Matyáš Sandorf - (Nový hrabě Monte Christo)

Matyáš Sandorf - (Nový hrabě Monte Christo) https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400128/mid_matyas-sandorf-novy-hrabe-monte-chr-tJn-400128.jpg 4 456 67

Nový hrabě Monte Christo. Dobrodružný román o osudech maďarského revolucionáře, který unikne smrti a za svůj životní cíl pokládá povinnost pomstít své druhy.

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Omega

Mathias Sandorf , 1885

kokrokr
23.05.2020 4 z 5

Tohle dobrodružství jsem jako kluk četl několikrát.

Lessana
26.03.2020 5 z 5

Plný počet hviezdičiek aj po rokoch a právom! Perfektné dobrodružné čítanie pre malých i veľkých, v časoch i nečasoch :-). Hoci s predvídateľnými odhaleniami, čo sa týka postáv a vývoja zápletky, ale to neuberá na hodnotení ani pocite z čítania. Akurát do titulu by som nedávala toho grófa Monte Crista. Stačilo by (ako v starších vydaniach) Mathias Sandorf.
Môžem však len odporúčať! Ak ste teda ešte neokúsili, určite sa vydajte do zákulisia sprisahania ušľachtilých hrdinov Mateja Sándora, Ladislava Szathmáryho a Štefana Báthoryho, ponorte sa do príbehu zrady Sarcaniho, Zironeho, Carpenu a Silasa Toronthala, pobrázdite moria na lodiach doktora Antekirta spolu s Petrom, Ľudovítom, Pescadom a Matifouom = Herkulom, kochajte sa sugestívnymi geografickými, botanickými či technickými opismi (ako sme u pána Vernea zvyknutí) a precíťte spolu s ženskými hrdinkami (Savou, Máriou, p. Báthoryovou) vernosť, lásku a oddanosť. Nebudete ľutovať! :-)

Tadeusz
11.03.2020 5 z 5

Chtěl jsem něco delšího a přitom spíše oddychového. S takovým údělem naprostá spokojenost a podle mě rozhodně nejlepší Verne.

Nočnípták
06.02.2020 4 z 5

Podle mne patří mezi nejlepší verneovky. Mám ji celou odrbanou jak jsem ji v dětství četla pořád dokola. Chtěla jsem ji použít do loňské výzvy, tak jsem ji přečetla znovu. A zase jsem byla ta nadšená dvanáctiletá holka. Tenkrát jsem četla při baterce pod peřinou, dnes při lampičce do rána.

1amu
31.01.2020 5 z 5

Pro mě, jako puberťáka to byl Monte Cristo ! Sice Maďar, ale "hrdina jak vyšitý". Jak správně říká níže Hobo : ... V každém případě lituji, že něco obdobného nenapsal můj oblíbenec i o Čechu...
Koho asi Hobo myslel ? Járu Cimrmana zřejmě ne.
Kniha rozhodně patří mezi ty nejlepší Verneovky. Měl jsem ji brožovanou, pak mi ji někdo uzmul. Ale největší dojem jsem z ní měl při návštěvě kamaráda, kterému otec kupoval prozřetelně v červené kůži nádherně vázané Verneovky.

nocnymotyl38
14.12.2019 5 z 5

kedysi čítané teraz napočúvané ako rozhlasová hra :) príjemná vec

Tazz1
16.11.2019 5 z 5

Čteno několikrát. Dokonce jsem si v dětství myslel, že Dumas napsal svého Monte Christa podle Vernea :-)

Hobo
08.08.2019 5 z 5

Zajímalo by mě, jestli kniha povinně patří do knihovny každého Maďara! :-) V každém případě lituji, že něco obdobného nenapsal můj oblíbenec i o Čechu...
Tohle považuji mezi verneovkami za jednu z nejlepších knih.

FilDaV
15.06.2019 5 z 5

Jules Verne vzdal krásnou poctu svému kolegovi Alexandru Dumasovi a splnil si svůj životní sen!

stansuomi
12.06.2019 4 z 5

pekne, napinave, lahko citajuce, dobrodruzne, zabavne... ked som to cital vedel som samozrejme ze k comu to speje ale ta cesta k rozuzleniu deja stala za to. Ale na jednom mieste som mal pocit ze citam Maya a to konkretne ked Pescade oslobodzoval Savu. To som mal pocit ze citam Pustou .

david5746
04.06.2019 5 z 5

Díky výzvě jsem si zase zopakoval pecku z mládí a tady jsem rozhodně nelitoval. Asi jsem nebyl jediný kluk, který si díky této knize (a tedy i seriálu, ale to je pro jiný web) začal doma vymýšlet a vyrábět šifrovací mřížky. Prostě tajemno. Kniha rámcově vychází ze schématu Monte Christa, minimálně v základu, kdy je někdo zrazen, uvězněn, uprchne, nabude pohádkové bohatství a následně se po letech začně pod pseudonymem mstít. Verne je ale takový ten dědeček scifi a tak i zde je několik prvků, které jsou vědecké či nějak jinak fantastické. Maďarský hrabě je tedy nejen bohatý, ale má velké vlohy pro hypnotismus, kromě toho je takový ten brácha pana Tesly, takže čtenáře nepřekvapí, že hrabě vynalezl ideální akumulátor elektrické energie (by se nám pořád hodil), postavil pár elektrolodí a tak dále. U scifi je to ale v pořádku.
Do toho nějaká ta romantika, přátelství na život a na smrt a tak dále. A jak už je u Vernea zvykem, tak postavy jsou černobílé, hned víme, kdo je dobrý a kdo zlý, žádný progres se čekat nedá.

Jak tu píše třeba @pismeno, tak některé věci jsou překombinované, to s ostrovem bylo opravdu divné, ale zas né tak moc jako to pojali autoři seriálu.

Skvěle se to čte i po letech, samozřejmě, že v dospělosti se některým věcem člověk semtam pochechtává nebo nevěřícně kroutí hlavou, ale člověk by se měl zamyslet, která dnešní scifka má opravdu šanci, že si ji bude někdo chtít přečíst v roce 2150?

pismeno
04.10.2018 4 z 5

Trefil jsem se do věku, kdy jsem to měl číst a tak mi místy jednoduchost a předvídatelnost naprosto nevadila. Bylo to prostě takové správné dobrodrůžo od začátku do konce, se správnou dávkou sci-fi (už když jsem to četl, možná trochu úsměvné) techniky (ale nějak to zapadlo do Zemanových rytinových filmů, takže bezva). Vlastně na jednom jediném místě jsem byl tehdy maličko zklamán, ten ostrov tim jak byl podminovaný a ještě na dálku odpálitelný .. to bylo vlastně překombinované.

wena
16.01.2018 4 z 5

Doktor Antekirt mě bavil ne jeden večer. Příběh o zradě a promyšlené pomstě v podání J. Verna nezklamal.

PlayEasy34
08.01.2018 5 z 5

Nový hrabě Monte Cristo jak má být. 100%

85098211
12.11.2017 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Julese Verna. Nechybí v ní napětí, dobrodružství a ani trocha romantiky. Podle mého názoru ale tuto knihu s Dumasovým Monte Christem - kterého jsem samozřejmě četla také ;-) - srovnávat nelze, snad opravdu jen hodně okrajově. Jedná se totiž o úplně jiný příběh...

kapr
18.10.2017 5 z 5

Vynikající kniha oblíbeného autora, tentokráte na téma Maďarů v Rakousku.

Tarzan1978
28.07.2017 5 z 5

Moc se mi líbil tento napínavý příběh, jen nazvat lumpa Zironeho dobrodruhem se mi zdá trochu mimo :-)

Hanjimka
22.04.2017 5 z 5

Klasická kniha mého dětství. Milovala jsem Verneovky a občas se k nim vracím. Jeho vyprávění mě dokáže znova zase nadchnout.

Palorizek85
04.03.2017 5 z 5

Monte Christa jsem viděl pouze tv zpracování, ale toto Vernovo alternativní zpracování mě celkem nadchlo. Bylo to čtivé, mělo to spád a prvky modernosti.

MC87
04.02.2017 4 z 5

Skvělá "napodobenina", která obzvláště prvním dílem hodně kopíruje Monte Christa. Druhou část, která se zabývá potrestáním zrádců, bych nehodnotil jako výrazně horší, zachraňuje ji Vernův vždy dokonalý cestopisný popis a trefný popis místních (například způsob boje arabů).

Kniha končí potrestáním zrádců, které je absolutně ve stylu poprav islámského státu. Vzhledem k zapůjčenému námětu, předvídatelnému ději (jak již někdo psal dříve) a označením "zrádci" těch, kteří ať už z jakýchkoli důvodů, zabránili revoluci, dávám 4*