Mauglí

Mauglí https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77175/bmid_maugli-6578cfee126b5.jpg 4 210 36

Malého chlapce (Mauglí), který se ztratil své matce, pronásleduje v džungli krutý chromý tygr Šer Chán. Dítě se uchýlí do vlčí jeskyně, a protože vlci nenávidí tygra, ujmou se chlapce a Matka vlčice ho vychovává se svými vlčaty. Jeho kůže je hladká, bez srsti, a proto dostává jméno Mauglí – žába. Rozzuřený tygr odchází s nepořízenou, ale Otec vlk a Matka vlčice se těší, že jednou se role obrátí a Mauglí bude lovit Šer Chána. Vlci musí předvést svá mláďata shromáždění smečky, jejímž vůdcem je vlk Akéla neboli Samotář. Aby mohl být Mauglí přijat do vlčí smečky, musí se za něj zaručit ještě další dvě zvířata. Je to starý medvěd Balú, který vyučuje všechna mláďata zákonům džungle, a černý panter Baghéra, z nichž se stanou největší přátelé a ochránci Mauglího. Balú vyučuje Mauglího všem zákonům džungle a z chlapce se stává silný a obratný mladý muž. Dokáže hovořit řečí zvířat a přesvědčit i jedovaté hady, že mu nemají ubližovat. Jednou Mauglí začne hovořit s opicemi, kterými ostatní zvířata v džungli pohrdají, protože v Opičím národě není žádný řád. Opice Mauglího unesou do zřícenin starého hradu. Balú a Baghéra žádají o pomoc jediného tvora, z něhož mají opice opravdovou hrůzu, a to je devět metrů dlouhá krajta Ká. Mauglí se vrací mezi lidi. Ujímá se ho Mesua, manželka nejbohatšího muže vesnice. Před lety jí tygr odnesl synka. Mauglí pozoruje lidské zvyky, rychle se učí lidské řeči a stává se pastevcem buvolů. Jeden z jeho vlčích bratrů mu oznámí, že je nablízku Šer Chán... Ilustroval Zdeněk Burian.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

All the Mowgli Stories , 1933

4708
08.09.2023 3 z 5

Mauglího netřeba představovat :-) Viděla jsem několik filmových verzi dříve, než jsem četla knihu. Obecně, vždy se mi více líbily knihy než jejich filmové zpracování. U Mauglího nevím. Zarazil mě velký rozpor v tom, jak byl Mauglí vykreslen. Ve filmech působil jako milý chlapec, sympaticky. Ovšem v knize jsem četla o jiném Mauglím a o sympatiích se moc nedá mluvit. Příliš sebevědomý až nabubřelý, což mi zřejmě zkazilo dojem z knihy. Nicméně kniha obsahuje krásné moudra přírody.

Robodlak
14.08.2023 5 z 5

Příběh, který ani po téměř sto letech neztratil ze své přitažlivosti a půvabu.

Josh
26.03.2023 3 z 5

ČVd 1 pruhovaná obálka. Mauglí mi k srdci nepřirostl, na rozdíl od mojí maminky, která knihu četla alespoň 1x v roce. Možná i proto, že tygr tady byl "zaporňák". Sice mi to medvěd a hlavně panter trochu vynahradili, ale přesto dávám radši přednost jednoduššímu zpracování pro děti nebo animovanému filmu:o)

Hakate
06.09.2022 5 z 5

Kdo by neznal příběh Maugliho..
Další z krásných dobrodružných knih, kterou jsem četla ve školní lavici.

Kontryhelka
23.03.2022 1 z 5

Za mně ne. Ani kniha ani film nebyly pro mně to pravé. Kniha, která mně nikdy neoslovila. Nikdy jsem tento druh literatury nemusela a přečetla jen v rámci četby ve škole.

Miborrow
19.01.2022 4 z 5

Džungle nám může vyprávět mnoho příběhů a legend. Ovšem nejznámější je příběh chlapce, kterého vychovali vlci a naučil se jejich způsobům. Poznal lásku, strach, smrt, zradu a stesk. Vše proto, aby se z něho jednoho dne stal muž, který vládne džungli, ale také svému srdci... Kniha je čtivá, krásné příběhy a ilustrace, nejen pro děti

Meda77
24.11.2021 5 z 5

Představovat mauglího je jako tahat bacil do lékárny, prostě zbytečné. Ze starší generace ho četli snad všichni, a myslím že i dnes by si dali říct. Mladí by ho měli mít v povinné četbě, aspoň by si od toho hiphopu odpočaly pod palmami, Šér-Chán by je sflákal až na poslední kapitolu.

heliiinka
23.05.2021 2 z 5

Čekala jsem knihu pro děti, ale spletla jsem se. Během čtení mi vrtalo hlavou, kdo je tedy cílovka? Kdo chce číst o povídání zvířátek a zároveň o zabíjení a hrozných lidech?
No jsem z toho rozpačitá...

Luigi1
10.05.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem opět četl vnučce kterou Mauglí zaujal natolik,že jsem jí tuto knihu musel opět přečíst.Život Mauglího v divočině kde si našel hodně přátel z říše zvířat i několik nepřátel z této říše.

svetlana987
18.04.2021 5 z 5

Četla jsem knihu jako malá a nyní dětem (3 a 5 let). Z příběhu o Mauglím a jeho přátelích byli unešeni.. :)

boxas
15.02.2021 5 z 5

Nezapomenutelná.

kokrokr
27.05.2020 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih pro mládež.

Charmedka
02.08.2019 3 z 5

Rozhodně nejsem z knihy zklamaná, ale rovnou řeknu, že vždy budu mít blíže k filmům a ani nemůžu říct, že by Mauglí byl kniha, kterou bych četla v budoucnu svým dětem.

I když jsem z knihy trochu na rozpacích, Mauglí je příběh plný lásky a to hlavně mezi rodiči a dětmi ( i když nepokrevními), o přátelství tak nefalšovaném, jaké může vzniknout právě mezi člověkem a zvířetem.

Hani77
03.01.2019 5 z 5

Četla jsem (opakovaně) v dětství a poté jednou v dospělosti. Některé kapitoly jsem měla radši, některé méně (třeba jsem je pak i přeskočila), ale jako celek je to super kniha. Klasika, kterou by měl přečíst každý školák :-).

certik003
18.08.2018

Příběh Mauglího se mi moc líbil, příběhy jsou psané tak čtivě, že nenudí i dospělé. Mauglí byl pro mě občas dost namyšlený, nejvíc mi byl sympatický had Ká.

Kačkaknihomol
27.07.2018 4 z 5

Rozhodně klasika, kterou by si měl každý přečíst. Příběh Mauglího znají lidé spíš z filmového plátna, než s papírových stránek, což je podle mě škoda. Film je spíš akční jízda, zato kniha má v sobě i kapánek filozofie.

Přiznám se, občas mě ty Mauglího výpravy, a to, že se mu vždycky vždy povedlo, trochu unavovalo. Sám Mauglí byl tak trochu arogantní, celkem mě štval. Ostatní zvířata byly ale opravdu skvělá, třeba takový Ká, nebo pardál Baghíra, ty by si člověk tuze rád ochočil.

Už ani nevím, co bych řekla, jedině s doporučením, ať si místo filmu "pusťte" radši knihu, protože v sobě skrývá víc, než by se mohlo zdát.

speciale88
18.07.2018 4 z 5

Pohádková klasika, chlapeček z džungle vychováván vlky. Krásná dětská knížka i pro dospělé.

Andynka
09.05.2018 3 z 5

Filmova verze je pro me mnohem lepší.
Je to psané nezáživně. A ilustrací mi to trošku připomíná Lovci mamutů.

Alix
21.04.2018 5 z 5

Kniha mého dětství, u které jsem se bála, smála i plakala. V dospělosti jsem ji četla znovu a to kouzlo, aspoň pro mne, tam stále je.

Vevo
26.07.2017 5 z 5

Překrásný příběh,který nejednou chytne za srdce.Džungle je tu vylíčena tak nádherně,až se mi zdálo že se proháním s Mauglím po stromech,ležím s Baghírou a odpočívám a zažívám nejedno dobrodružství s nimi.