Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami

Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/7288/bmid_maus-i-otcova-krvava-pout-dejinami-MzX-7288.jpg 5 557 54

Maus série

Maus je příběh Vladka Spiegelmana, Žida, který přežil holocaust, a jeho syna, kreslíře, který se snaží vyrovnat s otcem, jeho hrozivým příběhem i dějinami jako takovými. Knihu spojuje dva příběhy: jeden se odehrává v Polsku, druhý v Rego Parku v New Yorku. V prvním Spiegelmanův otec vypráví o tom, jak se svou ženou přežili Hitlerovu vládu v Evropě. Je to příběh plný smrti, neuvěřitelných úniků, vězeňské krutosti i lidské zrady. V druhém příběhu sledujeme autorův mučivý vztah k stárnoucímu otci. Občas se navštěvují, vedou malicherné hádky a v pozadí všeho jsou dějiny, příliš kruté na to, aby je bylo možno utišit. Obě příběhy se tak před námi spojují v příběh jediný - příběh rodičů a dětí. V prvním dílu sledujeme Spiegelmanovy rodiče až do bran Osvětimi a autora vyprávění na práh zoufalství.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Torst

Maus I: A Survivor's Tale: My Father Bleeds History , 1986

Karolína18
30.11.2023 4 z 5

Skvělý zdroj pro žáky, jak se dozvědět více o historii. Své hodnocení odvíjím o toho, že jsem se do příběhu nemohla začít, spoustu věcí mi tam přišlo spíše nevhodné pro děti, než nutné pro dokreslení atmosféry a dobových reálií.

Víla
10.04.2023 5 z 5

To byl nápad! Za ten dávám plný počet bodů.

Aaloha
15.01.2023 4 z 5

Téma holocaustu přiblížené hlavně dětem formou komiksu je dobrý nápad. A zobrazení osob podle národností a zvířat také. Dobře jsou popsané povahy jednotlivých postav.

denib
01.07.2022 4 z 5

Knih o válce je celkem hodně. Pojmout vyprávění jako komiks a ještě lidi zobrazit jako zvířata je určitě originální. Mě ale mnohem víc zaujalo (a víc oceňuji), že to není jen vyprávění o minulosti. Je tu zachycen vztah otce a syna, vrtochy starého pána i to, jak se s tím autor/syn potýká. Co se týká grafického zpracování, tak úplně mi nesedlo - proto hvězdička dolů.

Rolada88
20.11.2021 5 z 5

Jedním slovem originální v podání komiksu ale už ne tak Veselým.......

amaenium
11.09.2021 4 z 5

Jak nese kniha na obale - příběh očitého svědka - kterým je autorův otec Vladko Spiegelman.
Kniha zachycuje éru otcova, kterou prošla jeho generace - hitlerovu vládu, válku a holokaust.
Od seznámení autorových rodičů, přes horší a horší podmínky židů, skrývání se, strach až bohužel po osvětim, kde se rozdělily a každý den byl boj o přežití.
V knize se nejen dočítáme o výše zmíněném, ale také o Vladkove náročné povaze a chování, které na něm tragické události zanechaly. Jak komplikované je s s ním domluvit a jak těžké je se s chováním otce a nějakou přeživší vinou vyrovnat jako jeho syn.
Kniha je silná, surová a při některých pasážích mi tuhlo v žilách.

Ronnie68
04.08.2021 4 z 5

Zajímavě pojatá kniha jako komiks - Židé v předválečného a válečného období ...

Moltri
27.07.2021 4 z 5

Líbí se mi, že komiks odráží i současnou povahu starého pána, který to všechno prožil. Jen ta kresba by mohla být detailnější, pro mě je to takové moc ušmudlané.

Tace
17.03.2021

Komix je skvěle zpracovaný a líčí (ne)jeden opět neskutečný skutečný příběh. Určitě stojí za přečtení.

martin č.
14.03.2021 5 z 5

Všechno co potřebujete vědět o holokaustu a hrůzách 2. světové války.
I o tom, jak minulost poznamenává přítomnost, protože i linka složitého vztahu syna Arta (autora) i jeho otce Vladka je velmi silná.

XbookwormX
16.02.2021

Maus raus!
A pak že komiks nemůže být silný medium a je to instantní forma pro blbce.
No, ty co si něco takovýho myslej, můžou začít třeba právě tímhle.
Hutný téma a ještě hutnější zpracování.

ComicGuy899
15.02.2021 5 z 5

Komiks, ktorý vás chytí za srdce a už vás nikdy nepustí.

Úžasný príbeh o strastiplnom živote dvoch poľských židov zo Sosnovca v období počas druhej svetovej.

Doba to nebola úžasná, a ľudia už o nej nechcú počuť a radšej naň zabúdajú. Preto si je skvelé ceniť takýchto umelcov, ktorí dokázali zabehnutú vec zmeniť na nepoznanie.

Komiksový formát príbehu vôbec neubral na serióznosti a kvalite, ba naopak mu dal úplne nové grády.

Od roku 1986 tento komiks tvorí revolúciu a dokazuje, že komiksy nie sú len "trápny spajdrmen či betmen", no je to rovnako hodnotný kus literatúry ako každý iný.

A o to mrazivejší je práve fakt, keď si uvedomíte, že je to skutočná výpoveď skutočných ľudí so skutočnými spomienkami. Plus keď k tomu dorobíte ilustrácie, dotvárate niečo dôležité a pri tom hrôzostrašne reálne.

Koniec dobrý všetko dobré?

Z krátkodobého hľadiska áno, no z dlhodobého nikdy.
...

línýsmoothie
02.04.2020

Moc pěkná kniha přečetla jsem ji za jeden večer. Věci o válce mě zajímají. Pro ty kteým se kniha líbila doporučuji Transport za věčnost od Františka Tichého

Terez9119
29.01.2020 5 z 5

Je to velmi silný příběh. A také strašlivě smutný. Protože i když má kruté vyprávění autorova otce vlastně šťastný konec, novodobé soužití otce se synem šťastné není. Protože přežít to, co přežil Vladko a mnoho dalších s podobným osudem, ho navždy poznamenalo. A on přežil všechny hrůzy války a koncentračního tábora, protože byl takový, jaký byl, nic nevyhodil, všechno schraňoval a staral se do posledního dechu. O to trýznivěji poté vyznívá nepochopení vlastním synem a celým okolím. Celou knihu tak lze potom chápat jako autorovo smíření se s vlastním otcem a jakousi omluvu za to, že pro vlastního otce neměl porozumění a že se za něj styděl. Komixová forma příběhu pak nijak nesnižuje jeho působivost, dalo by se říci, že právě naopak.

eliifa
27.01.2020 5 z 5

Velmi povedené dílo

Mateo67
25.01.2020 5 z 5

Maus - hrůzovláda koček a vyhlazování myší. Kniha, která na mě při druhém čtení zapůsobila ještě víc než při “premiéře”. Samozřejmě jsem si ji před lety vybrala kvůli tematice holokaustu, čehož se mi i vrchovatě dostalo. Ale v pozadí se odehrává něco důležitějšího a o tom především je Maus.
Maus je vlastně autobiografický, mistrně výtvarně zpracovaný román. Autorovi se skvěle podařilo vykreslit (a nakreslit) vztahy a charaktery všech důležitých postav tak, že je čtenář odkrývá sám a postupně. Autor nic nevnucuje, nic nepodsouvá. Až postupně se dostáváme pod kůži jeho otci, částečně jeho chování chápeme a omlouváme, na druhé straně musíme stát za synem, protože on nemohl a nemůže za to, co jeho rodiče museli prožít. Snad v žádné jiné knize jsem se nesetkala s tak bolestivým vztahem mezi rodičem a “dítětem”.
Hluboké, silné, lidské, mistrně zpracované.

Pavla79
08.01.2020 5 z 5

Přečteno již dávno.., ale pamatuji se, že se mi velmi líbilo :)

SlamLenka
06.01.2020 5 z 5

Zpracování tak vážného tématu komiksovou formou je podle mého nejen velmi inovativní, ale především jaksi osobnější. Alegorie zobrazení lidí jakožto různých zvířat je pak jen třešničkou na dortu. Na knihu jsem se těšila a nezklamalo mě to ani trochu. Obdivuji i odvahu autora nezkreslit povahu svého otce a vykreslit ho i s jeho mrzoutstvím, stejně jako se mi líbí, že zachytil i vlastní nejistotu ohledně toho, do čeho se vlastně s tímhle počinem pustil.
Vím, že mnoho lidí se tématu války, koncentračních táborů a holokaustu v knihách vyhýbá, ale tohle je možná cesta, jak jim to naservírovat ve značně stravitelnějším a přitom velmi osobním provedení.

Zuzvil
05.11.2019 5 z 5

Komiksové pojetí 2. světové války a holocaustu. Skvělé zpracování, kočky představují nacisty, myši jsou Židé. Autor vypráví svůj vlastní příběh, respektive příběh svých rodičů. Kniha se čte jedním dechem. V knize se střídá jakoby současnost (kdy otec vypráví synovi - autorovi svůj život) a pak minulost, kdy ten jeho život prožíváme postupně s ním. Výborné zpracování i nápad alegorie je skvělý a výstižný. A ještě si na závěr neodpustím slova samotného Adolfa Hitlera, která jsou hned na začátku knihy..."Židé jsou nepochybně rasa, ale nejsou to lidé. "

Kacennnka
02.11.2019 4 z 5

Komixy běžně vůbec nečtu, takže tohle pro mě byla změna. Ale po Mausovi jsem pokukovala už od gymplu, nicméně dostala jsem se k němu až o spoustu let později a paradoxně díky škole. Tenhle příběh je dost depresivní a hluboký, ale na první dobrou by od něho čtenář asi mohl očekávat o něco víc - i já jsem teda očekávala, tedy od příběhu samotného. Nějak mě nenapadlo, že by se příběh prvního dílu mohl věnovat tomu, co se odehrávalo před Osvětimí - což ale neznamená, že vyprávění bylo o něco méně důležité. Spíš naopak to ukazovalo to, o čem se málo mluví, ale přesto to není o nic méně důležité. A také chápu, že autor do toho dával kus sebe, tak pro něho bylo velice důležité dát celkový kontext životu svého otce do tohoto příběhu. Tak. A já se jdu pustit ještě do dvojky.

koncentrační tábory druhá světová válka (1939–1945) vzpomínky komiksy holokaust, holocaust

Art Spiegelman
americká, 1948