Maus – Souborné vydání

Maus – Souborné vydání https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140454/bmid_maus-souborne-vydani-Tb0-140454.jpg 5 848 151

Maus série

K 25. výročí prvního vydání slavného komiksu Arta Spiegelmana Maus vychází první souborné vydání obou dvou dílů knihy v jednom vázaném svazku. Maus je děsivým - a současně hodnotně umělecky ztvárněným - zobrazením holocaustu, které oslovilo miliony čtenářů po celém světě. Místo lidí vystupují v příběhu myši a jiná zvířata - odtud název knihy. Maus je jedním z vrcholných děl moderní světové literatury, která se snaží přispět k tomu, aby lidé nezapomněli na to, co znamenal nacismus.... celý text

Literatura světová , Komiksy

Vydáno: , Torst

The Complete Maus , 2003

Corso
24.05.2021 5 z 5

Jedina kniha o velkom vrazdeni, ktoru som bol schopny citat. V dnesnej renesancii knih o holokauste, tejto teme sa vyhybam. Zda sa mi az neuctive citat pribehy o tychto hrozach. Zabudnut sa nesmie, ale uvedomujem si ze nijaka kniha mi nedokaze ani len priblizit hrozy ktore ludia museli zazivat. K Mausovi ma vsak pritiahol ten kontrast. Komiks??? Mysky??? A to ma fungovat???
Napodiv, kresba dokaze vyjadrit viac ako text. Po docitani som mal pocit, ze na mne lezi jemny poprasok popola. (Ako ked som cital o Cernobyle a mal som niekedy dojem ze mnou aj v tej chvili prechadza smrtelne ziarenie.) Necitam knihy o holokauste a ani v buducnosti neplanujem s nimi zacat. Maus je vynimka. Kdesi v hlbke ma ta hroza totiz fascinuje. Coho vsetkeho sme schopni. Paralyzuje ma predstava coho su schopni ludi, ktori kracaju okolo mna, ktorych stretavam, keby sa situacia vyvinula nespravnym smerom. Takyto sme? Radsej zatvaram oci.

sgjoli
23.05.2021 5 z 5

Po letech jsem si znovu přečetla tento biograficky laděný komiks a opět to byl silný zážitek.
Linie, v níž autorův otec Vladek vzpomíná na své děsivé zážitky z války, kdy on, jeho žena a jejich příbuzní skončili v koncentračních táborech, je hodně tíživá a silná. Autor tu navíc jako zkušený kreslíř využívá metaforického vyjádření (Židé zobrazeni jako plaché myši vs. nacisti zobrazeni jako kočky "hrající si" s myšmi), které o to víc zdůrazňuje tu hrůzu a tíživost všech zážitků.
Druhá linie sledující autorův vztah s otcem ale také není příliš optimistická. Velmi výrazně se tu projevují mezigenerační rozdíly a odlišné vnímání světa, vycházející z toho, že jeden z aktérů je přeživším holocaustu a do konce života si nese následky všech hrůz, které se mu děly a kterých byl svědkem. Zatímco syn, narozený až po válce, tuto zkušenost nemá a okolní svět a život vnímá zcela jinak.
Tyto rozdílné zkušenosti tak vytvářejí určitou propast ve vztahu otce a syna, kterou je občas těžké překlenout. Tato druhá linie vycházející z osobních zážitků autora je tak také určitým svědectvím o tom, jakým způsobem válečné události ovlivňovaly vztahy ještě dlouho potom, co již válka skončila.
Za sebe toto dílo rozhodně doporučuji.

Lothar.777
27.04.2021 4 z 5

Ideální způsob, jak se začít zajímat o tématiku koncentráků a holocaustu. Jednoduché, čtivé, pěkně naznačeno, co to udělalo s lidma, co to zažili.

Damato
08.04.2021 5 z 5

Knihu mi půjčil syn, věděl že komiks stylu Rychlé šípy jsou moje krevní skupina. Holocaust jsem začala studovat hned jak jsem začala rozum brát-ovšem dodnes pro mě není pochopitelná to hloupost lidí, kteří šli slepě za svým velkým vůdcem a začali vybíjet svou lidskou rasu. Velice se ztotožňuji s komentářem Gladya, ten mi mluví z duše. A čím dál víc děkuji, že žiji právě v této době. A čím dál víc prosím kohokoli tam nahoře, kdo řídí kroky lidstva- nedopusť další stresy z války, utrpení dětí, jejich matek a kohokoli, kdo žije tady na matičce Zemi s dobrou vůlí. Ať všichni naši potomci žijí v klidu, míru a zdraví...

lordchaos
23.03.2021 5 z 5

Tohle by mělo být v povinné školní četbě! Některé knihy totiž vypravují o věcech, které by neměly být zapomenuty a komiks je vynikající formát, jak se pokusit oslovit vícero čtenářských skupin.

TwoFace
19.03.2021 5 z 5

Netřeba hodnotit, třeba přečíst.

Netopyr07
15.03.2021 5 z 5

Tak jsem si podruhé přečetla Maus a musím říct, že jednoduše a prostě smekám. Ne, že by ty hrůzy Osvětimi byly vylíčeny mírněji, než v pouze psaných knihách. Obrázky více jitří fantazii. Nedávno jsem nedokázala až do konce zhlédnout film Pianista, stačily mi scény z první hodiny.. a prostě jsem to neustála. Tento komiks doporučuji vřele. Také je zde krásně vylíčeno, jak II. světová ovlivnila vlastně všechny...

Lejčís
10.01.2021 5 z 5

Ta kniha je strašně náročná, co se týče pocitů a po dočtení musíte pár minut jen tak sedět a celé to vstřebat.
Je to silné, je to epické, emocionální a sakra tak neskutečně upřímné a opravdové, že až valíte oči, co všechno se autor nebál do knihy dát, co vše se nebál odhalit.
Pokud máte rádi tematiku 2. světové války, skutečné příběhy, složité vztahy v rodině a hlavně komiksy, pak je tohle pro Vás naprostý must have!

KubaHanzelin
28.12.2020 5 z 5

Jestli by někdy měli přidat jeden z komiksů k povinné četbě k maturitám, měl by to být Maus.
Kresba sice neoslní, ale v tomto případě jde o příběh - o pravdivý, neuvěřitelný a strašlivý příběh otce autora, který si prošel jakožto Polský žid tím nejhorším co mohla druhá světová válka "nabídnout"..

Kamil123
27.11.2020 5 z 5

Super kniha

blackdarkness
17.11.2020 3 z 5

3 z 5*, 3 za příběh o holokaustu a o minulosti, strhnuté * za kresbu, která se mi slívala a za skákání do současnosti, která mě rušila. Chování Arta bylo nepěkné, zahořklý Vladek původní příběh podrýval a příběh se sekal a nešel plynule.

Petass
01.11.2020 5 z 5

Vyhýbám se komiksu i knihám o holocaustu. Nemám potřebu dozvídat se víc... Vím dost a stačí mi to. Tato kniha ovšem byla tolik chválena, že jsem po ní v knihovně hned sáhla. Kresba mě pohltila, nemohla jsem knihu odložit a jen šla dál políčko za políčkem. Oceňuji právě ten přesah do současnosti, o hrůzách holokaustu všichni víme, ale jak toto období ovlivnilo dále rodiny přeživších, o tom už moc nepřemýšlíme. Díky autorovi za odvahu příběh předat ostatním. Doporučuji!

AlčaH
30.10.2020 5 z 5

Výjimečná kniha o jednom z nejhorších období lidské historie. Příběh zpracovaný syrově, bez příkras, s přesahem i do současnosti - to, když vidíme, jak hluboce rodinná historie ovlivňuje i nové generace a zasahuje jim do života. Zpracování tématu holocaustu prostřednictvím komiksu, je zajímavé a přineslo mi zcela jiný zážitek než četba beletrie na stejné téma. Kresba, ač na první pohled spíše jednoduchá, na mě silně zapůsobila. Jak tu už někdo zmínil, v tomto případě jeden obrázek vydá za tisíc slov... Obrazové pojetí je navíc zpracované velice chytře - ať už se jedná o různé schované detaily nebo ztvárnění jednotlivých národů jako zvířat. Celkově na mě kniha udělala velký dojem, rozesmutnila mě i dojala, a mám pocit, že na ni budu myslet ještě hodně dlouho...

Maratka
30.08.2020 4 z 5

Urcite zajimave a netradicni, libily se mi nektere napady-metafory pro zobrazeni urcitych narodnosti (nejvice asi pouziti masek jineho zvirete, pokud se zid chtel nekde pred nekym skryt). Asi mi ani prislis nevadilo prolnuti se soucasnosti a vyobrazeni sporu otce a syna - alespon otec nebyl vyobrazen jako ryze kladna postava a cely pribeh tak pusobil autenticteji. Celkove ale nemuzu rict, ze by me kniha a obrazky "odrovnaly" (jak nekteri ctenari popisuji) vyrazneji nez jina dila na tema holocaustu, ktera se mi zatim dostala do ruky. Proste jsem cekala, ze me to strhne mnohem vice (i na zaklade recenzi, co jsem na dilo cetla), coz se nestalo. Pokud si o tomto tematu budu zase chtit neco precist (a tipuji, ze budu), radeji zase tradicne sahnu po beletrii, ktera je mi rozhodne blizsi nez komiksy. Na druhou stranu rozumim tomu, ze urcitemu okruhu ctenaru (napr. dospivajicim) muze byt komiksove vyobrazeni hruz genocidy zidu naopak blizsi nez beletristicke, mene nasilne se tak mohou s timto tematem seznamit.

Rawar
09.08.2020 5 z 5

Příběh o nesmrtelnosti lidské duše, pomíjivosti pozemského života a veliké lásce. Němci jako šelmy, židi jako kořist a poláci prostě... no vždyť víte. Neuvěřitelně silný zážitek skrze velice minimalistický, zároveň velkolepě pojatý a bezchybně zvládnutý komix. Zásadní záležitost

Arwen777
23.07.2020 3 z 5

Sugestivní vyprávění životního příběhu polského Žida, zatýkání, deportace do Osvětimi, nelidské podmínky a neustále přítomná smrt. Nepřikrášlené, syrové, působivé. Nepochybně příběh s velkou vypovídající hodnotou.
Bohužel si mě nedokázal získat tak, jak by si zasloužil. Neustálé odbíhání do současnosti, starosti a dohadování se zatrpklým stárnoucím Vladkem mě rušily. Příběh se často trhal a mně chyběla návaznost.
Také kresba mě nijak nezaujala. Rozdělení lidí podle druhu zvířat mi přijde jako skvělý nápad, ale kresba jako taková se mi nelíbila.
Takže až si budu zase chtít přečíst něco o holokaustu, vrátím se k beletrii.

Smonca
19.06.2020 5 z 5

Kniha, kterou by si měl každý přečíst a také pozorně prohlédnout. Velmi silný emocionální zážitek. Jeden obrázek vydá za deset stránek textu. V ilustracích, ač na první pohled vypadají jednoduše, je obrovská síla, několikrát mne rozplakaly, několikrát jsem měla husí kůži. Je to jedno z nejzajímavějších pamětnických vyprávění, jaké jsem četla. Velmi mne zaujala dějová linka zaměřená i na problémy přeživších a jejich potomků, kteří holokaust nezažili, přesto jejich životy stále ovlivňuje.

KristynaL
11.06.2020

Může být komiks uměleckým dílem? Může! A Maus je toho důkazem.
Téma holokaustu je pro mě osobně velmi děsivé a z toho důvodu mám problém o něm číst. Maus však holokaust vykreslil pro mě “stravitelným” dojmem a přesto ani trochu neubral na vážnosti daného období.

HDosoudilová
10.06.2020 4 z 5

Komiksy tak často nečtu, tento mě však zaujal jednak díky Holokaustu, o kterém vypráví. Musím říct, že mě to příjemně překvapilo a to hlavně díky originálnímu zpracování. Místo lidí v knize vystupují zvířata, například myši, kočky, prasata... což mi přišlo skvělé. Je to zase trochu jiný pohled na tuto část naší historie...
Určitě bych jej doporučila každému, především studentům, které dějiny třeba až tak moc nebaví ????

Tedíkpikolík
20.05.2020 4 z 5

Komiksy vůbec nečtu ale pro téma holokaustu jsem si v rámci Výzvy 2020 zvolil tuto lehčí formu.
Musím říct, že jsem zvolil správně. Výborná kniha se silným příběhem. Kresby jsou zde jednoduché ale výborně doplňují temný příběh.