poezie (Char, Ponge, Michaux), dále s básníky narozenými ve 20. letech i se současnými nadějnými autory. Editor Aleš Pohorský. Kniha je doplněna fotografiemi Paříže od Barbary Huckové....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81140/maximum-poezie-81140.jpg 4.84
Žánr
Poezie
Vydáno, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha MaximuM poezie

Přidat komentář
Avathar
20.09.2016

Francúzska poézia je niečo, čo môžem kedykoľvek a kdekoľvek. K antológiám ale pristupujem ostražito, pretože sú strašne kvalitatívne nevyrovnané. Pri tejto knižke sa to našťastie nepotvrdilo. Veľmi vyrovnaná kvalita všetkých príspevkov, kedy aj tie - pre mňa - slabšie (F. Ponge) sú minimálne zaujímavé. Páčilo sa mi, že do antológie bolo zaradených viacero dlhších skladieb. Obrazná, sýta, občas surreálna poézia, ktorá sa nezrieka zmyslovej skutočnosti. Aj tým mi trochu pripomenula niektorých súčasných českých básnikov. Skvelé čítanie.

Finskej
09.02.2014

Ponechám-li stranou užitečnost této antologie jako takové, musím navíc zkonstatovat, že zvláštní je jedna věc: museli přijít až francouzští básníci, aby si v textech věnovaných Praze (jimž je v knize vyhrazen zvláštní oddíl) všimli jednoho středobodu skutečnosti, který nám, domácím, obvykle uniká, ač jej máme přímo před očima. Který to je, neprozradím.


Doporučujeme

Odysseia
Odysseia
Písně kosmické
Písně kosmické
Jako cool v plotě
Jako cool v plotě
Slezské písně
Slezské písně

Autoři knihy

Yves Bonnefoy
francouzská, 1923 - 2016
Philippe Jaccottet
francouzská, 1925
Henri Michaux
belgická, 1899 - 1984
Aleš Pohorský
česká, 1953
René Char
francouzská, 1907 - 1988
Francis Ponge
francouzská, 1899 - 1988

Kniha MaximuM poezie je v

Přečtených3x
Knihotéce8x
Chystám se číst2x
dalších seznamech1x