Maus – Souborné vydání

Maus – Souborné vydání https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140454/bmid_maus-souborne-vydani-Tb0-140454.jpg 5 848 151

Maus série

K 25. výročí prvního vydání slavného komiksu Arta Spiegelmana Maus vychází první souborné vydání obou dvou dílů knihy v jednom vázaném svazku. Maus je děsivým - a současně hodnotně umělecky ztvárněným - zobrazením holocaustu, které oslovilo miliony čtenářů po celém světě. Místo lidí vystupují v příběhu myši a jiná zvířata - odtud název knihy. Maus je jedním z vrcholných děl moderní světové literatury, která se snaží přispět k tomu, aby lidé nezapomněli na to, co znamenal nacismus.... celý text

Literatura světová , Komiksy

Vydáno: , Torst

The Complete Maus , 2003

wiix
09.11.2022 5 z 5

Toto si dajte! A to hovorím ja, dlhoveký odporca literatúry o Osvienčime (niežeby som bola odľud, mne je z toho vždy všelijako, ale melodramatické knihy ako Pôrodníčka z Osvienčimu a Moja babka tety koňa syna pravnuk bol lekár v Auswitze mi skazili chute). Toto bolo iné. Okrem toho, že ide o nápaditý a metaforicky spracovaný komix o holokauste a jasneže hrá na city, je aj o živote po "tom", o psychických obetiach, rodinách, proste o živote.

Fortuna7
23.09.2022 4 z 5

Velmi originální zpracování tématu holocaustu. Moc se mi líbilo, že každý národ byl vlastně jiné zvíře, to mě fakt bavilo a oceňuji autorovu kreativitu.

ArkAngel
23.08.2022 5 z 5

Maus lze označit za velmi specifické dílo, které pojednává o holocaustu očima autorova otce a zároveň je autobiografickým dílem, kdy Spiegelman popisuje tvůrčí proces a jak získával materiál k samotné tvorbě. Aby to nebylo příliš drastické, zaměnil lidi za zvířata, kdy myši představují Židy, kočky nacisty apod. Bariéra je ale také v jednu chvíli narušena, kdy se mluví o vydání první knihy a tam jsou zvířecí pouze masky. Kniha dá čtenářům informace, které se v běžných dokumentech nedozví a zároveň vylíčí přetrvávající trauma, které si Židé z holocaustu odnesli. Toho si lze všimnout na jednání Artova otce v "přítomnosti", kdy se snaží za každou cenu ušetřit apod. Bonusem je pak autorův dřívější komiks o matce, který je vsazen do samotného děje.

hroubek
09.08.2022 5 z 5

Nejsem fanoušek příběhů o holokaustu. Prakticky tyhle příběhy moc nevyhledávám. Nicméně si myslím, že je důležité, aby tyhle příběhy vznikaly, protože lidé mají tendenci zapomínat nebo zavírat oči před věcmi, které nejsou příjemné. A na holokaust, koncentrační tábory a druhou světovou válku se nesmí zapomenout. Scénárista a kreslíř Art Spiegelman se rozhodl vyprávět zajímavý a bohužel taky tragický příběh svého otce, jenž si prošel tím nejhorším, co druhá světová válka nabídla. Ale druhou světovou se nekončí, protože některé rány se nikdy nezahojí a člověk si je nese celý život. Spiegelman pokračuje dál a vypraví, jak se jeho otec vyrovnává s tím, že přežil a jak moc ho to změnilo. Zde se z velké části zapojí do vyprávění i samotný autor a nabídne nám zas jiný úhel pohledu. A není to pěkný pohled. Spiegelman se rozhodl být hodně upřímný a dost to bolí. Ale taková je občas pravda. Nejvíce se mi na tomto grafickém románu líbí to, že po příběhové stránce to není černobílé. Spielgeman svého otce respektuje a určitě ho svým vlastním způsobem miloval, ale nestaví ho na nějaký piedestal morálních hodnot a dokáže se na něj koukat velmi střízlivě. Tahle střízlivost se projevuje v průběhu vyprávění, ve kterém zjistíme, že Vladek je dobrý chlap, ale je vychcaný, chová se k lidem hnusně, občas je využívá - hlavně ve stáří. Díky své chytrosti a obrovské dávce štěstí přežil, ale navždy ho to poznamenalo. Poznamenalo ho to natolik, že některé věci přenášel na svého syna (autor komiksu) a lidi kolem sebe. Art Spielgeman nádherně ukazuje, že některé věci válkou nekončí a předávají se i na další generace. Spielgeman odvedl výbornou práci, autenticky popsal hrůzy holokaustu, pocity bídy, strachu a toho nejhoršího, co je člověk schopen druhému člověku udělat. Čte se to dobře, kresba je velmi dobře udělaná a pro příběh se hodí. Maus je výborný komiks, který mohu jen a jen doporučit.

Jarka_rybář
28.07.2022 4 z 5

Zajímavé zpracování tématu holokaustu.

Akinimod25
03.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Skvěle psaná autobiografie, která je navíc zpracována komiksem. Líbíla se mi symbolika zvířat - Židi jako myši a nacisté jako kočky.

Viviana-Mori
26.06.2022 5 z 5

Dlouho, opravdu hodně dlouho jsem tento komiks měla v hledáčku. A konečně jsem ho přečetla. Zpracování je opravdu zajímavé, moc se mi líbilo, jak se prolíná realita s minulostí, jak je vidět, co tragické zkušenosti způsobí do pozdějších let. Již jsem mnoho knih o holocaustu četla, takže mě kniha v ničem nepřekvapila (dějově), ale komiksové zpracování tomu dalo ještě jakýsi rozměr navíc.
Zkrátka - emotivní, smutné, hrozivé. Ať už budu číst jakoukoli knihu s touto tématikou, i třeba po sto padesáté si budu ťukat na čelo a nevěřícně vrtět hlavou nad tím, jak tohle někdo mohl dopustit.

Kojotisko
21.05.2022 3 z 5

Nemám a nikdy nebudu mít rád „umělecké“ comicsy, jejichž autoři se domnívají, že základem té správné umělecké a vážné komiksové tvorby jsou čtvereček a obdélník, jež po sobě chronologicky následují. Fuck off! Podívejte se na moderní comicsy, které dokáží vyprávět příběh opravdu na půl cesty mezi filmem a knihou s využitím střihů, prolínaček atd. Konkrétně k tolik oslavovanému dílu Maus: příběh dobrý, ale
1. nijak nerozvíjí tu bajku o kočkách a myších, jsou to prostě lidé, co jsou takto namalovaní, a to je dost škoda, a
2. čtverečky po sobě následující. Nuda!

SamanthaCook
29.04.2022 5 z 5

Tento komiks je veľmi špecifický. Hovorí o tom ako ho autor napísal ale aj o tom čo prežíval jeho otec v 2. svetovej vojne. Pri niektorých momentoch mi bolo až do plaču, zase pri iných ma prekvapilo ako veľmi môže byť človek odvážny ale aj krutý. Pri tom som si hovorila v akom dnes žijeme luxuse, zanechalo to v mne veľký odkaz. Je to výborná kniha aj pre tých čo nie sú cieľové skupiny. Aj mne to otvorilo oči. 100%

irskádívka
24.04.2022 5 z 5

K tomuto komiksu mě přivedla na střední škole moje učitelka dějepisu a jsem jí za to moc vděčná. Art Spiegelman vytvořil něco, co ukazuje nejen druhou světovou válku a utrpení židovského národa během ní, ale i to, jak těžké je pak žít dál. On sám, jako syn přeživšího nesl vinu za přežití, kterou na něj otec stále přenášel.
Je to kniha o rodinách, rodičích a dětech, o holokaustu, neúprosnosti dějin a běhu času. Je to jedinečné čtení.

Zuzanak4
16.04.2022 5 z 5

Skvělý komiks, který mě chytil jako dítě i jako dospělou. A kdybych měla jednou dítě, narvu to i jemu. Slupnuto za jedno odpoledne!

jan14s
30.03.2022 5 z 5

Kniha, která na vás zapůsobí už na prvních dvou stranách, a dost silně. Jedna z mnoha knih, které se věnují holokaustu. Takových je spousty, v čem se tato liší? Někdo by řekl, že je to komiksovým zpracováním a vyobrazením jednotlivých národností podobou zvířat, která by je měla vystihovat. To je jistě unikátní, nicméně není to to co dělá z této knihy tím co je. Není to ani autentickým vyprávěním o hrůzách koncentračních táborů nebo o zločinech lidí a to ne jen Němců. O tom již bylo napsáno mnoho. Tak co je na této knize tak výjimečného? Odpověď je jednoduchá. Je to díky zpovědi vztahu syna a otce, dvou můžu, tak podobných, přesto úplně jiných. Pan Spiegelman v knize nezakrytě popisuje povahu svého otce i s jeho chybami, stejně i tak svoji vlastní osobu. Díky tomu je nám přiblíženo, jak i po válce, bylo pro přeživší těžké pokračovat ve svém živote. I to, že život s nimi, nebyl jednoduchý. To je podle mě to co je na této knize unikátní. Obzvlášť proto, že spisovatel žil s přeživším holokaustu v jedné domácnosti a kniha tedy není jen zprostředkované vyprávění, ale autentickým popisem. Navíc způsob vyprávění, kdy se prolínají setkání otce se synem a příběhy z války, je velmi chytlavý.
Kresba je velice povedená, jednoduchá a přesto detailní. Černobílé provedení mi k tomuto tématu sedí. Vyobrazení zvířat je v tomto kontextu trefné. Navíc to v příběhu dopomáhá k utváření dojmu. Jako v případě, kdy se židé vydávají za poláky a na obrázku mají prasečí masky, nebo když žid v koncentračním táboře tvrdí že je Němec a jeho myší obličej se začíná prolínat s kočičím. Přes vše co je v knize vyobrazeno, na mě nejvíce zapůsobily fotky, jak spisovatelova bratra tak i jeho otce, nejvíce dojmů ve mě nicméně vyvolala poslední strana komiksu.
Často se u tohoto druhu knih tvrdí, že by měly být v povinné četbě. I já jsem to k jedné knize o holokaustu napsal. Pokud se nad tím zamyslím, tak by to měla být hlavně tato. Stejně jako ostatní knihy o holokaustu popisuje zločiny, které se staly za války, ale má i něco navíc. Také je to komiks, který přece jen u dnešní mládeže může mít větší úspěch, než několika set stránková kniha.

Zverak
04.03.2022 4 z 5

Jedná se o knihu, nebo spíše komiks, z období holocaustu. Je to vlastně můj první pořádný komiks. Kniha je souborové vydání dvou dílů.
SPOILER Hlavní postavou je polský žid Vladek Spiegelman. Vladek byl před válkou docela bohatý muž, vlastnil firmu na textilie a žil šťastný život. Když začala válka všechno mu vzali a začali pro něj a jeho rodinu těžké časy. První kniha vypráví o začátku války a o tom jak se rodina Spiegelmanových musela skrývat před nacisty a bát se o svůj život. Druhá kniha vypráví už jen o manželech Spigelmanových, jelikož ostatní rodinní příslušníci nepřežili. Manželé zažívají velmi zlé časy a kniha to popisuje velmi důkladně a bez přikrášlí. KONEC SPOILERU
Mě osobně se kniha celkem líbila. Kniha rozhodně není pro malé děti, nebo pro strašpytly. Kniha má však opravdu moc pěkné ilustrace, na kterých si autor dal opravdu záležet, u obrázků pracuje s pozadím a jsou na nich vidět detaily. Právě kvůli těm detailům se čtenář hodně dozví. Kdyby to bylo nakresleno jako barevné a hlavní postavičky nebyly zvířata, dojem by byl velmi hrůzostrašný. Knize dávám čtyři hvězdičky, pokud by to šlo, čtyři a půl hvězdičky z pěti.

Dombzila
09.01.2022 5 z 5

Četl jsem kvůli povinné četbě a nějaká očekávání jsem měl. A tahle kniha je rozhodně předčila.

Výborné ilustrace a výborný příběh podle skutečné události. Prostě výborná kniha, kterou by si měl každý přečíst. Jedním slovem dokonalost.

Lugalbanda
03.01.2022 5 z 5

Skvělé, snad nejlepsi zpracovani tematu holocaustu, se kterym jsem se zatim setkal. V podobnych scenach, kde napr Schindleruv seznam prekrucuje a zdime slzicky a litost, jde Maus na dren skutecnosti a lidskosti, az do konce priznava nepochopeni, nevedomost, pocit viny i vycitky. Maus neni kazani ani glorifikace. Maus vypravi a nevi si rady.
“V necem neprezil”.

Olous1
29.11.2021 5 z 5

Dnes zapůjčeno z knihovny,dnes přečteno. To byla jízda, skvělý čtenářský zážitek. Téma válka, Židé, koncentrační tábory. Velmi dobře zpracované. Za mě 100%.

martineden
20.11.2021 5 z 5

Skvělé, skvělé... skvělé!

Lucciella_L
08.11.2021

Zajímavě zpracované známé téma

Alma-Nacida
11.09.2021 5 z 5

Zcela právem ikonická kniha. Těžko bych si představila, jak by mohla fungovat výpověď o šoa jako komiks se zvířátky, ale ono to funguje, a to skvěle. Máme ji ve školní knihovně a kdyby tam měla být jediná kniha o těchto hrůzách, ať je to tahle.

Katka2382
09.09.2021 5 z 5

Výborná kniha.
Z fleku bych ji zařadila do povinné četby.