Mauglí

Malého chlapce (Mauglí), který se ztratil své matce, pronásleduje v džungli krutý chromý tygr Šer Chán. Dítě se uchýlí do vlčí jeskyně, a protože vlci nenávidí tygra, ujmou se chlapce a Matka vlčice ho vychovává se svými vlčaty. Jeho kůže je hladká, bez srsti, a proto dostává jméno Mauglí – žába. Rozzuřený tygr odchází s nepořízenou, ale Otec vlk a Matka vlčice se těší, že jednou se role obrátí a Mauglí bude lovit Šer Chána. Vlci musí předvést svá mláďata shromáždění smečky, jejímž vůdcem je vlk Akéla neboli Samotář. Aby mohl být Mauglí přijat do vlčí smečky, musí se za něj zaručit ještě další dvě zvířata. Je to starý medvěd Balú, který vyučuje všechna mláďata zákonům džungle, a černý panter Baghéra, z nichž se stanou největší přátelé a ochránci Mauglího. Balú vyučuje Mauglího všem zákonům džungle a z chlapce se stává silný a obratný mladý muž. Dokáže hovořit řečí zvířat a přesvědčit i jedovaté hady, že mu nemají ubližovat. Jednou Mauglí začne hovořit s opicemi, kterými ostatní zvířata v džungli pohrdají, protože v Opičím národě není žádný řád. Opice Mauglího unesou do zřícenin starého hradu. Balú a Baghéra žádají o pomoc jediného tvora, z něhož mají opice opravdovou hrůzu, a to je devět metrů dlouhá krajta Ká. Mauglí se vrací mezi lidi. Ujímá se ho Mesua, manželka nejbohatšího muže vesnice. Před lety jí tygr odnesl synka. Mauglí pozoruje lidské zvyky, rychle se učí lidské řeči a stává se pastevcem buvolů. Jeden z jeho vlčích bratrů mu oznámí, že je nablízku Šer Chán... Ilustroval Zdeněk Burian....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/77_/77175/maugli-77175.jpg 4.3143
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

All the Mowgli Stories (1933)

Kniha Mauglí

Hani77

Četla jsem (opakovaně) v dětství a poté jednou v dospělosti. Některé kapitoly jsem měla radši, některé méně (třeba jsem je pak i přeskočila), ale jako celek je to super kniha. Klasika, kterou by měl přečíst každý školák :-).

certik003
18.08.2018

Příběh Mauglího se mi moc líbil, příběhy jsou psané tak čtivě, že nenudí i dospělé. Mauglí byl pro mě občas dost namyšlený, nejvíc mi byl sympatický had Ká.

Kačkaknihomol
27.07.2018

Rozhodně klasika, kterou by si měl každý přečíst. Příběh Mauglího znají lidé spíš z filmového plátna, než s papírových stránek, což je podle mě škoda. Film je spíš akční jízda, zato kniha má v sobě i kapánek filozofie.

Přiznám se, občas mě ty Mauglího výpravy, a to, že se mu vždycky vždy povedlo, trochu unavovalo. Sám Mauglí byl tak trochu arogantní, celkem mě štval. Ostatní zvířata byly ale opravdu skvělá, třeba takový Ká, nebo pardál Baghíra, ty by si člověk tuze rád ochočil.

Už ani nevím, co bych řekla, jedině s doporučením, ať si místo filmu "pusťte" radši knihu, protože v sobě skrývá víc, než by se mohlo zdát.

speciale88
18.07.2018

Pohádková klasika, chlapeček z džungle vychováván vlky. Krásná dětská knížka i pro dospělé.

Andynka
09.05.2018

Filmova verze je pro me mnohem lepší.
Je to psané nezáživně. A ilustrací mi to trošku připomíná Lovci mamutů.

Alix
21.04.2018

Kniha mého dětství, u které jsem se bála, smála i plakala. V dospělosti jsem ji četla znovu a to kouzlo, aspoň pro mne, tam stále je.

Vevo
26.07.2017

Překrásný příběh,který nejednou chytne za srdce.Džungle je tu vylíčena tak nádherně,až se mi zdálo že se proháním s Mauglím po stromech,ležím s Baghírou a odpočívám a zažívám nejedno dobrodružství s nimi.

KatChiss
31.05.2017

Oddechová jednohubka plná zvířat, nebezpečí a dobrodružství nejen pro děti :)