Matylda

Matylda https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3241/bmid_matylda-659da7ccdd92b.jpg 5 597 118

Rodiče o Matyldě říkají samé hrozné věci. Ve skutečnosti je Matylda génius, a oni jsou ti hloupí. Přečtěte si, jak na ně a na zlou ředitelku školy, slečnu Kruťákovou, Matylda vyzraje a jak objeví, že má jednu zvláštní, mimořádnou schopnost. Matylda, knížka vynikajícího vypravěče Roalda Dahla, si získala srdce čtenářů na celém světě a dočkala se i filmového zpracování.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , Knižní klub

Matilda , 1988

asanita
asanita
22.09.2019 5 z 5

Matyldu jsem ve filmovém zpracování viděla již nesčetněkrát a nyní jsem, díky škole, konečně přečetla i původní knižní předlohu. Oceňuji, že je kniha napsána jednoduše, což mi maximálně vyhovovalo, jelikož jsem ji četla v angličtině a to, že jsem si nemusela téměř žádná slova dohledávat, proto vnímám jako pozitivum. Matylda je výjimečné dítě, které svými schopnostmi překvapí nejednoho dospělého. Myslím, že si tuto postavu zkrátka nelze neoblíbit. Záporné postavy oproti tomu Dahl vykreslil takovým způsobem, že si budete spolu s Matyldou přát, aby dostaly pořádně za vyučenou, což se v závěru knihy skutečně stane.

Ajrad1981
Ajrad1981
15.09.2019 3 z 5

Jako dítě bych nejspíš byla nadšená. Jako dospělákovi se mi tato pohádka moc nelíbí. Dějově ano, ale ten styl mi nesedí - možná právě proto, že nejsem dítě. Na rovinu říkám, že film se mi líbil víc. Ale tak to zprůměrujme.

whale77
whale77
10.09.2019 5 z 5

Roalda Dahla považuji za jednoho z mála autorů, kteří přesně vědí, čím děti oslovit a jak je zaujmout. A nejen děti, ale i předčítající dospělé. (Ty dokonce natolik, že se pak z předčítajícího rodiče stane zloděj dětské knížky, aby si to mohl přečíst někde v klidu sám.)
Skvělé je, že mnoho jeho spisovatelských počinů bylo krásně zpracováno i filmem a to přesně v duchu jeho knížek, mnohdy doplněno o něco navíc. Knížka i film o Matyldě obsahují typické Dahlovy prvky: dětského hlavního hrdinu vyrůstajícího v extrémně ohavném prostředí, ale přesto se s tím bezproblémově vyrovnávajícího; zlouny nejvyššího kalibru, kterých se však dětský čtenář nebojí, neboť jsou řádně zparodovaní; kouzla, která hrdinovi usnadní život a dopomůžou mu k happyendu; a v knížce samozřejmě názorně doplňující ilustrace Q. Blakea.

Jarmila97
Jarmila97
28.08.2019 5 z 5

Pěkná knížka ale chybí mi tam takove ty temné úseky které byly ve filmu jinak je to pěkné čtení :)

medlovice
medlovice
30.07.2019 5 z 5

Už je to dlouho co mám ráda film a ted mám ráda i knihu ! Ba přímo ji miluji ! Ty dnešní děti mají tak báječné knížky a stejně skoro nic nečtou....tak aspoň vyšla na mě a moc se mi líbila. A s obrázky !

KaryAestas
KaryAestas
08.07.2019 5 z 5

Jeden z nejmilejších filmů mého dětství. Teprve nedávno se mi dostala do rukou i kniha. Film je malinko akčnější, ale kniha je napsána skvěle a je veliká škoda, že jsem ji neměla už jako dítě. Jen mě u filmu mrzí, že děj přesunuli do Ameriky.

Ninjer
Ninjer
23.05.2019 4 z 5

Matylda je jedna z klasických děl mistra pohádek Roalda Dahla, kterého Česko poznává spíše až v nedávné době. Hlavní hrdinka Matylda je holčička, která nastupuje do základní školy, kde se ukazuje, že má velký talent na učení, ale také na různé lumpárny.

Větší část knihy je o tom, že se k Matyldě chovají odporně její vidláčtí rodiče a sadistická ředitelka a ona jim to vrací skrz různé promyšlené plány. Potom kniha docela zvážní, skoro se promění ve viktoriánské drama, a ještě k tomu přibudou zvláštní schopnosti. To mě docela zarazilo. Do té doby je kniha docela realistická, ale pak to v jedné části skoro vypadá, že Matyldu navštíví profesor Xavier a přidá se k X-menům.

Matylda je docela roztomilá dětská knížka... když přehlédneme to, že tam (nejen) Matyldu neustále šikanují nějací zlí lidé.

Sedm lumpáren z deseti.

ZNellyZ
ZNellyZ
05.04.2019 5 z 5

Vtipná kniha. Ráda jsem si jí v rámci maturitní četby přečetla znovu.

evask
evask
29.03.2019 4 z 5

Hodnotí osmiletá holčička:
Ze začátku je to hezké. A na konci je to divné. Ale spíš je to hezké.

Aktusim
Aktusim
14.01.2019 4 z 5

Jedna z prvnich knih prectenych v aj

happy-smile
happy-smile
17.12.2018 5 z 5

Knížka je docela krátká a je rychle přečtená i díky tomu, že ji doplňuje spousta moc pěkných ilustrací. Matylda je geniální, rodiči odstrkované dítě. Neplechy, které tady nejen ona vyvádí, opravdu pobaví. Stejně jako v každé pohádce zde nakonec ježibaba dostane na frak a zlo je po zásluze potrestáno. Navíc si autor i překladatel pěkně pohráli se jmény jednotlivých postav. Knížka je prostě kouzelná.

Lessana
Lessana
23.11.2018 4 z 5

Pamätám si obdobie, keď som Matildu čítala - obdobie, keď som objavila čaro knižiek... Víkend, ráno, všetci ešte spia a ja s knihou v posteli alebo za kuchynským stolom objavujem nové svety :). Matildu mi odporučila pred rokmi staršia sestra, čím sa začalo moje "Dahlovské obdobie" :).

lavazza
lavazza
20.09.2018 5 z 5

Precitane z dvoch dovodov.... vdaka citatelskej vyzve som nic schopnejsie v kategorii "prve vydanie knihy v roku vasho narodenia" nenasla a druhy dovod je samozrejme z nostalgie... ved kto by ako dieta nemiloval sfilmovanu verziu.... a ano, bolo to super...

Arlienen
Arlienen
02.09.2018 5 z 5

Matylda byla moje druhá kniha od pana R. Dahla. Byla vtipná a moc se mi líbila. V mé knihovničce má své čestné místo hned vedle série o Harrym Potterovi.

lima123
lima123
16.08.2018 5 z 5

Výborná kniha pre deti i dospelých. Roald Dahl jednoducho písal skvelé knihy pre deti.

Unicorn_10
Unicorn_10
09.08.2018 5 z 5

Moc pěkně se čte. Ja jsem to přečetla za 1 den : ) Samozřejmě i pěkné ilutstrace .

Zikus
Zikus
18.07.2018 3 z 5

Velmi jsem souznil s ředitelkou Kruťákovou.

nikida
nikida
26.05.2018 5 z 5

Jako dítě jsem tu knihu milovala, přečetla jsem ji nejmíň 5x, opravdu skvělá kniha pro mladé dívky - děti :-) Do knihy Matylda se člověk lehce začte a představí si popisovaný děj. Kniha mi přijde lepší než film.

yaoiyuri
yaoiyuri
03.05.2018 4 z 5

Tohle je jeden z těch mála případů, kdy se mi více líbila filmová verze. Přesto je to velmi originální a čtivý příběh, který v sobě má mezi absurdně neuvěřitelnými příhodami ukryto i hodně drsné pravdy (samozřejmě kulantně zaobalené pro dětského čtenáře).

otvorenakniha
otvorenakniha
02.05.2018 5 z 5

Knižku som čítala pred troma rokmi,ale bol to taký silný čitateľský zážitok, že som sa k nemu musela vrátiť. Zamilovala som si čarovnú atmosféru ktorej je príbeh plný. Páčilo sa mi že napriek tomu,že to z počiatku s Matildou nevyzeralo veľmi dobre sa dokázala z ťažkej situácie dostať vďaka svojím schopnostiam a ešte aj pomôcť iným ktorým bolo ublížené.