Maus II: A tady začalo moje trápení

Maus je příběh Vladka Spiegelmana, Žida, který přežil holocaust, a jeho syna, kreslíře, který se snaží vyrovnat s otcem, jeho hrozivým příběhem i dějinami jako takovými. Knihu spojuje dva příběhy: jeden se odehrává v Polsku, druhý v Rego Parku v New Yorku. V prvním Spiegelmanův otec vypráví o tom, jak se svou ženou přežili Hitlerovu vládu v Evropě. Je to příběh plný smrti, neuvěřitelných úniků, vězeňské krutosti i lidské zrady. V druhém příběhu sledujeme autorův mučivý vztah k stárnoucímu otci. Občas se navštěvují, vedou malicherné hádky a v pozadí všeho jsou dějiny, příliš kruté na to, aby je bylo možno utišit. Obě příběhy se tak před námi spojují v příběh jediný - příběh rodičů a dětí. V druhém dílu se pohybujeme mezi osvětimskými vězeňskými baráky a rekreačními bungalovy v pohoří Catskills....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/72_/7289/maus-ii-a-tady-zacalo-moje-trapeni-7289.jpg 4.8354

Maus (2.)

Maus II: A Survivor´s Tale: And Here My Troubles Began (1991)

Literatura světová, Komiksy
Vydáno:, Torst

Kniha Maus II: A tady začalo moje trápení

Mngwa
31.12.2018

Předtím, když se řeklo "komiksy" představila jsem si marvelovky tj. Batman, Superman, nevímcoještěman ... nic pro mě. K Maus jsem se dostala náhodou a nic jsem si od toho neslibovala. O to větší pak bylo příjemné překvapení, kniha mě naprosto uchvátila. První i druhý díl jsem přečetla na jeden zátah a v budoucnu došlo i na další přečtení. Prostě jednou nestačí.

Skalara
16.11.2018

Kniha formou komiksu a já komiksy nečtu, ale toto mě nadchlo.

Disease
17.09.2018

Lepší než první díl. Stejně jako kdysi u Sofiiny volby se mi více líbila linie ze "současnosti".

Torino
18.08.2018

Pokračovaní úžasného komiksu se neslo na velmi podobné vlně. Vzhledem k tomu, že jsem knihu četla ve dvou dílech a ne jako souborné vydání, hodnotím druhý díl jako trochu slabší. Trochu mě zklamala dějová linka autorovi současnosti. Chápu, že když autor píše o realitě a nic si nepřikresluje, je velmi těžké napsat zajímavěji, jak mu zemřel tatínek... Ale mě jako čtenáři tam asi něco chybělo, možná větší zmínka o autorově mamince, nebo druhé ženě tatínka... Linka popisující druhou světovou válku byla stále strhující, je to hold část dějin, která nepřestane překvapovat a o které lidé budou vždycky chtít číst. Ne snad proto, že by lidé sympatizovali s tím, co se stalo, ale aby se navždy poučili a nic podobného už se nikdy nestalo.
V tomto díle musím vyzdvihnout kresby, které pro mě byly "čitelné" na první pohled.

aardvarka
13.06.2018

"Dostal jsem hrozné horečky a nemohl jsem spát. Tyfus! Lidi na to umírali každou noc. V noci jsem musel dolů na záchod. Chodba byla vždycky posetá mrtvými těly. Nedalo se vůbec projít. Musel jsi přejít po hlavách, a to bylo strašné, ta kůže byla tak kluzká, zdálo se, že už už padáš. A tak to šlo noc co noc. Takže teď jsem měl tyfus a musel jsem scházet dolů na záchod a říkal jsem si: Tak teď je řada na mě. Teď tady budu takhle ležet já a někdo po mě bude šlapat!"
(Pocta tomu, že i bez geniálních černobílých obrázků tohle dílo funguje.)

madem
20.05.2018

Po prvním díle jsem se moc těšila na 2. Ale zatímco v 1. díle skoky do minulosti nenarušují děj, ve 2. díle je více prostoru věnováno současnosti, konfliktu otce a syna, dále psychickými problémy syna, který trpí, ač nezažil bídu koncentračních táborů.
Kniha se čte sama, hodně ukáže o životě v koncentračních táborech, o dnech na konci války, ale na první díl nemá.

okureček
30.11.2017

Úžasné, velmi pečlivě zpracovaný příběh. U Vladkova vyprávění o Osvětimi mě mrazilo. Určitě doporučuji. Jinak se mi moc líbilo, jak každou národnost zastupuje jiné zvíře, vážně originální.

Leonor
20.06.2017

Ještě lepší, akčnější a temnější pokračování. Okouzlující...

holokaust koncentrační tábory komiksy druhá světová válka (1939-1945)

Art Spiegelman

Art Spiegelman