Maus – Souborné vydání

Maus – Souborné vydání https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140454/bmid_maus-souborne-vydani-Tb0-140454.jpg 5 852 151

Maus série

K 25. výročí prvního vydání slavného komiksu Arta Spiegelmana Maus vychází první souborné vydání obou dvou dílů knihy v jednom vázaném svazku. Maus je děsivým - a současně hodnotně umělecky ztvárněným - zobrazením holocaustu, které oslovilo miliony čtenářů po celém světě. Místo lidí vystupují v příběhu myši a jiná zvířata - odtud název knihy. Maus je jedním z vrcholných děl moderní světové literatury, která se snaží přispět k tomu, aby lidé nezapomněli na to, co znamenal nacismus.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Torst

The Complete Maus , 2003

h.mose
29.12.2018 5 z 5

Čtu opravdu velké množství knih. Jsem takovým konzumentem a bohužel se mi často stává, že po měsíci už ani nevím, o co v té konkrétní knize šlo. Prostě ji zkonzumuji a hned jdu na další. Po přečtení Maus se konečně dostavil TEN POCIT! Kniha mě okamžitě vtáhla do děje. Několikrát jsem zpětně lustrovala políčka s obrázky a začala jsem si všímat různých detailů - když se například Vladek s Anjou snažili prchat Polskem a na obličeji měli uvázané masky prasat, potisk šatů Vladkovy druhé ženy Maly, atd. Příběh je velmi povedený. Hlavní hrdina Vladek, není vykreslen jen jako super myš, co přežila lágr. Hodnotná je i doprovodná linka jeho vztahu mezi ním a Malou. Dlouho jsem neměla v ruce takovou knihu. Dlouho jsem nebyla tak nadšená. Myslím si, že je to i naprosto geniální způsob, jak třeba zaujmout teenagery, kteří četbě moc nedají. Kniha se dá zvládnout za 2 až 3 hodiny.

klara225
17.12.2018 5 z 5

Když si přečtete Maus, drtivá většina jiných knížek, které jste do té doby považovali za dobré, klesnou na hodnotě.

banánovépyré
16.12.2018 5 z 5

Všichni si to přečtěte!

LEGACY
28.11.2018 4 z 5

Druhá světová mi někdy přijde jako fikce nějakého sadomistického spisovatele, který ze sebe potřeboval dostat všechnu zlobu, bohužel tomu tak není, jedná se o pasáž v naších dějinách, kdy jsme jako lidstvo málem neobstáli. Někde jsem postřehl, že druhá světová je událost tak ohromná, že není možné, aby nebyla v literatuře zachycena, a je to právě literatura, která díky této strašlivé události získali několik mistrovských kousků, právě jako je Maus. Komiks byl skvělý, autentický, nic nepřibarvoval, mám o tehdejší situaci mnohem jasnější představu, je to prostě něco, co se do vás vryje a zůstane napořád. (konečné shledání v Sosnovci zahřeje u srdce)

Glivuska
28.08.2018 5 z 5

Nejlepší komiks, který jsem kdy četla a který pro mě osobně posouvá žánr komiksu úplně na jinou úroveň. Příběh okamžitě vtáhne do děje, člověk se velmi často zamýšlí nad geniálním grafickým provedením (jak často vlastně naprosto dostačuje a nejsou potřeba žádná slova). Kniha, která by měla být povinnou četbou pro všechny.

MCGinger
10.08.2018 5 z 5

Must read...jednoznačně. První vážnější komiks, který jsem četl, a ke kterému se vracím. Černobíle nakreslený nečernobílý popis reality života v nacisty okupovaném Polsku a koncentračním táboře Osvětim a jeho následcích v životě přeživších.

Leenah
30.07.2018 5 z 5

Pro mě kniha s obrovskou uměleckou i historickou hodnotou, u které nechápu, že jsem ji neobjevila dřív. Měla by být podle mě v povinné četbě na středních školách, alespoň některá její část. Možná bych už tehdy objevila kouzlo komiksů a neměla o nich představu, že je čtou jen lidé, kterým se nechce číst normální knihy (naštěstí jsem to už prohlédla a své znalosti komiksů dál rozšiřuji)... :)
Kniha se mi moc líbí jak příběhově (prolínání současnosti a minulosti, historické údaje), tak umělecky (černobílé zpracování, formáty obrázků) a dál ji šířím a půjčuji přátelům.

Countee
12.07.2018 5 z 5

Tematika holocaustu mě hodně zajímá, několik knih už mám načtených. Komiksy moc nečtu, ale asi začnu víc! Knížku jsem doporučovala i žákům (7. třída) a docela je zaujala. Jsem ráda, že se povídání o holoucaustu střídalo s přítomností, trošku to ten silný příběh odlehčilo, člověk si odpočal. Co mi vadilo, bylo těch několik hrubek (paskvil typu "14ti" mi v knihách opravdu vadí).

evismaior
12.06.2018 5 z 5

100 % - Jedna z mála opravdu must read knih. Židé jako myši, Němci jako kočky, Američani jako psi a Poláci jako prasata. Intenzívní životní příběh podaný formou komiksu, který ho na jedné straně zpřístupňuje širokým masám (i malého předškoláka kniha okamžitě zaujala), jež by tentýž příběh zpracovaný formou románu nejspíš ani neotevřeli, ale přitom tím neztrácí ani kousek opravdovosti a naléhavosti. V těch úsporných černobílých obrázcích a v podstatě dost kuse sdělovaných informacích je velká síla, kterou jsem znovu pocítila nedávno, kdy jsem se po letech k této knize vrátila. Už taková drobnost, že autor na pár obrázcích sám pochybuje, zda vůbec má právo a schopnosti sepsat podobným způsobem zážitky svého otce z (před)válečného Polska a následně hrůzy z Osvětimi, tahle jeho pokora mě jako čtenáře velmi oslovila. Stejně jako jeho upřímnost - mohl by otce vykreslit jako hrdinu bez jediného kazu, který dokázal přežít a začít v Americe nový život. Ale on ho čtenáři bez obalu servíruje svými vlastními slovy až rasisticky jako toho typického lakomého Žida, který za války i po ní dokáže pro sebe využít jakékoli výhody - nejdřív, aby přežil, později, protože je ovlivněn tím, jak přežil. Povahově nesympatický člověk, leč s neuvěřitelnou vůlí k životu, kterou lze jen obdivovat. Na jeho opravdovosti tím víc vyniká zrůdnost všeho, co se za války v ghettech a koncentračních táborech dělo.

momo01
25.05.2018 5 z 5

Ještě před týdnem bych nebyla bývala věřila, že mě může komiks tolik chytnout. Je syrový, ale je skvělý. Až se budou moje děti učit o holokaustu, rozhodně jim doporučím k přečtení.

gladya
28.04.2018 5 z 5

Jako dítě jsem četla Rychlé šípy. To je snad jediný komiks. A kreslené příběhy v dětských časopisech. Oprázky nepočítám. Takže Maus je můj první opravdový komiks pro dospělé.

Příběh nemá chybu, vypráví o tom, jak prožil holokaust Žid, který rozhodně nebyl kladný hrdina a vůbec nebyl sympatický. Dokázal ale přežít.

Je tam vidět, že zlo nepáchali jen nacisté.

S chutí bych si přečetla příběh z pohledu Anji.

Janniska
04.04.2018 5 z 5

Super zpracování , komiks mě nadchl.Jen je opravdu škoda že autor nemohl zpracovat i deníky matky.

anmaride
22.03.2018 5 z 5

Skvost mezi skvosty.
I mně, nekomiksovému čtenáři se Maus zaryl hodně hluboko do knižního srdce.

Gooverka
21.02.2018 5 z 5

Knih o holocaustu jsem četla už mnoho, a tak jsem se trochu bála, že mi tento komiks nedá nic nového. Ale nakonec zbytečně! Nejen nádherné kresby, ale i skutečný příběh autorova otce, který je chvílemi smutný, děsivý i vtipný zároveň. Neopakovatelný zážitek.

Svatoslav
30.01.2018 5 z 5

Spielgemanův masterpiece! Komiksová elegie o životě, o síle lidského ducha, touze po svobodě, touze přežít. Komiks, který vás provede nejtemnějšími zákoutími historie na jejímž konci vás osvítí plamínek naděje. Maus je kousek, který by rozhodně neměl chybět v žádné sbírce vášnivého sběratele/čtenáře komiksů.

VikJones
17.12.2017 4 z 5

Maus ma pochopitelne svoji hodnotu. Jak umeleckou, tak i historickou a pochopitelne citovou. Co mohlo byt receno pozitivniho (a neni toho malo) uz receno bylo jinymi tak tedy jen subjektivne.
Za sebe mohu rict, ze mym nejvetsim problemem byl hlavni hrdina. Nesympaticky, povrchni a uknourany.
Nelibilo se mi nijak zvlast originalni prirovnani lidskych vrstev/skupin k urcitym zviratum. Uz to tu bylo. Autor rozhodne mohl byt originalnejsi, nez kocky, mysky, prasata. Vim, co se snazil rict a vim, proc tato zvirata zvolil ale i pres to si myslim, ze mohl byt odvaznejsi ve svem ztvarneni.

MadamC
26.11.2017 5 z 5

Skvělá kniha! Znovu mi připomněla, proč vždy všechno jídlo na talíři dojídám a snažím se jídlo obecne nevyhazovat...ne vždy, je to to nejlepší sice..
O toto téma se zajímám a i zde jsem se dozvěděla něco nového a ještě jsem si to i užila díky krásným obrázkům. Opravdu vydařené dílo. Myslím že toto je základ.

Paobratil
15.11.2017 5 z 5

Art: ...chci říct, že nedokážu pochopit ani svůj vztah k otci... Jak mám potom pochopit Osvětim? ...a holokaust?

Hanka_Bohmova
07.11.2017 4 z 5

Vladek mi byl nesympatický už před válkou a to se nakonec ukázalo jako nejpřínosnější moment celé knihy. Protože nepřát holokaust roztomilým malým dětem a šťastným milencům je samozřejmost. Ale rozmyslet si - a téměř si nad těmi kresbami prožít - že stejně je potřeba chránit i ty, co mi zrovna nejdou pod nos, a domyšleno dál, nejen ty nesympatické, ale i ty zlé, to už je o úroveň výš.

(Myši s prasečími maskami jsou super nápad, opravdu výmluvné.)

Audrina
05.10.2017 4 z 5

Tenhle komiks si pamatuju ještě z dob víceletého gymnázia, kdy byl v jedné z čítanek krátký úryvek. Už tehdy mě zpracování zaujalo, ke knize jsem se ale dostala až teď. Líbil se mi nápad celého příběhu, znázornit holocaust pomocí komiksu je více než originální. Co oceňuju ještě víc, je fakt, že autor vystihnul postavu svého otce s veškerými jeho neduhy, nic nepřikrášloval.