Trofej

Trofej https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76565/bmid_trofej-Thm-76565.jpg 5 133 30

Matthew Shardlake série

Invaze krále Jindřicha VIII. do Francie se bezdařila. Anglie je ve válce... Detektivní román z doby Jindřicha VIII. Píše se rok 1545 a Anglie je ve válce. Invaze krále Jindřicha VIII. do Francie se nezdařila a obrovská francouzská flotila se chystá na protiútok. V Portsmouthu na ni čekají anglické válečné lodě a po celé zemi se armáda i domobrana připravují na krutý boj. V této situaci Matthew Shardlake dostává od královny Kateřiny Parrové k řešení zapeklitý právnický úkol, který ho přivádí do temných zákoutí korupcí prolezlého Poručenského soudu. Zároveň se Matthew snaží odhalit tajemství, skrývající se v minulosti choromyslné Ellen, pacientky londýnského Bedlamu. Obě pátrání se navzájem proplétají právě v okolí Portsmouthu, kde se náš hrdina setkává se starými přáteli i nepřáteli a musí riskovat život ve snaze odhalit pravdu.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historické romány

Vydáno: , BB art

Heartstone , 2010

klokan.1905
13.10.2015 5 z 5

Tak opět můžu jenom a jenom doporučit... Skvělé čtení... Za pět :-) hvězdiček :-)

achilles
28.09.2015 5 z 5

Asi nejméně napínavý příběh Shardlaka. Záplatka není nijak zajímavá a přitom je kniha poměrně dlouhá. Každopádně tato série je super a Sansom si může v pohodě dovolit trochu zvolnit.

Sheemas
18.02.2015 5 z 5

Trofej, už 5. díl o právníkovi z doby Jindřich VIII., po přečtení všech knih, asi můj nejoblíbenější díl. Sice rozsahem stran díl nejrozsáhlejší, ze začátku se děj vyloženě vleče, ale závěr to zachraňuje. Sirotci v poručnictví podivné rodiny, žena v blázinci a do toho útok Francouzů na britské pobřeží, jednoznačně doporučuji. A těším se na další díl.

Richie1
16.01.2015 3 z 5

Páty díl Sansomovy detektivní série z tudorovské Anglie a musím říci, že se mi asi nejméně líbil. Už jen to, že je příliš dlouhý, rozvláčný, a přitom se toho zase tolik neděje.
První polovina knihy byla skoro nudná - Sansom je neúměrně pečlivý v popisech scén, okolí, postav apod. Např. když má mistr Shardlake navštívit královnu, tak se musíme nejdříve seznámit s celou cestou - koho potkal, viděl, co dělal, okolo jakých domů jel a s jakými okny, popis paláce, jeho výzdobu, nábytek, obrazy, jaké kytky byly ve vázách, kolik místností prošel .... Obvykle než Shardlake někam dorazí, tak už ani nevím, proč tam jel :-)
Druhá polovina románu už byla trochu svižnější a děj se trochu rozhýbal. A závěr už byl zase až příliš akční, skoro uspěchaný, jakoby se Sansom lekl délky románu a chtěl to už rychle ukončit. Myslím, že knize by prospělo, kdyby autor ubral 200 stran z úvodu a přidal 20 stran na závěr.
Tento díl byl více detektivní než historický (i když byla nastíněna válka s Francií z let 1544-46), z toho důvodu mě to také méně bavilo než předchozí díly (detektivky obvykle nečtu). Nicméně i tak je to kvalitní čtení s výborně popsanou dobou tudorovské Anglie. 65%

cori
07.07.2014 4 z 5

Nejtlustší svazek série - 550 stran. Případ, kterým Matthewa pověřila královna, se zdá být celkem bezpečný - zjistit, zda je nějak ubližováno osmnáctiletému Hughovi od jeho poručníka a zda mu nerozkrádá dědictví po rodičích a sestře. Vysilující je jen cesta do Portsmouthu, kde se připravuje armáda na útok Francouzů. Matthew také na vlastní pěst pátrá po událostech, které před 19 lety přivedly do blázince Ellen Fetitplacovou (postava z dílu Zjevení). Setkává se také s poručíkem Georgem Leaconem (postava z dílu Vladař). A opět do všeho strká své dlouhé pařáty Richard Rich. Autor tentokrát čtenáře seznamuje s životem vojáků a přivádí ho na palubu válečných lodí. Překvapením pro mě byl osud lodě Mary Rose. Barak a Tamasin čekají přírůstek do rodiny.

mpb1913
10.03.2014 5 z 5

Tak i pátá kniha super, těším se už na květen 2015.

elcapitano
28.01.2014 5 z 5

Parádní! Napínavé až do překvapivého konce.
Je mi líto, ale tímto mám celou serii přečtenou, takže se bohužel musím s Mathewem rozloučit. Bude mi chybět.

KikiZ
12.08.2013

Výborné, jako vždy. Člověk si opravdu připadá jako by tam byl s hlavními hrdiny. Jen bych řekla, že Zjevení a Temný oheň byli přece jen jaksi napínavější.

mikesh
29.03.2013 5 z 5

UZASNA KNIHA, JAKO CELA SERIE

vincek1
12.01.2012 5 z 5

Knihu jsem právě dočetl takže dojmy jsou čerstvé. Než jsem knihu začal číst tak jsem se trochu bál. Bál jsem se množství stránek a tím pádem i váhy knihy. Mám ve zvyku číst v leže a to je v případě takto objemné knihy dost nebezpečné. Občas se mi stane, že usnu, protože čtu nejraději večer a dovedete si představit tu ránu, když vám kniha přistane na nose. Tato kniha mi však, díky své poutavosti usnout nedovolila. Nos tedy přežil a já jsem navíc obohacen o opravdu krásné zážitky z četby. Když se obyčejný čtenář jako jsem já zamyslí, tak je až k nevíře jakým darem vypravěčského umění jsou někteří lidé vybaveni. Popsat takový štos papíru a přitom udržet čtenáře v napětí to je opravdu kumšt. Doporučuji tuto knihu a už mám připravenou další od p. Sansoma a to je Rozpuštění. Jediná vada je, že právě kniha Trofej je poslední z řady. Takže jsem vlastně začal číst od konce. Jinak ještě k tomu čtení v leže. Někde jsem se kdysi dočetl, že pro oči je zdravé číst v leže na břiše a knihu mít na zemi, ale to se zase špatně dýchá. Proto jsem začal některé knihy poslouchat po stažení z netu, ale abych se přiznal četba na vlastní oči je lepší i když jde o nos.