Matylda

Matylda https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3241/bmid_matylda-659da7ccdd92b.jpg 5 605 119

Rodiče o Matyldě říkají samé hrozné věci. Ve skutečnosti je Matylda génius, a oni jsou ti hloupí. Přečtěte si, jak na ně a na zlou ředitelku školy, slečnu Kruťákovou, Matylda vyzraje a jak objeví, že má jednu zvláštní, mimořádnou schopnost. Matylda, knížka vynikajícího vypravěče Roalda Dahla, si získala srdce čtenářů na celém světě a dočkala se i filmového zpracování.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Knižní klub

Matilda , 1988

Pert
29.01.2022 4 z 5

Pěkné. Viděla jsem i film, ten byl možná ještě o trochu lepší.

MaxíkD.
01.01.2022 5 z 5

Poslouchal jsem i audio knihu. Špatná kniha nebyla.

Ronnie68
12.08.2021 5 z 5

Skvělá kniha ... nebo pohádka ... se šťastným koncem ... určitě něco na tohle téma jsem viděla i zfilmováno ... ale opravdu tahle kniha mě bavila ... četla se jedním dechem ...

smazenaryba
18.06.2021 5 z 5

Kúzelné. Čítanie Dahlových kníh s deťmi, to sú pre mňa jedny z najkrajších chvíľ. Prečítali sme spolu už kadečo, ale žiadne knihy moje dievčatá nepútaju tak, ako tie Dahlove. Zapájajú sa, žiadajú si vysvetlenia, rekapitulujú a sledujú Blakeove ilustrácie, ktoré sú absolútne nedielnou súčasťou čítania.

A samotná Matilda, akoby sa aj mohla malým dievčatám nepáčiť.

Vďaka pán Dahl. Vďaka vám za to, že budeme mať krásne spoločné spomienky, ktoré s nami budú celý život.

roso.mak
22.04.2021 1 z 5

Začátek vypadá velmi slibně, ale fantasmagoričnost příběhu a nereálnost postav z ní dělá další z knížek, které dělají z dětí blby a které jsem sama jako dítě odkládala nedočtené.

A to u téhle knihy mohu tvrdit s jistotou, protože film, který je skoro do posledního písmene stejný jako kniha, jsem viděla v " přesně tom pravém věku "a už tehdy jsem byla zklamaná.

Hugoline
26.03.2021 5 z 5

Skvělá knížka, plná emocí, už se těším až ji budu číst dětem.

bea.mari
16.03.2021 5 z 5

Je to moc hezká knížka a člověk se tam doví zajímavé věci, třeba že koňovi srdce bije 40 krát za minutu. Mojí nejoblíbenější postavou byla slečna Dobrotová. Jenom nechápu, proč se ve filmu jmenovala slečna Krásná. A slečna Kruťáková se ve filmu jmenovala Hromasová. Ale byla stejně zlá a krutá jako v knížce.

Simouš
03.03.2021 4 z 5

Roald Dahl je srdcovka. Při čtení Matyldy ale přišla chvíle, když už toho schematismu bylo najednou moc a ohromně mi vadilo znovu číst o tom, jak je veškeré zlo ztělesněné slečnou Kruťákovou, která měla "býčí šíji, široká ramena, silné ruce, šlachovitá zápěstí a silné nohy" a "nikdy nebyla žádná krasavice". Na druhé straně ztělesněním všeho kladného je slečna Dobrotová, které "nemohlo být víc než dvacet tři nebo dvacet čtyři let. Měla krásný oválný obličej jako madona, modré oči a světle hnědé vlasy. Byla obdařena štíhlou a křehkou postavou a člověk měl pocit, že když upadne, rozbije se na tisíc kousků jako porcelánová figurka." Prostě tahle rovnice nepohledý člověk = zlo se musí jednou omrzet.

Nedonutí mě to ale srazit víc než jednu hvězdičku, protože je to prostě pořád Dahl.

Barabora
28.12.2020 5 z 5

Hezká knížka chvílemi mi bylo Matyldy líto jak se k ní její rodiče chovají. Naštěstí tam byla hodná paní učitelka která měla Matyldu ráda. Naopak mě pobavila ředitelka Kruťáková jak v knize tak ve filmu. I když v knižním spravování byly jiné jméma než ve filmu ale mě to nevadilo. Určitě můžu doporučit.

Anička2011
09.09.2020 5 z 5

MOC se mi líbila. Matylda byla super.

EliškaHavlová
08.09.2020 5 z 5

Moje jedna z nejoblíbenějších dětských knížek. Příběh je velice originální a zábavně napsaný. Mám ráda i filmové zpracování, které si liší především ve jménech. Nemám co vytknout.

podzim22
02.09.2020 5 z 5

Teď jsem dočetla dětem (6,9 a 10), netoužily po ničem jiném, než abych četla:) (to se nám u Roalda stává často)

TerJac
07.08.2020 5 z 5

Vzpomínka na dětství, tohle můžu opakovaně, stále. Úžasná kniha, asi jako všechny od tohoto autora.

Knihomolka506
30.07.2020 5 z 5

" Z doby kamenné"
O dívce , která se naučila číst sama . O rodičích, kteří ji neměli rádi nejen proto, že čte, číst ji zakazovali tak jako tak, řekl a je přece daleko lepší!
Není a tenhle příběh vám to sám řekne.

tefka
20.07.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. V nějakých uryvcích mi přišla napínavá. Také se mi líbilo, že tam byla i záporná postava (slečna kruťáková).

Adíček
15.07.2020 4 z 5

knížka mě moc bavila

petrzel
13.07.2020 5 z 5

Krásná kniha pro děti.

carbici
29.06.2020 5 z 5

Paradni knizka, moc hezky pribeh a bajecny preklad.

HerrPilot
15.05.2020 5 z 5

Taková typická dahlárna, řekl bych. Ale je to milé, jsou tam i pěkná místa (domek té paňčelky) i vtipné situace (obchodní praktiky páně Kazisvěta) a pamětihodné postavy (ředitelka školy s olympijskou sílou nehorázně vede).
Kol a kolem- je to výtečná knížka pro děti (zvláště asi pro děvčata) a pro dospělé, kteří si chtějí oddechnout třeba od náročnějšího čtení. Speciélně milovníkům knížek se to bude pravděpodobně docela líbit, jelikož Matylda je náruživou čtenářkou.

jednorozka
16.04.2020 5 z 5

Skvela, usmevna knizka, plna dobrych napadu i trosky tajemna. Nelze nemilovat!