Maus II: A tady začalo moje trápení

Maus II: A tady začalo moje trápení https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/7289/bmid_maus-ii-a-tady-zacalo-moje-trapeni-dPK-7289.jpg 5 445 37

Maus série

< 2. díl

Maus je příběh Vladka Spiegelmana, Žida, který přežil holocaust, a jeho syna, kreslíře, který se snaží vyrovnat s otcem, jeho hrozivým příběhem i dějinami jako takovými. Knihu spojuje dva příběhy: jeden se odehrává v Polsku, druhý v Rego Parku v New Yorku. V prvním Spiegelmanův otec vypráví o tom, jak se svou ženou přežili Hitlerovu vládu v Evropě. Je to příběh plný smrti, neuvěřitelných úniků, vězeňské krutosti i lidské zrady. V druhém příběhu sledujeme autorův mučivý vztah k stárnoucímu otci. Občas se navštěvují, vedou malicherné hádky a v pozadí všeho jsou dějiny, příliš kruté na to, aby je bylo možno utišit. Obě příběhy se tak před námi spojují v příběh jediný - příběh rodičů a dětí. V druhém dílu se pohybujeme mezi osvětimskými vězeňskými baráky a rekreačními bungalovy v pohoří Catskills.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Torst

Maus II: A Survivor's Tale: And Here My Troubles Began , 1991

hungryreader00
04.04.2023 5 z 5

Omylem jsem začala tímto dílem, nicméně na funkčnost to nemělo vliv. Příběh mě zcela pohltil. Komiksu jsem dlouho odolávala, protože jsem si myslela, že vím, jaký ten komiks asi zhruba bude. Měla jsem ale úplně mylnou představu. Moc se mi líbí jak to autor uchopil a jak poodhalil kus sebe a svůj nelehký vztah s otcem. Toto dílo bude věčné. Není totiž jen o válce, ale i o mezigeneračních problémech, empatii, porozumění i neporozumění, o traumatech, které si člověk táhne s sebou dál do "normálního" života... Tohle všechno tu máme očima člověka, který stejně jako my nezažil druhou světovou válku, ale vychoval ho jeden z přeživších.

Aaloha
28.01.2023 4 z 5

Druhý díl mi přišel o trochu slabší než první. Ale určitě stojí za přečtení. Komiksové zpracování holocaustu je zajímavé.

Rolada88
20.11.2021 5 z 5

Jedním slovem originální v podání komiksu ale už ne tak veselém...,,,

amaenium
11.09.2021 4 z 5

Jak nese kniha na obale - příběh očitého svědka - kterým je autorův otec Vladko Spiegelman.
Kniha zachycuje éru otcova, kterou prošla jeho generace - hitlerovu vládu, válku a holokaust.
Od seznámení autorových rodičů, přes horší a horší podmínky židů, skrývání se, strach až bohužel po osvětim, kde se rozdělily a každý den byl boj o přežití.
V knize se nejen dočítáme o výše zmíněném, ale také o Vladkove náročné povaze a chování, které na něm tragické události zanechaly. Jak komplikované je s s ním domluvit a jak těžké je se s chováním otce a nějakou přeživší vinou vyrovnat jako jeho syn.
Kniha je silná, surová a při některých pasážích mi tuhlo v žilách.

Ronnie68
04.08.2021 4 z 5

Druhá část příběhu, která se odehrává v koncentračních táborech ... fakt dobře pojaté ...

ComicGuy899
04.03.2021 5 z 5

Samotný koniec dal knihe poriadne grády a ukázal, že nie je všetko čierno-biele, a že skrátka nie vždy všetko musí skončiť happy endom.
Skvelé pokračovanie legendárneho komiksu (fungujúci lepšie ako celok) mapujúci ľudskú psychiku, ktorá sa vekmi mení len minimálne...

Pavla79
17.02.2021 5 z 5

První díl jsem četla už dávno.. Obě jsou skvělé, teda drastické, ale téma pěkně provedené... Asi si to ani nedokážeme představit, natož pochopit...

Avila
02.01.2021 5 z 5

Skvělé stejně jako první díl...
Souhlasím s předešlým komentářem, také mě velice zarazila část se stopařem a reakce Vladka člověka který si prošel hrůzami a brutalitou koncentračního tábora a sám byl rasista...
Až mi z toho bylo nevolno....
Ale jinak Doporučuji.

Mateo67
15.02.2020 5 z 5

Pozor, možný spojler!!!
Při čtení knih o holokaustu člověka doslova mrazí. Zde mě, stejně jako u 1. dílu, ovšem mrazilo z chování Vladka. Po oba díly jsem se snažila pochopit jeho chování (hrůzy, které prožil, pokročilý věk, osud manželky,...), omluvit jej, přijmout ho takového, jaký je, ale ve chvíli, kdy se projevil jeho rasismus (u člověka, který přežil holokaust!) jsem to vzdala a nebýt již téměř konec knihy, nedočetla bych. Kruté a beznadějné!

eliifa
27.01.2020 5 z 5

rozhodně stojí za přečtení

SlamLenka
06.01.2020 5 z 5

Podobně jako jsem komentovala Maus I., i zde musím pochválit autorův přístup ke svému dílu. Nebojí se dát nám vědět, jaké měl pochybnosti o této své tvorbě, stejně jako se nebojí bez jakýchkoli eufemismů zachytit svůj vztah k otci. Oproti prvnímu dílu nám tu přibylo několik různých národů a tedy i zvířat. Zkoušela jsem si představit, jaká zvířata bych zvolila já, kdybych tedy něco takového měla sama sepsat - a jakým bych vykreslila sama sebe? Ale stěžejní jsou zde beztak hlavně kočky a myši. =)
Na závěr si dovolím zkopírovat to, co už jsem zmínila u Maus I.: Vím, že mnoho lidí se tématu války, koncentračních táborů a holokaustu v knihách vyhýbá, ale tohle je možná cesta, jak jim to naservírovat ve značně stravitelnějším a přitom velmi osobním provedení.

Zuzvil
06.11.2019 5 z 5

Druhý díl tohoto skvěle udělaného a napsaného komiksu mě snad oslovil ještě o trošku více než díl první. Tady už otec se synem probírá přímo jeho pobyt v Osvětimi a následné ukončení války a návrat "domů". Celkově komiksová forma sdělené útrap, bolesti a úskalí holocaustu a 2. SV je zde bravurně vykreslena a alegorie na myši a kočky je velmi zdařilá. Mě osobně se líbilo i prolínání příběhu do přítomnosti, jak to otec svému synovi vypráví a jak je nelehké s ním někdy vyjít (s otcem). Za mě výborná věc a rozhodně doporučuji k přečtení.

Kacennnka
02.11.2019 4 z 5

Jestli jste četli jedničku, víte, co čekat. Čtěte to.

Mngwa
31.12.2018 5 z 5

K Maus jsem se dostala náhodou a nic jsem si od toho neslibovala. O to větší pak bylo příjemné překvapení, kniha mě naprosto uchvátila. První i druhý díl jsem přečetla na jeden zátah a v budoucnu došlo i na další přečtení. Prostě jednou nestačí.

Skalara
16.11.2018 5 z 5

Kniha formou komiksu a já komiksy nečtu, ale toto mě nadchlo.

Disease
17.09.2018 5 z 5

Lepší než první díl. Stejně jako kdysi u Sofiiny volby se mi více líbila linie ze "současnosti".

Torino
18.08.2018 4 z 5

Pokračovaní úžasného komiksu se neslo na velmi podobné vlně. Vzhledem k tomu, že jsem knihu četla ve dvou dílech a ne jako souborné vydání, hodnotím druhý díl jako trochu slabší. Trochu mě zklamala dějová linka autorovi současnosti. Chápu, že když autor píše o realitě a nic si nepřikresluje, je velmi těžké napsat zajímavěji, jak mu zemřel tatínek... Ale mě jako čtenáři tam asi něco chybělo, možná větší zmínka o autorově mamince, nebo druhé ženě tatínka... Linka popisující druhou světovou válku byla stále strhující, je to hold část dějin, která nepřestane překvapovat a o které lidé budou vždycky chtít číst. Ne snad proto, že by lidé sympatizovali s tím, co se stalo, ale aby se navždy poučili a nic podobného už se nikdy nestalo.
V tomto díle musím vyzdvihnout kresby, které pro mě byly "čitelné" na první pohled.

aardvarka
13.06.2018 5 z 5

"Dostal jsem hrozné horečky a nemohl jsem spát. Tyfus! Lidi na to umírali každou noc. V noci jsem musel dolů na záchod. Chodba byla vždycky posetá mrtvými těly. Nedalo se vůbec projít. Musel jsi přejít po hlavách, a to bylo strašné, ta kůže byla tak kluzká, zdálo se, že už už padáš. A tak to šlo noc co noc. Takže teď jsem měl tyfus a musel jsem scházet dolů na záchod a říkal jsem si: Tak teď je řada na mě. Teď tady budu takhle ležet já a někdo po mě bude šlapat!"
(Pocta tomu, že i bez geniálních černobílých obrázků tohle dílo funguje.)

madem
20.05.2018 4 z 5

Po prvním díle jsem se moc těšila na 2. Ale zatímco v 1. díle skoky do minulosti nenarušují děj, ve 2. díle je více prostoru věnováno současnosti, konfliktu otce a syna, dále psychickými problémy syna, který trpí, ač nezažil bídu koncentračních táborů.
Kniha se čte sama, hodně ukáže o životě v koncentračních táborech, o dnech na konci války, ale na první díl nemá.

okureček
30.11.2017 5 z 5

Úžasné, velmi pečlivě zpracovaný příběh. U Vladkova vyprávění o Osvětimi mě mrazilo. Určitě doporučuji. Jinak se mi moc líbilo, jak každou národnost zastupuje jiné zvíře, vážně originální.

koncentrační tábory druhá světová válka (1939–1945) komiksy holokaust, holocaust

Art Spiegelman
americká, 1948